راه‌های ایجاد عشق و محبت در میان زوجین/بخش اول

راه‌های ایجاد عشق و محبت در میان زوجین/بخش اول

عبادت پروردگار عبارت از گفته‌ها و اعمال ظاهری و باطنی است که موجب رضایت پروردگار می‌شود. از جمله آن‌ها: نماز، روزه، دعاها و... است که موجب می‌شود قلب زوجین با خداوند پیوند داشته باشد و این کلیدی است که بندگان به وسیله آن به رضایت و محبت پروردگار نایل خواهند شد. در نتیجه خداوند در قلبشان محبت را رشد خواهد داد. زیرا قلب‌ها در اختیار پروردگار هستند و هرگونه که اراده کند آن‌ها را تغییر خواهد داد. به مفهوم دیگر رابطه میان قلب زن و شوهر[ کاملاً] در اختیار خودشان نیست بلکه به اراده پروردگار است. پس چنانچه خداوند را از خودمان راضی نگه داریم مردم از ما راضی خواهند شد.
شواهدی از قرآن: خداوند فرموده است:
" وَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ لَوْ أَنْفَقْتَ مَا فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا مَا أَلَّفْتَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ وَلَكِنَّ اللَّهَ أَلَّفَ بَيْنَهُمْ" [الأنفال/ 63].
« و خداوند در میان قلب‌های مردم انس و الفت برقرار کرد که اگر همه آنچه را در زمین است یک باره خرج می‌کردی تا در میانشان الفت و مهربانی برقرار کنی قادر به چنین کاری نمی‌بودی. اما خداوند در میان آن‌ها انس و الفت ایجاد کرد.»
همچنین می‌فرماید:
" وَأَصْلَحْنَا لَهُ زَوْجَهُ إِنَّهُمْ كَانُوا يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَبًا وَرَهَبًا وَكَانُوا لَنَا خَاشِعِينَ٩٠"[الأنبياء/ 90].
« و همسرش را برای او اصلاح کردیم. آن‌ها در کارهای نیک از هم پیشی می‌گرفتند و خداوند را با خوف و رجا می‌خواندند و همواره در برابر پروردگار فروتن بودند.»
داستان‌های واقعی
زوجی که 100 بار قرآن را ختم کردند: در حالی عقد ازدواج میان آن‌ها جاری شد که در قله شادی و فرح به سر می‌بردند. از یکدیگر پیمان گرفتند که از طریق قرآن کریم به سوی درگاه پروردگار گام بردارند. مرد هر روز   قرآن را می‌خواند و همسرش به او گوش می‌داد. سپس زن   دیگر قرآن را می‌خواند و مرد به او گوش فرا می‌داد. سپس درباره قرآن و نعمت‌های پروردگار با یکدیگر گفتگو می‌کردند. هر دو با بردباری و وفاداری این پیمان را عملی کردند در حالی که هر دو در نهایت خوشبختی، عشق و رضایت به سر می‌بردند. زیرا آن دو با همدیگر و در خلال یک ازدواج موفق بیش از 100 بار قرآن را ختم کرده بودند.
ما در چند کیلومتری مکه به زیارت کعبه نرفتیم و نماز نمی‌خواندیم
زن و شوهری پیش آمدند که مرد می‌خواست زنش را طلاق دهد. آن دو 3 فرزند داشتند و مدت 7 سال با همدیگر در جده زندگی کرده بودند. آن دو از آغاز با هم اختلاف داشتند. تا اینکه زن با صندلی بر سر مرد کوبیده بود و مرد به بیماری قند و فشارخود مبتلا شده بود که روزی با بیهوشی او را از محل کار به بیمارستان برده بودند و نفس‌هایش به شماره افتاده بود. مرد با تأخیر به خانه بازگشت. زنش که او را به ستوه آورده بود پرسید: چرا تأخیر کردی؟ آیا به خانواده و فرزندانت اهمیتی نمی‌دهی؟ مرد پاسخ داد:...
راه‌های عملی برای تحقق کلید عبادت
•    پیشی‌گرفتن در کارهای نیک
•    دعا همراه یکدیگر
•    شب‌زند‌‌ه‌داری همراه یکدیگر
•    خواندن دعاهای قرآنی به همراه یکدیگر
•    خواندن دعاها و اذکار همراه یکدیگر
•    روزه‌گرفتن و افطارکردن همراه یکدیگر
تمرین: دوست‌داشتنی‌ترین عبادت از نظر شما
5 مورد از عباداتی را که به آن‌ها بیشتر علاقه‌مندید با علامت تیک √ مشخص کنید و موارد مشترک میان خودتان و همسرتان را کشف کنید و این عبادات مورد علاقه مشترک را به همراه یکدیگر انجام دهید:

نماز، ذکر، روزه، شب‌زند‌ه‌داری، قرآن خواندن، دعا، زکات و صدقه‌دادن، سرپرستی ایتام، دعوت مردم به سوی خداوند، آموختن علم و دانش و...
ترک‌کردن عادات ناپسند و در پیش‌گرفتن عادت‌های پسندیده
عادات ناپسند زیر را ترک کن و عادت‌های پسندیده زیر را در پیش بگیر:
خوابیدن در هنگام نماز صبح را با بیدارشدن از خواب برای خواندن نماز صبح جبران نما و غفلت از نور قرآن را با خواندن دعای روزانه از قرآن
غفلت و بی‌اطلاعی از یاد خدا را با تکرار نام و یاد خداوند و خساست و مال‌اندوزی را در خویش با سخاوت و بخشش و همینطور سرکشی نفست را با پیکار با هواهای نفسانی درمان کن
استراحت در باغ‌های محبت
تعلّق روحی روحها قبل خلقها                     و من بعد ماکنا نطافا وفی‌العهد
روحم قبل از آفرینش روحش در حالی که هنوز نطفه یا در گهواره بود، به او علاقه‌مند و دلبسته شد.
فزادکما زدنا، فأصبح نامیا                            و لیس إذا متنا بمنتقض العهد
پس او هم همانند ما رشد پیدا کرد و بزرگ شد و حتی اگر بمیریم باز هم عهد و پیمانمان را نقض نمی‌کنیم.
ولکنّه باق علی کلّ حالة                              و زائرنا في ظلمة القبر واللحد
اما در هر حال او چنان باقی می‌ماند و در تاریکی قبر هم به دیدار ما می‌آید.
کلید دوم:
لبخند
تجربه:
انسان مؤمن آینه برادر مؤمن خویش است. یک بار با چهره‌ای گرفته و غمگین و بار دیگر با لبخندی اندک روبروی آینه بایست و تفاوت را مشاهده کن.
گشاده‌رویی و درخشش آن در هنگام نگاه‌کردن به همسرتان موجب می‌شود، شدت خوشحالی شما از دیدار او، سعادت‌ قلبی و راستین‌بودن عشقتان را احساس کند.
شاهدی از سنت پیامبر
عبدالله بن حارث می‌گوید:« هیچ کسی را ندیده‌ام که بیش از پیامبر ج لبخند بزند.» سنن ترمذی
پیامبر(صل الله علیه و سلم) فرموده است:« تبسمك في وجه أخیك لك صدقة»:« لبخند تو در دیدار با برادر مؤمنت همانند دادن صدقه است.» سنن ترمذی به روایت از ابوذر
یک داستان واقعی از لبخند و نیروی شخصیت
زنی پیش من آمد و از این گلایه داشت که همسرش معتقد است که هیبت و نیروی شخصیتش به این معناست که با من نخندد و لبخند نزند. هرگاه می‌خواهم خنده او را بشنوم در حالی که او به همراه دوستانش در یک اتاق است از پشت در گوش فرا می‌دهم. این امر برای او واقعاً آزاردهنده بود و زندگی‌اش فاقد خوشبختی و سعادت بود. با همسرش نشستم و از اهمیت استفاده از لبخند و خنده خطاب به همسر به پیروی از پیامبر سخن گفتم. در پایان لبخند و خوشبختی به کانون خانواده‌شان بازگشت که از لبخندی که مایه شادی و سرور زندگی است بی‌بهره بود.
انواع لبخند ملایم
    لبخند رضایت از ته دل
•    گسترش زیبایی در لبخند روی صورت
•    از بین بردن غم‌ها و فراموش کردن اندوه‌ها
•    لبخند دردها و آلام را ریشه‌کن و ازخم‌های روحی را بهبود می‌بخشد.
تمرین 1: آینه
روبروی آینه بایست بخند و صورت خود را در آن ببین. سپس چهره‌ات را گرفته و عبوس کن و تفاوت را ببین و تأثیر آن را فراموش مکن.
تمرین 2:
به اطرافیانت یک بار با چهره گرفته و یک بار با لبخند بنگر. حال از آن‌ها بخواه آن‌ها چنین کنند و تفاوت آن دو حالت را فراموش مکن.
ترک‌کردن عادات ناپسند و در پیش‌گرفتن عادات پسندیده:
عبوس بودن خویش را با لبخند صادقانه رفع کن به این ترتیب که نه عبوس باش و نه لبخند بزن، بلکه متحیر باش چرا که لبخند سرآغاز دوست داشتن است. برای این تمرین ابتدا لبخند سپس گرفتگی صورت را انجام بده و مجدد لبخند را تکرار کن.
لبخند به خاطر منافع را  ترک کن و لبخند بی‌ریا را جایگزین آن نما.
پس از یک هفته از آغاز تمرین به خودت دقت کن، سپس با خود عهد ببند از عادات ناپسند دست‌برداری و به عادات پسندیده روی‌آوری.

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)