اجتماعی

تهدیدها و فرصتهای فضای مجازی

یکی از ظرفیت‌ها و تٲثیرگذارترین رسانه‌ها و فنّاوری ارتباطی عصر جدید که چندین سال است مردم کم و بیش با آن آشنا شده و به آن مشغول‌اند، فضای مجازی و گوشی‌های هوشمند است. این امر در وضعیت کرونایی می‌توان گفت همه‌ی خانواده‌ها را در بر گرفته است. وضعیت کرونایی خواسته یا ناخواسته همه‌ی جامعه را در گیر وضعیتی کرده که از فاز حقیقی به فاز مجازی کشانده و ما نیز که خود را حاملان دعوت مبارک الهی می‌دانیم

پاسخ به برخی نگرش‌های منفی رایج در جامعه زنان

نویسنده: 
سکینه عبدالهی

 برخی‌ها معتقدند زنان مسلمان همین که علم دین که خود بزرگ‌ترین علم است را بدانند کافی باشد!  خداوند زن را برای مرد و خانه و بچه آفریده والسلام..و به رابطه بین سواد و مجرد ماندن دخترها و بالارفتن توقع زن‌ها در خانه و توقع از مردها برای همراهی اشاره کرده و گمان می‌کنند که سواد بزرگ‌ترین دشمن دختران و زنان است.

در پاسخ می توان گفت: درسته که حضور زن در خانه برای همسر و فرزندان حکم اکسیژن هوا را دارد

موانع درونی و بیرونی مؤثر بر رشد و توسعه فردی و حضور و مشارکت فعال زنان در جامعه

نویسنده: 
سکینه عبدالهی

بزرگ‌ترین خطر برای زنان، نه مردان خشن هستند و نه جامعه‌ای نابرابر، بلکه خطر از دست دادن خود است. چون مهمترین سرمایه‌ای که شخص در اختیار دارد، نه سواد است، نه سرمایه است و نه آزادی، بلکه «خود وجود انسان» است.

هیچ چیز مانند رشد و شکوفایی خود زنان نمی‌تواند به بهتر شدن وضعیت آنها کمک کند و برای این امر هم، زنان نیاز به شناخت و باور خودشان دارند تا خود را و پیچ و ‌خم وجودشان را نشناسند و توانایی‌هایشان را باور و بارور نکنند، نمی‌توانند کاری انجام دهند، تغییری ایجاد کنند و از وجودشان بهره‌ ببرند.

کرونا و اینهمه اجر!

نویسنده: 
اله‌مراد محمّدی

این روزها بیماری مهلک کرونا در هر کوی و برزن پرسه می‌زند و بی‌آنکه بفهمی وارد خانه و کاشانه‌ات شده و مثل برگ خزان اعضای خانواده‌ات، عزیزانت، دوست و آشنایت را گرفتار نموده و گاهی راهی دیارباقی می‌نماید.

هر کجا جمعی و دورهمی است کرونا آنجا تاخت وتاز می‌کند و عده‌ای متاسفانه کمترین توجه و بازدارندگی رارعایت ننموده و همین سبب رساندن اذیت و آزاربه خود و خانواده و دیگران می‌گردد.

از منظر شرعی رعایت اصول بهداشتی و مراقبتی بر هر کسی که خود رامسلمان می‌داند واجب است

خانه، تنها قلمرو زن نیست

آیا گریز زن و نیازش به حضور در اجتماع، نتیجه احساس بیگاری و رنج‌های خانه‌داری و بی‌ارزش قلمداد کردن کار خانه‌داری ست یا حضور و مشارکت فعال زنان در جامعه، جزو وظایف آنان و در جهت رشد و متعالی شدن‌شان است؟

در خصوص تأثیر حضور زن در خانه می‌توان گفت: مهر مادری، سرآمد و سمبل همه محبت‌های انسان در جهان هستی است و از طرفی، زن به منزله ضرورتی از جنس هواست که وجودش برای حیات عاطفی و جنسی مرد ضروری است اما با این حال، زن از نظر اسلام یک انسان توانمند و مستقل و مکمل رشد است

سفسطه‌ی مسؤولیّت/تقصیر

گردآورنده: 
فرزان خاموشی

بسیاری از افراد در پذیرش مسؤولیّت مشکلاتشان مردّد هستند، زیرا گمان می‌کنند پذیرش مسؤولیّت یک مشکل به معنای مقصّربودن به خاطر آن مشکل است. در فرهنگ ما مسؤولیّت و تقصیر معمولاً در کنار هم می‌آیند امبا اینها یک چیز نیستند. اگر من با ماشینم به شما بزنم هم مقصر هستم و هم مسؤول هستم که خسارات وارده را جبران کنم، حتّی اگر تصادف من با شما کاملاً سهوی بوده باشد، همچنان مسئولیّتش با من است. تقصیر در فرهنگ ما این‌طور معنا می‌شود، اگر خراب‌کاری کردید باید درستش کنید، باید هم همین باشد. امّا مشکلاتی هم هست که تقصیر ما نیست  هرچند هنوز به خاطرشان مسؤولیم

خطرناکتر از كرونا

 حدود یک سالی است که به بهانه‌ی درس و مدرسه، کمتر کودک، نوجوان و جوان و خانواده‌ای است که به ‌اینترنت، گوشی هوشمند و... دسترسی نداشته باشد و شبانه‌روز با آن دست‌وپنجه نرم نکند. 

درس و مدرسه و معلّم، با همه‌ی کمبودها، کاستی‌ها، ضعف‌ها و مشکلات مادّی ومعنوی هنوز هم ارزش و جایگاه خود را در ذهن و دل خانواده‌ها و بزرگان داشته و دارد؛ امّا در طول یک سال گذشته تحصیلی و نیز با شروع سال جاری «کرونا ویروس»، موجب شد شکاف بین خانه و مدرسه و روابط روحی-روانی و ارتباط فیزیکی بین معلّم و دانش‌آموز عمیق‌تر و گسترده‌تر شود

راهکار اسلام برای جلوگیری از خودکشی

نویسنده: 
حامد عطار
ترجمه: 
اصلاحوب

- اگر انسان پس از مرگ نابود می‌شد خودکشی راه حل مقبولی برای رهایی از تنگناهای دنیایی بود.

-درد و رنج‌های دنیا هر چند بزرگ و مهم باشد در مقایسه با عذاب آخرت ناچیز است. 

-کسی که خودکشی کرده است در روز قیامت به او دستور می‌دهند تا صحنه‌ را بازسازی کندو با همان حالت وارد آتش می‌شود و در آن می‌ماند. 

-صله‌ی رحم و دیدار با خویشان و آشنایان و تعامل مثبت با مسلمانان شرط برقراری روابط اجتماعی سالم است و از اضطراب و افسردگی جلوگیری می‌کند.

خودکشی نشان‌دهنده‌ی تنگناهای دنیا و فرار از زندگی و ناتوانی در رویارویی با بحران‌های شدید زندگی است. عوامل این بحران که انسان را به خودکشی وادار می‌کند متفاوت است؛ رسوایی، فقر شدید، ستم، احساس ناتوانی در برابر ستم و سرکوب از مهم‌ترین عوامل این پدیده هستند.

در سوگ دو نادره‌مرد بلوچ

هنوز در شوک فقدان نخبه‌ی فقید، مرحوم مهندس مهراب امرا بودیم، که خبر تلخ دیگری واصل شد. مولوی ملک محمد ملازهی، از علما و معتمدین خوشنام و سرشناس بلوچستان درگذشت. إن القلب لیحزن وإن العین لتدمع وإنا علی فراقهما لمحزونون ... ولا نقول الا ما یرضي ربنا .. إنا لله وإنا إلیه راجعون. 

روانشاد مهندس امرا از کنشگران پیشرو فرهنگی اجتماعی بلوچستان بود. او در کنار خدمت به ادبیات زبان مادری، در قالب سرودن شعر و مشاركت در انتشار ترجمه‌ی قرآن مجید به زبان بلوچی، در بزنگاه سوانح و مصایب مردمش، در قامت یک امدادگر خستگی‌ناپذیر در کارزارهای خیریه و امدادی ایفای نقش می‌کرد.

اخوان‌المسلمین‌ و مسائل اجتماعی

نویسنده: 
هشام جعفر
ترجمه: 
اصلاحوب

تصور کنیم جماعت اخوان‌المسلمین مصر در دهه‌ی پنجاه یا شصت به قدرت رسیده بود چه سیاست‌های اقتصادی را دنبال می‌کرد؟ آیا شیوه‌ی سوسیالیستی را در پیش نمی‌گرفت؟ یا به اصطلاح مصطفی سباعی مراقب عام اخوان سوریه در سال ١٩٦٠«سوسیالیزم اسلامی» را به جای نیولیبرالیسم که محمد مرسی در دوره‌ی کوتاه زمامداری خود در پیش گرفته بود دنبال نمی‌کرد؟

در این مقاله می‌خواهیم الگوی تفسیری برای سیاست‌های اقتصادی اجتماعی یک جماعت ایدئولوژیک را بیان کنیم که نقش مهمی در تاریخ مصر مدرن ایفا کرده است

همزمانی محتوا