سیاسی

افغانستان و رهبران بی‌تدبیر

نویسنده: 
حسن قادری

تحولات افغانستان به یکی از موضوعات مهم روز تبدیل شده است. عقب‌نشینی آرتش آمریکا و ترک مخاصمه‌ی چندین ساله با طالبان و گسست و متلاشی شدن انسجام نیروهای نظامی افغانستان علی رغم تعلیم و آموزش‌‌های لازم و به‌روز از طرف کارشناسان زبده‌ی نظامی آمریکا و فرار رییس‌جمهور و جمعی از دولتمردان از کشور و نهایتاً تسلط سهل و آسان طالبان بر سرزمین افغانستان، تصادفی و اتّفاقی نبود. 

اصول حاکم بر سیاست خارجی کشورهای صنعتی در خاورمیانه، آسیای صغیر و شمال آفریقا و برخی از واقعیت‌های موجود

در بررسی اصول حاکم بر سیاست خارجی کشورهای صنعتی در قبال کشورهای کمترتوسعه‌یافته، علی‌الخصوص برخی از کشورهای حوزه‌ی خاور میانه، آسیای صغیر و کشورهای قاره‌ی آفریقا، حفظ و ارتقای منافع اقتصادی و نفوذ سیاسی این کشورها در اولویت بوده و این سیاستها بشدت تحت نفوذ و سیطره‌ی کارتل‌های چندملیتی و بزرگ اقتصادی، نظیر کارتل‌های بزرگ صنعتی، نفتی و تسلیحاتی موجود در کشورهای صنعتی می‌باشد. از اهداف اصلی این کارتل‌ها می‌توان به حفظ و انحصار چرخه‌ی تولید، تأمین مواد خام مورد نیاز، ایجاد و حفظ بازارهای مصرف در کشورهای کمتر‌برخوردار و اطمینان از تداوم این رویه، اشاره نمود.

چهار علت عمده‌ی حضور ترکیه در افغانستان

نویسنده: 
عمر الآغا
ترجمه: 
خالد محمدی

در حال حاضر هیچ صدایی در جهان بلندتر از صدای افغانستان و طالبان نیست.

با کنترل قدرت طالبان در کابل، روزنامه‌ها و مراکز تحقیقاتی تجزیه و تحلیل تحولات اخیر و توضیح پیامدهای آنها را آغاز کردند و تلاش برای پیش بینی آینده دولتی  محصور در خشکی  واقع در آسیای مرکزی، زیر سلطه طالبان پس از ٢٠ جنگ و کشمکش با نیروهای نظامی ناتو و آمریکا.

در میان کشورهای درهم پیچیده‌ای از بازیکنان برجسته منطقه‌ای و بین‌المللی، ترکیه به عنوان یکی از برجسته ترین بازیگران بالقوه در صحنه افغانستان ظاهر می‌شود، حضور ترکیه در صحنه افغانستان زمانی ظاهر شد که آنکارا آمادگی خود را برای مسئولیت تأمین امنیت فرودگاه کابل در پی خروج آمریکا اعلام کرد.

آمریکا و افغانستان: رفت تا برگردد!

بالاخره با خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان اشغال نظامی این کشور پایان یافت و حضور نظامی آمریکا سرنوشتی مشابه شوروی پیدا کرد و بدون دستاوردی نظامی و سیاسی و با تحمل هزینه‌های هنگفتی چه مالی چه انسانی خاتمه یافت؛ اما شکست آمریکا و شوروی در افغانستان یک تفاوت بنیادین دارند و آن هم این که ایالات متحده با شکست راهبرد نظامی‌اش همچنان از موقعیت هژمونتیکی در جهان و منطقه برخوردار است که راهبرد جایگزین خود را با کاربست قدرت نرم در افغانستان پیش ببرد؛ در حالی که شوروی در هنگام خروج از افغانستان سال‌های آخر عمر خود را سپری می‌کرد و فاقد قدرت نرمی بود

مسلمانان بدون اسلام

نویسنده: 
فیصل انفر
ترجمه: 
خالد محمدی

شاید من نوشتن در این باره(عدم توسعه مسلمانان) را دوست دارم، به ویژه از آنجایی که مطالعه دقیق من در مورد تاریخ اسلام و عرب باعث می‌شود، من بگویم که دلیل عقب‌ماندگی‌هایی که ما را احاطه کرده و به ما ضربه زده است، فاصله‌ی ما مسلمانان از دین واقعی و خاستگاه اسلام است، خاستگاه اسلام نهایت دانش است. چند روز پیش، دانشگاه آمریکایی جورج واشنگتن نتایج تکان‌دهنده‌ای را در رابطه با کشورهای جهان که به آموزه‌های متنی شریعت اسلامی پایبند هستند به ما ارائه کرد؛ تا جایی‌که این مطالعه نشان داد که کشور ایرلند، اگرچه به اسلام پایبند نیست، اما یکی از متعهدترین کشورهای جهان به آموزه‌های قوانین اسلامی است.

قصه‌ی فغانِ افغانستان!(٣)

یادداشت پیشین با ذکر داستان برکناری داود خان از نخست وزیری پایان یافت. در ده سال نخست وزیری وی (١٩٥٣ تا ١٩٦٣)، رفته رفته افغانستان در سیاست داخلی و خارجی با منش ظاهر شاه برای ایجاد فضای نسبتا باز در داخل و موازنه در روابط خارجی فاصله گرفت؛ در داخل نظام حاکم به سمت خودکامگی رفت و در خارج هم بیشتر از قبل به شوروی تکیه شد و تنش‌ها با پاکستان شدت یافت؛تا این که ظاهر شاه در نهایت تصمیم به برکناری داود خان گرفت. سپس، محمد یوسف دولت انتقالی را با پیگیری دو هدف تشکیل داد؛ نخست تدوین قانون اساسی افغانستان با هدف پی ریزی یک نظام دموکراتیک و دوم حل مشکل پشتون‌ها با پاکستان. 

ورود طالبان به افغانستان و آثار و عواقب آن

بهتراست قبل از ورود به موضوع اصلی، مطالبی درباب مبارزات و ملت سازی دو قرن اخیر، پیش و پس از استقلال افغانستان بیان دارم و پس از آن به موضوع ورود طالبان و آثار و عواقب آن پرداخته شود.

ولایات افغان‌نشین ایران

در زمان ناصرالدین شاه قاجار، دوست محمدخان، حاکم کابل و قندهار ولایت هرات را از ایران گرفت. در ۱۲۴۹ ه‍.ق عباس میرزا از سوی فتح‌علی شاه قاجار مأمور پس گرفتن هرات از افغان‌ها شد. مرگ عباس میرزا در راه مشهد این کار را ناتمام گذاشت.

قصه‌ی فغانِ افغانستان!(١-٢)

(١)

به افغانستان که می‌رسم، دیگر دست به قلم نمی‌رود. واژگان در سکوت می‌روند و از جزع و فزع خود به افغان می‌نشینند. کوه غمی که بر دل و جان مستولی گشته، به قول صائب تبریزی پشت فلک را شکسته است. در این سیه روزگاری که هر گوشه‌ای از این خاورمیانه نگون بخت، زخم ناسوری شده، دیگر نای نوشتن و گفتنی نمی‌ماند. 

قصه فغان افغانستان سر درازی دارد و شرح آن از حوصله یک نوشته تلگرامی خارج است. این سرزمین با ٦٥٣ هزار کیلومتر مربع به نوعی قلب آسیا و نقطه اتصال جنوب و مرکز آن است که جغرافیایی خشن، ناهموار و محصور در خشکی دارد و همین خود از مولفه‌های مهم فرهنگ و اجتماع در این سرزمین است. 

اندر باب قدرت‌یابی اخیر طالبان

نویسنده: 
جلیل بهرامی‌نیا

طالبان جنبشی نظامی-سیاسی است برآمده از طلبه‌‌‌های قوم پشتون در افغانستان که در سال ١٩٩٤ و پس از نزاع حزبی - قومی متعاقب اخراج اشغالگران روسی در افغانستان سر برآورد و حکومت نوپای مجاهدین به رهبری برهان‌الدين ربانی را برانداخت و پس از شش سال حکمرانی پر ماجرا و متکی به زور و تحمیل مظاهر اسلامی، در سال ٢٠٠١ توسط آمریکا و همکارانش برچیده شد؛ اما شگفتا در عین ضدیت فرهنگ جهانی و منطقه‌ای  با گفتمان طالبانی و دشمنی نظامی در قواره‌ی آمریکا، موجودیت و اهمیت خود را حفظ کرد

پیام رییس اتحادیه‌ی جهانی علمای مسلمان به مردم و رهبران افغانستان

ترجمه: 
اصلاحوب

بسم الله الرحمن الرحيم و الحمد لله رب العالمين وصلى الله وسلم على سيد المرسلين، سيدنا محمد وعلى آله وصحبه أجمعين، الحمد لله الذي هدانا لهذا وما كنا أن نهتدي لولا أن هدانا الله.

برادران و خواهران گرامی در هر جایی که هستید؛ همه‌ی شما در جریان تحولات اخیر کشور عزیز افغانستان هستید. ما نیز در اتحادیه‌ جهانی علمای مسلمان این تحولات را دنبال می‌کنیم. اتحادیه مشغول بررسی و اظهار نظر در مسایل افغانستان است و آماده است تا آنچه در توان دارد به افغانستان و رهبران جدید و دولت آینده‌ی آن تقدیم کند.

همزمانی محتوا