در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم

در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم

از سمت دریا وقتی به ساحل نزدیک می‌شویم، ته دریا نسبتاً صاف است. امّا اگر به وسط دریا برویم، عمق آن بیشتر می‌شود. در جاهای بسیار عمیق اقیانوس‌ها، کوه‌های بسیار بزرگ و حتّی آتش فشان‌هایی وجود دارد که از آن ها موادّ مذاب بیرون می‌ریزد.

 دریا کجا به پایان می رسد؟

وقتی که به افق نگاه می کنیم، به نظر می‌آید که دریا بی انتهاست. امّا اگر سوار قایقی بشویم و صافِ صاف پیش برویم، سرانجام به یک خشکی دیگر می‌رسیم. البته ممکن است این سفر مدت خیلی زیادی طول بکشد.

 چرا بعضی روزها آب دریا گرم است و بعضی روزها سرد؟

خورشید و باد دمای آب دریا را تغییر می‌دهند. اگر در بیشتر روزهای تابستان هوا آفتابی باشد و بادی نوزد، آب دریا گرم می شود. امّا اگر هوا ابری باشد، باران ببارد و باد سردی بوزد، بهتر است به دریا نرویم.

 موج‌های دریا از کجا می آیند؟

موج ها از باد به وجود می‌آیند. موج ها حرکت‌های سطح آب دریا هستند. وقتی باد بر سطح آب دریا می‌وزد، موج پدید می‌آید. گاهی باد در جایی خیلی دور از ساحل می‌وزد. هر چه باد قوی‌تر و در مدت زمانی بیشتر بوزد، موج ها بزرگ‌تر و قوی‌تر می‌شوند.

 چرا آب دریا شور است؟

نمک تقریباً در همه جا هست: در آب، در صخره ها و در سنگ ریزه‌ها. رودهایی که به دریا می‌ریزند، با خودشان نمک هم می‌برند. در آب دریا نمک بسیار زیادی وجود دارد، زیرا آب مرتّب بخار می‌شود، ولی نمک باقی می‌ماند.

 بهتر است بدانی!

شورترین دریای دنیا، دریای سرخ است که بین قارّه آفریقا و عربستان قرار دارد. دریای مرده یا بحرالمیت از دریای سرخ شورتر است، امّا بحرالمیت دریاچه است. اقیانوس های منجمد شمالی و جنوبی از بقیه اقیانوس‌ها شوری کمتری دارند، زیرا با ذوب شدن یخ‌های این مناطق، آب شیرین وارد این اقیانوس‌ها می‌شود.

باید بدانیم جانوران بسیاری در دریاها و قیانوس‌ها زندگی می‌کنند که حیات آنان به آب وحیات آب به آنان وابسته است.

 آبی بودن دریا به علت جذب نور خورشید است

از دیدگاه عمومی آبی بودن دریا بخاطر انعکاس رنگ آبی آسمان در آب است ولی این یک باور غلط است. نور خورشید از رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش تشکیل شده است که به ترتیب طول موج از قرمز به بنفش کم می‌شود.

علت آبی بودن دریا به دلیل جذب نور خورشید در آب است و آب دریا به شدت رنگ‌هایی که دارای طول موج بسیار مانند قرمز هستند را به خود جذب می‌کند و در نتیجه نور آبی که در آخرین طیف قرار دارد کمتر جذب می‌شود و ما به همین دلیل آن را آبی می‌بینیم.

حال ممکن است این سوال پیش آید که چرا آب داخل یک لیوان آبی نیست؟! حجم آب در جذب نور بسیار مهم است و هر چقدر این حجم بیشتر باشد رنگ آن آبی‌تر است.

اقیانوس‌ها محل نگهداری حجم بالایی از مسیر اینترنت‌‌اند

۹۹ درصد از حجم داده‌های اینترنت از طریق کابل‌های زیر دریایی که در اقیانوس‌ها قرار دارد منتقل می‌شود. مراحل نصب این کابل‌ها زمان‌بر، خسته کننده و بسیار پرهزینه است.

تعداد این کابل‌ها بسیار است و هر گونه آسیب به بخشی از آن‌ها منجر به اختلال در سیستم شبکه‌ای می‌شود و مراحل تعمیر و بررسی خطوط آسیب دیده بسیار زمان‌بر است.

در گذشته ابزارهای ماهیگیری و لنگر کشتی‌ها باعث آسیب جدی کابل‌ها می‌شد به این دلیل آن‌ها را تا جای ممکن در عمیق‌ترین بخش بستر دریا قرار می‌دهند. امروزه مورد دیگری این کابل‌ها را تهدید می‌کند و آن هم حمله کوسه‌ها به کابل‌ها است.

دلیل مشخصی برای این موضوع وجود ندارد ولی بر این باورند که به دلیل وجود جریانات مغناطیسی در داخل کابل‌ها، کوسه‌ها تصور می‌کنند که طعمه خود در داخل این کابل‌ها قرار دارد و به آن‌ها حمله می‌کنند.

عمق اقیانوس‌ها فراتر از تصور ماست

عمق اقیانوس‌ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که ما تصور می‌کنیم، عمیق‌ترین عمق اقیانوس ۱۱,۰۳۴ متر است که برای درک این عمق به مقایسه‌های می‌پردازیم. حداکثر عمقی که غواصان تفریحی می‌توانند شنا کنند ۴۰ متر است.

رکورد بیشترین عمق در ورزش freediving نزدیک به ۲۵۳ متر بوده است. برج ایفل ۳۰۱ متر است و در مقابل عمق اقیانوس‌ها بسیار ناچیز است. ۱۰۰۰ متر حداکثر عمق نور در اقیانوس‌ها است. ۳,۶۸۸ متر میانگین عمق اقیانوس است و ارتفاع کوه اورست ۸,۸۵۰ متر است.

۱۰,۸۹۸ عمقی بود که «جیمز کامرون» (James Cameron) در سال ۲۰۱۲ به آن دست یافت. ۱۰,۹۹۴ متر را «دان والش» (Don Walsh) با همکارش رکورد زدند و در نهایت ۱۱۰,۳۴ متر عمیق‌ترین عمق اقیانوس شناخته شده است که به «درازگودال ماریانا» (Mariana Trench) معروف است. حالا تصور شما از عمق اقیانوس چقدر است؟!

 وجود رودخانه و دریاچه‌ها در اعماق اقیانوس‌ها

یکی از حقایق عجیب در دنیای زیر آب و در اعماق اقیانوس‌ها وجود رودخانه و دریاچه‌ها است که باورنکردنی است. همانطور که سطح دریا مجموعه‌ای از کوه‌ها، تپه‌ها و گودال‌ها را در خود جای داده است سطح زیر آب هم همین گونه است.

 ۲۰ میلیون تن طلای غیرقابل دسترس در اقیانوس‌ها وجود دارد

حجم بسیاری از طلای کره زمین در اعماق اقیانوس‌ها قرار دارد و به ازای یک تن از سنگ اقیانوس‌ها ۱۳ گرم طلا وجود دارد. دسترسی به طلای موجود در اقیانوس‌ها بسیار سخت است و برای دسترسی به آن نیاز به استخراج و ابزارهای لازم برای اکتشاف آن در زیر آب است.

در حال حاضر احداث معدن در زیر آب و مراحل آن بسیار پرهزینه و مقرون به صرفه نیست.

 اطلاعات ما از کف اقیانوس‌ها کمتر از ۰.۰۵ درصد است

اقیانوس‌ها نیروی حیاتی زمین هستند که ۷۰ درصد از سطح زمین را تشکیل داده‌اند و منبعی برای رزق و روزی، تجارت، حمل و نقل و همچنین الهام بخش بشر بوده‌اند با همه این موارد ۹۵ درصد از آن شناخته نشده و غیرقابل دید بشر بوده است.

 بزرگترین آبشار زیر آبی، در اقیانوس اطلس قرار دارد

بزرگترین آبشار زیرآبی جهان در تنگه دانمارک در بین گرینلند و ایسلند با ارتفاع ۳,۵۰۵ متر قرار دارد که اقیانوس منجمد شمالی را به شمال اقیانوس اطلس متصل می‌سازد. علت ایجاد این آبشار به دلیل تفاوت دمای آب در بخش شرقی و غربی آن است که آب بخش شرقی بسیار سردتر است..

8. نحوه زندگی دو سوم موجودات دریایی در اقیانوس‌ها ناشناخته‌ است

حجم و فشار زیاد آب در اقیانوس‌ها اکتشافات زیر دریایی را محدود می‌کند و همین امر باعث می‌شود تنها یک سوم از نحوه زندگی موجوداتی که در دریا زندگی‌ می‌کنند را بدانیم و همین احتمال باعث می‌شود تا بسیاری از موجودات که در اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند چه آن‌هایی که ریز هستند و چه آن‌هایی که غول‌پیکر و عظیم‌اند ناشناخته باقی بمانند. اما محققان سالانه نزدیک به ۲۰۰۰ گونه جدید را مورد بررسی و اکتشاف قرار می‌دهند.

 اقیانوس آرام توسط فردیناند ماژلان نامگذاری شده است

«فردیناند ماژلان» (Ferdinand Magellan) دریانورد پرتغالی و نخستین فردی بود که از سمت غرب اروپا به سمت آسیا رفت و در اقیانوس آرام کشتی راند و اولین نفری بود که رهبری ناوگان دریایی را برای دور زدن زمین عهده دار شد. «آرام» نامی بود که ماژلان برای این اقیانوس آرام بخاطر سکون و آرامشش گذاشت.

شما در مورد دریاها و  جانداران دریایی چه می‌دانید؟

آیا می‌توانید دانسته‌های خود را با ما به اشتراک بگذارید؟

تصاویر ضمیمه: 
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم
در مورد دریاها و اقیانوس‌ها بدانیم

مطالب جدید

عطر مادر خانواده‌ی سعادتمند (1398/12/24)
تلنگر اندیشه (1398/12/21)
ما خدا را می پرستیم دنیای کودکان (1398/11/15)
آسایش و آرامش سرویس سلامت (1398/10/10)
انتخاب تو چیست؟ زنان موفق (1398/10/10)