سه هزار سجده در رمضان

نویسنده: 
اسماعیل حامد
سه هزار سجده در رمضان

رمضان ماه نفحه‌های ربانی و فیوضات الهی است که بر سر بندگان مؤمن فرو می‌ریزد و مسلمان حریص است که این ماه را در بالاترین درجه‌ی خیر بگذراند، ماه مسابقه دادن در خیر و تلاش در جهت راضی نمودن خداوند در هر شکلی است«وَفِی ذَلِکَ فَلْیتَنَافَسِ الْمُتَنَافِسُونَ»21)/ المطففین (همیشه این ندای دوست داشتنی گوش جان را می نوازد "یا باغی الخیر أقبل"، و اینها برنامه‌های ربانی است که بدین‌وسیله رضای الله، عفو، مغفرت، بهشت و نعمتهایش روزقیامت را به دست می‌دهد.
آمادگی


برادر دوست داشتنی!
نمازی که خداوند سبحان تشریع کرده است شبکه‌ی اتصالی است که میان بنده و خداوند کشیده شده است و تا زمانی که این شبکه ارتباطی میان خالق و عابد به طور مرتب و منظم برقرار باشد کارش درست و امور امت نیز در مجرای صحیحی خواهد افتاد وعکس آن هم درست است.

و الله عز وجل هنگامی که ما را در کتابش به نماز فرا می‌خواند به برپایی(اقامه) ان یا انجام آن به روش برنامه خاص خود چه از نظر کیفیت، برپایی، خشوع، قیام، رکوع و سجود امر می‌نماید.
آیات زیادی در مورد منزلت نماز در قران نازل شده است؛ از جمله «إِنَّ الصَّلاةَ کانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ کِتاباً مَوْقُوتًا» (نساء/103) و «وَاسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلاةِ وَإِنَّها لَکَبِیرَةٌ إِلاّ عَلَى الْخاشِعِینَ» )بقره/45) و «وَأَقِمِ الصَّلاةَ لِذِکْرِی»)طه/ 14) و «وَأْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلاةِ وَاصْطَبِرْ عَلَیها لا نَسْأَلُکَ رِزْقاً نَحْنُ نَرْزُقُکَ وَالْعاقِبَةُ لِلتَّقْوَى» (طه/132)

اهمیت برنامه
اهمیت این برنامه ربانی و سایر برنامه‌ها از فرمایشات گرانبهای رسول خدا نتیجه گرفته می‌شود که؛
امام مسلم از ربیعة بن کعب الأسلمی رضی الله عنه نقل می‌کند که گفت: "من همراه رسول الله صلى الله علیه وسلم بودم که وضو گرفت و به من گفت: "سلنی، فقلت: أسألک مرافقتک فی الجنة، قال: أوَغیر ذلک، قلت: هو ذاک، قال: فأعنی على نفسک بکثرة السجود" از من بخواه. گفتم همراهی تو را در بهشت می‌طلبم. فرمود: و یا غیر از آن، گفتم: آن را همچنین می‌خواهم. فرمود:مرا با انجام دادن سجده‌های زیاد کمک کن. إمام مسلم از ثوبان روایت می کند که از رسول الله صلى الله علیه وسلم پرسیدم: مرا از بهترین عمل در نزد خداوند که مرا وارد بهشت کند خبر ده. فرمود: "علیک بکثرة السجود، فإنک لاتسجد لله سجدةً إلا رفعک الله بها درجةً وحط بها عنک خطیئة".در انجام دادن سجده‌های زیاد بکوش، زیرا کسی در نزد خدا سجده نمی‌ند مگر آن خداوند درجه‌ش را بالا می‌برد و خطایش را از بین می‌برد.

برنامه
این برنامه فرد مسلمان را کمک می کند 3هزار سجده برای خداوند تبارک وتعالى در طی این ماه کریم بجا آورد؛ تا در شمار ساجدان و راکعانی قرار گیرد که خداوند آنها را در کتابش ستوده است، از سوی دیگر در شمار اولیایی در آید که خداوند در حدیثی قدسی این چنین از آنها سخن می گوید: "ولا یزال عبدی یتقرب إلی بالنوافل حتى أحبه". مادامی که بنده ام با نوافل به من تقرب می جوید او را دوست می‌دارم.

اندیشه 3هزار سجده مسلمان را کمک می کند که 1500 رکعت نماز در این ماه مبارک بخواند، بدان معنى که در هر شب و روز برای خداوند 50 رکعت بجا آورد.

کیفیت اجرا
برای اجرای این برنامه می‌طلبد که فرد مسلمان در طول ماه مبارک این برنامه را ادامه دهد، تا اینکه به مزد کامل در نزد الله تبارک وتعالى دست یابد، وبه درجه ولی که خداوند او را دوست دارد برسد، وحتى به مقام همنشینی با رسول(ص) در بهشت دست یابد، والبته که در ورای همه اینها نیت صادقانه برای خداوند ضرورت دارد.

گام‌های اجرای برنامه از قرار زیر است:
1.ادای فرائض (17 رکعت): که از طریق (ادای نمازهای پنجگانه به جماعت، در مسجد، و در صف اول، ورسیدن به تکبیر اول پشت سر امام محقق می‌شود) و بدین وسیله جزو حافظین و حافظات خواهیم شد﴿حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ والصَّلاةِ الوُسْطَى وقُومُوا للهِ قَانِتِینَ﴾ (البقرة: 238(.

2. انجام سنتها به طور مرتب (12 رکعت) که تصریح شده است که پیامبر خدا آنها را بطور مرتب و روزانه بجا می آورد، وشامل 2 رکعت قبل ازفجر، و 4 رکعت قبل ازظهر و 2رکعت بعد از آن، و2رکعت بعد ازمغرب، و 2رکعت بعد از عشاء می‌باشد.

3. ادای نماز تراویح (8 رکعت) در مسجد با جماعت که اجر آن زیاد و موجب افزایش حسنات است، و در قلب تو تلاوت یک جزء در هر شب در نماز تاثیر می گذارد.البته باید توجه داشت که در مورد تعداد رکعات تراویح احادیثی وجود دارد که بین 8 تا 20 رکعت است.

4.ادای بعضی از سنت های شبه مؤکده یا واجب، شامل( وتر 3 رکعت و نمازضحی دستکم2رکعت) امام بخاری از أبی هریرة رضی الله عنه نقل می کند که "أوصانی خلیلی بصیام ثلاثة أیام من کل شهر، و رکعتی الضحى، وأن أوتر قبل أن أرقد". پیامبر خدا مرا به سه چیز توصیه نمود؛ اول روزه سه روز در هر ماه، دوم2رکعت نماز ضحی و سوم اینکه قبل از خواب وتر را به جا آورم.


5. به جا آوردن نماز های سنت مناسبتی، مثل سنت وضوء چنانچه بلال رضی الله عنه انجام می‌داد، وسنت دخول به مسجدموسوم به تحیه المسجد، وسنت بعد ازاذان چنانچه رسول خبر داده است که "بین کل آذنین رکعتا صلاة لمن شاء"در میان دو اذان 2رکعت برای هر کس که بخواهد وجود دارد، و سنت های دیگر.

6. ادای سنت عصر برای هر کس که بخواهد (4 رکعت) بنا به قول رسول صلى الله علیه وسلم "رحم الله رجلا صلى قبل العصر أربعًا". خداوند بر فردی که قبل از عصر 4رکعت بخواند رحم نماید.

7.برحسب توان نفس و اشتیاق در فواصل روز و شب به جز در اوقاتی که نماز خواندن درآن اوقات کراهیت دارد می‌توان نماز خواند؛ بخصوص قیام شب وتهجد مطابق قول الهی ﴿وَمِنَ اللَّیلِ فَتَهجّدْ بِهِ نَافلَةً لَکَ..﴾ ) الإسراء: 79(.در پاسی از شب از خواب برخیز ودر آن نماز تهجد بخوان.این یک فریضه اضافی (وافزون بر نمازهای پنج گانه) برای تو است.باشد که (در پرتو این عمل) خداوند تو را به مقام ستوده‌ای (و مکان برجسته‌ای در دنیا و آخرت که موجب ستایش همگان باشد) برساند (ومقام شفاعت کبری را به تو ارمغان دارد).

" به این ترتیب تو ای برادر و خواهر مسلمان می‌توانی بیش از 50 رکعت در شبانه‌روز بخوانی و در صف سجده کنندگان و رکوع کنندگان داخل شوی. البته فراموش مکن که حضور قلب و خشوع کاملی در هنگام نماز داشته باشی."


برادر و خواهرم!
در حال علی‌بن‌أبی‌طالب رضی الله عنه بیندیش که چون وقت نماز می‌شد می‌لرزید و رنگش عوض می‌شد و وقتی به او گفته می‌شد تو را چه شده است می‌فرمود: (جاء والله وقت أمانة عرضها الله على السموات والأرض والجبال فأبین أن یحملنها وأشفقن منها وحملتُها)سوگند به خدا که وقت برداشتن امانتی رسیده است که آسمانها، زمین و کوهها از برداشتن آن سرباز زدند و من دارم آن را برمی‌دارم.
برخی از سلف صالح وقتی نماز می‌خواندند ریزش اشک از گونه‌ها بر ریش هرگز قطع نمی‌شد، مناجات و دعا در هنگام سجده را از یاد نبرید که در حالت سجده همان طور که رسول صادق خبر داده است خداوند در حالت سجده به بندگان نزدیک‌تر است.

بدون امتیاز