سیاسی

زمانی که بخشی به خاطر همه فدا می‌شوند

نویسنده: 
راشد غنوشی

* احزاب تأسیس شده‌اند که در راه وطن‌ فدا شوند نه این که وطن را فدای خود کنند. 

* آنچه مانع تحوّل‌ دموکراتیک می‌شود، شکاف و چنددستگی در جامعه است؛ به‌ویژه زمانی که این شکاف دارای ویژگی ایدئوژیک اسلامی – سکولار، یاران انقلاب - دشمنان انقلاب باشد.

* مرحله‌ی گذار به دموکراسی بی‌پایه است و تقسیم‌بندی را نمی‌پذیرد و سرانجام به فروپاشی الگو می‌انجامد. 

* در کشورهایی که دموکراسی ثابت و استواری ندارند %٥١ آرا برای حکومت کافی نیست.

مفهوم رجل سیاسی؛ در قرآن هم رجل مترادف زن و مرد است

بحث اختلاف بر سر تفسیر آن، ٣٧ سال کش پیدا کرده است؛ مفهوم «رجل سیاسی» در ماده قانونی شرایط ریاست‌ جمهوری در قانون اساسی. به ‌دنبال ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری، شورای نگهبان موظف شده است که معیارها و شاخص‌های «رجل» سیاسی را تدوین و مشخص کند. براین‌ اساس، این نهاد نظارتی، فراخوانی داده و از صاحب‌نظران و کارشناسان درخواست کرده است که نقطه‌ نظرات خود را به دبیرخانه شورای نگهبان ارسال کنند. اگرچه خواسته شورای نگهبان اعم از بحث جنسیت در تفسیر و تعیین مصادیق «رجل سیاسی» است

بحران در ترکیه چگونه به اوج رسید؟

نویسنده: 
ایوب عزیزپور

بهترین دهه‌ی(٢٠٠٢ -٢٠١٢) یک قرن اخیر ترکیه تحت حاکمیت عدالت و توسعه راستگرا و متمایل به غرب به رهبری رجب طیب اردوغان رقم خورد. در این دهه ترکیه هم در منطقه و هم در سطح بین‌الملل به قدرتی غیر قابل انکار تبدیل شد؛ ارتباط حسنه با همسایگان و به حداقل رساندن تنش با سایر دول قدرتمند جهان، سرو سامان دادن به اقتصاد فلج ترکیه(کاهش تورم ١٢٠ درصدی به کمتر از ١٠درصد)، گفت‌وگو با پ.ک.ک بزرگترین گروه نظامی فعال در داخل ترکیه در قالب پروسه «صلح»، پاکسازی ارتش که به ارتش کودتاها علیه دولت‌های دموکراتیک ترکیه شناخته می‌شد

نظری بر دستگیری‌های اخیر نمایندگان کرد پارلمان ترکیه

تشدید بحران کرد‌ها و دولت ترکیه

بر اساس اخبار منتشره، نیروهای امنیتی ترکیه «فیگن یوکسکداغ» و «صلاح‌الدین دمیرتاش»، دو رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها (ه. د. پ) حزب قانونی طرفدار کرد‌ها در پارلمان ترکیه را همراه با تعدادی دیگر از پارلمانتاران و اعضای این حزب دستگیر کرده‌اند. 

وزارت کشور ترکیه علت بازداشت‌های گسترده نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها را خودداری آن‌ها از حضور در دادگاه و ارائه شهادت درباره پرونده‌های مربوط به مبارزه با تروریسم اعلام کرده است. بر اساس بیانیه این وزارتخانه، این بازداشت‌ها با حکم مقام‌های دادستانی در استان‌های کردنشین مانند دیاربکر، شرناخ، وان و حکاری صورت گرفته است.

قوانین سخت‌گیرانه بریتانیا علیه اخوان المسلمین، لندن فرصتی دوباره به اخوانی‌ها می‌دهد؟

به اعتقاد بسیاری از متحدان سابق اخوان المسلمین دستورالعمل تازه دولت بریتانیا برای دادن پناهندگی سیاسی به اعضای جماعت اخوان المسلمین در مصر نشان از نگرانی بریتانیایی‌ها از فعالیت‌های اخوان المسلمین و گرایش‌های به وجود آمده در میان آنها دارد.

به نظر می رسد که عملیات تروریستی ای که اخیرا در برخی کشورهای اروپایی روی داده است، لندن را به تغییر استراتژی اش در قبال جماعت اخوان المسلمین متمایل کرده است. با این دیدگاه که این جماعت یا بخشی از آن طرفدار فکر جهادی است و از این رو از کارهای داعش و گروه های شبیه به آن دفاع می کند.

آینده از آن کیست؟ خبرنگاران یا اقتدارگرایان؟

نویسنده: 
یحیی سهرابی

خبرنگاران در جوامع توسعه‌نیافته رسالت بس خطیری دارند و همواره با ساختارهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مواجه‌اند که اصولاً گفت‌وگو، پرسشگری، آزادی بیان و شفافیت را برنمی‌تابند و با رهبران وسیاستمدارانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند که خواهان حفظ وضع موجود و استمرار این مناسبات معیوب‌اند. بدین منوال مواجهه میان نیروهای اقتدارگرا که هرگونه نظارت واقعی را برنمی‌تابند و به ساختارهای ناشفاف وغیرپاسخگو خو کرده‌اند با خبرنگاران که بنا به رسالت حرفه‌ای و شغلی، کاری جز پرسشگری از کیفیت مناسبات پنهانی، غیر قانونی و غیراخلاقی صاحبان قدرت، ثروت و منزلت ندارند امری بدیهی و کاملاً محتمل خواهد بود

چرایی پیدایش ائتلاف‌های جدید در اقلیم کردستان

نویسنده: 
ایوب عزیزپور

حدود یک سال پیش بود که پارلمان اقلیم کردستان به محلی برای تسویه حساب سیاسی احزاب و مشخصاً  پارت دموکرات کوردستان و جنبش تغییر تبدیل شد. پایان ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم که بدون انتخابات و فقط از طریق پارلمان و توسط دو حزب (دموکرات کوردستان و اتّحاد میهنی) مجوّز ادامه حکومت وی صادر شده بود و طبق قانون باید پارلمان برای ریاست اقلیم چاره‌ای می‌اندیشید محلّی برای تنش بین احزاب شد. جنبش تغییر با طرح موضوع ریاست اقلیم موجبات نگرانی شریک خود یعنی پارت دموکرات در حکومت را فراهم آورد، حکومتی که زمان زیادی از عمر خود را سپری نکرده بود. 

علل نافرجامی کودتای ترکیه

نویسنده: 
فراس ابوهلال

اکنون بدون تأمل و احتیاط می‌توان گفت که کودتای نظامی در ترکیه شکست خورده است؛ هرچند تا به حال برخی از گروه‌های کودتاگر در برخی از مناطق ترکیه و مراکز حیاتی برای پیشگیری از شکست خود مقاومت می‌کنند. 

چرا کودتا نافرجام ماند؟ مهم‌ترین عوامل نافرجامی چه بود؟ 

۱-وجود رهبری قابل اعتماد در ترکیه که پایگاه مردمی دارد. اردوغان سریعاً از راه یکی از کانال‌های تلویزیونی از طریق تلفن به صحنه آمد و با اطمینان کامل در میان توده‌های مختلف مردم سخنرانی کرد و به آنان امید و روحیه داد و از آنان خواست که به خیابان‌ها بیایند و با این کار به اعتماد خود در میان مردم افزود و خود را در صف مقدم مبارزه با کودتا قرار داد. 

جدایی کنشگری حزب از دعوت

نویسنده: 
عصام تليمة

دیدگاه‌های موافق و مخالف پیرامون موضوع جدایی یا تفکیک کار حزبی از دعوی و جنجال‌های موجود در این باره را پیگیری کردم. به نظر می‌‌آید فضا برای بسیاری مه‌آلود و غبارگرفته شده و همین سبب پیچیدگی موضوع گردیده است. بسیاری از توضیحات مطرح در این باره دال بر عدم بررسی دقیق آن یا خوانش عمیق در تمام زوایایش است. من درنگی کوتاه در این قضیه دارم که در نکات زیر آن‌ها را خلاصه می‌کنم: 

یک. همگی ایمان داریم که اسلام دینی فراگیر و کامل است و تمام أمور زندگی مسلمان را در دنیا و آخرت سامان می‌بخشد.

جنبش النّهضه به کدام سمت می‌رود؟

دهمین کنفرانس ملّی جنبش النّهضه که چند روز پیش برگزار شد، نطقه‌ی عطفی برای آینده‌ی جریان‌های اسلامی تونس به شمار می‌رود که در روند تحول فکری و سیاسی این حرکت از جماعت اسلامی اواسط دهه‌ی هفتاد تا رویکرد اسلامی سرآغاز دهه‌ی هشتاد و نهایتاً تشکیل جنبش النّهضه در سال ١٩٨٨ میلادی ایجاد شد. جنبش النّهضه در اواخر دهه‌ی هفتاد عنوان یک جریان فرهنگی دعوی به رهبری شیخ راشد غنوشی و شیخ عبد الفتاح مورو شکل گرفت

همزمانی محتوا