سیاسی

بازگشت به «پیشرفت» در وین؟!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

دور هشتم مذاکرات از دوشنبه شروع شده است؛ اما هنوز روشن نیست که در پشت پرده مذاکرات چه می‌گذرد. گفته می‌شود که فضای مذاکرات "مثبت و رو به جلو" است و از حصول "پیشرفت‌هایی" خبر می‌دهند. این در حالی است که همچنان مبنای مذاکرات در ابهام است. در حالی که طرف ایرانی از اضافه شدن پیشنهادهای ارائه شده در دو موضوع رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای و به تبع آن دستیابی به "سندی مشترک و جدید" به عنوان مبنای مذاکراتی سخن می‌گوید که نماینده روسیه دیروز در گفتگو با مجله فارین پالیسی آمریکا گفته است که مذاکره کنندگان پذیرفتند که مذاکرات را بر مبنای پیش‌نویس‌های دور ششم آغاز کنند. 

توافق می‌شود یا نمی‌شود؟

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

بلاخره مذاکرات وین از سرگرفته شد، اما پرسش کانونی این روزها این است که آیا این مذاکرات به توافقی ختم می‌شود یا خیر؟ 

واقعیت این است که پاسخ به این سؤال و پیش بینی سرنوشت چنین مذاکراتی بسیار دشوار است، اما نظر به مجموعه قرائن و شواهدی می‌توان در حد امکان درباره سرنوشت مذاکرات نکاتی را بیان کرد.

ـ مذاکرات این دوره به دلایل متعددی مهم‌تر از قبل و بسیار سرنوشت‌ساز است. عامل زمان در این دور مذاکرات بسیار مهم است و هر چه زمان بیشتر بگذرد، دسترسی به توافق به همان اندازه دشوارتر می‌شود. عامل نخست وضعیت داخلی پیچیده آمریکاست که هر چه به زمان انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال آتی میلادی نزدیک‌تر شود، مخالفت‌های داخلی با بازگشت به برجام شدت بیشتری می‌یابد

برجام و مناسبات منطقه‌ای ایران!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

راب مالی نماینده آمریکا در امور ایران پس از سفر خاورمیانه‌ای خود گفته است که کشورهای حاشیه خلیج فارس در صورت احیای برجام آماده توسعه روابط سیاسی و اقتصادی خود با ایران هستند. 

جدا از این که سخنان مالی گویای این واقعیت تلخ است که در کل روابط خارجی ایران، چه سیاسی چه اقتصادی، تحت الشعاع تحریم‌های آمریکا و سیاست فشار حداکثری این کشور قرار گرفته است و بدون به نتیجه رسیدن مذاکرات وین و لغو تحریم‌ها امکان گشایشی جدی در روابط خارجی ایران به ویژه در حوزه اقتصادی وجود ندارد، اما یک روی دیگر این اظهارات این است که عادی شدن روابط میان ایران و عربستان منوط به رسیدن به توافق در وین و به تبع آن احیای برجام است

گذار منطقه به آشتی منهای ایران

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

منطقه خلیج فارس، خاورمیانه و شمال آفریقا در دهه دوم هزاره سوم میلادی دوره پرتنشی را تجربه کرد که در آن صف‌بندی‌ها و نزاع‌های منطقه‌ای شکل خطرناکی به خود گرفت و تا سرحد انفجار رسید، اما از ابتدای دهه سوم یعنی از ابتدای سال جاری میلادی، شاهد تحولاتی قابل تامل در جهت معکوس دهه پیشین در مسیر کاهش تنش‌ها میان رقبا و مخالفان منطقه‌ای ایران هستیم.

کنار هم قرار گرفتن این تحولات بسان تکه‌های پازلی، می‌رود که دورنمای دیگری از منطقه و جبهه‌بندی‌های آن در آینده خلق کند.

تحولات اسلامی سیاسی در سایه‌ی بهار عربی [١]

ترجمه: 
اصلاحوب

این مقاله در نظر دارد تجربه و عملکرد حرکات اسلامی یا احزاب و جریان‌های منتسب به اسلام‌گرایان در بحبوحه‌ی بهار عربی را ارزیابی کند. ادبیات اسلام‌گرایان سنی به گرمی تحول جدید در منطقه را پوشش دادند. این تحول با سرنگونی زین العابدین بن علی از تونس آغاز شد و سایر کشورهای عربی را با درجات متفاوت درنوردید و به سرنگونی چهار حاکم عرب و سه جنگ داخلی انجامید که برخی از آنها همچنان ادامه دارد. به دنبال آن موج‌‌های متضادی از مصر و یمن آغاز شد که با کمک پیچیدگی‌های موجود در منطقه از دوگانگی مصالح منطقه‌ای کشورهای بزرگ و کشورهای منطقه استفاده کرد.

باز‌گشت پسر سرهنگ

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

كشورهایی که پس از شروع اتفاقات بهار عربی دستخوش انقلاب‌ها، تحولات و جنگ داخلی شدند، یکی پس از دیگری هر کدام به شیوه‌ای به تنظیمات اولیه خود بازگشته‌اند. تازه کشورهای دیگری هم چون سودان "بهاری" نشده گرفتار کودتا شده و زمستانی سرد پیش روی خود دارند. در این میان از کشورهای انقلاب‌های عربی تنها لیبی مانده است که هنوز تعیین تکلیف نشده و در واقع آخرین ایستگاه بهار عربی است که رو به خزان است. 

پس از فروپاشی نظام قذافی در اکتبر 2011، وارد یک جنگ داخلی فرسایشی شد و در برهه‌ای سه دولت بر آن حکومت می‌کرد.

مراحل اسلام سیاسی و تجربه‌ی تونس(نگرشی انتقادی)

ترجمه: 
وفا حسن‌پور

مقدمه

درباره‌ی اسلام سیاسی فراوان نوشته‌اند و نویسندگانی زیادی در این باره قلم‌فرسایی کرده‌اند. نه به خاطر آن که یکی از موضوعات مطرح روز است و در صحنه‌ی سیاسی و فرهنگی و اجتماعی جهان حضور دارد و یکی از پیچیده‌ترین پدیده‌هاست؛ بلکه به دلیل آن که این موضوع مبارزات طولانی برای سکولاریزه کردن بخش بزرگی از مردم جهان را آشکارا و با خشونت مورد آزمایش قرار می‌دهد.

با این حال اسلام سیاسی یک حقیقت است و این جای بحث نیست؛ بلکه یک واقعیت ملموس است که خود را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی بر جوامع تحمیل می‌کند و موضع‌گیری در برابر آن به مقداری حکمت نیاز دارد.

بازگشت عربی به سوریه برای موازنه‌سازی!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

تماس‌ها برای آشتی با دمشق حدوداً از سه سال پیش شروع شده بود، اما زیرزمینی و در ماه گذشته با تماس تلفنی عبدالله دوم و بشار اسد رنگ علنی به خود گرفت؛ تا این که وزیر خارجه امارات هفته پیش به دمشق رفت و مورد استقبال گرم اسد واقع شد؛ سفری که با بازگشت سردار جواد غفاری فرمانده نیروهای ایرانی در سوریه به تهران همزمان شد و همین هم محمل بیشتری برای گمانه‌زنی‌ها فراهم کرد. 

اما داستان این هروله عربی چیست؟

آینده‌ی لبنان و مذاکرات وین!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

اوایل سپتامبر گذشته که نجیب میقاتی دولت جدید لبنان را پس از ناکامی مصطفی ادیب و سعد حریری تشکیل داد، نگارنده در یادداشتی تأکید داشت که این مسأله نمی‌تواند نشانه‌ای از گشایش جدی در بحران این کشور باشد و صرفا باید در چارچوب مدیریت این بحران و جلوگیری از خروج آن از کنترل به تشکیل کابینه جدید نگاه کرد و گفته شد که دور از انتظار است عربستان با دولتی کار کند که حزب الله سهم عمده‌ای در آن دارد و تشکیل دهنده این دولت است؛

نگاهی به روند بیداری اسلامی اخیر

نویسنده: 
حمدوش مصطفی
ترجمه: 
اصلاحوب

پس از ده سال از بهار عربی نقشه‌ی سیاسی جوامعی که شاهد رخداداهای رادیکال اجتماعی و فعالیت سیاسی بوده‌اند تغییر کرده است. اما مخرج مشترک آنها صعود چشم‌گیر جریان اخوان به ویژه پدیده‌ی موسوم به اسلام سیاسی بود. پیشینه‌ی اسلام سیاسی به قبل از این مرحله‌ی سرنوشت‌ساز در تاریخ معاصر می‌رسد؛ اما شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای به پخته‌تر شدن و راه یافتن آن به مراکز تصمیم‌گیری کمک کرد. اگر چه تجربه‌ی اسلامگرایان در مصر یک سال بیشتر دوام نیاورد

همزمانی محتوا