گیاهان مقاوم در فصل تابستان ۳۵ گل که در فصل تابستان به خوبی رشد می‌کنند

سوسن چشم سیاه

گل‌های تابستانی نویددهنده‌ی تابستانی طلایی و هوایی گرم و آفتابی هستند. حیف است که خانه‌ای باغچه داشته باشد و گلی در آن کاشته نشود. باید از مزایای گل‌های تابستانی بهره برد. در باغچه‌ی خانه می‌توان گل‌های یک‌ساله کاشت تا یک تابستان تمام گل بدهند یا گیاهان چندساله کاشت و هر سال شاهد زیبایی آن‌ها بود. در فهرست زیر با گل‌های تابستانی مناسب خانه و باغچه آشنا می‌شویم.

گل‌های سرزنده‌ی تابستانی

  ۱. سوسن چشم‌سیاه     

سوسن چشم‌سیاه گلبرگ‌های نارنجی روشن دارد و وسط آن سیاه است. ارتفاع آن تا یک متر می‌رسد و در تمام تابستان دوام می‌آورد. این گیاه را می‌توان در پس‌زمینه‌ی دیگر گیاهان کوتاه‌تر کاشت تا جلوه‌ی بیشتری پیدا کنند. سوسن چشم‌سیاه حشرات مفید را به خود جذب می‌کند و حتی راه مرغ مگس را هم به باغچه‌ی خانه باز می‌کند، که برای سبزیجات باغچه هم اتفاق بسیار خوبی است.

۲. اشرفی 

  اشرفی شادی‌آفرین است. این گل در نسیم تابستانی خم‌وراست می‌شود و دل آدمی را به شعف می‌آورد. باغبان‌هایی که می‌خواهند پروانه‌ها را به باغچه‌ی خود جذب کنند می‌توانند به اشرفی برای این کار اعتماد کنند. در این تابستان‌ها این گل زیبا را در سرتاسر شمال و مرکز و جنوب آمریکا می‌توان یافت. اشرفی گیاهی وحشی است و بنابراین لازم نیست هیچ نگرانی‌ای درباره‌ی خاک و تغییر آب‌وهوای آن داشته باشید.

۳. کوکب 

  کوکب شکل‌ها و رنگ‌های مختلف و متفاوتی دارد. اما شناخته‌شده‌ترین شکل آن گلی توپی‌شکل دارد و پر از گلبرگ است. هر نوعی از آن ارتفاع و اندازه‌ی متفاوتی دارد و حتی نیازهایش هم با نوع دیگر متفاوت است. این گل را می‌توانید با کاشتن دانه‌اش پرورش دهید. کوکب را در جلوی گونه‌های بلندتر یا در پشت گل‌های کفی بکارید و منظره‌ای زیبا و یادآور طبیعت زیبایی روستا بیافرینید.

۴. گل همیشه‌بهار 

  بیشتر بخوانید: چگونه گلدان‌های قدیمی را تعویض کنیم؟ باغبانی که ترفندهای باغبانی را بشناسد حتماً گل همیشه‌بهار را در صدر فهرست خود می‌گذارد. به‌خاطر اینکه: اولاً، کاشت و نگهداری گل همیشه‌بهار خیلی اسان است. دیگر اینکه، حشرات مفیدی، مثل پروانه و زنبور، را به خود جذب می‌کنند. دلیل أخر هم اینکه گل همیشه‌بهار حشرات مضر را دور می‌کند. برای همین است که در مزارع سبزیجات ردیف گل‌های همیشه‌بهار را در مرز زمین‌ها می‌کارند. این کار را فقط برای قشنگی نمی‌کنند. همیشه‌بهار گل زیبایی هست، اما فایده‌ی عملی هم دارد.

۵. بومادران 

 می‌شود گفت بومادران گیاهی است که از لیست هیچ باغبانی جا نمی‌ماند. بومادران در مقابل کم‌آبی مقاوم است و جلوی فرسایش خاک را می‌گیرد. در همه نوع خاکی و در هر ارتفاعی می‌روید و با آب‌وهواهای مختلف سازگار است. بومادران رفیق دیگر گیاهان است، چون حشرات مفید را جذب و حشرات مضر را دفع می‌کند. بهتر از همه اینکه، بومادران گیاهی دارویی است و در درمان‌های گیاهی از آن استفاده می‌کنند.

۶. پنستمون   

  پنستمون ترجیح می‌دهد به‌صورت انبوه دربیاید، اما در یک‌جا توده نمی‌شود. ظاهر جذاب این گل برای اینکه به باغچه منظره‌ای تابستانی بدهید بسیار عالی است. هنر این گل در جذب پرنده‌ها و پروانه‌ها است. یک زمانی، بومیان آمریکا از آن برای درمان حیوانات و آدم‌ها استفاده می‌کردند. یک بخشی از باغچه‌تان را به این گل‌های تابستانی دوست‌داشتنی اختصاص دهید.

۷. زنبق آناناسی

زنبق آناناسی یا یوکومیس یکی دیگر از گیاهان گل‌دار تابستانی است که ظاهری شبیه به آناناس دارد. این گل بومی جنوب آفریقا است و در خاک‌های نامرغوب و وضعیت نامناسب هم می‌روید. می‌توانید زنبق آناناسی را در گلدان بکارید و از اینکه چنین گل نامعمولی دارید به خودتان بنازید. این گیاه نیاز به مراقبت چندانی ندارد و برای افراد پرمشغله انتخابی عالی است.

۸. شبدر   

 شبدر متداول‌ترین گیاه گل‌دار جهان است و در همه جا می‌روید. شبدرها گونه‌های زیادی دارند و گل و برگ‌های هرکدام متفاوت از دیگری است. بااینکه این گیاه در طبیعت به‌وفور می‌روید و به‌سرعت همه‌جا را فرا می‌گیرد، اما هم به‌عنوان گیاهی زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم به‌عنوان غذا. ترشک درختی یک نوع شبدر است که غده‌ی گوشتی و آبداری دارد و در بعضی از نقاط دنیا از آن در خوراکی‌هایشان استفاده می‌کنند.

۹. زنبق گلوریوسا 

  زنبق گلوریوسا یک نوع گیاه چسبنده و بالارونده است که گل‌هایی بسیار دوست‌داشتنی می‌دهد. در خانه‌هایی که فضای کافی ندارند می‌شود با این گیاه باغچه‌ای عمودی ساخت. البته حواس‌تان باید باشد، چون اگر مدتی مراقب آن نباشید، به‌سرعت گسترش پیدا می‌کند و همه جا را پر می‌کند. اگر در خانه بچه‌ی کوچک یا حیوانی خانگی دارید، بیشتر مواظب باشید، چون بااینکه این گیاه بسیار زیبا و جذاب است، اما اگر کسی آن را بخورد ممکن است مسموم شود.

۱۰. زنبق غافلگیر 

  ممکن است، بعد از یک فصل، با خودتان فکر کنید که این گل مرده است، اما ناگهان می‌بینید که سر از زمین بیرون آورده و بعد هم کلی گل می‌دهد. زنبق غافلگیر این‌طوری غافلگیرتان می‌کند! این گل را به نام زنبق رستاخیر و زنبق جادویی نیز می‌شناسند. این زنبق با کمترین مراقبت رشد می‌کند و برای باغچه‌های تابستانی انتخابی بسیار عالی است.

۱۱. رعنای زیبا 

   رعنا زیبای معمولی یا گل پتویی از خانواده‌ی مینا است. برای این به آن گل پتویی می‌گویند که می‌تواند کل محوطه را با گل‌های قرمز و نارنجی‌اش بپوشاند. این گل یکی از نمادهای اختصاصی تابستان است. در چند نقطه از باغچه این گل را بکارید تا انبوه زنبورها و پروانه‌ها به آن‌جا هجوم بیاورند.

۱۲. گل صدتومانی 

 گل صدتومانی مرکز ثقل باغچه است، چون هم زیبا است و هم خوش‌عطر و بو. خانه‌های باغچه‌دار نباید خالی از این گل‌های دوست‌داشتنی باشند. این گیاه هم به‌صورت بوته درمی‌آید و هم می‌تواند به‌اندازه‌ی یک درخت ارتفاع بگیرد. بسته به منظره‌ای که می‌خواهید به باغچه‌تان بدهید، می‌توانید گل صدتومانی را یا در گلدان بکارید یا در مرز بین دو قسمت باغچه. بیشتر بخوانید: روش صحیح کاشت پیاز گل صدتومانی

  ۱۳. نرگس

   نرگس گلی بهاری است، اما گل‌های‌شان را می‌شود تا تابستان نیز حفظ کرد. نرگس شکل‌ها و رنگ‌های مختلف و دوست‌داشتنی‌ای دارد. بعضی از آن‌ها معطر هستند. نرگس را بکارید و، بعد، هر سال منتظر نمایشگاهی از رنگ و بو باشید.

۱۴. سوسن یک‌روزه 

  سوسن یک‌روزه اصلاً جزو خانواده‌ی سوسن‌ها نیست. این اسم به‌خاطر طریقه‌ی جالب رشد این گیاه به آن داده شده. با اینکه سوسن یک‌روزه گیاهی چندساله است، فقط برای ۲۴ساعت گل می‌دهد. بااین‌حال، گل‌کارها خیلی دوستش دارند و در بین‌شان بسیار مشهور است. سوسن یک‌روزه پرندگان و پروانه‌ها را به خود جذب می‌کند، که این اتفاقی عالی برای باغچه‌ی شما است.

۱۵. گل آهار 

  گل آهار را، که در برابر کم‌آبی مقاوم است، به‌خاطر رنگ‌های متنوعش پرورش می‌دهند. این گل از خانواده‌ی مینا است و برای درست‌کردن دسته‌گل از آن استفاده می‌شود. گل آهار منظره‌ی بی‌حال باغچه را سرحال می‌آورد و پرورش آن هم کار ساده‌ای است. اگر می‌خواهید گیاهی را به باغچه‌ی خود اضافه کنید که نیازی به مراقبت زیاد نداشته باشد، گل آهار را فراموش نکنید.

۱۶. پلومریا

پلومریا گیاه گل‌داری است که خودش را با همه جور شرایط تطبیق می‌دهد و می‌تواند چندین فصل و چندین نسل دوام بیاورد. از ظاهرش چنین برنمی‌آید، اما بعضی از درختچه‌های این گل می‌تواند سال‌ها باقی بمانند. این گل هم مثل گل ختمی بومی نواحی استوایی است. پلومریا در مناطق کم‌آب هم می‌تواند دوام بیاورد.

۱۷. گل کاغذی  

   بسیاری از زیباترین خانه‌های مدیترانه‌ای باغچه‌های خود را با گل کاغذی تزئین کرده‌اند. گل کاغذی از چارچوب درها یا پنجره‌ها آویزان می‌شوند و پرده‌ای طبیعی و زیبا به‌وجود می‌آورند. گل‌های صورتی، ارغوانی و قرمز این گیاه نماد مخصوص تابستان‌های آفتابی است. گل کاغذی را در کنار نرده و داربست یا نزدیک دیواری بتونی بکارید تا بتواند با استفاده از آن‌ها بالا برود.

۱۸. اسطوخودوس  

   اسطوخودوس را در ورودی خانه بکارید. بعد در عطر آرام‌بخش گل‌های ارغوانی بوی تابستان را احساس کنید. این بوته‌ی چندساله و گل‌های آبی‌اش گیاهی بسیار مهم برای باغچه‌ی خانه‌ی شما است. از این بوته‌ی پرگل استفاده‌ها و فایده‌های بسیاری می‌توان برد. اسطوخودوس منبعی طبیعی و خوش‌بو برای ساخت صابون‌های خانگی است و در تمیزکاری خانه از آن اسفتاده‌ی زیادی می‌توان برد. اسطوخودوس هیچ کاربرد اشتباهی ندارد.

۱۹. آفتابگردان

     آفتابگردان یکی از مهم‌ترین گل‌ها در باغبانی است، و درعین‌حال زیباترین و نمادین‌ترین گل نیز هست. وقتی ساقه‌ی بلند این گیاه در نسیم تابستانی به چپ‌وراست خم می‌شود، حضور تابستان را با تمام وجود درک می‌کنید. همه‌ی باغبان‌ها از ارزش غذایی دانه‌ی آفتابگردان خبر دارند و می‌دانند که هم برای آدم و هم برای حیوانات خوراک بسیار مفیدی است.

۲۰. پیچ تلگرافی

     برای انتخاب گیاهی گل‌دار و تابستانی گزینه‌ی پیچ تلگرافی بسیار معقول است. این گیاه تقریباً همه نوع خاکی را تاب می‌آورد، راحت رشد می‌کند، و در تمام تابستان گل می‌دهد. هرس‌کردن و زدن شاخ‌وبرگ این گیاه باعث می‌شود گل‌های بیشتری بدهد. پیچ تلگرافی از بریدگی دوباره به‌سرعت رشد می‌کند و اگر هرس نشود گسترش پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید باغچه‌تان حال‌وهوا و فضای روستایی به خود بگیرد، پیچ تلگرافی را مد نظر قرار دهید.

۲۱. گل مارگریت

   این گل، که شبیه آفتابگردان است اما گلبرگ‌های سفیدی دارد، محبوب باغبانان است. گل مارگریت تمام تابستان را گل می‌دهد. این گل یکی از دلفریب‌ترین گل‌های فصلی است. از این گل برای ساخت دسته‌گل بهترین استفاده را می‌توان برد و برای مراسم‌های عروسی و ازدواج نیز بسیار مناسب است. البته ممکن است بعضی افراد از بوی آن خوش‌شان نیاید.

۲۲. گل سرخ بوته‌ای

     گل سرخ بوته‌ای بسیار زیبا است و احتیاجی به نگهداری هم ندارد، و برای همین محبوب فصل تابستان است. این گیاه می‌تواند بی‌آبی را تاب بیاورد، اما آب‌وهوای مرطوب را بیشتر می‌پسندد. یادتان نرود که وقتی این گیاه را می‌کارید، مراقب تیغ‌هایش باشید. گل سرخ بوته‌ای تزئین بسیار مناسبی برای کت مردانه و نیم‌تنه‌ی زنانه است.

۲۳. مینا 

  تعداد کمی از گل‌های خانواده‌ی مینا رنگ آبی دارند. نام مینا به زبان انگلیسی (Aster) به‌معنای ستاره است، و مینا هم ستاره‌ی باغچه‌ی شما است. گل مینا رنگ روشنی دارد و پروانه‌ها را به خود جلب می‌کند. نگهداری زیادی نمی‌خواهد و به‌همین‌خاطر گل بسیار مناسبی برای تابستان است.

۲۴. ختمی

     اگر از گیاهان استوایی خوش‌تان می‌آید، گل ختمی بکارید. ختمی‌ها مجموعه‌ای از رنگ‌ها و شکل‌ها را در بر می‌گیرند. رنگ ختمی می‌تواند قرمز، زرد، ارغوانی، نارنجی، سفید، و صورتی باشد.

۲۵. مریم‌گلی   

مریم‌گلی به باغچه‌های فصلی رنگ سرخ قشنگی می‌زند. مریم‌گلی آتشین گیاه وحشی معروفی است. زیستگاه این گیاه از آن در برابر آب‌وهوای خشن محافظت کرده و این گل را مناسب فصل تابستان ساخته است. اگر به‌اندازه‌ی کافی آب به آن برسد، رنگ‌های روشن آن بیرون می ریزد و پرندگان و زنبورها را به خود دعوت می‌کند.

۲۶. شاه‌اشرفی 

  چمنزارهای جنوب آمریکا پر شده است از این گل‌های دلپذیر. رنگ‌های آن از صورتی تا زرد روشن متغیر است. برای جذب زنبور و پروانه این گیاه بسیار مناسب است.

۲۷. گل گندم  

   گل گندم اصل و اساس و ستاره‌ی باغچه‌ی تابستانی است. این گل بهاری ستاره‌ای‌شکل رنگ نیلی نادری را به نمایش می‌گذارد که در تمام تابستان چشم را می‌نوازد. گل گندم یکی از زیباترین گل‌های آبی‌رنگ است. این گل خوردنی است و حتی از آن در تزئین خوراکی‌ها نیز استفاده می‌شود.

۲۸. گل جناغ

   گل جناغ گیاهی کوتاه‌قد با گل‌هایی فنجان‌شکل و دلپذیر است. به‌رنگ‌ها زرد، صورتی، ارغوانی، و آبی وجود دارد و در مرکز آن علائمی زردرنگ وجود دارد. گل جناغ یک‌ساله است و برای پرکردن فضای جلوی دیگر گل‌ها بسیار مناسب است. برای اینکه گل‌های آن تازه بمانند همیشه مرطوب نگهش دارید، اما غرق در آبش نکنید.

۲۹. ژربرا

ژربرا یک بوته‌ی چندساله‌ی دیگر است که گل‌هایی شبیه آفتابگردان دارد. ژربراهای سرخ به‌خاطر ساقه‌ی صاف‌شان بسیار محبوب هستند. برای نامزدی یا هر نوع مراسم دیگری از این گل می‌شود دسته‌گل بسیار زیبایی تهیه کرد. ژربرا گیاهی تابستانی است و در خاک متخلخل بهتر رشد می‌کند.

۳۰. سوسن پرویی   

  ظاهر این گل بسیار زیبا و شبیه زنبق است. رنگ‌های این گل متنوع و زیبا است. اما مردم بیشتر دنبال سوسن پرویی نارنجی می‌گردند. برای روز مادر، والنتاین، و برای نامزدی دسته‌گل بسیار زیبایی می‌شود از آن ساخت.

۳۱. گل ادریسی

     گل ادریسی از گیاهان علفی چندساله است که به درد قسمت‌های سایه‌دار باغچه‌ی شما می‌خورد. این گیاه تا مدت‌ها گل‌هایی به رنگ آبی می‌دهد. البته رنگ گل بستگی به میزان اسیدی‌بودن خاک هم دارد.

۳۲. تاج‌خروسی

   اگر تاج‌خروسی را به‌صورت انبوه بکارید از آن لذت بیشتری می‌برید. قرمز و زرد چشمگیر آن به پارک‌های مناطق استوایی منظره‌ای جذاب می‌دهد. ظاهر غیرمعمول آن باعث می‌شود در باغچه کاملاً به‌چشم بیاید.

۳۳. علف مار

یکی دیگر از گل‌های غیرمعمول تابستانی علف مار است. می‌شود گفت ظاهر گل آن شبیه عنکبوت است. اما فرم کلی آن هیچ ربطی به عنکبوت ندارد. رنگ آن از صورتی کم‌رنگ شروع و صورتی پررنگ ختم می‌شود.

۳۴. خرفه

   خرفه را با چند قلمه‌ی کوچک در باغچه‌تان بکارید. چند وقت که بگذرد می‌بینید بدون اینکه هیچ توجهی به آن نشان داده باشید خودش رشد کرده و گسترش یافته. از کاشتن این گل کوتاه‌قد پشیمان نمی‌شوید. در گرمای تابستان‌های داغ، زیبایی آن‌ها اعجاب‌برانگیز می‌شود.

  ۳۵. اطلسی

حتماً این تابستان در باغچه‌ی خود بکارید. این گل به رنگ‌های قرمز و آبی و سفید است و می‌توانید از آن برای دکوراسیون خانه هم استفاده کنید. می‌توانید این گیاه را در گلدان‌های آویزان بکارید یا در گلدان‌های پشت پنجره.

تصاویر ضمیمه: 
سوسن چشم سیاه
اشرفی
کوکب
گل همیشه بهار
بومادران
پنستمون
زنبق گلوریوسا
زنبق غافلگیر
رعنای زیبا
گل صدتومانی
نرگس
سوسن یک روزه
گل آهار
پلومریا
گل کاغذی
اسطخودوس
آفتابگردان
پیچ تلگرافی
گل مارگریت
گل سرخ بوته‌ای
مینا
ختمی
مریم گلی
شاه اشرفی
گل گندم
گل جناغ
ژربرا

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)