درباره سومین کنگره‌ی جماعت دعوت و اصلاح ایران

نویسنده: 
جلال معروفیان
درباره سومین کنگره‌ی جماعت دعوت و اصلاح ایران

تشکیل و یا عدم تشکیل کنگره برای هر حزب و سازمانی، پیام ها و پیامدهای خاصی را به دنبال دارد که از دید فعالان سیاسی، به ویژه اعضا و هوادارانش، مخفی و پوشیده نخواهد ماند. 
الف - در صورت عدم تشکیل کنگره، چند پیام بسیار برجسته و فوری به ذهن متبادر خواهد شد:
• پای‌بندیِ حزب به شیوه‌های بسیار قدیمی و سنتی؛ همانند حلقه های مرید و مرادی ویا ریش‌سفیدی وکدخدامنشی و...
• اختلافات درون حزبی و عدم تمایل رده ها و مقامات بالای حزب به دگرپذیری و گردش قدرت.
• اهمیت و جایگاه بسیار پایین حزب در میان اعضا و هوادارانش که بقا و یا عدم بقای حزب را مانند هم می پندارند و با بی توجهی و عدم پیگیری تشکیل کنگره، عملاً در راستای پایان دادن به عمر آن گام برمی دارند!!
• نسبت و رابطه ای که حزب و یا سازمان با حاکمیت دارد؛ یعنی این رابطه به نقطه ای رسیده که سران، مسئولین و اعضای فعال حزب به صورتی پراکنده و نامرتبط در تبعید و یا خارج از کشور به سر می برند.

ب - در صورتی که حزب و یا سازمانی موفق به تشکیل کنگره شود، ضمن این که هرنوع گمانه زنی و شائبه هایی از نوع فوق الذکر را می تواند از اذهان بزداید، نشان‌دهنده‌ی تمایل جدی، منطقی و مشروع حزب به ادامه‌ی فعالیت و تجدید حیات سیاسی خویش است. اکنون که جماعت دعوت و اصلاح ایران توانسته است سومین کنگره‌ی خود را در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه مورخه 18و19 اسفند 1389با موفقیت تشکیل دهد و خبر آن در سایت رسمی جماعت به اطلاع عموم رسیده است، این جانب نیز به عنوان یکی از اعضای کنگره، نکاتی را در این خصوص یادآور می‌شوم:

• اعتراف دبیرکل و اعضای شورای مرکزی به نقاط ضعف و قصور خویش در ابعاد مختلف به صورتی منظم، طبقه‌بندی شده و شفاف، که با توجه به داشتن ذهنی آلوده به توهم توطئه در میان فعالان احزاب و جریانات سیاسی و حتی حاکمان کشورهای خاورمیانه برای توجیه شکست ها و ناکامی های خویش، در نوع خود کم سابقه و شایان توجه است.
• همفکری و همگرایی اعضا برای تأمین مصالح ملی و کلان، به جای منافع محلی، فردی و حزبی که در بازنگری مرام‌نامه و اساس‌نامه و تدوین استراتژی‌های آینده‌ی جماعت و انتخاب اعضای شورای مرکزی کاملاً نمایان و هویدا بود. در حالی که تشکیل جناح های درون حزبی و تلاش برای برکناری عده‌ای از سوی عده‌ای دیگر، در احزاب سیاسی، امری کاملاً عادی و مرسوم است. اما هر یک از اعضای کنگره جماعت، دیگری را شایسته تر از خود می دانست.

• تغییرات:

الف - تغییر در اعضا؛ بدین صورت که در میان 11 عضو اصلی شورا، 5 چهره ی جدید به چشم می خورد و نکته جالب این که علت اصلی تغییر افراد نیز، عدم فراغت و اهتمام جدی آنان برای شرکت در جلسات شورا و یا پیگیری مصوبات و خواسته‌های اعضای کنگره بوده است.
ب - تغییردر اساس‌نامه؛ و مهم‌ترین تغییری که ایجاد شد، پیشنهاد و تصویبِ «هیأت نظارت و داوری» به جای «بازرسی» بود. یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که ثبات در اصول و مبانی و استراتژی‌های اساسی جماعت بر تغییرات ملموس و قابل توجه، ارجحیت دارد.

• در لحظات پایانی مقدماتِ برگزاری انتخاب اعضای شورای مرکزی، معلوم شد که استاد پیرانی، دبیرکل قبلی جماعت نام نویسی نکرده و تمایلی به شرکت در انتخابات شورا ندارند. این امر با اعتراض شدید اعضای کنگره و حتی افراد نامزد برای حضور در شورای مرکزی مواجه گردید و اعلام کردند که آنان نیز از نامزدی و حضور در انتخابات شورای مرکزی انصراف خواهند داد. سرانجام برگه‌ی اعلام نامزدی ایشان از سوی یکی از مشاورانش تکمیل و با امضای یکی دیگر از اعضای کنگره و استقبال حاضرین به هیأت رئیسه تحویل داده شد.

• نقاط قوت و ضعف:
الف - به نظر من مهمترین نقطه ضعف این کنگره، عدم حضور مهمان از سایر احزاب و جریانات کشور و یا شخصیت‌های بارز و سرشناس ملی و منطقه‌ای در مراسم افتتاحیه و نیز عدم ارائه‌ی تحلیل هایی کارشناسانه و استراتژیک از اوضاع داخلی کشور و جهان، به ویژه تحولات اخیر در خاورمیانه و کشورهای عربی بود. گرچه از طرف دبیرکل برای عدم حضور مهمانان و محدودیت های موجود، اظهار تأسف شد و تحلیلی جامع اما بسیار کوتاه و فشرده هم از اوضاع روز ارائه گردید.

ب - نقاط قوت کنگره نیز عبارت بودند از:
- صدای دلنشین اذان در اوقات شرعی و برپایی نمازهای جماعت و روحیه‌ی اخوت و برادری، فضایی کاملا معنوی و ایمانی را بر این نشست حاکم نموده بود.
- ادب اختلاف در ابراز مواضع و اظهارنظرها رعایت می‌شد و چگونگی اعلام رأی موافقان و مخالفان، تا حد زیادی منطبق بر موازین دموکراتیک بود.
- بیش از 95 درصد گفتگوها و بحث و جدل‌ها، پیرامون مفاد و مواد مرام‌نامه و اساس‌نامه بود تا این که حولِ انتخاب و یا عدم انتخاب افراد و رفتن عده‌ای و یا آمدن عده‌ای دیگر باشد و این نشان‌دهنده‌ی یکی از ویژگی های بسیار بارز و برجسته‌ی این جماعت است که« افکار و اندیشه ها به جای افراد و اشخاص محورند».
- ارائه‌ی خدمات و پذیرایی به اعضا و شرکت کنندگان از سوی افرادی که کارشناسان و نخبگان جماعت محسوب می‌شدند؛ آن هم به گونه‌ای بسیار متواضعانه و در نهایت نظم و هماهنگی.

جلال معروفیان- عضو کنگره‌

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1389/12/26

Tahlil manteqi aqay maarofyan bar kongere qabel tawajjoh wa hawi noqat arzande ast.

2
بدون‌نام
1389/12/26

بژی مام جه‌لال گیان!

3
بدون‌نام
1389/12/26

برادر ارجمندم کاک جلال
کاش عمیق تر به تحلیل کنگره می پرداختید. برشمردن صدای اذان و ... به عنوان نقطه ی قوت چندان مناسب نیست.
سخن بسیار است و حوصله اندک ....

4
بدون‌نام
1389/12/27

شاخصه‌های حزبی بودن چیست؟ آیا شما جماعتید یا حزب؟

5
بدون‌نام
1389/12/27

بنده هم کاملا موافق هستم
متاسفانه تاکید بر احکام مذهبی خیلی زیاد هست و احکام روند پیشرفت رو موفق تر نخواهد کرد.
ابوبکر فاتح

6
بدون‌نام
1389/12/27

ای کاش این دوست مقداری حوصله شان را زیاد می کردند و از این سخنان بسیار مقداری را می گفتند

7
بدون‌نام
1389/12/27

به دوست عزیز و ارجمندمان که اسمشان را ندانستیم که فرمودند"کاش عمیق تر به تحلیل کنگره می پرداختید. برشمردن صدای اذان و ... به عنوان نقطه ی قوت چندان مناسب نیست.
سخن بسیار است و حوصله اندک ...."
حوصله زیاد و وقت کم است ولی برای سخنان بسیار دوستان و منتقدان منصف باز هم وقت است ، شما بیشتر بفرمایید و عمیقتر تا از تحلیل شما هم لذت ببریم ، ایشان که از آنچه موجود بود و لذت برده بودند گفتند شما چی ؟...
برادرت "ابو محمد"

8
بدون‌نام
1389/12/27

به نام خدای مهربان
تحلیل دقیق جنابعالی جای بسی تقدیر است اما کاش مسائل را بیشتر باز می کردید و به توانمندی در زمینه های تاثیرگزاری در جامعه و تربیت افراد توانمندی که اعتماد به نفس بالایی دارند و با زتاب سی سال کار جماعت دعوت و اصلاح با اندیشه ی اخوانی را در تحلیل خود پوشش می دادید. خداوند روز به روز موفقیت این جماعت را بیشتر کند و وجود افرادی مثل شما را زیادتر گرداند . خدا خیرتان دهد .
پا نهم گستاخ چون خانه روم پا نلرزانم نه دزدانه روم

9
بدون‌نام
1389/12/29

با سلام خدمت اقای معروفیان تحلیل جالبی بود ولی ایکاش در مورد شخصیت اعضای شورای مرکزی هم صحبت می کردند مثلامدرکشون و... ثانیآ یکی از نقاط ضعف جنابعالی و دیگر دوستان این بود که ما که عضو نه فعال جامعه بلکه هوادار آن هستیم این خبر را از زبان دوستانتان در سردشت می شنیدیم نه در سایتتان به راستی که این همه محافظه کاری لازم نیست

10
بدون‌نام
1390/01/21

برادر گرامی ابومحمد جان

من همانم که سخنم بسیار و حوصله ام اندک بود و البته هنوز هم هست.
تنها به یک نکته اشاره می کنم زیرا برشمردن نقاط ضعف کنگره در عرصه ی عمومی کار مناسبی نیست و اما آن نقطه ضعف: اداره ی بسیار ضعیف مدیر جلسه که سبب ظاهرا سبب اعتراض همگان شد و به تعویض ایشان انجامید. از دیگر نقاط ضعف بنا به مصالحی میگذرم.
از دوستان سایت هم تقاضا دارم در رودربایستی قرار نگیرند و اعتبار سایت برایشان مهم باشد. چه لزومی دارد مقاله ی بسیار ضعیف آقای معروفیان را در سایت درج کنند.

با سپاس فراوان
ابوعبدالله

11
بدون‌نام
1390/01/30

modire aziz salam
be nazare khodeton jaye ein maqale dar stone khabarhaie eslah ast?!!!!

12
منوچهری (مهمان)
1392/04/19

جناب آقای معروفیان، لطفا مختصر و مفید بفرمایید که اعضای بسیار محترم این کنگره از جان مردم چه می خواهند و حرف حسابشان چیست؟