حاج ماموستا ملامحمّد بداقی از اساتید و مشاهیر علم و عرفان کردستان، دار فانی را وداع گفت

حاج ماموستا ملامحمّد بداقی از اساتید و مشاهیر علم و عرفان کردستان، دار فانی را وداع گفت

  حاج ماموستا ملامحمّد بداقی در سن 91 سالگی در شهر پیرانشهر بر اثر بیماری، با دار فانی وداع نمود.


 بنا به‌ گزارش خبرنگار اصلاحوب، علامه‌ حاج ماموستا ملامحمّد بداقی( استادِ استاد ناصر سبحانی) روز دوشنبه‌ 26 بهمن 1388 رأس ساعت2 بعداز ظهر چشم از جهان فرو بست.
استاد بداقی در سال 1297 ه.ش در روستای آتابلاغی از توابع شهرستان مهاباد چشم به‌ جهان گشود و در اوان طفولیت از مهر پدری بی‌نصیب شد‌ و سرپرستی وی را مادر ارجمندش عهده‌دار می‌شوند و محمّد خردسال را به‌ حجره‌های تدریس علوم دینی روستاهای اطراف پیرانشهر هدایت می‌کنند. محمّد در ایام جوانی به‌ منظور کسب علوم دینی و معارف اسلامی به‌ کردستان عراق می‌رود و مدتی در آنجا، در حضور اساتید علوم دینی عصر، به‌ تحصیل پرداخته‌ و سرانجام به‌ ایران بازگشته‌ و تا هنگام فارغ‌التّحصیلی در حضور علامه‌ی دوران، مرحوم استاد «ملامحمّد باقر بالک» مریوان، ایّام عمر خود را صرف تحصیل علوم منقول و معقول در سطح عالی می‌کند.
بعد از کسب اجازه‌ی تدریس و فتوا از محضر علامه‌ محمّدباقر بالک در سال 1329شمسی، در روستای «آرنا» از توابع شهرستان نقده‌ به‌ عنوان امام جماعت روستای مذکور، به‌ تدریس علوم دینی همت گماشت.
این استاد فرهیخته بعد از اقامتی کوتاه در روستای اندیزه به اقتضای رسم معهود عُلما، آبادی«شیلم جاران» را به مدت سه دهه به زیور وجود ذیقیمت خویش، مزین ساختند و جویندگان علم و معرفت را به فیض یادگیری علوم اسلامی نائل می‌گردانیدند. به منظور نظم بخشیدن به امور مذهبی و ملی مردم مسلمان کرد به تشکیل «یه‌کیتی زانایانی ئایینی کوردستان» اتحادیه‌ی علمای دینی کردستان مبادرت ورزید و در این راستا از بذل و انفاق مادی و معنوی از دارایی‌های شخصی خود دریغ نورزید.
بیش از 200نفر از علما از حضور وی کسب فیض نموده‌ و اجازه‌ی فتو‌ا دریافت نموده‌اند.
استاد بداقی در اوایل انقلاب سال 1357 به‌ پیرانشهر آمده‌ و در مدرسه‌ی علوم دینی مسجد خانقاه‌ (زرگتن) به‌ ترویج و تدریس علوم اسلامی به‌ طور گسترده‌ پرداخته‌ و نیز تأسیس «دار العلوم صلاح‌الدّین ایوبی» پیرانشهر از باقیات‌الصّالحات ایشان می‌باشد. از وی چندین رساله تحت عناوین‌؛ «حواشی ألطاف الهیة»، «حواشی جمع الجوامع»، «حواشی تحفة المحتاج»، «راهنمای طلاق»، «چراغ چهارراه‌ پیچیده‌» و «القول الواضح فی التوسّل بالرجل الصالح » تألیف و منتشر شده‌ است.
شایان ذکر است که‌ استاد بداقی از مرشدان و مریدان منسوب طریقت نقشبندی بود و در این زمینه‌ نیز به‌ ارشاد و راهنمایی خیل مشتاقان علم و معرفت همّت می‌گماشت.
استاد بداقی عصر روز دوشنبه، در میان غم و اندوه مردم مسلمان پیرانشهر و شهرهای همجوار تشییع و در گورستان «زرگتن» پیرانشهر به خاک سپرده شد. یادش گرامی و فردوس اعلی جایگاهش باد.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1388/11/27

شمه‌ای از زندگانی خیرالحاج ماموستا ملا محمد بداقی
در صد هزار قرن سپهر پیاده رو نآرد چو او سوار به میدان روزگار
استاد عمید و اختر پرتو افشان آسمان فقاهت‌، رئیس العلماء کردستان حاج ماموستا ملا محمد بُداقی به سال 1297 هجری خورشیدی در آبادی (آتا بلاغی) از توابع شهرستان (مهاباد)، دیده به کیهان گشود. هنوز چند ماهی از میلاد مسعودش، سپری نگشته بود که اَبَوی این فرزانه فرهمند (کاک عبدالله ) رخت به سرای آخرت کشید و مشیّت بنیاد گذار احسن کائنات، تربیت حسنه‌ی وی را به مادر وفادار و سوگوارش، اِحاله نمود. دیری نپایید که مادر ارجمندش به منظور ادامه حیات خویش به همراه یگانه فرزندش قصد عزیمت به دیار (لاجان) نمودند و در روستای (گردگسپیان) از توابع (پیرانشهر) سکنی گزیدند. سپس این شمع محفل آرا و مکتب افروز به منظور تعلّم مقدمات دانشهای بایسته‌ی آیینی در حجره ی همان روستا شروع به تحصیل نمودند. بسی به طول نیانجامید که به برکت نبوغ ستودنی و ذکاوت زائد الوصفش در مسیر معارف اندوزی، آیندهای درخشان را به ارج نهندگان علوم دینی، نوید می داد و تعجب استاد فرزانه شادروان (ملا احمد پور عثمان) را نیز برانگیخت. بروز هوش سرشار و استعداد نظیر ناپذیرش باعث شد که علامه‌ی عالیمقام و همایون رفتار، رخصت دهند تا این خوشه چین بیچون در محضر مشحون از افاضات وی، زانوی تلمُّذ زَننَد وتمام کتابهای مقدماتی را نزد ایشان فرا گیرند. شایان اذعان است که این طلبه ی مرضیه السجایا و تصوف دوست بعد از فراگیری کتاب حائز اهمیت و گرانسنگ (ملا جامی) از محضر کاک ابراهیم در روستای (اندیزه) به روستای (سیلوه)، رحل اقامت می افکنند تا اکتساب علوم عقلی و اعتقادی از عارفِ نام آور دوران، (ملا سید حسن واژی) را به ذهن وقاد خود بسپارد. این بار، اندیشه‌ی اشراف بر ما یحتوی (مطول تفتازانی) طلبه‌ی علم طلب را به دهستان (پسوه) گسیل می دارد که با ارتزاق از سماط اطلاعات دانشمند فقیه ملا (ساڵح جۆڵه‌مێرگی) بر اندیشه‌ی مذکور هم کسوت عمل بپوشانند همچنین اشتیاق به تجمیع آموزه‌های بیشتر سبب می گردد تا به اتفاق یار دیرین و رفیق شفیقش، (شهید ماموستا ملا یوسف فتاحی گرگولی) را ه منتهی به کشور عراق را در پیش گیرند و کتاب وزین مایه‌ی((گلنبوی برهان)) را در خدمت منطق دانِ یگانه و فرید زمانه زنده یاد ملا (صالح اختتری) کما ینبغی بخوانند. مضافاً اینکه مُعَظَّمٌ له بار دیگر در راستای تتمه‌ی تحصیلی و نیل به علّو درجات علمی برآن می شود که آرزوی تشرُّف به آستانِ بلند دُرّ نادر روزگار، (ماموستا ملا محمد باقر) را در سر بپرورانند که در روستایی موسوم به«بالک» در حومه‌ی شهرستان مریوان سُکنی گزیده بود. سرانجام این آرزوی فرخنده هم بر آورد می شود و ایشان توفیق می یابند با جدِّ بلیغ، کلیه‌ی علوم عالی را کما هو حقُّه از محضر آن شُهره‌ی آفاق بیاموزند. و بعد از اخذ اجازه نامه از دست آن وحید دهر و دریافت اجازه نامه‌ی ثانی از مرشد فروزان ضمیرش (حضرت شیخ عثمان سراج الدین)(قُدَّس سّرهُ الشریفِ) با انگیزه ارشاد و تدریس تعالیم دینی به اقلیم خویش بازگشته و در قریهای از قُرای شهرستان (نقده) به نام «آرنا» به تکالیف خود مبادرت ورزیدند. بی درنگ، طلاب معارف دینی از جای جای کردستان عزیز به محضر پُرفیضشان شتافته و به یُمنِ ریزه چینی از خوانِ دانش‌های مُشارالیه طریق ترقی پیموده اند.
این فرهیخته عظیم‌الشأن و محموده الخصائل بعد از اقامتی کوتاه در روستای (اندیزه) به اقتضای رسم معهود عُلماء‌، آبادی«شیلم جاران» را به مدت سه دهه به زیور وجود ذیقیمت خویش، مزین ساختند و جویندگان علم و معرفت را طوعاً و رغباً به فیض یادگیری علوم اسلامی نائل می گردانیدند. به منظور نظم بخشیدن به امور مذهبی و ملی مردم مسلمان کرد به تشکیل «یه‌کیتی زانایانی ئایینی کوردستان» اتحادیه علمای دینی کردستان مبادرت ورزیدند و در این راستا از هرگونه مادی و معنوی از دارایی‌های شخصی خود دریغ نکردند.
پس از به وقوع پیوستن انقلاب سال1357 هجری شمسی در ایران این عالم وارسته و شهریار سرزمین معالی روستای «شیلم جاران» را به مقصد (پیرانشهر) ترک کرده و در مسجد خانقاه به مقتضای احساس تکلیف، با معارف بی پایان بر سریر تدریس و اریکه‌ی ارشاد و مسند افتا و هدایت مسلمانان جلوس نمودند و تمام لحظات عمر مبروک خود را مصروف امورات و مسائلی داشتند که یزدان لایموت و صَفوَت آدمیان (ص)، آن را برای ابنای بشر سرچشمه‌ی بهروزی دانسته‌اند.
این لؤلؤ یکتا و گوهر بی همتا، مزید بر موارد مزبور در حیطه‌ی اجرای طرح‌های باقیات الصالحات و ایجاد موقوفات متعدد خصوصا در محدوده‌ی مسجد خانقاه کوشش‌های فراوانی به خرج دادند. که نمونه شایان ذکرشان تأسیس و پایه‌گذاری (دارالعلوم صلاح الدین ایوبی) است که اگر مؤلفه‌ی انصاف را از نظر دور نداریم بایسته است اقرار نماییم که در باب احیای علوم و معارف دینی، یک تشریک مساعی بی بدیل به شمار می رود. از دیگر فعالیت‌های معظم له تالیفات و حواشی بسیار پربها از جمله (القول الواضح فی التوسل بالرجل الصالح‌، چراغ چهار راه پیچیده، حواشی الطاف الهیه، حواشی جمع الجوامع‌، حواشی تحفه المحتاج‌، و رساله‌های متعدد در مورد طلاق و موضوعات دینی و غیره می باشد. سرانجام پس از حدود یک قرن زندگی شرافتمندانه و پربار خادمانه به دین و ملت مردمان این سرزمین و طلاب علوم دینی‌، در بعدازظهر روز دوشنبه‌، بیست و ششم بهمن ماه سال یکهزار و سیصدو هشتاد و هشت هجری شمسی جان به جان آفرین تسلیم کردند. پیکر مبارک آن عالی مقام در میان اندوه فراوان و سیل اشک مردم مسلمان‌، قدر شناس و متدین پیرانشهر و حومه و دیگر شهرهای کردنشین تشییع و در مقبره زرگتن شهرستان پیرانشهر به خاک سپرده شد. (انا لله و انا الیه راجعون) روحش شاد و راهش پر رهروباد.

2
بدون‌نام
1388/12/01

بسیار خوب بود

3
بدون‌نام
1388/12/01

تسلیت باد فوت حاجی ماموستا بداقی به همه ی کردستان واهل سنت
محمد از پیرانشهر

4
بدون‌نام
1388/11/27

خدا رحمت کند ماموستا بداغی را که‌ عمری با عزت سپری نمود و استاد شهید ناصر سبحانی یکی از شاگردان محب ایشان بود.

5
بدون‌نام
1388/11/27

خه‌ڵکی کوردستان به‌ گشتی و خه‌ڵکی به‌شه‌ره‌ف‌و نیشتماپه‌روه‌ری پیرانشار سه‌ره‌خۆشی گه‌رمی خۆم ئاراسته‌ی ئێوه‌ ده‌که‌م‌و له‌ده‌سدانی مامۆستا بداغی به‌ خه‌سارێکی گه‌وره‌ ده‌زانم.
بارام

6
بدون‌نام
1388/11/27

مامۆستا به‌ ره‌حمه‌تی خودای شاد بێ وکاک عامری کوڕی خۆش بێ.

7
بدون‌نام
1388/11/27

خدایش رحمت کند ایشان از علمای زاهد و سخت کوش کردستان بوده و برای اعتقاد ش مجاهدت کرده و با سختی ها مبارزه نموده است علمای جدید باید ایشان را الگوی مجاهدت و زهد بدانند و از این جنبه به ایشان اقتدا نمایند شهید ناصر سبحانی و استاد یعقوبی از طلاب ایشان بوده و همیشه از ایشان بخیر یاد کرده اند
جزاک الله عن الاسلام والمسلمین خیرا و اسکنک الله فسیح جنانه اللهم آمین

8
بدون‌نام
1388/11/28

روحی شاد بو...
کوچی ماموستا محمد بداقی وه گیشت می له تی کورد ته سلیت باد

وبلاگ هوز لک 2
منتظر حضور سبز شماست

9
بدون‌نام
1388/11/28

نویسنده: غ شیخ
هزاران رحمت بر تربت پاک بی آلایشش باد. درود بر رهروان راستین آن در زمان و مروارید دریای عرفان و معرفت . درود خداوند بر این قلم مبارک این که این متن شیوا را نگارش فرمودند .

10
بدون‌نام
1388/11/28

نویسنده: رحیم/مهاباد
خدایش رحمت کند ایشان از علمای زاهد و سخت کوش کردستان بوده و برای اعتقاد ش مجاهدت کرده و با سختی ها مبارزه نموده است علمای جدید باید ایشان را الگوی مجاهدت و زهد بدانند و از این جنبه به ایشان اقتدا نمایند شهید ناصر سبحانی و استاد یعقوبی از طلاب ایشان بوده و همیشه از ایشان بخیر یاد کرده اند
جزاک الله عن الاسلام والمسلمین خیرا و اسکنک الله فسیح جنانه اللهم آمین

11
بدون‌نام
1388/11/28

نویسنده: محمد/پیرانشار
یاخوا گوری پر نوربیت .جیگای بهشتی منصور بیت .ریگای پر له ریره وو مرید بیت .
جیگای فه خری عه ره ب و عه جه م بوو .تاجی سه ری گشت کورد بوو.ریره وی به حه قی ره سول بوو.علامه ی ئوسول و فروع بوو.

12
بدون‌نام
1388/11/28

بۆچی قه‌دریان نازانین؟!!
ئه‌مڕۆ دووشه‌ممه ‌دوای ماوه‌یه‌که‌ی زۆر که‌ ده‌ستم بۆ نووسین نه‌ده‌چوو‌ و به‌هۆی ئه‌وه‌ی که‌ ماوه‌یه‌که‌ جۆره‌ ناته‌بایه‌ک له‌گه‌ڵ ره‌هه‌نده‌ نادیاره‌کانی بوونی خۆمدا‌ هه‌ست پێده‌که‌م‌و جگه‌ له‌مه‌ش بیرو هزرم پڕن له‌ پرسی له‌قسان‌نه‌هاتوو و له‌نووسین‌نه‌هاتوو! دۆستێکی زێده‌ خۆشه‌ویستم، باسی سه‌ردان‌و به‌سه‌رکردنه‌وه‌ی شاعیر، نووسه‌رو وێژه‌ر‌ی به‌ناوبانگ‌و له‌بیرکراوی گه‌له‌که‌مان مامۆستا «شوکوروڵڵای بابان»بۆ کردم که‌ ئێستا هاوڕێ له‌گه‌ڵ خانمی خێزانی، له‌‌ کونجی گۆشه‌ی ته‌نیایی‌و غه‌ریبی له‌ شاری تاران ده‌ژی، به‌ بیستنی ئه‌م هه‌واڵه‌ گه‌لێک دڵخۆش‌و خۆشحاڵ بووم. چه‌ند وێنه‌یه‌کی ئه‌م سه‌ردانه‌شه‌ی بۆ ناردووم-که‌ جێگای سپاس‌و پێزانینه‌- دیاره‌‌ بۆ یه‌که‌م جار بوو وێنه‌ی مامۆستا شوکوروڵڵای بابانم دیت‌و چاوم به‌ دیداری گه‌ش ‌بۆوه‌!
به‌ڵام دواجار به‌ دیتنی وێنه‌که‌ی بیرم ‌کرده‌وه‌و ناره‌حه‌تی‌و خه‌فه‌تێک دایگرتم، ئاخۆ ئێمه‌ی کورد چه‌ند که‌سی وه‌کوو ئه‌و مامۆستا هونه‌رمه‌نده‌مان هه‌ن‌و هیچکه‌س یادێکیشیان لێ ناکاو له‌به‌ر چی میدیاکانی راگه‌یاندنی کوردی، ته‌نانه‌ت گۆڤارو ماڵپه‌‌ڕه‌ سه‌ربه‌خۆیه‌کانیش هه‌وڵێک بۆ چاوپێکه‌وتن‌و دیمانه‌و به‌سه‌رکردنه‌وه‌ی ئه‌و ‌ که‌سایه‌تیانه‌ ناده‌ن؟! له‌به‌رچی گه‌نجی کورد‌ هه‌وڵنادا له هونه‌ر، لێزانین، شوعورو‌ ئه‌زموونه‌‌ نایابه‌کانی پیره‌کان‌ که‌ به‌ قیمه‌تی له‌ده‌سدانی ته‌مه‌نی لاویه‌تی‌و تووانه‌وی مۆم وجوودیان وه‌ده‌سکه‌وتوون‌ که‌ڵک وه‌رگرێ؟!
پێموایه‌ ئه‌و دیارده‌یه‌ هۆکاری خۆی هه‌یه‌و ره‌گ‌و ریشه‌ی له‌ کولتوری ئێمه‌ دایه که‌ پیاوانی گه‌وره‌ی خۆمان که‌م دێنه‌ به‌ردڵ‌و ئه‌ستیره‌ش تا نه‌نیشێ نادیاره. ‌‌خۆزگه‌ وازمان له ‌دیارده‌ی دزێوی مردووپه‌ره‌ستی‌و زیندووکوژی هێنابایه‌و قه‌دری که‌ڵه‌پیاوان‌، شاعیران، ئه‌دیبان، هونه‌رمه‌ندان‌و مێژووسازانی خۆمانمان-له‌و کاته‌یدا که‌ زیندوون- زانیبایه‌‌و بۆ رێزگرتن له‌ که‌سایه‌تیان کۆڕو کۆبوونه‌وه‌ی شیکاریانه‌‌و ته‌حلیلیمان گرتایه‌‌و له‌جیاتی ته‌جلیل‌و پێهه‌ڵاگووتنی دوای مه‌رگیان، نه‌ختاڵێک له‌ کاتی ژیانیاندا به‌ سرنجه‌وه‌ تێیان راماباین.
به‌هیوای ته‌مه‌نێکی درێژو پڕ له‌ ساغی‌و سڵامه‌تی بۆمامۆستا بابان‌و هه‌موو ئه‌و زاتانه‌ی که‌ وه‌ک شوکوروڵڵای بابان، ساڵانێک به‌ زه‌حمه‌ت‌و کوێره‌وه‌ر،ی خزمه‌تی دڵسۆزانه‌یان به فه‌رهه‌نگی‌‌ نه‌ته‌وه‌که‌مان کردوه‌.

13
بدون‌نام
1388/11/28

به نیوی خوای به رز وبی هاوتا
خوای گه وره به دیداری پیغه مبه دری مه زن وپیاو چاکان شادی کات
له لایه ن فه قیکی چوکی ماموستای خوالیخوشبو زانا احمدی

14
بدون‌نام
1388/11/28

خودا عه فووی بکات و ئیمه ش ببه خشی به ماموستا و ئه مثالی ماموستا

عمر له مه ریوان

15
بدون‌نام
1388/11/28

بسم الله الرحمن الرحیم
این حادثه ناگوار فوت حاجی ماموستا ملا محمد بداقی عالم و عارف ربانی را به تمامی مسلمانان جهان و مردم شریف کردستان بخصوص شهرستان دل گرم ومهمان نواز پیرانشهر تسلیت عرض می نماییم .
این عالم ربانی که تمام عمر شریف خود را صرف تدریس و خدمت به جامعه اهل تسنن کرده بود سرانجام پس از تلاش و کوشش فراوان یادگاری همیشه زنده به نام« دارالعلوم صلاح الدین ایوبی»از خود بجای گذاشت از دیگر خدمات شایان این جانب می توان اجازه دادن بیش از دویست طلبه را ذکر نمود.
سر انجام این جانب دردوشنبه مورخه 26/11/1388هجری شمسی دربیمارستان شهرستان مهاباد جان به جان آفرینان تسلیم نمودودر قبرستان زرگتن پیرانشهر به خاک سپرده شد.
انالله و انا الیه راجعون

زانااحمدی«طلبه مدرسه صلاح الدین ایوبی»پیرانشهر

16
بدون‌نام
1388/11/30

جه مال له ( قه لا ته ره شی ) پیرانشار
به نیوی خوای گه وره
پیش هه موو شتیک سه ره خوشی خوم ده که م له بنه ماله ی به ریزی حاجی ماموستای بداقی به تاییبه ت له خیزانیه که ی ( دایکه مه لاژن ) که به راستی پشتیوان و پالپشتیکی گه وره بوو بو حاجی ماموستا هیوادارم خواوه ندی گه وه ره روحی حاجی ماموستا به به هه شتی به رین شاد بکات و خواش سیبوری به دایکه مه لا ژنی به ریز بدات . ده بی هه مومان باش بزانین که قه در گرتن له دایکه مه لا ژنی به ریز له دوای کوچی حاجی ماموستا ئه رکیکی گه وره ی سه رشانی هه موومانه . کوچی داوایی حاجی ماموستا به راستی خه ساریکی گه وره بوو بو عیلم و زانستی دینی و کومه لی عالمانی کوردوستان به تاییبه ت و بو میلله تی کورد به گشتی هیوادارم که ماموستایانی ئایینی بتوانن که عالمانی ئاوا گه وره په روه رده بکه ن و چه ندها مه لای بداقی سازکه ن تا ئه م خه ساره گه وره قه ره بوو بیته وه وه یا ماموستایان زیاتر خویان به خویندنه وه و زانین خه ریک که ن تا بتوانن جیگای حاجی ماموستای گه و ره و بی هاوتامان بو بگرنه وه . هیوادارم

17
بدون‌نام
1388/11/29

درگذشت حاج ماموستا را به جامعه اهل سنت ایران و مردم پیرانشهر تسلیت عرض می کنم

18
بدون‌نام
1388/11/28

شوکر بو خوا ئیستاش ریزی ماموستایانی ئایینی ده گیریت له ده ست دانیان ده بیته ماییه ی په ژاره و کومه ل ده شله ژینیت سه د ئه وه ندیش شوکر
ئیوه "دعوت واصلاح" دورن له ته نگ نه زه ری0
کاتیک له مالپه ره که تان دیتم سکرتیرتان په یامی پرسه ی داناوه بو کوچی دوای عالمیکی صوفی و ریزی لی گرتوه هیوام به دوا روژ پتر بو و گولی ئاوات له ناو دلم پشکوت و پیم زانی که خوشم ده وین له و ه به دواوه ریزتان لی ده گرم و ئیستا باشتر چیژی برایه تی دینی ده که م و هه ست به وه ده که م که ده توانین به یکه وه بژین و که ند و کوسپه کانی به رده م گه ل رامالین زور شوکر بو خوا کوچی دوای ماموستای خوشه ویستمان ماموستا بداقی بوته مایه ی نزیک بونی دلی
بروادارن0
هه رچه ند کوچی ماموستا غه مباری کردین به لام گولی هیوای پشکواند و وشکه بیابانی بوغزاندنی له ناو برد0
ولامم بو دوستانی ترم (صوفی وغه یره)ئه ویه ئه و هه له زیرینه بقوزینه وه
پیگه ی ماموستایانی یاینی پتر پته و که یین "سوپاس بو سوزی برایه تیتان"

له لایه ن دوستداریکی عیرفان و دین

19
بدون‌نام
1388/11/28

کامل سیدی مقدم
11:20با سلام
ضمن تسلیت بمناسبت وفات عالمی بزرگوار و خدایی جناب حاج ماموستا بداقی به بزرگواران دانش پژوه علم و معرفت و عرفان سلیم , از ایزد منان بهشت جاوید برای آن مرحوم و صراط مستقیم برای ادامه دهندگان طریق معرفت و تسلی خاطر بازماندگان خواهانم.

20
بدون‌نام
1388/11/29

از جمع یاران دلنوازان جمله رفتند ... مژگان گشا کافسانه سازان جمله رفتند

این ضایعه بزرگ را تسلیت عرض میکنم.
ارادتمند , رامین ناصح
از طرف فراکسیون اهل سنت کانون آینده نگری ایران
http://bakanoon.blogfa.com/
kanoon.ayandenegari@gmail.com

21
بدون‌نام
1388/11/29

په یامی داروالعلومی سه لاحه ددینی ئه ییوبی پیرانشار
به بونه یکوچی دوایی حاجی ماموستا بوداقی
له شارو دیی ولاتم ماته میکه له هه رکه س گه رده پرسم هه ر خه میکه
ئه ویش بو مه رگی تویه پیاوی زانا نه مانی تو نه مانی عاله میکه
وه ها تاریکه روژی روون به کوچت له سه ر ده شتیش وه کوو کیوان ته میکه
به داخ و که سه ریکی زوره وه له کاتیکدا داروالعلومی سه لاحه ددینی ئه ییوبی پیرانشار ره وره ی پیشکه وتنی تیندابو ئه هات
بچیته ریزی زانستگا پیشکه وتوه کانی جیهانی زانست و دین له ناکاو زانای پیشه نگ و لیزانی ماموستای پایه به رزو نورانی
حاجی ماموستای بوداقی به کوچی خوی به ره ودنیای هه ر مان وه کوو بومه له رزه یه ک رایتله کاند0
ئه م زانستگه یه ئه گه رچی تازیه باری مه رگی ئه م ئازیزه یه به لام ره وره وه ی ژیان و به ره و پیش چوونی ناوه ستی و به
تین تر له جاران بو وه دی هاتنی ئاواته کانی دا مه زرینه ری هیژای خوالیخوشبوو حاجی ماموستا محه ممه دی بوداقی له
ریپیوان دا ده بیت0
"صلاح الدین"له خه و هه سته ره ئیسی مه دره سه ت رویی مه لا وفه قی به بی بابی په روش وغه رقی گریانی
به م بونه وه ویرای سوپاس و پیزانینی هه ست و سوز و هاو ده ردی هه مو ئه و ئازیزانه ی که به هاتن و په یام و تیلگراف
00 به سه ریان کردینه وه ئیمه ش پرسه و سه ره خوشی خومان ئاراسته ی سه ر جه م داغداران و لایه نگرانی
دین وشه ریعه ت و کو مه لی ئه هلی سوننه ت و گه لی کورد ده که ین0هیوا دارین له پاداشت دا نوقمی ره حمه تی یه زدان بن0
چ هاواریکه هه ستاوه له سه ر ئه رزو له ئاسمانی که وا جه معن هه مو خزمه تگوزاری دین و قورئانی
وینه ی زورو ریگای پر ریبوار بیت
"شورای به ریوه به ری داروالعلومی سه لاحه ددینی ئه ییوبی پیرانشار"

22
بدون‌نام
1388/12/04

با سلام خدا رحمت کند این عالم بزرگ اهل سنت را و ما را هم عاقبت به خیر بگرداند. روحش قرین بهشت ابدی باد ان شا الله

23
بدون‌نام
1388/12/07

ما هم به نوبه خود فوت این دانشمند بزرگ را تسلیت می گوییم

24
بدون‌نام
1388/12/09

خدابیامرزتش

25
بدون‌نام
1388/12/09

چرا تا نروند ندایم چه بزرگانی را از دست دادیم

26
بدون‌نام
1388/12/15

بسمه تعالی
موت العالِم موت العالَمِ رحلت خانمان سوز علامه ی زمان ، غزالی کردستان، صوفی به تمام معنا، استاد حاج ماموستا ملا محمد بداقی(رحمه الله علیه) را به جمیع راهروان سلف صالح و مریدان و منسوبان طریقه ی علیه ی نقشبندیه با قلبی آکنده از غم و اندوه تسلیت عرض می نماییم. از خداوند منان خواستار آنیم که آن عالیجناب را با مرشد عالیجاهش حضرت شیخ محمد عثمان سراج الین نقشبندی محشور فرماید."روحش شاد و راهش پر رهرو باد
انا لله و انا الیه راجعون
سهیب سلطانی
طلبه ی دارالعلوم صلاح الدین ایوبی

27
بدون‌نام
1389/03/23

سلام
در گذشت جان گداز حاج ماموستا ملا محمد بداقی از رهبران علم و طریقت را به عموم
مسلمانان سنی مذهب تسلیت می گویم
له دلما هه یه چرایه ک به هیوای خوا قه ت نا کوژیته وه

28
بدون‌نام
1389/06/08

خدا غرق رحمتش کند راهش پر رهرو باد

29
بدون‌نام
1389/08/07

ماموستا بداقی فرزندی نداشت و کاک عامر برادر زاده ایشان بود

30
بدون‌نام
1389/11/11

سلاو
خودای لی خوش بی
رحیم فریور

31
بدون‌نام
1390/01/29

به عقیده ی من حاج ماموستا ملا محمدبداقی یکی ازعلمای اعلی سلف صالح به شمارمی امدندمن شخصا عاشق تقواش قناعتش صبرش تواضش علمش بودم حاج ماموستایکی ازافرادی بودندکه شامل ایه ی 62سوره ی یونس می شدند .سیدادریس حسینی سیدمحمدحسینی.

32
‍‍‍‍‍ارمین از سردشت (مهمان)
1391/08/15

تسلیت می گویم