اجتماعی

مرگ مظلومانه‌‌ی مهسا امینی

نویسنده: 
نیره خادمی

 گشت ارشاد بیشتر زیر ذره‌بین رفته است و حتی شاید این‌ بار با درمیان بودن فاجعه مرگ یك دختر جوان كردستانی، رییس‌جمهور نیز نگاه آسیب‌شناسانه‌تری به آن داشته باشد؛ كسی كه در مناظرات انتخاباتی خود تلویحا گفته بود كه برای مردم گشت ارشاد نخواهد داشت، اما برای مدیران آری. چنین نشد و او با ابلاغ قانون بر زمین مانده دولت‌های پیشین درباره حجاب و عفاف به نوعی، مهر تاییدی بر همین رویه داشت، بنابراین از یك‌سو گشت ارشاد به كار خود ادامه داد و از سوی دیگر همزمان با انواع بحران‌های اقتصادی مردم تشویق شدند تا در كوچه و خیابان به یكدیگر تذكر دهند و حالا مدتی است

جان باختن مهسا امینی و بدعت حجاب اجباری

 چند روز پیش مهسا(ژینا) امینی دختر کرد اهل سقز به تهران سفر می‌کند. در آنجا به بهانه‌ی تخطی از احکام حجاب اجباری (در حالی‌که حسن امینی از علمای کردستان که در این باره بیانیه‌ای صادر کرده است، حجاب ژینا درحد عرف جامعه بوده و اسلام برخورد خشونت‌آمیز با وی را محکوم می‌کند) گشت ارشاد وی را دستگیر نموده و در اثر ضرب و جرح وارده به کما رفته و پس از سه روز جان به جان‌آفرین تسلیم کرد. 

من این جنایت را محکوم و به خانواده و دوستان وی تسلیت عرض می‌کنم. از خداوند متعال خواستارم که ایشان را مشمول رحمت و مغفرت خود قرار دهد.

درس‌ها و ترس‌های یک مرگ

«ژینا» منسوب به «ژین» - اسم مصدری معروف در زبان کردی - است. ژین به معنای زیستن است و از این رو می‌توان گفت ژینا هم به معنای نامیرا و زندگی‌بخش است.

در زبان کردی میان کلمات ژن (به معنای زن)، ژین، ژیان (به معنای زندگی)،  ژیار(به معنای تمدن)  و ژیانەوە (به معنای رستاخیز) قرابت ریشه شناختی وجود دارد.

"هاوژین" هم  معادل کردی واژه همسر است که انصافا از لحاظ آوایی و معنایی از معادل فارسی خود بسی زیباتر است.

چه، بدون هیچ اغتشاش مفهومی و صعوبت آوایی، با رساترین وجه، مفهوم " در زندگی مشترک بودن " را می‌رساند.

«اعتماد» در آغاز یك‌سالگی كار دولت بررسی می‌كند

نویسنده: 
مهدی بیك اوغلی

«١٣مردادماه» درست یك سال پیش در چنین روزهایی و پس از تنفیذ رسمی حكم ریاست‌جمهوری سید ابراهیم رییسی توسط رهبر انقلاب، رسماً عمر فعالیت‌های دولت سیزدهم به زعامت رییسی آغاز شد. چهره‌ای كه توانست در یكی از خاص‌ترین آوردگاه‌های انتخاباتی، سكان هدایت ساختار اجرایی كشور را به دست گیرد. قبل از آغاز انتخابات ریاست‌جمهوری ١٤٠٠ و پس از ردصلاحیت افرادی چون «علی لاریجانی»، «مسعود پزشكیان»، «سید مصطفی تاج‌زاده»، «علی مطهری» و.... كه به ترتیب ذیل گروه‌هایی چون؛ «اصولگرای میانه»، «اصلاح‌طلب معتدل»، «اصلاح‌طلب آوانگارد» و «مستقل میانه‌رو»دسته‌بندی می‌شدند

اندر فضائل شیخ فقیه عبدالله بن زید محمود در قطر

نویسنده: 
دکتر یوسف قرضاوی

شیخ سرانجام پس از مدت‌ها بیماری - که امیدوارم مایه‌ی تطهیر و کفاره‌ی همه‌ی گناهانش و افزایش حسنات و اعتلای درجات او باشد- دار فانی را وداع گفت. وی علامه‌ای کم‌نظیر و قاضی قضات، بزرگترین فقیه، واعظ بزرگترین مسجد و اولین رئیس دادگاه‌‌‌های شرعی و امور دینی در قطر بود؛ قطر و کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس و بلکه تمامی امت اسلامی، یکی از عالمان نامور و یکی از قاضیان استوار و فقیهان تسهیلگر و یکی از داعیان بشارتگر خود را از دست داد. وی عالم جلیل‌القدر شیخ عبدالله بن زید محمود است که امید است خداوند وی را مورد رحمت خود قرار دهد و در زمره‌ی بندگان صالحش پذیرا باشد

زلزله‌ی هرمزگان و مسئولیت اجتماعی ما

استان هرمزگان به مركزيت بندرعباس، در حد فاصل بندرخمير تا بندرلنگه و كنگ با زلزله‌ی ٦ و يك ريشتری شب گذشته(اولين ساعات شنبه رأس ساعت ٣ و ٢٤ دقيقه و ١٥ ثانيه) به شدت لرزيد و ساعتی بعد نيز با زلزله دوم ٦ ريشترس و‌ تکانش‌های متعدّد دگری، تكان خورد!

اين زلزله ويژه در روستاهای چاه احمد، دژگان، سایه خَش، کنخ، چاه دراز و... آسيب جانی، مالی و تأسيساتی جدّی در پی داشته است كه بخشی از آن را در كليپ پيوستی كه مربوط به صبح شنبه روستای سايه خَش است، ملاحظه می‌فرماييد.

آثار ماندگار بمباران شیمیایی سردشت بر نسل‌های آینده

هر ساله با فرا رسیدن تیرماه، سالگرد بمباران شیمیایی سردشت (٧تیر١٣٦٦) بنا به رشته‌ی تحصیلی و شغلی‌ام (معلم و مشاور تربیتی - تحصیلی مدارس آموزش و پرورش)، بسیاری از دوستان، آشنایان، همشهریان، دانشجویان، و... خواهان آن‌اند که در زمینه‌ی آسیب‌های جسمانی، روحی و روانی، اخلاقی و رفتاری موضوع تجربیات خویش را به نگارش در آورم.

از آن‌جا که به‌عنوان یک شهروند و مشاور، مجبورم در هر بحران و شرایط سخت و دردناکی، علاوه بر تقویت روحیه‌ی شخصی، انگیزه و امیدبخش دیگران نیز باشم؛

سردشت؛ قربانی جنگ و نُماد صلح

 در این یادداشت کوتاه قبل از هر چیزی می‌خواهم به اجمال موقعیت جغرافیایی شهرستان سردشت اشاره کنم و سپس ضمن بازگویی واقعه‌ی شیمیایی سردشت، ریشه‌‌‌های جنگ و صلح را به طور مختصر و مفید مورد تحلیل و بررسی قرار دهم. 

  شهرستان مرزی سردشت جنوبی‌ترین شهر استان آذربایجان غربی بوده و در نقطه‌ی صفر مرزی قرار دارد. در حالی که کوهستان‌‌‌‌‌های قندیل در شمال غربی آن قرار گرفته‌اند.

در امتداد شب حرکت نکنیم!

نویسنده: 
مهدی نصیری

 هر گونه انتقاد غیر تحلیلی، گلایه، اظهار تأسّف، افشاگری، طعن و کنایه، جوک، تکه‌پرانی به شخصیت‌های سیاسی، لقب‌سازی برای آنان، فحاشی، طعن و طنز و... در انتقاد از سیاست‌ها و اقدامات دولت‌ها بی‌فایده، اتلاف عمر و تشدید احتمال خطاهای بزرگتر است. نمونه‌هایش را بسیار شاهد بوده‌اید.

 کسانی که وقت خود را صرف این امور می‌کنند؛ باید بدانند که با این کارِ خود، باعث تقویت همه‌ی آن چیزهایی می‌شوند که از آن به ستوه آمده‌اند‌. عجیب است؟... اما مطمئن باشید واقعیت دارد.

 در خلقت، هیچ مطالبه‌ای به اخذ طلب منجر نمی‌شود، مگر با داشتن قدرت. مباحث فوکو در باب قدرت را بخوانید.

رئوف آذری؛ سمبل صلح و مهربانی

در آخرین یکشنبۀ اردبیهشت ماه ۱۴۰۱ اتفاق مبارکی برای مردم شهرم، سردشتِ همیشه محروم و مظلوم افتاد، که مایه مباهات و افتخار است.

خبر کسب مقام نخست بخش جوانان جایزۀ جهانی پایدار انرژی گلوب ایران با پروژۀ صلح‌سازی و آموزش صلح توسط نخبۀ سردشتی در فضای رسانه‌های مجازی پیچید. 

متاسفانه همزمانی آن با طرح اصلاحات اقتصادی دولت رئیسی و کم‌لطفی برخی رسانه‌ها، کمی از بازتاب و انعکاس آن کاست اما به همت دوستدارانش بعد از وقفه‌ای کوتاه در صفحات فضای مجازی دوباره درخشید.

 پارادوکس زیباییست؛ گسترش و آموزش صلح توسط شهروند شهری که اولین قربانی سلاح های شیمیایی در جهان است! 

همزمانی محتوا