رمضان

کیست که در می‌زند؟(پاره‌ی هشتم)

ترجمه: 
اصلاحوب

٣- صدقه

رسول خدا بخشنده‌ترین مردم بود و در بخشش او را به باد وزنده تشبیه کرده‌اند. در رمضان بیش از همه بخشش داشت و دلایل و فواید بخشش دو چندان او در رمضان را این گونه ذکر کرده‌اند:

•شرف و ارزش زمان و اجر و پاداش فراوان آن.

•کمک به روزه‌داران در انجام طاعات که در آن صورت، کمک کننده اجری همانند آنان می‌برد. 

•جزا از جنس عمل است؛ هر کس به بندگان خدا کمک کند خداوند به او کمک می‌کند و خداوند به بندگان دلسوز رحم می‌کند. 

ناگفته‌هایی در باره شب قدر

نویسنده: 
محمد حامدی

سؤال:

فلسفه‌ی شب قدر و اینکه آیا شبی خاص بوده یا اینکه می‌تواند هر گونه شبی باشد و اینکه آیا قرآن در یک شب خاص نازل شده را بیان کنید؟

جواب:

در زندگی انسان‌ها اوقاتی وجود دارند که به حدی گران‌بها و تأثیرگذار هستند که به عنوان نقطه عطفی در همه‌ی حیات انسان مطرح شده و انقلاب عظیمی را در اصلاح و تغییر مثبت انسان ایجاد می‌کنند. البته این فرصت بی‌نظیر به عنوان نعمتی بزرگ از جانب خداوند رحمان در اختیار همگان قرار داده شده

کیست که در می‌زند؟(پاره‌ی هفتم)

ترجمه: 
اصلاحوب

خلوت بهتر است

خدای متعال می‌فرماید: 

«إِنَّ نَاشِئَةَ اللَّيْلِ هِيَ أَشَدُّ وَطْئًا وَأَقْوَمُ قِيلًا»‎[مزمل:٦] 

بی‌گمان شب‌خیزی بیشتر موافقت [دل و زبان‌] در بردارد و از لحاظ سخن استوارتر است‌.

«أشد وطئا» بیشتر سازگار است. «لِّيُوَاطِئُوا عِدَّةَ مَا حَرَّمَ اللَّهُ» [توبه:٢٧] تا [ظاهرا]با شماره‌ی ماه‌هایی که خداوند حرام گردانده است برابر کنند.

یعنی با آن هماهنگ و برابر باشد. معنای "أشد وطئا" این است که قلب و چشم و گوش و زبان با هم بسیار هماهنگ هستند

حكمت روزه

نویسنده: 
اصلاحوب

در روزه‌ی كامل و واقعی باید شب‌ها خود را با اعمالی هم‌چون تسبیح، تهلیل، تراویح و تلاوت قرآن و روزها با بیدار شدن از خواب گران غفلت و فراموشی و نگریستن به اطرافیان و دریافتن حال بیچارگان مشغول ساخت. روزه‌دار درمی‌یابد كه او با انسانی كه در زنجیر اسارت شكم و آرزوها و تجملات و تمایلات دنیایی و خواسته‌های نفس گرفتار شده است و بدون كوچك‌ترین احساس مسؤولیتی با كمال گستاخی و با خیال راحت هم‌چون چهارپایان روزگار را پشت سر می‌گذارد.

کیست که در می‌زند؟(پاره‌ی ششم)

ترجمه: 
اصلاحوب

نقطه‌ی تحول

شب قدر تولد دوباره‌ی مسلمان بر روی زمین است بنابراین باید نقطه‌ی تحولی در زندگی او باشد نه لحظه‌ای گذرا. این شب نباید در مراسمات مشخص در مساجد یا حضور در ختم تراویح خلاصه شود سپس پراکنده شوند و شب‌های بعد مسجد خالی از نمازگزار باشد و از جفا و بی‌وفایی مؤمنان بنالد.

بالاتر از شب قدر

رسول خدا فرموده است: «موقف ساعة في سبیل الله خیر من قیام لیلة القدر عند الحجر الأسود.»

کیست که در می‌زند؟(پاره‌ی پنجم)

ترجمه: 
اصلاحوب

رمضان فرصتی است طلایی برای تمام کسانی که در دام شیطان افتاده‌اند یا اسیر عادت زشت و گناه و خطا شده‌اند. رمضان از راه می‌‌رسد تا ریسمان نجات را به دست‌شان دهد و آنان را از چاه گناه بیرون بکشد. ای کسی که گرفتار شده‌ای نقش تو این است که تا آنجا که می‌توانی از منکرات دوری کنی و به خیرات چنگ زنی تا آنگاه که پرتوی از روشنایی را بر بالای چاه ببینی. همچنان استقامت کن و ادامه بده؛ اینجاست که شیطان از تو ناامید می‌شود.

کیست که در می‌زند؟(پاره‌ی چهارم)

ترجمه: 
اصلاحوب

٥- عمره‌ای که پایانش عید است

رسول خدا می‌فرماید: «عمر‌ة في رمضان کحجة معي» عمره در رمضان مانند حجی است که با من انجام می‌گیرد.

یک حج همراه با من در ثواب و پاداش آن؛ یک حج با من در معنویت و احساساتی که انسان در همراهی با رسول خدا در حج می‌یابد. یک حج با رسول خدا در برکات و ثمرات آن و آثاری که بر دل و درون انسان می‌گذارد.

چه تشویقی بالاتر از این؛ همراهی با رسول خدا... تا باعث شود مؤمن این لذت و شیرینی وصف‌ناشدنی در سفر عمره را بچشد.

خود کنترلی و رمضان

نویسنده: 
پیمان نیک‌پور

ما انسان‌ها بدنیا آمده‌ایم تا در زمینه‌هایی که استعدادشان را داریم، رشد نماییم. هر انسانی حداقل در چهار زمینه استعداد دارد. فقـط بایستی آنها را کشف نماییم و پرورششان دهیم تا به خود شکـوفایـی برسیم. می‌خواهم رو راست باشم، این کار اصلاً سـاده و راحت نیسـت به‌این خاطر هم، کسانی که به آن دسـت می‌یابند به پاداشی بزرگ در دنیا و آخرت می‌رسند. خداوند ما را مسؤول این کارسنگین کرده تا خودمان را رشد دهیم و بعد عامل رشد دیگران باشیم.

کیست که در می‌زند؟(پاره‌ی سوّم)

ترجمه: 
اصلاحوب

برادرم اگر بدانی بهشت چگونه خود را برای ورود تو آراسته است؛ اگر جایگاهت را در بهشت برین بدانی؛ اگر بشنوی که فرشتگان به تو خیر مقدم می‌گویند و حوریان ترانه‌ی عشق و سرود شادی می‌خوانند از شدت خوشحالی از خود بی‌خود می‌شوی اما افسوس که تو ناشنوا هستی.

برادرم هر کس با هر حالی که دارد بین او و بین رمضان ارتباطی وجود دارد؛ عابد به خدا نزدیک‌تر می‌شود؛ گناهکار از قدومش خوشحال می‌شود؛ غافل از خواب غفلت بیدار می‌شود؛

کیست که در می‌زند؟(پاره‌ی دوّم)

ترجمه: 
اصلاحوب

رمضان کریم

مردم معمولاً فرا رسیدن رمضان را به یک‌دیگر تبریک می‌گویند بدون آن که معنایش را بدانند. از نگاه آنان کرامت و بخشش رمضان به هدایای گران‌قیمتی است که هنگام مهمانی به هر خانه‌ای می‌برند تا آغازگر احسان و نیکی باشد بدون این که ما نیکی و فضیلتی تقدیم کرده‌ باشیم. بسیاری اوقات آدمی چقدر به بهترین مهمان خود رمضان ستم می‌کند! 

همزمانی محتوا