راه‌های ایجاد عشق و محبت در میان زوجین/بخش سوم

راه‌های ایجاد عشق و محبت در میان زوجین/بخش سوم

منظور ما از این عنوان تلاش برای سلام‌کردن بر همگان از آغاز برخاستن از خواب تا لحظه به خواب رفتن مجدد در شب است تا سلام و خداحافظی، آغاز و پایان هر دیداری باشند.
شواهدی از قرآن و سنت نبوی
خداوند می‌فرماید:
" إِذْ دَخَلُوا عَلَيْهِ فَقَالُوا سَلَامًا قَالَ سَلَامٌ" [الذاريات: 25].
«زمانی که آن‌ها [فرشتگان] بر او [ابراهیم] سلام کردند. پاسخ داد: درود بر شما!»
پیامبر( صل الله علیه و سلم) فرموده است:
«ألا أدلكم علی شیءٍ إذا فعلتموه تحاببتم: أفشوا السلام بینكم.»
«آیا شما را به چیزی راهنمایی کنم که هر گاه آن را انجام دهید محبت و دوستی میان شما ایجاد شود؟ پس آشکارا و به صورت همگانی به یکدیگر سلام کنید.» صحیح مسلم به روایت از ابوهریره
داستان‌های واقعی
طلاق پس از گرفتن مدرک دکترا
زنی در روز دوم پایان مرحله دکترای همسرش با من تماس گرفت و گفت: امروز می‌خواهم طلاق بگیرم. زیرا همسرم همه توجه و اهتمامش را به تحصیل و درسش می‌دهد و حتی از یک بار سلام کردن به من در طول روز دریغ می‌کند و حتی از محل کار به ما زنگ نمی‌زند و احوال من و فرزندانمان را که آن‌ها را هم فراموش کرده است نمی‌پرسد. من قبل از رسیدن به او به پایان تحصیلات درخواست طلاق نکردم زیرا نمی‌خواستم مانع پیشرفت و ادامه تحصیل او شوم. اما امروز او را برای همیشه ترک خواهم کرد. بازگرداندن او به زندگی زناشویی و امیدوارکردنش به ادامه این زندگی بسیار دشوار و حتی تقریباً غیرممکمن بود. اما در این میان شوهرش را که یک استاد دانشگاه بود تشویق کردم که به زندگی‌اش تعادل و تناسب مجدد باز گرداند و بسیار بر خانواده‌اش سلام کند و احوالشان را بپرسد. بدین ترتیب کلیدهای سلام، محبت و دوستی به میان کانون خانواده‌شان بازگشت.
سلام‌کردن و طلاق
مرد کاملاً تحصیل‌کرده‌ای همسرش را بدین علت طلاق داد که در مدت دو سال که خانواده مرد به خانه‌شان می‌آمدند، زن به آن‌ها سلام نمی‌کرد یا از سلام دادن تلفنی یا در حضور آن‌ها در تعطیلات خودداری می‌کرد و با شدت تمام این امر را رد می‌کرد. اما متأسفانه نتوانستیم میان آن‌ها صلاح برقرار کنیم. زیرا طلاق آن‌ها در دادگاه انجام شده بود و پیوند محبت و دوستی میان آن‌ها گسیخته شد و زن قربانی لجاجت و سرکشی خودش شد و زندگی زناشویی آن‌ها از هم پاشید و فرزندان از کانون گرم خانواده محروم شدند.
ابزارهای عملی برای تحقق کلید سلام‌کردن
•    سلام‌کردن در اولین لحظه پس از بیدارشدن
•    خداحافظی کردن قبل از خروج از خانه
•    سلام‌کردن پس از واردشدن به خانه
خداوند می‌فرماید:
" فَإِذَا دَخَلْتُمْ بُيُوتًا فَسَلِّمُوا عَلَى أَنْفُسِكُمْ تَحِيَّةً مِنْ عِنْدِ اللَّهِ مُبَارَكَةً طَيِّبَةً" [النور: 61].
«هر گاه وارد خانه‌ای شدید بر همدیگر سلام کنید سلام پربرکت [و لبریز از خیر و ثواب فراوان و تقویت‌کننده پیوند موجود میان دل‌های مردمان و درود] پاکی که به فرمان خداوند مقرّر است و موجب صفا و صمیمیت می‌شود.»
•    خداحافظی ویژه قبل از رفتن به مسافرت
•    سلام‌کردن ویژه پس از بازگشت از سفر یا غیبت طولانی
•    سلام کردن همراه با لبخند دلنشین
•    دادن پاسخ شایسته به سلامِ طرفِ مقابل
خداوند می‌فرماید:
" وَإِذَا حُيِّيتُمْ بِتَحِيَّةٍ فَحَيُّوا بِأَحْسَنَ مِنْهَا أَوْ رُدُّوهَا" [النساء: 86].
«هرگاه بر شما سلام کردند یا درودی فرستاند [اعم از سلام کردن، دعاکردن و احترام‌گذاشتن] به گونه زیباتر و بهتر از آن یا [حداقل] همانند آن، بدان پاسخ گویید.»
•    سلام‌کردن بر خانواده همسرتان و جویای احوال آن‌ها شدن، به جا آوردن صله‌رحم است.
•    ترک‌کردن عادات ناپسند و در پیش‌گرفتن عادات پسندیده

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)