استقبال چشم‌گیر مردم خداجوی سردشت از رمضان و برنامه‌های دینی

پایگاه‌ اطلاع‌رسانی اصلاح- سردشت
رمضان ماه سرافرازی روح و خاکساری تن، ماه دستهای خواهش بر آستان نیایش، ماه چشمهای اشک‌بار بر پیشگاه خدا، ماه راز و نیاز، ماه شور شوکت ایمان و روح رحمت رحمان، ماه گذشتن و رسیدن، ماه شکیبایی تن و شادمانی جان بود.
هر سال در ماه رمضان در شهرستان سردشت همانند سایر مناطق دیگر، مراسم و محفل‌های قرآنی زیادی بر پا می‌شود. امسال نیز به روال سال‌های گذشته مردم سردشت با شور و نشاط خاصی به استقبال از این ماه پر برکت رفتند. در طول رمضان در مساجد این شهر؛ کلاس‌های تفسیر قرآن، حلقه‌های وعظ و بحث، نشست‌های معنوی، مسابقه‌های قرآنی برگزار شدند. از جمله‌ی این کلاس‌ها و نشست‌ها:
کلاس تفسیر قرآن استاد عثمان ایزدپناه در مسجد دارالسلام طبق روال گذشته در ماه رمضان در سه شب اول هر هفته برپا بود. همچنین کلاس تفسیر قرآن استاد دلیر عباسی در مسجد جامع تازه‌ساخت شهر به صورت یک شب در میان بعد نماز تراویح برگزار می‌شد. بعد از نماز عصر هم به روال یک روز در میان نیز نشست عمومی در مسجد جامع شهر بر پا می‌شد. سخنران این نشست‌ها استاد جلال معروفیان سرپرست دانشگاه پیام نور سردشت بودند. ایشان در سخنرانی‌های خود نقش و تأثیر دین را در افزایش آرامش درونی فرد، خانواده و جامعه را از دیدگاه روانشناسی بررسی و تبیین نمودند. ترتیب دادن جلسات بحث وی و کلاس تفسیر آقای عباسی در مسجد جامع شهر جزو کارهای تازه و بدیع در رمضان امسال بودند. برنامه‌های شب‌های قدر نیز در مساجد: امام علی(خواهران و برادران)، خانقاه (خواهران)، حضرت عمر خطاب(برادران)و مسجد نور فرهنگیان(خواهران و برادران) در ده شب آخر رمضان اجرا شدند. امسال نیز طبق رسم سال‌های گذشته، مراسم 27 رمضان جهت ارج نهادن شب‌های قدر و وداع با این ماه مبارک در مساجد: دارالسلام سردشت، فاروق اعظم شهر ربط و مسجد بازار شهر میرآباد برگزار شد. مراسم مسجد دارالسلام سردشت از طرف انجمن قرآن شهرستان سردشت اجرا شد.
سخنران این مراسم آقای دلیرعباسی رئیس انجمن قرآن بودند. ایشان در سخنرانی خود نقش و جایگاه فرد و اجتماع را از دیگاه دین در عصر امروز بررسی و تبیین نمودند. قابل ذکر است که مراسم امسال مسجد دارالسلام از تنوع مناسبی برخوردار بودند. استقبال مردم نیز از این مراسم نسبت به سال‌های گذشته بسیار زیاد و چشم‌گیر بود.
شایان ذکر است که‌ امسال برای اسقبال از آغاز این ماه در مسجد «حضرت عمر خطاب» روستای شیوه ابراهیم نیز، مراسمی برگزار شد. سخنران این مراسم استاد عبدالسلام گلنواز امام جماعت مسجد بودند. حجم بیشتر برنامه را خواندن اشعار مرحوم علامه کاک احمد مفتی‌زاده به شیوه آهنگ و همراه با دف توسط گروهی که از شهرهای اطراف دعوت شده بودند به خود اختصاص داده بود. استقبال مردم از این مراسم گسترده و قابل ذکر بود.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1386/07/30

ماموستا عبدالله عبداللهی در جلسه ی 21/5/85 به عنوان یکی از اعضای هیآت مدیره ی انجمن قرآن از مهمانان خوش آمدگویی کردند نه رئیس انجمن! اگر دقتتان بیشتر از این بود متوجه امر می گشتید ضمناً اگر اینگونه هم می بود تغییر مسؤولیت ها چیز آنچنان عجیبی نبود که دو علامت تعجب وسؤال وکلمه ی شایدی که پراز ابهام است در پایان جمله ات قرار گیرد.

2
بدون‌نام
1386/07/22

در مورخه‌ی 21/5/86 انجمن قرآن مراسمی به‌ نام (پله‌ پله‌ تا ملاقات خدا) در محل مجتمع فرهنگی هنری سردشت برگذار نمود که‌ در آن ماموستا عبدلله‌ عبدالهی به‌ عنوان رئیس انجمن مهمانان مراسم را خوش آمد گویی کردند،حال چطور شد که‌ جناب عباسی دوباره‌ رئیس انجمن شدند!!؟؟ شاید...

سیروان حداد

3
بدون‌نام
1386/07/23

زۆرم پێ سه‌یره‌ بۆ ماڵپه‌ڕیکی فه‌رمی جه‌ماعه‌تێک که‌ خۆی وه‌ک حیزبێکی سیاسی ئیسلامی ده‌ناسێنی و به‌شێک له‌ ماڵپه‌ڕه‌که‌یان بۆ بۆچوونی بینه‌ران ته‌رخان کردووه‌ به‌ڵام ئه‌وه‌ی به‌ که‌یفی خۆی نه‌بێ بڵاوی ناکاته‌وه‌.باشه‌ که‌وایه‌ بۆ ئه‌م به‌شه‌ له‌ سه‌ر ماڵپه‌ڕه‌که‌تان لانابه‌ن؟ ئه‌گه‌ر به‌م جۆره‌ش و به‌ راشکاوی دوگم و داخرا‌وه‌ی خۆتان له‌ خه‌ڵک وه‌شارن دووباره‌ هه‌ر ده‌ناسرێن و به‌و کرده‌وانه‌ش ناتوانن بیر و بۆچوونی کۆمه‌ڵانی کوردی کوردستانی دابخه‌ن.هه‌ر له‌ سه‌ر ئه‌م بابه‌ته‌ بۆچوونێکم نووسی به‌ڵام هه‌ر وه‌ک ئه‌وانی دیکه‌ هیچتان بڵاو نه‌کردنه‌وه‌.
سیروان حه‌دداد_سه‌رده‌شت
sirvan_haddad@yahoo.com