روز مادر و روز پدر

 روز مادر و روز پدر

وَٱعۡبُدُواْ ٱللَّهَ وَلَا تُشۡرِکُواْ بِهِۦ شَیۡ‍ٔٗاۖ وَبِٱلۡوَٰلِدَیۡنِ إِحْسَانًا: و الله را بپرستید و چیزی را با او شریک مگردانید و به پدر و مادر نیکی کنید.[النّساء/ ۳۶ ]

" وَقَضَىٰ رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا ۚ إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِندَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُل لَّهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا":

و پروردگارت چنین مقرر داشته است که جز او را نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید هرگاه یکی از آن دو یا هر دوی آنان نزد تو به سن پیری رسند حتی به آنان کلمه افّ ( کمترین کلمه رنج آور ) نگو و بر سر آنان فریاد نزن و با نیکی با آنان سخن بگو و از روی مهربانی بال فروتنی برای آنان فرود آور و بگو پروردگارا به آنان رحمت آور همانگونه که مرا در کودکی پرورش دادند. [الإسراء ۲۳/ ۲۴ ]

قال رسول الله( صل الله علیه و آله و سلم):" الکَبَائِرُ: الإِشْرَاکُ بِاللَّهِ، وَعُقُوقُ الوَالِدَیْن ِ، وَقَتْلُ النَّفْس ِ، وَالیَمِینُ الغَمُوسُ" : برخی از گناهان کبیره عبارتند از: شرک به الله ، نافرمانی والدین ، کشتن انسان [به ناحق] و سوگند غموس ( در حالی که فرد می‌داند دروغگوست قسم می‌خورد ).صحیح البخاری [ ۵۲۷ ]

با سلام خدمت برادران و خواهران مسلمان

این روزها سخن از روز زن یا همان روز مادر است و چندی بعد روز پدر خواهد آمد و چه بد ظلمی که ما در حق پدران و مادرانمان روا می‌داریم که تمام طول سال و شاید تمام عمر با ندانم کاری، بداخلاقی، نامهربانی و غفلت سپری می کنیم و تنها یک روز را به پدر و مادر اختصاص می دهیم و با هدایا و کادوی بی ارزش دنیایی به استقبال آنان می‌رویم. برادر و خواهر مسلمان نیکی و ابراز محبت به پدر و مادر مختص یک روز خاص نیست همه روزها روز مادر است همه روزها روز پدر است آن گاه که ما حق آنان را آنگونه که الله متعال از ما خواسته رعایت کنیم آیات و احادیث متعددی بر نیکی و احسان به والدین تأکید نموده است محبت به پدر و مادر اختصاص به یک روز خاص ندارد و در تمام طول زندگی بر ما واجب است که قدردان زحمات و محبت پدر و مادر باشیم.

ابراز محبت و تقدیم هدایا به پدر و مادر بسیار پسندیده و به جا هست اما آیا هدایا و ابراز محبت ما در یک روز خاص جوابگوی یک عمر آمال و آرزوها و اشک‌های شبانه پدر و مادر می‌شود؟

آرزوهایی که یک عمر با عشق و محبت جوانی و زندگی‌شان را برای آن هزینه کرده‌اند!

آرزوهایی که بسیاری از ما با غفلت و ندانم کاری بر بادشان کرده‌ایم!

برادر و خواهر مسلمان هر آن روزی که ما با رفتارمان در بین جامعه باعث افتخار و سربلندی پدران و مادرانمان باشیم روز مادر و روز پدر است!

هر آن روز که با لبخند و محبت به استقبال پدر و مادر برویم روز مادر و روز پدر است!

هر آن روز که با ایمان و اخلاق حسنه و اعمال صالح و عمل به احکام الهی و نماز و عبادت بگذرانیم روز مادر و روز پدر است!

هر آن روز که ثمره سال‌ها تلاش و زحمت و اشک های پنهانی شبانه را فرزندی پرافتخار و صالح و صدقه جاریه ای برای خود ببینند روز مادر و روز پدر است!

روز مادر و روز پدر روزی است که ما به این آرزوهای واقعی آنان جامه عمل بپوشانیم!

آروزی واقعی پدر و مادر هدایا و کادوی بی ارزش دنیایی نیست و چه خوب است همانگونه که در این مناسبت‌ها به یاد پدر و مادر هستیم در همه ایام سال و تمام عمر نیکی و محبت به پدر و مادر را فراموش نکنیم!

بهترین هدیه و ابراز محبت و جبران زحمات پدر و مادر پایبندی به ایمان و اخلاق حسنه و اعمال صالح است که باعث افتخار و سربلندی پدران و مادرانمان در دنیا و آخرت باشد !

و به راستی کدام یک از ما تلاش کرده‌ایم به این آرزوها و امیدهای واقعی پدران و مادرانمان جامه عمل بپوشانیم؟

برادر و خواهر مسلمان هر گاه با ایمان و اخلاق حسنه و اعمال صالح باعث افتخار و سربلندی پدران و مادرانمان در دنیا و آخرت شدیم آن روز را روز مادر و روز پدر بنامیم در غیر این صورت ظلم بزرگی به آنان روا داشته‌ایم که هم در این دنیا به کیفر اعمال‌مان خواهیم رسید و هم فردای قیامت در پیشگاه الله متعال باید پاسخگو باشیم!

بیاییم از خواب غفلت بیدار شویم و همه ما چه آنان که پدران و مادرانشان در قید حیات هستند و چه آنان که پدران و مادرانشان وفات نموده اند از همین امروز تصمیم بگیریم هدیه واقعی را به پدران و مادرانمان تقدیم کنیم...

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)