محله روزه داران درماه مبارک رمضان

محله روزه داران درماه مبارک رمضان

رمضان ماه توبه وانابه است . ماهی است که قرآن برای هدایت بشریت نازل شده است. رمضان از پنج حرف تشکیل شده است:

- ر» رحمت . ده روز اول آن رحمت است.

-« م» مغفرت . ده روز وسط آن مغفرت است.

-« ض» ضمانت بهشت است.

-« ا» امنیت از آتش جهنم است.

-« ن» نور است.

رمضان در محله ما با شکوه و معنویت خاصی برگزار می‌شود. چند روز مانده به ماه مبارک رمضان خانواده‌ها، خود را برای فرارسیدن این ماه مبارک آماده می‌کنند و با خوشحالی به استقبال این ماه می‌روند و از قدیم الایام این فریضه در محله ما همانند دیگر فرایض به نحو احسن برگزار می‌شود و همه به پاک سازی معنوی خود و نظافت خانه‌های خود می‌پردازند. اعضای جماعت خواهران نیز برای استقبال از این ماه به نظافت مسجد محله خود و برنامه ریزی برای این ماه مبارک می‌روند و با همکاری هم این کار را با خلوص نیت انجام می‌دهند.

با شروع اولین روز از این ماه مبارک همه افراد محله و شهر ما برای سحری بیدار می‌شوند و بعد از سحری با صدای موذن مسجد محله مان همه خواهران و برادران از هر کوچه وبرزنی به سوی مسجد با آن مناره‌ی زیبا و نورانیش که از همه شهر نمایان است در حرکتند. با پای پیاده با شور و شوق وصف ناپذیری جوانان و پیرانان و میانسالان محله را می‌بینی که با ذکر و دعای آهسته ولی شتابان به سویش می‌روند تا از اولین کسانی باشند که در نماز صبح حضور پیدا می‌کنند وقتی که از کوچه‌ها عبور می‌کنی زنان و مردان به هم می‌پیوندد و مردان در جلو و زنان پشت سر آنان در حرکت هستند تا مدتی بعد به درِ حیاط مسجد می‌رسیم و با دعای «اللهم افتح لی ابواب رحمتک» وارد شده، و زنان و مردان هرکدام وارد مسجد مخصوص شده و تحیة المسجد و نماز سنت قبل از نماز صبح را به جا می‌آورند و در سجدگاهشان به آرامی می‌نشینند و به ذکر ودعا می‌پردازند تا این که امام مسجد نماز را شروع کند.

در مسجد زنان یک پنجره کوچکی که به مسجد مردان باز می‌شود وجود دارد که موقع نماز خواندن پردۀ آن را کنار می‌زنیم تا حداقل چند نفر ازمردان را که مسجد ما پشت مسجد آنان قرار گرفته ببینیم و نماز را بخوانیم.

با صدای اقامه از بلند گوی مسجد زنان همه در صف‌های مرتب به نماز می‌ایستیم و نمازمان را به امامت امام مسجد پشت سرآنها آغاز می‌کنیم. 

با پایان یافتن نماز و ذکر و دعا، هر کس در یک گوشه‌ای از مسجد می‌نشیند و به سخنرانی امام گوش می‌دهد و برخی از خواهران هم این سخنرانی‌ها را هر روز ضبط کرده و در فضای مجازی برای خواهران شهر خود که در شهرهای دیگر زندگی می‌کنند؛ به اشتراک می‌گذارند تا آنها نیز از این سخنان بهره‌مند شوند.

بعد از سخنرانی باز هم زنان محله‌مان جدا از مردان به سوی خانه‌هایشان حرکت می‌کنند و برای قبولی عباداتشان دعا می‌کنند. عصر هر روز هم در ساعت 4 دیدار عاشقان قرآن تازه می‌شود و همه خواهران برای کلاس روانخوانی قرآن که باز هم در همان مسجد محله برگزار می‌شود؛ شرکت می‌کنند و به صورت حلقه می‌نشینند؛ سپس هر کدام یک صفحه قرآن تلاوت می‌کنند.

قبل از اذان عصر به مطالبی که یکی از خواهران به مدت نیم ساعت آماده می‌کند گوش فرا می‌دهند. موضوعات غالبا از قبیل:« سیره – احکام – و احادیث و پاسخ به سوالات» است. ضمن اینکه هر روز سوالاتی در بین خواهران پخش می‌شود و فردای آن روز پاسخ‌ها را جمع آوری کرده و به قید قرعه به بچه‌ها و خواهران شرکت کننده جوایزی بعد از نماز عصر اهداء می‌شود.

 باز هم با صدای اقامه نماز عصر که از بلند گو پخش می‌شود در صف‌های مرتب به نماز می‌ایستند و پشت سر مردادن در مسجد جداگانه نماز را بر پا می‌کنند و بعد از اقامه نماز خواهرانی که در طول سال هر هفته سه جلسه در کلاس‌های تفسیر که یکی از اساتید به مدت یک ساعت برگزار می‌کند در آن شرکت می‌کنند و بقیۀ بچه‌ها و زنان به سوی خانه‌هایشان می‌روند تا سفرۀ افطاری خانواده‌شان را آماده کنند.

با اذان مغرب همه برادران به مسجد می‌روند و بعد از افطار، نماز مغرب را می‌خوانند و به خانه‌هایشان بر می‌گردند تا شام را در کنار خانواده‌ها باشند. و بعد از شام همه افراد خانواده وضو می‌گیرند تا در نماز جماعت عشاء و تراویح که باز هم در مسجد محله‌مان برگزار می‌شود شرکت کنند و با صدای مؤذن مانند نماز صبح از هر کوچه و برزنی زنان و کودکان و مردان به سوی مسجد حرکت می‌کنند و در راه به هم می‌پیوندند. و بعد رسیدن به مسجد و خواندن تحیة المسجد نماز عشاء و تراویح بر پا می‌شود و خواهران و برادران و برخی از بچه‌ها که به سن تکلیف رسیده‌اند در نمازها شرکت می‌کنند. کودکان نیز در حیاط مسجد که باغچه کوچکی دارد به بازی و تفریح می‌پردازند و بعد از پایان نماز تراویح برادران سوال مسابقه را پخش می‌کنند و به قید قرعه به پاسخ‌های صحیح جوایزی اهداء می‌کنند که شرکت کنندگان اکثرا بچه‌ها هستند که با شور و شوق عجیبی از آن استقبال می‌کنند. این یک روز رمضانی محله ماست که با پایان یافتن آن مردم با خوشحالی برای شب و روز بعد آماده می‌شوند.

در یکی از روزهای این ماه مبارک اعتکاف برگزار می‌شود. اعتکاف برادران در یکی از شب‌های احیا از نماز مغرب شروع می‌شود و تا نماز صبح یا ظهر ادامه دارد( البته شاید بعضی اوقات 2 یا 3 بار هم اعتکاف داشته باشند) ولی برای خواهران که شور و شوق وصف ناپذیری دارد در یکی از روزها جدا از روز اعتکاف برادران از نماز صبح شروع می‌شود و تا شب ادامه دارد و بعد از نماز تراویح پایان می‌یابد. برنامه‌های اعتکاف کنندگان در این روز:

بعد از خواندن نماز صبح و گوش دادن به سخنرانی بقیه زنان به خانه‌هایشان بر می‌گردند و خواهران و بچه‌ها بعد از استراحت، کمی به نظافت مسجد می‌پردازند. بعد از آن نماز ضحی را می‌خوانند و بعد از تلاوت قرآن و دعا نماز تسبیح خوانده می‌شود و باز در حلقات تلاوت قرآن می‌پردازند و... 

بانوان معتکف قبل از افطار همه برای تدارک افطاری با هم همکاری می‌کنند و برخی از خواهران در خانه‌هایشان غذاهای محلی درست می‌کنند و برای افطاری به مسجد می‌آورند. بعد از افطاری و برپایی نماز مغرب به جماعت با برادران با همکاری تمامی شرکت کنندگان در اعتکاف و افطاری برخی به شستن ظروف کمک می‌کنند و برخی هم به نظافت مسجد می‌پردازند و بعد از اذان عشاء همه در نماز جماعت عشاء و تراویح شرکت می‌کنند و برای قبولی طاعات و عبادات خود و دیگران دعا می‌کنند و با خانواده‌هایشان به خانه بر می‌گردند.

از دیدوبازدیدهای در این ماه مبارک باید بگویم که اعضای فامیل و همسایگان افطاری می‌دهند و همدیگر را به آن دعوت می‌کنند. و از جمله فعالیت‌های نیک در اواسط رمضان این است که اعضای جماعت، برای خانوده‌های بی‌بضاعت محله و شهرمان سبد کالا( مواد غذایی) و پول نقد تهیه می‌کنند و توسط برخی خواهران و برادران در بینشان پخش می‌شود.

قبل از پایان رمضان نیز فطریه‌ها جمع آوری شده و در اختیار فقرا قرار می‌گیرد. و بعد از پایان یافتن این ماه مبارک همه خود را برای نماز باشکوه عید فطر آماده می‌کنند. باید یاد آور شوم که همه خانواده‌هایی که در شهرهای دیگر زندگی می‌کنند در این عید به اینجا می‌آیند تا در نماز عید در کنار فامیل و آشنایان حضور داشته باشند و نماز عید فطر با شکوه هر چه تمام‌تر برگزار می‌شود. با پایان یافتن نماز همه به دید و بازدید می‌پردازند و به امید ماه مبارک رمضان سال آینده، انتظار می‌کشند.

این بود خلاصه‌ای از آنچه که در ماه مبارک رمضان در شهر و محله من برگزار می‌شود. امیدوارم خداوند توفیق بیشتری دهد تا بتوانیم با سلامتی و ایمان کامل سال‌های آینده برنامه‌های متنوع و پرباری را با همکاری خواهران وبرادران برگزار کنیم.

آمین یا رب العالمین.

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)