درگذشت دعوتگری راستین و مجاهدی خستگی ناپذیر از پیشگامان جماعت دعوت و اصلاح

کرمانشاه – پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح

کاک اسعد صدیقی از پیشگامان جماعت دعوت و اصلاح در منطقه اورامانات در روز دوشنبه 28/10/1388 ، پس از مدتی جدال با بیماری، دار فانی را وداع گفت.
کاک اسعد صدیقی (رح) در سال 1328 هجری شمسی در خانواده ای مذهبی در شهر نودشه از توابع شهرستان پاوه چشم به جهان گشود . پدر ایشان ملا محمود صدیقی و عموهایش از علمای شهر نودشه بوده اند. و مادر ایشان نیز در یک خانواده روحانی تولد یافته اند.قرآن را در ایام کودکی نزد پدرش آموخت و تحصیلات ابتدائی و دبیرستان خود را در شهر نودشه و کرمانشاه به پایان برد.سپس وارد دانشسرای راهنمائی شد و بعد از دو سال تحصیل با مدرک کاردانی یا فوق دیپلم علوم تجربی فارغ التحصیل شد.در سال 1352 به استخدام آموزش و پرورش در آمد و در مدارس راهنمائی به تدریس مشغول گردید.
از آنجا که ایشان در قبل از انقلاب هم فردی متدین و دین باور بوده است بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل علاقه به آموزه های اسلامی و همچنین نیاز منطقه ، به تدریس بینش دینی در دبیرستان های نودشه می پردازد.
در واقع اوج خدمت فرهنگی و دینی ایشان در سال 1360 و در این دبیرستان ها است.که نتیجه آن تربیت صدها نوجوان وجوان وهدایت ایشان به سوی مکتب نور و رحمت بود . ایشان در همین مدت موفق شد تعدادی از بهترین و مستعدترین دانش‌آموزان دبیرستان را پس از کسب مدرک دیپلم تشویق به تحصیل در مدارس علوم دینی نماید. که این افراد هم اکنون از علمای برجسته منطقه و جامعه اهل سنت ایران به شمار می روند . که آثار خدمت دینی آنها در مناطق مختلف کشور از خراسان گرفته تا غرب و جنوب کشور کاملا مشهود است. تعدادی از دانش آموزان ایشان نیز با تحصیل در دانشگاههای کشور در رشته ها و فنون گوناگون مشغول خدمت به مردم می باشند.
مرحوم کاک اسعد صدیقی روشنفکری فرزانه ،آگاه از تعلیم و تربیت انسانی و اسلامی ، و در عمل الگویی رفتاری در این زمینه بود.
شخصیتی با وقار و اخلاقی والا و ستوده داشت. عارفی با تقوا و پاک اندیش بود.بذله گو و نکته دان بود.با سخنان شیرین و معنی دارش اهالی مجالس را به فیض می رساند.حدودات شرعی و چارچوب سنت را پاس می داشت . ساده پوش و ساده زیست بود.عاشق و دوست دار مردم بود به طریقی که کوشش می نمود تمامی وقتش را در خدمت مردم باشد.فرا جناحی عمل می کرد.و با تمامی اصناف برابر سطح فرهنگ و عقلانیت آنها برخورد می نمود. لذا علی‌رغم چند دسته های ساختگی در سطح نودشه ، تمامی مردم ایشان را دوست داشتند. وی عمده وقت خود را صرف روشنگری و هدایت جوانان می کرد؛ حتی اندک حقوق دریافتی خود را بین خانواده و در جهت امور خیریه و دینی تقسیم می نمود. همراه با اصناف مردم نودشه در سال 1363 اقدام به تأسیس و بنای مسجد محمدرسول الله(ص) نمود.
در واقع ایشان بانی اصلی این امر خیر بودند که بعدها به عنوان پایگاه اصلی تدریس قرآن و برگزاری کلاس های اخلاقی در سطح منطقه مورد استفاده قرار گرفت. بنای خوب و گنجایش زیاد مسجد سبب شد از طرف مردم نودشه به عنوان مسجد جامع شهر انتخاب شود.در ایامی که هرکسی علمی برافراشته و نودشه عرصه فعالیت افکار مختلف شده بود، مرحوم کاک اسعد با کمال افتخار ،حکیمانه از اسلام و پیامبر دفاع می کرد. و نوجوانان و جوانان را در این فضای مه آلود هدایت می نمود. به اقامه نماز اهمیت بسیار می داد. و به عنوان امام جماعت مسجد حضوری فعال و نقشی موثر در هدایت نمازگزاران و امور مساجد داشت.
متاسفانه آموزش و پرورش در سال 1375 ایشان را برای مدت 4 سال به شهر کنگاور در شرق استان کرمانشاه تبعید کرد. ایشان شهر کرمانشاه را برای سکونت انتخاب نمود و هر روز فاصله 90 کیلومتری کرمانشاه تا کنگاور را حتی در ایام ماه مبارک رمضان با زبان روزه به مدت 4 سال با وسیله نقلیه عمومی طی می کرد.تا به درجه بازنشستگی نائل شد. بعد از بازنشستگی هم آخرین سالهای عمر پر برکت خود را در شهر کرمانشاه گذراند. مرحوم کاک اسعد صدیقی در این ایام هم دست از فعالیت های دینی خود بر نداشت و به بازسازی مسجد ی دیگر در نودشه با کمک افراد خیر اقدام نمود.
مرحوم کاک اسعد صدیقی سال گذشته به بیماری سرطان مغز دچار گشت . و علی‌رغم تن رنجور و بیمار از دوستان و عیادت کنندگان خود با رویی گشاده و اخلاقی حسنه پذیرائی می کرد.
آن مرحوم سرانجام روز دوشنبه 28/10/1388ساعت 3 بعداظهر در شهر کرمانشاه جان به جان آفرین داد و به دیدار پروردگار شتافت.
پیکر مرحوم کاک اسعد روز سه شنبه 29/10/1388 از مسجد محمد رسول الله دولت آباد شهرکرمانشاه در میان خیل عظیمی از دوستداران و یاران و همفکرانش به سوی شهر نودشه تشییع شد.در تشییع جنازه کاک اسعد همفکران و دوستداران ایشان از شهرهای کرمانشاه، سنندج ، مریوان ،جوانرود،روانسر، سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، پاوه، باینگان ،نوسود ، نودشه و روستاهای همجوار شرکت داشتند. پیکر مرحوم کاک اسعد صدیقی ظهر روز سه شنبه در میان اندوه خیل عظیمی از یاران و همفکران و دوستان و مردم با وفای نودشه در زادگاهش به خاک سپرده شد.
یادش گرامی و روحش شاد باد.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1388/11/01

سلام اصلاح وب جان!
میبینم که متوجه شدی سوتی بوده و اصلاح! کردی. اما نظرم رو سانسور کردی.
کپی رایت رو به نام "بی نام" رعایت کن.
امیدوارم ترکیب "لانه احزاب" از اذهان اعضای جماعت پاک بشه. وگرنه پاک کردن از روی صفحه فقط یه انتخاب و دلت میخاد کاری نداره و مشکلی رو هم حل نمیکنه.
سلامت باشی و اصلاحگر

2
بدون‌نام
1388/11/01

در گذشت برادربزرگوار و مجاهد، کاک اسعد صدیقی را به خانواده آن مرحوم و همه ی خواهران و برادران جماعت دعوت و اصلاح تسلیت می گوییم. روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح -سردشت

3
بدون‌نام
1388/11/01

وفات برادر عزیزمان کاک اسعد صدیقی داعی عامل و مخلص به خانواده محترمشان و همه همراهان ایشان تسلیت عرض می کنیم. برای ایشان اجر و آرامش اخروی و برای باز ماندگان اجر وصبرجمیل خواهانیم .
تعدادی از اعضایجماعت دعوت و اصلاح در استان فارس

4
بدون‌نام
1388/11/02

انا لله و انا الیه الراجعون خدایش رحمت کند خوشا آنکه سبک آمد و سبک هم رفت به خانواده آن مرحوم تسلیت عرض می نماییم... باری کار دنیا همین است آمدن و رفتن ..
دل نمی باید بست و جز به رحمت پروردگار نباید امید داشت خدای همه رفتگان را بیامرزد .
برادران دینی از مهاباد

5
اصلاح وب
1388/11/02

از دقت نظر و تذکر به‌جای شما سپاسگزارم و در این آرزوی والا و شایسته با شما همدل و هم‌سخنم.

راستش را بخواهی قصد داشتم فعال کنم، تشکر کنم و سپس تصحیح کنم؛ اما احساس کردم تصحیح این اشتباه و عدم ورود به حاشیه‌ها، بیشتر با تکریم برادر مرحوممان تناسب دارد.

در ضمن این دقت نظر و تذکر مشفقانه، حیف بود که با امضای بی‌نام واصل شود.

امید که به برادرانت افتخار آشنایی بدهی.

باز هم از بابت یادآوری‌ات سپاسگزارم و از بابت آنچه سانسورش نامیده‌ای، عذرخواهی می‌کنم.

وب‌مستر

6
بدون‌نام
1388/11/02

خسته نباشید معمولا انتظار می رودسایت رسمی جماعت دغدغه ها و اهتمامات جماعت را باز تاب دهد . اگر با این اصل مشکلی ندارید ، خواهشمندم در صورتی که علاقه داشتید توضیح دهید آیا مواردی همچون :
1/ زلزله هایتی کشته شدن 100000 نفر
2/ انتخاب مرشد جدید اخوان با مسایل آموزنده فراوان
3/دستگیریهای اخیر در میان اهل سنت
لازم نبود بوشش داده شود؟ البته خیلی آسان است بفر مایید نامه بدون امضا جواب نمی دهیم . البته من هم منتظر جواب نیستم . نوشتم شاید کمی احتمالا تا حدودی مفید افتد.

7
بدون‌نام
1388/11/02

امروز جمعه 2/11/88 در شهر مریوان نیز برای آن مرحوم بزرگوار مراسم ختمی در مسجد دارالحسان برگزار شد و جمع بسیاری در آن مشارکت نمودند.
راه ایشان ادامه باد.

بردزانتان در جماعت دعوت و اصلاح مریوان

8
بدون‌نام
1388/11/03

سلام وب مستر عزیز و گرامی!
روحیه ورزشکاری شما را در عدم سانسور نظرات می ستایم و امیدوارم استمرار و تعمیم یابد.
احتمالا حدس زده ای و شاید از روی سرویس دهنده اینترنت مرا شناخته باشی.
مضافا وقتی روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح سردشت، بی نام و از طریق نظرات تسلیت میگوید! و شما هم از هویت نظردهنده مطمئن بوده!! و آنرا درج میکنید؛ بانام و بی نام چه تفاوتی دارد؟ همان بی نام سنگینتر است.
موفق باشید

9
بدون‌نام
1388/11/04

بنام خدا.
در گذشت این رجل وارسته از کاروان رجال دعوت واصلاح را به همه ی مسلمانان تسلیت می گویم . کاک اسعد را از سالهای شصت ودو ببعد می شناختم . نمونه ی اخلاص و ایمان بود. محبوب وخلاقه. با اینکه با وقار بود باز هم گشاده رو وتوانمند در جذب افراد و با نیرویی مغناطیسی که از جوهره ی ایمانش برمی تابید دل هر مخاطبی را می ربود.وعملش بیشتر از سخنش بود.
حد اقل کاری که در راه دعوت بعنوان حسنه ای جاریه انجام داد در همان سالهای سصت ویک و شصت دو خورشیدی بود که مجموعه ای از جوانان با زکاوت نودشه را برای طلبگی به مدرسه ی علوم دینی امام محمد غزالی پاوه رهنمون کرد.که بیساری از آنان سالهاست در مناطق مختلف در سنگر علم ودانش ودعوت نمونه ی فرهیختگان وفرهنگیان اورامان ونودشه ی فرهنگسرای ماست. براستی هر چند کاک اسعد از افراد مستعد و سابقین مدرسه ی اخوان المسلمین در ایران بود ولی بازهم با همه ی افراد وجماعات و اقشارمختلف جامعه مراوده و تعامل دوستانه وآگاهانه داشت ودلسوز همه بود وفقط در حوزه ی جماعت مورد تایید خود کار نمی کرد .بهر حال جامعه ی یشری محتاج این چنین معلمانی وارسته است که شا گردان واهل اورامان وبالاخص شهر نودشه خوب اورا می شناسند . آیا کسی هست که از او نگران باشد وفقدان اورا برای دنیای بی بند وبار امروز ثلمه ای نداند؟ و بسیار جای تاسف است ، هرگاه که وقتی انسانهای بزرگ را از دست می دهیم تنها با یک کلمه از آنان می گزریم ودیگر از یاد مان می بریم. ومی گوییم فلانی مرد. وبقول شاعر کرد: پیاوی گه وره مان نایه ته به ر دل * تا کو ئه و کاته ی ئه چیته ژیر گل. (مر د بزرگ را بدل نمیاریم وارزش بزرگان را نمی دانیم تا وقتی که خاکش می کنیم) . حالا هر سایتی برای خود تسلیت می گوید . پس چرا سالهاست اورا نشناختیم ؟ شصت سال دیگر می برد تا کاک اسعد دیگری برای جامعه بار آید. والان هم که فوت می کند هنوز وقت خواندن مقاله ی کوچکی در حیاتش نداریم. ومهمتر از آن مناقب چندانی از فعالیتها و رنج ومحنتایش را ذکر نمی کنیم.واین یکنوع بی وفائی است در مسیر دعوت. تمور مغزی او همه را محزون نمود ولی خود او سالهاست رنج می برد و آهی نمی کشد واین از قدرت ایمان است.
وتشییع جنازه اش در 150کیلومتر ( کرمانشاه- نودشه ) ، هم ارزش اورا نشان داد وهم وفاداری مردم خدا دوست و قدرشناس. وبفرمایش امام ابن تیمیه رحمه الله ارزشها در یوم الجنائز یادر روز تشییع جنازه ی ما وشما مشخص می شود. آیا برای انسانهای مردم آزار و معتاد وبی تربیت وبی مایه وحتی سر ما یه داران دنیا پرستی که هم وغمشان تنها سیر کردن شکمهای خودشان است، چنین مراسمات وتجلیلی از ایشان می شود ؟ پس اینگون مناظر ومجالس با شکوهی پیامی است به جوانان که بیشتر به خود بیایند وحیات خود را در راه اسلام وانسانیت و بندگی خدای منان ذی الجلال صرف کنند که حیات واقعی هم تنها در زیر سایه های ایمان وقرآن است. خوشا به حال این برادر دینی که ایگونه با صداقت در راه خدای خود دین خود را ادا نمود وروزیکه مرد خواص فرهنگی وعلما و فرهنگیان ودوستان همه از او راضی بودند. یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه. ربنا اختم بالباقیات الصالحات اعمالنا. آمین.
در پایان درودو سلام خدا بر روان پیامبر بزرگ اسلام وهمه ی کسانی که در راه او قدم برمی دارندوبه خاطر خدا برای خدمت به دیگران از وجود خود مایه می زارند.
والسلام . محسن نصری . کرمانشاه. 3/11/88
http://rashedin1430.persianblog.ir/

10
بدون‌نام
1388/11/04

سلام وب مستر عزیز و گرامی!
روحیه ورزشکاری شما را در عدم سانسور نظرات می ستایم و امیدوارم استمرار و تعمیم یابد.
احتمالا حدس زده ای و شاید از روی سرویس دهنده اینترنت مرا شناخته باشی.
مضافا وقتی روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح سردشت، بی نام و از طریق نظرات تسلیت میگوید! و شما هم از هویت نظردهنده مطمئن بوده!! و آنرا درج میکنید؛ بانام و بی نام چه تفاوتی دارد؟ همان بی نام سنگینتر است.
موفق باشید

11
اصلاح وب
1388/11/04

از اظهار لطف شما سپاسگزارم

تصدیق بفرمایید نشناختم،

خب بالاخره وقتی زیرش می‌نویسند "روابط عمومی..."، می‌شود بانام!

و اما درباره استمرار و تعمیم:

همچنانکه قبلا هم گفته شده، فقط در حالات زیر کامنت فعال نمی‌شود:

1- متضمن تعابیر نامناسب و یا احیانا غیراخلاقی در مورد اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشد.

2- متضمن ورود به مباحثی باشد که به فرض صحت، امنیت و مصلحت عالیه جماعت را به خطر بیاندازد.

3- غیر مرتبط به موضوع مورد بحث باشد.

با احترام

12
بدون‌نام
1388/11/21

جماعت دعوت و اصلاح بوشهر نیز فقدان برادردعوت گر و خستگی ناپذیرمان را تسلیت گفته و برای ایشان از خداوند منان علو درجات و برای بازماندگانشان طول عمر با عزت مسئلت دارد