سیاسی

چرایی تنش جدید در غزه و عدم مداخله حماس!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

بار دیگر اوضاع میان نوار غزه و اسرائیل تنشی شده است و امروز برای سومین روز حملات متقابل میان جهاد اسلامی و اسرائیل ادامه دارد و طبق معمول قربانی اصلی نیز کودکان و نوجوانان فلسطینی هستند.

چند نکته: 

ـ درگیری یا جنگ میان اسرائیل و نوار غزه پایانی ندارد و همیشه احتمال وقوع آن وجود دارد. تا زمانی که بحران فلسطین، محاصره و تضییع حقوق فلسطینی‌ها ادامه دارد، می‌توان انتظار داشت که هر لحظه چه در کرانه باختری، چه در قدس، چه در غزه شاهد این اتفاقات باشیم.

زمستان سرد اروپا برجام را زنده می‌کند!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

این روزها این گزاره به شکل گسترده و جدی در تحلیل‌های برجامی برجسته است که اروپا به شدت به نفت و گاز ایران نیاز دارد و تکاپوی گسترده سرویس سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا و ارائه طرح‌ها و ایده‌های مختلف برای حل اختلافات باقیمانده میان آمریکا و ایران معطوف به "نیاز شدید" اروپا به نفت و گاز ایران است. از این رو، حتی برخی تحلیل‌گران به دولت پیشنهاد کرده‌اند که فعلا از توافق صرف نظر کند و منتظر "زمستان سخت" اروپا بماند تا مجبور به ارائه طرح‌های پیشنهادی بهتری شود و بر آمریکا برای پذیرش آن و توافق با ایران فشار آورد.

مطالعات خاورمیانه و افغانستان: امریکا، طالبان و تنگنای «توافق دوحه»

نویسنده: 
عدنان فلاحی

  حدود یکسال پیش وقتی نیروهای طالبان بدون کمترین مقاومت دولت اشرف‌غنی، کنترل کابل را در اختیار گرفتند و برخی از بزرگان آنها مانند مُلّابرادر با بوئینگِ امریکاییِ سی١٧ گلوب‌مَستر نیروی هوایی قطر از دوحه وارد فرودگاه قندهار شدند، و نیز در اوج انتقادات تندی که برخی مقامات غربی و امریکایی نثار دولت بایدن می‌کردند، گفتم که برندگان و بازندگان این منازعه‌ی بیست ساله را باید در مفاهیم جستجو کرد و نه در واحدهای سیاسی. آوردم که بازندگان این منازعه، دو مفهوم صدور دموکراسی و ملت‌سازیِ ناشی از سیاست خارجی لیبرال، و ایجاد خلافت اسلامی یکپارچه فراتر از مرزهای ملی، و برندگان این منازعه نیز واقع‌گرایی یا رئالیسم در روابط بین‌الملل و منافع ملی هستند.

ترور ظواهری و چند نکته!

نویسنده: 
حسن قادری

ایمن الظواهری رهبر القاعده توسط سازمان سیای آمریکا ترور شد.

آمریکا چندمین بار است که دست به کشتن رهبران القاعد می‌زند و ظاهراً برای از بین بردن دشمنان آمریکا نیازی هم به موافقت کنگره ندارد و رییس‌جمهور با اختیارات قانونی خود، این کار را انجام داده است.

هرچند آمریکا اخیراً نقش داروغه را در خاورمیانه بازی می‌کند و هر جا بخواهد به‌راحتی با اقدام نظامی و سیاسی اهداف خود را عملی می‌کند، امّا تا کنون به این سؤال پاسخ نداده است که منشٲ رشد افراط‌گرایی و گروه‌های تروریستی و دشمنی آنان با آمریکا صهیونیستها، چیست؟

پوپولیستی که همه را فریب داد

در روزهای اخیر تونس شاهد برگزاری رفراندومی درباره قانون اساسی پیشنهادی قیس سعید رئیس جمهور این کشور در سایه تحریم گسترده آن بود. میزان مشارکت در این همه پرسی حدود ٢٧ درصد اعلام شده است که پایین‌ترین سطح مشارکت از زمان انقلاب ٢٠١١ علیه نظام زین العابدین بن علی به شمار می‌رود. محتوای قانون اساسی جدید و روند طی شده برای تصویب آن گویای عقب گرد تونس مهد "بهار عربی" به دوران بن علی و چه بسا بدتر از آن است. 

لذت دموکراسی در استعفاست

نویسنده: 
حسن قادری

استعفای جانسون نخست‌وزیر بریتانیا از رهبری حزب و در آینده از پست نخست‌وزیری بازتاب جهانی داشت. شاید یکی از ثمرات ارزشمند دموکراسی در جهان معاصر در جابجایی قدرت و در استعفا و ترک قدرت بعد از خدمت رهبران و سیاستمداران است.

من در بین همه‌ی رهبران و شخصیت‌‌ها در نیم قرن اخیر تحت تأثیر چند نفر از آنان قرار گرفته‌ام؛ مرحوم مهندس بازرگان، اولین نخست‌وزیر دولت موقت بعد از انقلاب اسلامی، نلسون ماندلا رهبر و رییس‌جمهور آفریقای جنوبی و اسلاف هاول رییس‌جمهور چک و نهایتاً جانسون آخرین نخست‌وزیر بریتانیا.

نگاهی بر فاجعه‌ی اتمی ناکازاکی و بمباران شیمیایی سردشت

نویسنده: 
صلاح قاسمیانی

پس از گذشت ۴۲ سال از فاجعه ناکازاکی در ژاپن، واقعه‌ی هفتم تیرماه سردشت در ایران به وقوع پیوست. بازخوانی این دو فاجعه می‌تواند عبرت‌آموز باشد. هدف این یادداشت کوتاه، نیم‌نگاهی به آن فجایع در بستر اجتماعی ژاپن و ایران است.

 در ۱۸ مردادماه سال ۱۳۲۴ هـ.ش برابر با نهم اوت سال ۱۹۴۵ میلادی، داغ بمباران اتمی ناکازاکی با هزاران کشته و مصدوم سه روز پس از فاجعه‌ی هیروشیما تازه شد؛

دوئل ایران و آژانس بر بالین برجام!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

از حدود یک ماه پیش با تداوم بن بست مذاکرات وین، ناخرسندی آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به روند حل و فصل مسائل پادمانی با ایران از اظهارات دبیر کل آژانس رافائیل گروسی هویدا بود که اخیرا در یکی از دو گزارش آژانس رسما منعکس شد و تهران را یک هفته قبل از نشست شورای حکام به عدم همکاری و ارائه توضیحات معتبر درباره سه سایت مورد اختلاف متهم کرد. در مقابل تهران نیز گزارش آژانس را غیر منصفانه، غیر سازنده و یکجانبه خواند. 

گزارش آژانس IAEA در حالی منتشر می‌شود که نزدیک به سه ماه از توقف مذاکرات وین می‌گذرد

برگ درختِ سیسی!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

حاکمان وقتی با مدیریت ناکارآمد خود چنان شرایط رقت بار تحمل‌ناپذیری را بر جامعه تحمیل می‌کنند، در توجیه وضع بحرانی خودساخته و گریز از مسئولیت، چنان فرافکنانه زمین و زمان را به هم می‌دوزند که به قول حافظ عرض خود می‌برند و زحمت خلق می‌دارند. عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر از این دست حکام است که با وعده ساخت مصری نو در سال ٢٠١٣ طی کودتایی قدرت را به دست گرفت؛ اما مصری ساخته نشد که هیچ، بلکه همان مصر نیمه جان هم به نفس نفس و احتضار افتاد. 

۵چالش مهم فراروی توسعه‌ی روابط اقتصادی

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

رئیس جمهور ایران دوشنبه گذشته سفری یک روزه به عمان داشت که با توجه به نوع روابط تاریخی متفاوت این کشور با ایران و همچنین جایگاه آن در میانجیگری میان تهران و واشنگتن از چند دهه گذشته به ویژه ریل گذاری برجام در مسقط با شروع مذاکرات محرمانه در اواخر دوره احمدی نژاد و اوایل دوره روحانی، گمانه‌هایی درباره نتایج احتمالی سفر رئیسی در ارتباط با مذاکرات وین و احیای برجام مطرح شده است؛ اما به گمان بنده علی رغم طرح این مساله در گفتگوهای مسقط ولی دستاوردی روشن در این خصوص دور از انتظار است و اساسا سفر با انگیزه اقتصادی و تلاش برای دور زدن تحریم‌ها از طریق توسعه روابط با همسایگان جنوبی از جمله عمان صورت گرفته است نه با هدف بررسی راه‌حل‌هایی برای رفع تحریم‌ها. 

همزمانی محتوا