دلایل عدم انگیزه در مطالعه و راهکار مقابله با آن

دلایل عدم انگیزه در مطالعه و راهکار مقابله با آن
انگیزه در لغت به معنای سبب و دلیل چیزی است که کسی را به کاری وا می‌دارد و یا می‌توان گفت عاملی درونی که موجب رفتار فرد و تحریک و ترغیب او می‌شود.
عدم انگیزه را اینگونه می‌توان تعریف کرد: نبود تمایل و رغبت در روان شخص و عدم انجام رفتار خاص جهت پیشبرد کار و اهداف خویش
انگیزه از مهم‌ترین فاکتورهای زندگی روزمره‌ی هر شخص است و نبود آن می‌تواند مشکلات زیادی را برای فرد و در نهایت جامعه به بار آورد؛ چرا که شخص با خصیصه‌ی انگیزه ی خود به انجام هر کاری روی می‌آورد.
حال پس از این مقدمه‌ی کوتاه به دلایل عدم انگیزه در مطالعه می‌پردازیم:
1-عدم تمرکز.
 2- ناامیدی و تفکر به مسائل ناامید کننده قبل یا در هنگام مطالعه.
 3- وجود فشارها و تنش‌های روانی در محیط اطراف یا ذهن خود فرد.
 4- وجود یک عامل حواس پرتی اعصاب خرد کن در ذهن فرد.
 5- امید واهی و خوش بینی مفرط فرد.
 6- نبود یا فراهم نکردن شرایط مطالعه.
 7- تکثر و تعدد فعالیت‌های فرد مخصوصاً اگر در توان فرد نباشد.
 8- نداشتن برنامه ریزی. 
9- نداشتن عزت نفس و اعتماد به نفس.
 10- رویارویی با شکست‌های متوالی در گذشته.
 11- اجبار در انجام مطالعه و عدم علاقه به موضوع و یا کتاب مورد مطالعه.
موارد ذکر شده از عمده عوامل عدم انگیزه  در مطالعه می‌باشد و اما حال که با این عوامل آشنا شدیم چگونه آن‌ها را برطرف کنیم؟
1- تعیین هدف؛ شخص بی‌هدف مانند تنه درخت در رودخانه‌ای پرشیب می‌ماند که جریان آب آن را هر جا که بخواهد می‌برد و از خود انتخابی ندارد.
2- برنامه ریزی؛ سعی کنید اول هر هفته برنامه‌ریزی کل هفته‌تان را بنویسید تا پیش زمینه‌ای از کارهای هفتگی خود داشته باشید.
3- الویت‌بندی مطالعات؛ با این کار می‌توان کارها و مطالعات غیر ضروری را به وقت و زمان آتی موکول کرد و زمان حاضر را به انجام مطالعات ضروری و مهم اختصاص داد.
4- از بین بردن عوامل حواس پرتی در هنگام مطالعه؛ یک پیشنهاد: به تعداد دفعات حواس‌پرتی‌تان بر روی برگه کاغذ ضربدر قرمز بزنید و سعی کنید این تعداد را کمتر و کمتر کنید تا حواس و تمرکز و در نتیجه انگیزه‌تان برای مطالعه تقویت شود.
5- ایجاد محیط مناسب و تمیز برای مطالعه؛ فراموش نکنید که اتاق مطالعه‌تان از هر چیزی که فکر می‌کنید مهمتر است. اتاق و محیط مطالعه باید از لحاظ نور، گرما و سرما، بهداشت و... در شرایط ایده‌آلی قرار داشته باشد تا زمینه ساز مطالعه‌ی پربازده فرد باشد.
6- در هنگام مطالعه باید از مطالب خوانده و درک شده خلاصه برداری و نت برداری صورت گیرد تا انگیزه‌ای برای خواندن بیشتر فرد ایجاد شود و از ترس و واهمه‌ی مطالعه‌ی مجدد حجم عظیم کتاب در فرد جلوگیری کند.
7- و در آخر داشتن یک مشاور و پشتیبان خبره؛ داشتن این ویژگی باعث تحریک مثبت فرد جهت تقویت انگیزه و اراده‌ی شخص در امر مطالعه می‌گردد. پس خوب است عوامل و دلایل عدم انگیزه را شناسایی و سعی بر حذف کامل این عوامل از زندگی روزمره‌مان نماییم.

مطالب جدید

ما خدا را می پرستیم دنیای کودکان (1398/11/15)
آسایش و آرامش سرویس سلامت (1398/10/10)
انتخاب تو چیست؟ زنان موفق (1398/10/10)
ثبت بیش از ۴۲۸ هزار ازدواج و ۱۳۲ هزار طلاق در نه ماه گذشته اخبار و رویداد های جامعه زنان (1398/10/02)
ام حرام دختر ملحان انصاری زنان در عرصه دعوت (1398/10/02)
قهرمان بیل‌زن مصاحبه (1398/10/01)