با رعايت اين نکات، حريم امن و شادي براي خانواده‌تان بسازيد

با رعايت اين نکات، حريم امن و شادي براي خانواده‌تان بسازيد
دکتر احمد محيطا، ستاد بازنشسته دانشگاه، بنيانگذار و مسئول بخش ادبيات و روان‌پزشکي انجمن جهاني روان‌پزشکي:
تا به حال برايتان پيش آمده حرفي از خانه‌تان را با مادرتان در ميان گذاشته باشيد اما بعدا اين حرف به گوش شوهرتان رسيده باشد و به خبرچيني متهم شده باشيد؟ يا مثلا با همسرتان قرار گذاشته‌ايد سالگرد ازدواجتان به سفر برويد و قبل از قطعي شدن برنامه سفرتان، همسرتان به خانواده‌اش اين موضوع را گفته باشد و شما حرص بخوريد که چرا شوهرتان رازدار نيست؟! حتي شايد برايتان پيش آمده باشد که مسائل پيش پا افتاده‌اي مثل نکات تربيتي که براي فرزندتان در نظر داريد، در جمع خانواده خود يا همسرتان مطرح شده و باب دخالت و درگيري و... را باز کرده باشد؛ به نظرتان کدام‌يک از اين موضوع‌ها خط قرمز زندگي مشترک همه زن و شوهرها محسوب مي‌شوند و نه شما و نه همسرتان، نبايد آنها را با افراد خارج از خانواده خودتان، حتي خانواده پدري‌تان، مطرح کنيد؟ اين مطلب را با دقت بخوانيد تا متوجه شويد کجاي زندگي، پا را از خط قرمزها فراتر گذاشته‌ايد و باعث دلخوري، کدورت و عصبانيت همسرتان شده‌ايد!
شما و همسرتان، از همه به هم نزديک‌تريد!
تعيين و پذيرش خطوط قرمز زندگي مشترک از فرد به فرد، خانواده به خانواده و از فرهنگ به فرهنگ تفاوت‌هايي دارد و نمي‌توان يک قاعده و قانون کلي برايش تعريف کرد با اين حال برخي خطوط قرمز عام وجود دارد که قبل از اشاره به آنها لازم مي‌دانم يک نکته را ذکر کنم؛ از آغاز زندگي زناشويي يک زوج، هر دو نفر بايد بپذيرند که نزديک‌ترين افراد به هم هستند و اين نوع نزديکي بين آنها با هيچ‌کس ديگري وجود ندارد و اين نزديکي و صميميت در تمام موارد، چه مسائل خصوصي و چه مسائلي که توافق مي‌کنند جزو خطوط قرمزشان باشد، وجود خواهد داشت. پس هر دو طرف با بستن پيمان ازدواج، متعهد مي‌شوند مسائل خصوصي يکديگر را حفظ کنند و پا را از خط قرمزهايشان فراتر نگذارند تا حريم امن خانواده حفظ شود.
قرمزترين خط قرمز زندگي مشترک!
اولين و مهم‌ترين خط قرمزي که در زندگي همه زوج‌ها وجود دارد، مربوط به نزديک‌ترين شکل روابط همسران يعني روابط زناشويي است. مسائلي از قبيل نوع، ميزان، مشکلات و... در روابط زناشويي، مواردي نيستند که بخواهيم در مورد آنها با ديگران، حتي با مادرمان صحبت کنيم. البته نه اينکه به صورت مطلق جزو خط قرمزها باشند اما بايد به گفتن يک جمله که مثلا« ما در اين مورد مشکلي نداريم؛ رابطه‌مان خوب است» بسنده کنيم اما نبايد اشاره‌اي به جزئيات و... شود و بايد جزو خطوط محرميت طرفين محسوب شود. دومين مساله خصوصي مربوط به وضعيت مالي خانواده است؛ البته منظور اين نيست که اصلا با هيچ‌کس در ميان گذاشته نشود اما برخي مسائل هست که دو نفر به‌طور کلي با هم توافق مي‌کنند در آن موارد با کسي صحبت نکنند و با توجه به خواست زوج، مي‌تواند مسائلي از قبيل ميزان حقوق، منابع کسب درآمد و... را شامل شود.
لازم نيست بچه‌ها همه ‌چيز را بدانند 
يکي ديگر از مسائلي که جزو خطوط قرمز زندگي مشترک نيست اما بسيار مهم است که بين زن و شوهر باقي بماند و در جاي ديگري مطرح نشود، صحبت‌هاي مربوط به تربيت و پرورش فرزندان است. اول از همه اينکه زن و شوهر در مورد بچه‌هايشان بايد با هم صحبت کنند اما لزومي ندارد در حضور بچه‌ها اين کار انجام شود. البته خيلي اوقات بايد بچه‌ها را در جريان نتيجه صحبت‌هايشان قرار دهند و گاهي هم صحبت‌هايي پيش مي‌آيد که زن و شوهر بايد در خلوتشان آنها را مطرح کنند و صحبت کردن درباره‌شان، آن هم در حضور بچه‌ها، باعث خدشه‌دار شدن حرمت‌هاي بين اعضاي خانواده مي‌شود. مثلا اگر پدر و مادر بر سر نکات تربيتي با هم مخالفت‌هايي دارند، نبايد اين چالش‌ها را در حضور بچه‌ها مطرح کنند که مادر بچه را از کاري نهي کند و پدر همان موقع، به کودک بگويد« اشکالي ندارد اين کار را بکني»! همين‌طور وقتي مادر در حضور فرزندان، پدر را به دليل بعضي کارهايش مقصر بداند و سرزنش کند يا برعکس، پدر از مادر خرده بگيرد و او را جلوي چشم فرزندان تحقير کند و... اين کارها باعث کاهش نفوذ کلام والدين در فرزندان و شکستشان در تربيت آنها مي‌شود بنابراين بهتر است اول با هم در خلوت صحبت کنند و در مورد مسائل مختلف به يک قانون واحد برسند و بعد هر دو از بچه‌ها يک خواسته مشترک داشته باشند. همچنين اگر با هم مشکلي دارند و در مورد برخي رفتارهاي هم، اعتراض دارند، بايد در خلوت اين مسائل را مطرح و حل کنند، نه در حضور فرزندان.
تکليفتان را با هم معلوم کنيد!
يکي ديگر از خط قرمزهاي زندگي مشترک اين است؛ فرض کنيد زن و شوهر به تفريح يا فعاليتي علاقه دارند که چندان در محيط خانواده پدري‌شان جاافتاده نيست؛ صحبت کردن در مورد اين مسائل هم لزومي ندارد و فقط باعث حرف و حاشيه‌سازي مي‌شود. بقيه مسائل، شامل قاعده کلي نمي‌شود و هر مساله‌اي که زن و شوهر بر سر آن توافق کنند که ديگران در موردش چيزي ندانند، بايد هر دويشان به خواسته طرف مقابل احترام بگذارند. مثلا برنامه يک سفر خانوادگي، برگزاري يک مهماني و... هم اگر تا مراحلي، خصوصي بين زن و شوهر باقي بماند و بعد علني شود، بهتر است. به اين ترتيب تا حد زيادي جلوي دخالت و جريان‌سازي اطرافيان و در نهايت تنش بين زن و شوهر کمتر مي‌شود. البته تقريبا همه مواردي که گفته شد، غير از دو مورد اول، بين زن و شوهرها متفاوت است و کاملا به توافق خودشان بستگي دارد اما در هر صورت توصيه مي‌شود زوج در ابتداي ازدواج، مسائل خصوصي و خط قرمز‌هايشان را واضح و روشن مشخص کنند و به آن پايبند بمانند تا در طول زندگي با چالش کمتري در اين زمينه روبرو شوند.

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)