سیاسی

فلسطین مسأله‌ی همه‌ی ماست

نویسنده: 
مرتضی ویسی

نگاهی به كتاب «تبار خیزش» نوشته آدام هنیه

خاورمیانه پیش از آنكه از سوی اروپایی‌ها یا بهتر است بگویم آلفرد ماهان انگلیسی در سال ١٨٥٠ با این خطاب شود این پهنه جغرافیایی را كسی به این نام نمی‌شناخت. درواقع خاورمیانه در طول تاریخ همواره ماوای اقوام و ادیان مختلف بود و از قضا یكی از نمادهای بارز آن كه اكثر مورخان به آن اذعان دارند زندگی در این پهنه جغرافیایی و تاریخی بسیار همراه با تسامح و تساهل بوده است.

اسرائیل در باتلاق خشم!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

این روزها، پس از وقایع اخیر میان اسرائیل و فلسطینیان، این منازعه کهنه به یکی از موضوعات داغ، به ویژه در فضای مجازی، تبدیل شده است و هر کسی از خاستگاهی فکری و سیاسی به تحولاتش می‌نگرد و درباره‌اش به داوری می‌نشیند و بر این مبنا مهر اتّهام بر این و آن می‌نشاند!

 متاسفانه در ایران، مساله فلسطین، این ناسور بر سیمای انسانیّت، قربانی سیاست رسمی‌سازی شده و خواسته یا ناخواسته به سیاست داخلی گره خورده و همین، رقم لجاج بر دفتر احتجاج کشیده

۷۳ سالگی الگوی جنایت علیه بشریت

نویسنده: 
شهاب شهسواری

*بیش از ۵۰ زن و كودك در حملات رژیم اشغالگر به غزه به شهادت رسیدند

نزدیك به یك هفته از آغاز دور جدید حملات خشونت‌بار اسراییل به فلسطینیان در غزه می‌گذرد. در طول این مدت حملات اسراییل به مناطق مسكونی غزه نزدیك به ۱۲۰ شهید بر جا گذاشته است كه ۵۰ نفر از آنان زنان و كودكان بی‌دفاع هستند. برابر به نوشته رسانه‌های اسراییلی در حملات گسترده موشكی مقاومت به شهرك‌های اسراییلی تاكنون ۹ نفر به هلاكت رسیده‌اند.

شانس نتانیاهو برای ماندن در قدرت!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

در نتیجه تحولات اخیر، سپهر سیاست در اسرائیل می‌رود که دستخوش تغییراتی شود که ممکن است بنیامین نتانیاهو را در قدرت ماندگارتر کند. درگیری‌های شدید عربی یهودی در شهرهای مختلف اللد، رهط، عکا، حیفا، ام الفحم و غیره در روزهای اخیر موجب تغییر موضع برخی رهبرانِ راستگرایان تندروِ بریدهِ از نتانیاهو شده است. 

فلسطین، قربانی آپارتاید آشكار

نویسنده: 
كوروش احمدی

ناآرامی‌های اخیر در شرق بیت‌المقدس ناشی از دور جدیدی از اقدامات تجاوزكارانه اسراییل در ادامه تلاش همیشگی این رژیم برای تصفیه قومی در این بخش از شهر است. در این دور جدید، محله شیخ جراح در شرق شهر مورد تهاجم افراطیون یهودی و دوایر دولتی حامی آنها قرار گرفته و نمونه جدیدی از نحوه اعمال رژیم حقوقی آپارتاید در اسراییل را به نمایش گذاشته است.

طالبان چه نوع شری است؟

نویسنده: 
عباس عبدی

جنایتی كه در افغانستان رخ داد، در نوع خود بی‌نظیر بود؛ هر چند هنوز هیچ گروهی مسؤولیت آن را به عهده نگرفته است. در مظلوم بودن این ملت همین بس كه اگر چنین جنایتی علیه مردمی دیگر صورت می‌گرفت، واكنش‌های رسمی و تبلیغی فراوانی را شاهد بودیم؛ گویی كه مرگ دختران و دانش‌آموزان افغانستانی به امری طبیعی و قابل انتظار تبدیل شده است و این بدتر از اصل جنایت رخ داده است

سركوب خشونت‌بار شهروندان قدس و واكنش موشكی مقاومت؛ مسجدالاقصی میدان‌جنگ شد

نویسنده: 
شهاب شهسواری

چهارهفته درگیری خشونت‌بار در قدس اشغالی به اوج خود رسیده است. نیروهای امنیتی رژیم اشغالگر با حملات خود در روزهای گذشته به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی و متحصنان در منطقه شیخ جراح باعث مجروح صدها فلسطینی شده‌اند كه حال عده‌ای از آنان وخیم اعلام شده است. صبح دوشنبه نیروهای امنیتی رژیم اشغالگر با حمله به درون نمازخانه‌های مسجدالاقصی، در ساختمان‌های سرپوشیده مملو از نمازگزاران فلسطینی گاز اشك‌آور و گلوله‌های فلزی پوشیده در لاستیك شلیك كردند.

اخوان و انتظار معجزه

نویسنده: 
سميح المعايطة
ترجمه: 
اصلاحوب

تجارب سیاسی در مناسبات کشورها با سازمان‌های سیاسی یا مسلح به ما می‌گوید هر سازمانی هر چند که نسبت به دولت متبوع خود قوی و مؤثر باشد، پس از خروج از کشورش یک برگه‌ی سیاسی برای آن کشور محسوب می‌شود. کشورها به این سازمان‌ها را به عنوان سلاحی برای نفوذ یا نبرد با کشورهای دیگر نگاه می‌کنند و در حین انتخاب منافع خود و سازمانی که در آن کشور فعال است، پرواضح است

جنگ چهارم غزه؟!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

در بحبوحه تنش‌های فزاینده میان ایران و اسرائیل، پیغام پسغام‌های دو جانبه و بالا گرفتن انتقادات داخلی از نتانیاهو به ویژه پس از عدم رهگیری موشکی که اخیرا در نزدیکی تاسیسات دیمونا سقوط کرد، ناگهان جبهه نسبتا آرام نوار غزه در ماه‌های گذشته بار دیگر تنش آلود شد و شاهد برخوردها و حملات نظامی محدودی از دو طرف هستیم. البته این درگیری‌ها در حالی است

اردن: کودتای نافرجام یا اقدامی پیشگیرانه؟

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

پریروز در حالی که رسانه‌های خبری منطقه و جهان همچنان درگیر تحولات جدید برجام و پیش‌بینی چشم‌انداز آن به دنبال نشست جمعه و نشست آتی در وین بودند، ناگهان خبر دستگیری چندین مقام عالی رتبه اردنی از جمله شاهزاده حمزه بن حسین برادر ناتنی ملک عبدالله دوم و رئیس پیشین دیوان پادشاهی باسم عوض الله نگاه رسانه‌ها و ناظران را به سمت این کشور سلطنتی چرخاند. 

همزمانی محتوا