ازدواج فرزندان و نقش کم رنگ خانواده‌ها در انتخاب آنها

ازدواج فرزندان و نقش کم رنگ خانواده‌ها در انتخاب آنها

 نقش خانواده در انتخاب همسر برای فرزندان، به رغم اهمیت این موضوع، کم رنگ شده است. «طهورا نوروزی» مشاور خانواده و پژوهشگر اجتماعی، در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا  در این مورد افزود: پیشتر در بحث انتخاب همسر نوعی نگاه افراطی نسبت به خانواده وجود داشت، بگونه‌ای که فقط خانواده در این زمینه تصمیم گیرنده بود و فرد نقش چندانی نداشت.

وی ادامه داد: اکنون نیز فقط فرد در این زمینه تصمیم گیرنده است و نقش خانواده بسیار کم رنگ شده، در حالیکه باید نگاه متوازنی در این زمینه وجود داشته باشد زیرا در انتخاب همسر هر دو رویکرد مهم است.

این مشاور خانواده با اشاره به ملاک‌های عمومی و خاص در همسر گزینی گفت: هر فردی برای انتخاب همسر یک سری ملاک‌هایی عمومی مثل اخلاق و غیره را در نظر دارد اما در کنار این ملاک‌ها، افراد بسته به شرایط خود، ملاک‌های خاصی را برای انتخاب همسر درنظر می‌گیرد.

نوروزی تصریح کرد: این ملاک‌های خاص، تطابقی با رشد و نمو افراد ندارند، هرچند گاهی این ملاک‌ها درست است، اما در تطبیق با فرد دچار اشتباه می‌شویم که در اینجا نیاز به مشاوره خانواده داریم.

این پژوهشگر اجتماعی ادامه داد: در مرحله انتخاب همسر حضور مشاور خانواده بسیار کم رنگ است، اما افراد بعد از ازدواج به سمت مشاوره می‌روند در حالی که در انتخاب، حین انتخاب و قبل از ازدواج مشاوره باید مورد توجه قرار گیرد.

نوروزی با اشاره به احراز ملاک‌ها و تطبیق آن‌ها با شرایط فرد گفت: وقتی پای خانواده وسط می‌آید، صحت آزمایی ملاک‌ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در ملاک‌های انتخاب، فرآینده‌های اجتماعی تأثیرگذار است، افزود: به عنوان مثال در جامعه‌ای که دائما زیبایی و جسم انگاری، ثروت و سرمایه، تحصیل گرایی و غیره مطرح می‌شود، به تبع آن مهمترین شاخص ازدواج نیز برای جوانان این گونه مسایل خواهد شد. 

نوروزی با اشاره به شناخت ملاک صحیح گفت: باید دید اولویت با کدام ملاک است، آیا خانواده هایی نبودند که همه ملاک‌های صحیح را داشته اما به بن بست رسیدند، در واقع فرد می‌بیند که تمام ملاک‌ها را برای ازدواج داشته اما موفق نبوده است، زیرا فرد بخشی از ملاک‌هایی را انتخاب کرده که ظاهر زندگی را شکیل کرده اما در تداوم زندگی تاثیری نداشته است.

این مشاور خانواده با اشاره به فعالیت سایت‌های همسریابی گفت: فعالیت برخی از این سایت‌ها درست است، اما برخی با رویکرد سوءاستفاده به فعالیت می‌پردازند. تحقیقات نشان داده در سایت‌های همسریابی، زنان و دختران رویکرد جدی تری دارند اما پسران بدنبال تفنن و تفریح هستند که این مساله باید بگونه‌ای رفع شود.

نوروزی ادامه داد: شرایط و بسترهای اجتماعی در نوع انتخاب جوانان تأثیرگذار است، به عنوان مثال تحصیلات دختران بالا رفته، بر این اساس کمتر دختری، پسری با تحصیلات پایین را انتخاب می‌کند.

وی گفت: گاهی اوقات شرایط اجتماعی، موازنه‌های غلط در بحث انتخاب ایجاد می‌کند، به عنوان مثال در گذشته بالا بودن سن دختر از پسر موضوعی منفی بود اما اکنون با وجود شاغل بودن زنان، این مساله منفی نیست، زیرا فعالیت اقتصادی زنان سبب می‌شود فرهنگ زن سالارانه بیشتر و بحث تمکین عام کمتر ایجاد شود. هر چند فرد در ایجاد ملاک‌های خاص می‌تواند، اثرگذار باشد اما وجود بسترهای اجتماعی را نمی‌توان، نادیده گرفت چون جامعه به صورت غیر مستقیم در انتخاب این ملاک‌ها تأثیرگذار است.

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بیرجند (مهمان)
1393/07/29

سلام چرا جواب سوالات مشاوره ی خانواده رو نمیدید.
مشکلم یادم رفت

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)