اجتماعی

دانش‌آموزان کار، کوچ‌بری یا کولبری سهم بخشی از دانش‌آموزان من!

«شما بگویید با کدام روحیه، انگیزه، چشم انداز برنامه ریزی شده توسط شماها سر کلاس درس بی‌دغدغه حاضر شوم و مُر قوانین و بخشنامه‌های پی در پی، بی پشتوانه و زیرساخت را اجرا کنم؟»

آگاهی‌بخشی و هشدار به والدین پیرامون برخی بازیهای رایانه‌ای

آگاهی‌بخشی و هشدار به والدین پیرامون آثار مخرّب و زیانبار روحی و جسمی برخی بازیهای رایانه‌ای از قبیل: پابجی(PUBG)، فورتنایت(FORTNITE)، کالاف دیوتی(Call of Duty) و....

بسیاری از مراکز دینی، علمی، دینی و حتی حکومتی، بازیهائی از قبیل: پابجی، فورتنایت و کالاف دیوتی را به خاطر اینکه به‌طور جدّی سلامت جسمی و روانی انسان به‌ویژه کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند، حرام و ممنوع اعلام نموده‌اند.

مؤسّسه‌ی الازهر مصر که مرکز مهم دینی در جهان است با صدور فتوا، بازی «پابجی» را حرام اعلام کرد، این مؤسّسه درباره‌ی بازیهای اینترنتی که عقل جوانان را هدف قرار می‌دهند هشدار داده است

کمبود شدید دارو و امکانات؛ مردم سردشت را دریابید!

سردشت یکی از شهرهای مرزی جنوب آذربایجان غربی است که با وجود رد کردن پیک کرونا در بسیاری از شهرها و مناطق کشور هنوز طبق گفته‌ی پزشکان و متخصصان در وضعیت آبی و نرمال قرار نگرفته است. البته این وضعیت در اکثر شهرهای مرزی هنوز برقرار و پا برجاست.

با وجود آمارهای اعلامی مبنی برطی شدن دو مرحله از تزریق واکسن کرونا، آثار و پیامدها این بحران به‌ویژه در مناطق مرزی مثل شهرستان سردشت فروکش نکرده است.

هدف برای خانواده‌ات بگذار

نویسنده: 
دکتر عمرو خالد

دوست داریم حدیث رسول‌الله - صلی الله علیه وسلم - را یاد آور شویم که می‌فرماید:

«أَهلُ الجَنَّةِ قُلُوبُهُمْ قَلْبٌ وَاحِدٌ لَا اخْتِلَافَ بَینَهُمْ وَلَا تضاد».[6]

(دل‌‌‌‌های بهشتیان یک دل است، اختلاف و تضادی در میان آنان نیست.)

هدف ما تحقق این حدیث است. آرزوی ما این است که آن را در خانه‌هایمان محقق کنیم و خانه‌هایمان بهشت شود. آرزو داریم که خانواده به خاطر دعا دور هم جمع شوند، به خاطر ‌حمد و صفات خداوند صدا‌ها ‌در هم بیامیزد، صدا‌ها ‌به خاطر آنچه خداوند را خشنود می‌کند در هم بیامیزد، شعار ما این باشد: «هرگز برای خودم زندگی نمی‌کنم.»

نعمت خانواده را یادآور شو تا از آن محافظت کنی

نویسنده: 
دکتر عمرو خالد

جزیره‌های ‌جدا از هم؛ یک داستان اسطوره‌ای و خیالی:

در این‌جا مشکل فروپاشی خانوادگی را بررسی خواهیم کرد. با یک داستان خیالی و اسطوره‌ای شروع می‌کنم. در زمان‌های ‌گذشته یک جزیره‌ی‌ زیبا بود. ساکنان جزیره آن را دوست داشتند و همدیگر را نیز دوست داشتند. یک خانواده‌ی‌ بزرگ بودند. بزرگ خاندان در میان آن‌ها ‌بود، پدران، مادران، نوه‌ها، پسران و دختران جوان. همگی یکدیگر را دوست می‌داشتند و با هم صحبت می‌کردند. با یک نگاه همدیگر را درک می‌کردند، با هم شب گذرانی می‌کردند، با هم غذا می‌خوردند،

یک رؤیای زیبا برای خانواده‌ات ترسیم کن

نویسنده: 
دکتر عمرو خالد

یک مسأله‌ی‌ مهم را بررسی خواهیم کرد که عبارت است از این‌که بسیاری از پژوهش‌های ‌خانواده روی بخش مشکلات خانوادگی تمرکز دارد. تردیدی نیست که این مسأله‌ی‌ مهمی است و در طول سال‌های ‌متمادی در این زمینه تلاش زیادی صورت گرفته است. ولی همواره خانواده از ناحیه‌ی‌ مشکلات توصیف شده است. حتی در زمان توصیف خانواده‌ی‌ ایده­آل یا خوشبخت این‌گونه توصیف شده است که مشکلات مشخصی ندارند. از این‌جا روشن می‌شود که تعریف به بخش سلبی اختصاص دارد. کتاب ما درصدد این است که خانواده را یک توصیف واقع­گرایانه کند.

نابینایان و کم‌بینایان روستایی بازمانده از تحصیل و توانبخشی

حساسیت اندام چشم و ظرافت و پیچیدگی خاصی که خالق حکیم در این عضو قرار داده است و نیز مشکلات بهداشتی و درمانی و بروز بیماری‌های گوناگون همواره در طول تاریخ، محرومیت بسیاری از انسان‌ها از این نعمت بزرگ و دست و پنجه نرم کردن آنها با مشکلات و رنج‌های فراوانی را در پی داشته است.

در طول قرن‌های متمادی تنها عامل موثری که زمینه‌ساز فعالیت‌های افراد دارای آسیب بینایی بوده، حافظه آنان بوده است. بسیاری از این افراد با اتکا به حافظه خود و از برکردن متون دینی و ادبی توانسته‌اند

با رحمت رفتار کن

نویسنده: 
دکتر عمرو خالد

یک قاعده‌ی‌ جدید از قواعد برقراری پیوند خانواده را بررسی می‌کنیم. این اصل روابط خانوادگی است آنگونه خدای تبارک و تعالی دوست دارد و می‌پسندد. باید خانواده بر اصلی به نام رحمت استوار باشد. من و همسرم، من و فرزندم، من و پدرم، من و مادرم، من و عمویم و من و خالهام، رحمت در میان ماست. رحمت در میان من و خواهرم هست. ممکن است تو برادری باشی که مواظب تمامی حرکات و سکنات خواهرش است، کسی که از او می‌ترسد، هم‌چنین می‌توانی برادری باشی که با او مهربان و دوست است.

شش نشانه‌ی تلاش دیگران برای تملّک و تسلّط بر شما

نویسنده: 
دکتر جاسم المطوع

  راجع به مشکلات حسّ تملک و تسلّط بردیگری در زندگی زناشویی کسانی به من مراجعه کرده‌اند، یک بار آقایی از تلاش همسرش برای تسلّط بر خود و اینکه نمی خواهد یک ساعت از او جدا شود به من مراجعه کرد، مثلاً اگر غروب یا شبی با دوستانش برای پرسه زدن یا یک شب‌نشینی بیرون رود ده بار با او تماس می‌گیرد.

  مرد دیگری از این که همسرش در تمام جزئیات زندگی‌اش دخالت می‌کرد ‏و در بسیاری از موارد مرز خصوصی برای او نگذاشته است شکایت داشت و بیشتر از یکبار حالت‌هایی از قبیل درخواست طلاق به خاطر تلاش طرف مقابل به قصد تسلّط بر دیگری و حتی اجازه نفس کشیدن را به مخاطب خود نمی‌داد

وقایع اخیر مناطق کردنشین در هاله‌ای از ابهام چگونگی و چرایی

وقایع اخیر در مناطق کردنشین و بویژه واقعه‌ی دانشگاه کردستان، در ادامه‌ی وقایع نقده و مهاباد، موج وسیعی از نارضایتی را در افکار عمومی جامعه‌ی کردنشین به دنبال داشته است، لذا می‌طلبد که در تحلیل حوادث اخیر، نکات زیر به صورت دقیق و موشکافانه مورد توجه قرار گیرد.

۱) باید دید که دامن زدن به اختلافات قومی و تشدید رادیکالیسم قومی به‌عنوان پروژه‌ای زنجیره‌ای و هدفمند که این بار نمادها و اماکن فرهنگی و دانشگاهی را نشانه گرفته است، تأمین‌کننده‌ی منافع چه کسانی بوده و زمینه‌ساز چه اقداماتی در جامعه خواهد بود؟

همزمانی محتوا