مکه؛ مرکز جهانی رؤیت هلال ماه

گروهی از علمای عربستان به‌منظور وحدت مسلمانان جهان در تعیین ماه‌های قمری، به‌ویژه یکپارچگی در برگزاری آیین‌های اسلامی همچون عیاد بزرگ فطر و قربان، انتخاب مکه به‌عنوان مرکزی جهانی برای رؤیت هلال ماه را خواستار‌شدند.

«محمد عبدالحمید ابورواش»، مدیر نظارت بر چا‌پ و نشر قرآن‌کریم در مجمع انتشارات قرآن ملک فهد مدینه در این‌باره گفت: در صورت عملی‌شدن این پیشنهاد، مرکز ویژه رؤیت هلال ماه مجهز‌ به سامانه‌‌های پیشرفته علم نجوم و رصد هلال در کوه‌های مکه تأسیس‌خواهد‌شد.
ابوراش با تأکید بر قداست مکه مکرمه به‌عنوان مرکز وحدت مسلمانان افزود: مسلمانان هرساله با مشارکت گسترده در آیین حج، بدون توجه به رنگ و نژاد، نمادی از وحدت اسلامی را به‌نمایش‌می‌گذارند و تمامی مسئولان و فقهای جوامع اسلامی باید تلاش و جدیت خود را به‌منظور اجرای نهایی این پیشنهاد به‌کار‌گیرند.
«غازی المطیری»، عضو هیئت علمی دانشگاه اسلامی مدینه نیز در این‌باره گفت: با توجه به حدیث نبوی «صوموا لرؤیته و أفطروا لرؤیته»(با رؤیت هلال روزه بگیرید و با مشاهده آن افطارکنید)، رؤیت هلال ماه در ابتدا با چشم غیرمسلح و بر اساس ضوابط شرعی امکان‌پذیراست و درصورت لزوم استفاده از دستگاه‌های پیشرفته همچون تلسکوپ نیز مجاز‌ خواهد‌شد.
المطیری افزود: اختلاف‌نظر علما بیشتر در تعیین ماه رمضان و عید سعید فطر دیده‌می‌شود، این درحالی‌است که در عید قربان و روز عرفه به‌دلیل حضور یکپارچه مسلمانان در صحرای عرفات مکه، کمتر شاهد اختلافات شرعی هستیم.
یادآوری‌می‌شود طی سال‌های اخیر، نشست‌ها و مجالس فقهی گوناگونی به‌منظور حل اختلاف‌نظر علمای مسلمان در مسأله رؤیت هلال ماه برگزا‌رشده‌است؛ اما مشکل عدم وحدت‌نظر درباره مشخص‌کردن مکان و زمان رؤیت هلال ماه همچنان ادامه‌دارد.

بدون امتیاز