گزارشی از برگزاری مراسم شب قدر در مسجد شهرک کارمندان مهاباد

پایگاه‌ اطلاع‌رسانی اصلاح- مهاباد

مراسم شب قدر امسال با حضور جمع کثیری از مردم مؤمن و مسلمان مهاباد با سخنرانی استاد محمود ویسی رنگ دیگری به‌ خود گرفت.

مهاباد و مهابادی را بیشتر به لحاظ سیاسی بودن مشهور بوده و می‌شناسند، اما شهرستان مهاباد از قدیم الایام یکی از مراکز علمی بزرگ در کردستان بوده که حجره‌ها و اساتید آن زبانزد خاص و عام بوده است، علما و دانشمندانی همچون ملاجامی چوری، وفایی، قاضی محمد، علامه‌ ملاحسین مجدی، استاد شهید ملاعبدالکریم شهریکندی، استاد ملاعبدالله‌ احمدیان و .... را در دامن خود پرورده‌ است.
هر ساله‌ در ماه مبارک رمضان استقبال از این ماه مبارک به نیکویی انجام می‌شود در تمام مساجد کلاس‌های قرآن و نمازهای تراویح برپا می‌گردد و انبوه نمازگزاران به سوی مساجد می‌شتابند تا در این ماه از رحمت و مغفرت الهی بهره‌مند شوند.
یکی از عادت‌های مردم این سامان به‌ رسم سنت نبوی احیای لیالی قدر است که در اغلب مساجد شهر مراسمی مختلفی برگزار می‌شود. امسال نیز به‌ رسم سال‌های پیش مراسم 27 ماه مبارک در مسجد حاج سعید پاکنهاد شهرک برگزار گردید؛ اما با صورتی متفاوت از سالهای قبل، چرا که امسال مهمان ارجمندی جهت سخنرانی دعوت شده بود. مردم از سال گذشته انتظار استاد محمود ویسی استاد دانشگاه‌ و حجره‌های کردستان که‌ به‌ یکی از اندیشمندان برجسته‌ی اهل سنت ایران بدل گشته‌ است، را می‌کشیدند تا مجلس ایمانی و محفل انس آنان را رونق دهد.
استاد ویسی شب 27 رمضان امسال آمدند و به انتظار انبوه مردم مشتاق پایان دادند؛ مسجد نیز مالامال از مردم مشتاقی است که در انتظار سخنان استاد ویسی بودند. استاد ویسی سه رکعت نماز وتر را با قرائت حزین عراقی (هم چون ولید ابراهیم) خواندند و در قنوت تک رکعت وتر دعا خواندند، آه از سویدای دل، گریه و اشک از دیدگان نمازگزاران جاری شد، انگار ابری بهاری رحمت الهی بود که دلهای زنگار گرفته را شستشو می‌داد، از کوچک و بزرگ بی‌سواد و باسواد، عالم، مهندس، معلم، دانش‌آموز و بازاری غرق در گریه و اشک بودند. گویی فرزندی مادر خود را از دست داده بود.
استاد با شیوایی خاصی ادعیه را می‌خواند و مردم روزه‌دار با آمین گفتن و اشک ریختن جواب استاد را می‌دادند، بعد از اتمام نماز و دعا مراسم سخنرانی استاد با موضوع "احسن الحال" شروع شد.

استاد با اشاره به اهمیت ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر گفتند: انسان در گذر و گذار زمان پیوسته در جستجوی رسیدن به حالات و مقامات خوش و نیکو بوده است، در این رهگذر تجربیات گاه موفق و اغلب ناموفق بوده‌اند. برای رسیدن به احسن الحال (بهترین حالات) از لحاظ فکری روحی، اخلاقی، اجتماعی و... و احسن الاقوال ( سخنانی که دارای قلب و قالب استوار و از جمال و حسن لازم برخوردار باشد). لازم است تعریفی روشن از این دو مقوله داشته باشیم.
احسن الحال: حالتی است که بسیاری از اهل صلاح پیوسته آن را از خداوند خواستار شده‌اند. وی با اشاره به شعر حافظ:
ای دل غمدیده حالت به شود دل بد مکن
وین سر شوریده باز آید به سامان غم مخور
گفت نهی از غم خوردن آن هم غم‌های کوچک و گذرا در کلام بسیاری از اهل دل مانند حافظ و امثال او آمده است.
وی افزود: احسن احوال برآیند تحول در دل و دیده است و بخشی از این تحول در گرو سعی و تلاش انسان و بخش دیگر مرهون تو فیق خاص ربانی است.
در بخشی از سخنرانی با انتقاد از کسانی که مردم را در سختی می‌اندازند، گفتند: هنر نیست که مردم را به جهنم بفرستیم بلکه هنر این است مردم را به بهشت رهنمون شویم و اشاره‌ای به داستان موسی و شبان مولانا نمودند و با انتقاد از کسانی‌که به‌ جای رهنمون کردن و دست مردم را گرفتن سعی در تکفیر و تفسیق مردم دارند.

هر چند که مدت سخنرانی بسیار کم بود، اما تأثیر بسزایی داشت که گاه با گریه و اشگ شرکت کنندگان در مراسم همراه بود. بعد از پایان سخنرانی انبوه نمازگزاران با استاد مصافحه کردند و او را «جزاک الله خیراً» گفتند.
نکته مهم در این مراسم این بود اگر داعی روش مناسب را برای دعوت مردم به ایمان برگزیند حتماً سخنش در قلوب مخاطبان اثر خواهد داشت و از قدیم گفته‌اند که‌:
ذات نایافته زهستی بخش
کی تواند که شود هستی بخش
صدا و سیمای مرکز مهاباد که پارسال بازتاب مراسم سخنرانی استاد را دیده بود، امسال با امکانات مجهز جهت فیلم‌برداری حضور یافت و روز بعد در برنامه «افطاری» قسمت‌هایی را بعد از برش و سانسور پخش نمود. خدای بزرگ جزای خیر استاد را بدهد.
شایان ذکر است سخنرانی استاد دو سه روز نقل محافل و نقل مجالس مردم شده بود و بازتاب مثبت و گسترده‌ای در میان مردم مؤمن مهاباد داشت. در خاتمه مراسم با روبوسی و مصافحه جمع زیادی با استاد به پایان رسید.

یادآوری: در هفته‌های آینده‌ متن کامل سخنرانی استاد ویسی منتشر می‌شود.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1386/08/04

باتشکروخسته نباشیدازدست اندرکاران پایگاه اطلاع رسانی اصلاح وپخش خبرمراسم شب 27رمضان جاداردکهباردیگر نهایت تشکروقدردانی خودراازاستادویسیوبرگزارکنندگان این مراسم داشته باشم براستی که سخنان دکترویسی تاثیرات بسیاربالایی برروی مردم خصوصاجوانان داشته است انشاالله درسال های آتی هم بتوانیم از وجوداین استادگرانقدراستفاده بیشتربنماییم خداعمرپرخیروبرکت به ایشان عطافرماید

2
بدون‌نام
1386/08/07

سلام علیکم
خداوندبه تمامی خواهران وبرادران جماعت دعوت واصلاح که علیرغم وجودموانع ومشکلات باتوکل برخداوپیروی سلف صالح درمسیربیداری اسلامی گام برمیدارند جزای خیرعنایت فرماید( آمین)