پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: حکم نگهداری فرزند خوانده برای زن و شوهری که خود صاحب فرزند نمی‌شوند چیست؟ آیا جز محارم به حساب می آیند؟
1397/08/19
جواب:

نگهداری فرزند به ویژه فرزندان بی‌سرپرست برای خانواده‌ها مشکل شرعی ندارد بلکه کار نیک هم به شمار می‌آید. بهتر است این خانواده شیرخوار را به یکی از بستگان بدهند تا به او شیر بدهد و محرم آن خانواده شود اما اگر فرزند، شیرخوار نباشد پس از اینکه به سن بلوغ رسید برای اعضای خانواده نامحرم به شمار می‌آید و باید اعضای خانواده موازین شرعی را در ارتباط با او رعایت کنند.

شماره: 0
سؤال 0: لمس نامحرم با حایل جایز است؟مثلا دندانپزشکی که بیمار زن داشته باشد،آیا مداوای وی با دستکش جایز است؟
1397/08/17
ادامه سؤال:
یا حتی با رعایت چنین مسایلی هم باز هم در غیر ضرورت جایز نیست؟!(یعنی باید از پذیرش بیمار زن خودداری کند)
جواب:

لمس نامحرم با حایل گناه نیست و اشکال شرعی ندارد اما پزشک و دندان‌پزشک در صورت امکان با دستکش بیمار خود را مداوا کند اگر بدون دستکش هم بیمار را مداوا کرد اشکال شرعی ندارد. البته حتی‌الامکان بیمار زن بکوشد نزد پزشک زن و بیمار مرد نزد پزشک مرد برود مگر پزشک حاذق هم‌جنس نباشد که در آن صورت بیمار می‌تواند نزد پزشک غیر هم‌جنس برود. بنابراین لازم نیست پزشک مرد از مداوای بیمار زن و یا پزشک زن از مداوای بیمار مرد، خودداری کند.

شماره: 0
سؤال 0: آیا قانون حق ترجمه وجهه شرعی دارد؟
1397/08/17
ادامه سؤال:
به اینصورت که نویسنده کتابی لاتین برای دادن اجازه ترجمه کتابش به یک مترجم،هزینه ای دریافت می کند و مقدارش با توجه به قراردادی است که با ناشر کتاب ترجمه شده می بندند! (البته این قانون بین المللی است و در ایران به علت نپیوستن به کنواسیون برن اجرا نمیشود ولی ملاک بنده بررسی ازنظر شرعی بودن و حق الناس است که آیا این حق مانند حق چاپ و تالیف است یا خیر!)
جواب:

حق تألیف برای مؤلف محفوظ است و هر کس بخواهد کتاب او را ترجمه کند باید مؤلف کتاب، راضی باشد و وجهی هم از مترجم دریافت کند، شرعی و جایز است. البته گاهی مؤلف حق چاپ کتاب خود را به یک ناشر می‌فروشد که آن موقع مترجم باید ناشر کتاب را راضی کند و اگر ناشر وجهی را از مترجم بخواهد برای او حلال و شرعی است. مگر اینکه در کشوری قانون کپی‌رایت وجود نداشته باشد و دسترسی به مؤلف امکان‌پذیر نباشد مترجم، ترجمه کتاب او را برای آگاهی جامعه لازم و ضروری بداند، در این صورت کتاب را ترجمه کند و در اختیار جامعه قرار بدهد. اما هر گاه مؤلف کتاب، مطلع شد و از مترجم وجهی خواست، مترجم باید او را راضی کند.

شماره: 0
سؤال 0: سلام سوال من درباره خواب های هست که هر شب میبینم خواب های ک روز بعدش تعبیر میشه خواب های که عجیب هست و‌تعبیر میشه دلیل خواب های صادقانه چیه ؟ من بنده خوی نیستم برای خدا
1397/03/30
جواب:

پیامبر (ص) فرموده است: «ذهبت النبوة وبقيت المبشرات‏»[ابن ماجه]؛ «وحی قطع شد و خواب درست و راست باقی مانده است.»
همچنین فرموده است: «لم يبق من النبوة إلا المبشرات قالوا وما المبشرات؟ قال الرؤيا الصالحه»[بخاری]؛ «از وحی چیزی نمانده [قطع شده است] جز مبشرات. گفتند: مبشرات چیست؟ فرمود: خواب‌های راست.»
با توجه به این روایت‌ها خواب مؤمن درست است و به واقعیت می‌انجامد و مشاهده می‌گردد.
این خواب دیدن‌ها نویدی است برای مؤمن که رابطه‌ی خود را هر روز با خدا بیشتر کند و درونش را با نور ایمان نورانی بگرداند.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام من زیاد دچار وسواس خواندن قرآن شده ام بطوریکه احساس میکنم حرفی یا آیه قبل را اشتباه خوانده ام. اگه خواندن قرآن ادامه بدم گناهی برمن هست یا نیست؟ چکار کنم؟ با تشکر
1397/03/30
جواب:

در خواندن قرآن لازم است هر فرد دقت کند و آیات را درست تلاوت کند و حروف را از مخارج تلفظ نماید. اگر تمام توان خود را بکار گیرد و تلاش نماید آیات را درست بخواند، اما نتواند آن طوری که باید باشد درست تلفظ نماید یا غیرعمدی آیه یا کلماتی را اشتباه بخواند، گناهی بر او نیست. پیوسته به خواندن خود ادامه دهد و به آن وسوسه‌ها توجه ننماید و با تمرین بیشتر هم تلفظ آیات برایش آسان می‌گردد و هم آن وسوسه‌ها از بین می‌رود.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام آیا خواندن سوره ی دیگری بعد از سوره ی حمد, در رکعتهای سوم و چهارم نمازهای سه و چهار رکعتی, موجب ابطال نماز میشود؟
1397/03/30
جواب:

خواندن سوره بعد از فاتحه در رکعت سوم و چهارم نماز را باطل نمی‌کند؛ اما انجام آن کار خلاف سنت است.

شماره: 0
سؤال 0: سلام.اگر روزه نباشیم و غسل بگیریم غسل صحیح است یا خیر?
1397/03/30
جواب:

روزه با غسل ارتباطی ندارد، هر کدام حکم جداگانه‌ای دارد. اگر در ماه رمضان به هر دلیلی فرد روزه نباشد و غسل بر او واجب گردد، غسل انجام دهد، غسل او درست است.

شماره: 0
سؤال 0: سلام آیا بوسیدن همسر و انزال شدن ساعتی بعد موجب ابطال روزه هست
1397/03/30
جواب:

اگر انزال به سبب بوسیدن و به آغوش کشیدن همسر بوده باشد، روزه باطل است.

شماره: 0
سؤال 0: دیدن زردی بعددوران قاعدگی حکمش چیست
1397/03/08
جواب:

دیدن لکه زرد بعد از پایان عادت ماهیانه قاعدگی به‌شمار نمی‌رود و زن باید نمازهایش را بگزارد و روزه‌اش را بگیرد.

شماره: 0
سؤال 0: آیا بوسه همسر در ماه مبارک رمضان ، روزه را باطل میکند یا خیر؟
1397/03/08
ادامه سؤال:
سلام سوالی داشتم مبنی بر اینکه آیا بوسه همسر در ماه مبارک رمضان ، روزه را باطل میکند یا خیر ، خواهشمند است با ذکر دلیل اینجانب را قانع نمایید . ممنون و سپاس گذارتانم
جواب:

بوسیدن زن در حال روزه اشکال ندارد، اما اگر فرد با بوسیدن تحریک می‌شود، بوسیدن برای او مکروه است، ولی اگر انزال صورت گیرد روزه‌اش باطل می‌شود.
عایشه رضی الله عنها گفته است: «كان النبي صلى الله عليه وسلم يقبل ويباشر وهو صائم وكان أملككم لإربه»(مسلم) «پیامبر در حال روزه زنان خود را می‌بوسید، اما او بیش از همه‌ی شما بر شهوت خود مسلط بود.»
«پیامبر روزه‌دار جوان را از بوسیدن همسرش منع کرد؛ اما به روزه‌دار پیر برای بوسیدن همسرش اجازه داد»(ابوداود)
روایت‌ها بیان کننده‌ی جایز بودن بوسیدن در حالت روزه‌داری است به شرط این‌که فرد بر شهوت خود چیره باشد.

شماره: 0
سؤال 0: امسال کنکوری هستم، آیامیتونم روزه نگیرم؟
1397/03/08
ادامه سؤال:
سلام علیکم خدمت شمابرادران بزرگوارم.سوالی خدمت شماداشتم خواهشابادلیل پاسخم روبدین که ازشبه بیرون بیام.من امسال کنکوری هستم، آیامیتونم روزه نگیرم؟ قبلا ازماموستاقره داغی شنیدم که روزه نگیرم ولی درخدمتشون نبودم که دلیلش روبپرسم.خواهشابادلایل محکم پاسخم روبدین که ازاین شبه خارج بشم.جزاکم الله خیرا.ممنون
جواب:

اصل این است که روزه رمضان را بگیرید. خداوند متعال می‌فرماید: «فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ»(بقره:185)؛ «پس هر كس از شما اين ماه را درك كند بايد آن را روزه بدارد.»
اگر با روزه گرفتن میزان درس خواندنت پایین می‌آید، می‌توانید ساعت خوابتان را تغییر دهید، یعنی شب‌ها مطالعه کنید و روزها به اندازه نیازتان بخوابید. چه بسا با روزه گرفتن یاری خداوند بیشتر شامل حالتان شود و در درس خواندن و امتحان موفق‌تر باشید.
اما اگر این کار برایتان امکان‌پذیر نباشد که روزه بگیرید و درس‌هایتان را بخوانید و در طول روز ناتوان شدید و تمرکزتان را از دست دادید، از نظر برخی علما روزه‌یتان را بشکنید و بعد از امتحان کنکور قضای آن را به جای آورید.
گرچه روزه گرفتن در رمضان فضیلت فراوانی دارد.

شماره: 0
سؤال 0: سلام علیکم استاد زنی حامله است و آزمایش خون داده است پزشکان گفته اند اگر روزه بگیرد برای مغز جنینش ضرر دارد پس او باید چکار کند؟(روزه بگیرد یا نگیرد).
1397/03/01
جواب:

اگر زن حامله مطابق نظر پزشک متخصص روزه او به جنین ضرر می‌رساند، روزه نگیرد و بعداً قضای آن را به جا آورد.

شماره: 0
سؤال 0: من با همکلاسی دختر خود رابطه دارم ولی ن ب اونوصورتی ک دیدوبازدید باشد فقط درحد پیام وحرف زدن وقصد ازدواج با اونو دارم والانم ن نامزد هستیم نه عقد همدیگه،ازانجایی ک ماه رمضان است چ حکمی دارد؟
1397/03/01
جواب:

رابطه‌ی غیرشرعی زن و مرد نامحرم در ماه رمضان و غیر ماه رمضان تفاوتی ندارد و باید قطع شود. این‌گونه روابط نامشروع (تماس تلفنی، پیام دادن به هم دیگر و... در غیر امور ضروری) فرجام خوبی ندارد و کم کم به ملاقات و خلوت با هم می‌انجامد، چنان‌که شاع گفته است:
نظرة فابتسامة فسلأم
فکلام فهوعدٌ فلقاء
رابطه ابتدا با یک نگاه شروع می‌شود، سپس لبخند و سلام و گفتگو و قرار ملاقات.
بنابراین اگر شما قصد ازدواج با این خانم را مطابق ضوابط عرفی و شرعی دارید اقدام کنید؛ در غیر این صورت رابطه با ایشان را قطع نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: باسلام وخسته نباشید. آیا مصرف کرم های صورت(جوش صورت)ب هردلیلی روزه را باطل میکند؟
1397/03/01
جواب:

مصرف کرم‌ها و پمادها روی پوست روزه را باطل نمی‌کند.

شماره: 0
سؤال 0: در بحثی که با دوستم داشتم مبنی بر ماه های حرام، ایشان میگوند مگر امروز ما با فردای ما چ فرقی دارد، روز روز است ،همه روز ها روز خداوند است و مبارک است حلال وحرام بودن ماه ها دیگر یعنی چه؟
1397/03/01
ادامه سؤال:
باعرض سلام وخسته نباشید محضرمجاهدین فی سبیل الله، بنه دانشجو هسم و در بحثی ک با دوستم داشتم مبنی بر ماه های حرام،ایشان میگوند مگر امروز ما با فردای ما چ فرقی دارد،روز روز است دیگر،همه روز ها روز خداوند است ومبارک است حلال وحرام بودن ماه ها یعنی دیگرچه،مگردرقران گفته ک فلان ماه ها حرام است ونباید ازدواج و کارهای دیگر کرد،خلاصه میشود شما استاددان بادادن رفرنس وموشکافی کردن این موضوع جواب ایت سوال رابهم برسانین؟ دوم اینکه چگونه جواب این سوالم را ب چه زریقی ازشمادریافت کنم؟ دانشجوی ترکمن صحرا
جواب:

خداوند در آیه 36 سوره توبه ماه‌های حرام اشاره فرموده است: « إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِندَ اللَّـهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِي كِتَابِ اللَّـهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ۚ ذَٰلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ ۚ فَلَا تَظْلِمُوا فِيهِنَّ أَنفُسَكُمْ ...»(توبه:36) «در حقيقت، تعداد ماه‌ها نزد خدا، در كتاب آفرینش ایشان، از روزى كه آسمان‌ها و زمين را آفريده، دوازده ماه است؛ از اين [دوازده ماه‌]، چهار ماه، [ماهِ‌] حرام است[جنگ در آن‌ها حرام است]. اين آيين استوار و پایدار الهی است، پس در اين [چهار ماه] بر خود ستم مكنيد[یعنی از هرگونه خون ریزی بپرهیزید]...»
بنابراین آیه در شریعت اسلام، 4 ماه حرام شده است؛ یعنی در این 4 ماه جنگ و خونریزی حرام است که عبارتند از: ذوالقعده، ذوالحجه، محرم و رجب. در حکمت حرمت قتال و خونریزی در این چهار ماه علما گفته‌اند: سه ماه ذوالقعده، ذوالحجه و محرمماه‌های حج تمتع هستند و حجاج در این ایام در ایاب و ذهاب حج تمتع به سر می‌برند، شریعت اسلام خواسته است است که حجاج در کمال امنیت به حج تمتع بروند و بازگردند.
در ماه رجب هم قتال و خونریزی حرام شده است تا مسمانان بتوانند در آن حج عمره به جا آورند؛ اما در این ماه‌ها در امور دیگر مانند بقیه ماه‌ها عمل می‌شود. یعنی ازدواج در ماه‌های حرام مشکل شرعی ندارد، مگر کسی که در حال احرام حج باشد.