سردشت به پاسداشت معراج حقایق رفته بود!

پایگاه‌ اطلاع‌رسانی اصلاح- سردشت

شب بود و تمام ستارگان به این باور رسیدند که چشم‌های پیامبر (ص) به خواب می‌رود، امّا قلب پیامبر همیشه بیدار است، قلب بیدار پیامبر قرارگاه دل‌های عاشقی است که لحظه به لحظه بی‌قراری خویش را نذر چشم‌های محمد (ص) می‌نمایند. شب بود و تاریخ، چشم به راه اتفاقی آبی رنگ، در چشم‌های معصوم محمد(ص) بود. تمام گل‌ها در سیمای پیامبر (ص) شکفته بودند و پیامبر (ص) آماده می‌شد تا به معراج حقایق سیر کند.
انجمن قرآن شهرستان سردشت روز شنبه 30 تیرماه برنامه‌ای متنوع جهت پاسداشت معراج پیامبر و یادآوری این رویداد عظیم تاریخی برگزار نمود. در این برنامه شاعران و هنرمندانی از سردشت و شهرهای بانه و اشنویه حضور و مشارکت داشتند. برنامه رأس ساعت 6 بعد از ظهر شروع شد و تا ساعت 20/8 عصرادامه داشت. شروع برنامه با تلاوت آیاتی از سوره نجم از طرف ماموستا کمال خضرنژاد و ترجمه این آیات توسط ایوب همتیار همراه بود. بعد از اجرای سرودی به‌ وسیله‌ی گروه سرود سبحان، سخنران برنامه حاج ماموستا عبدالله عبدالهی امام جماعت مسجد حضرت علی(رض) و عضو هیأت امنای انجمن قرآن سردشت بحثی را تحت عنوان «پیام‌های معراج پیامبر (ص)» به مدت30 دقیقه ارائه نمود.

برنامه با خواندن شعری از شاعر معاصر و صاحب سبک کُرد، کاک سوران حسینی که تاکنون چند مجموعه شعری از ایشان به چاپ رسیده است ادمه پیدا کرد. شاعران و هنرمندان دیگری که با ارائه‌ی آثار خود در این برنامه شرکت داشتند عبارتند از:

رحمت وهاب‌زاده کارشناسی ارشد ادبیات و دبیر دبیرستان که مقاله‌ای را تحت عنوان بازتاب معراج پیامبر (ص)در شعر شاعران فارسی ارائه نمود.

ماموستا خالد رئوفی امام جماعت روستای ساوان بانه (شاعر)، عبدالرحمن ابراهیمی (هنرمند) با اجرای سرودی به تک‌خوانی خودش در این برنامه شرکت کرده بود.

صدیق کریم‌پور (شاعر) مسئول انجمن فرهنگی و ادبی شهرستان بانه و فؤاد جیهانی (شاعر) از شهرستان بانه‌ هریک اشعاری در مدح و ثنای پیامبر عظیم‌الشأن سرودند.

گفتنی است که‌ این برنامه به سبکی جدید و ویژه با اجرای عثمان عباسی دبیر انجمن و روناک قرائتی عضو هیأت امنای انجمن اجرا شد.

حاشیه‌های مراسم:
برنامه معراج امسال با استقبال گسترده و مناسب عموم اقشار مردم (خانم‌ها و آقایان) به خصوص قشر جوان روبه رو شده بود. این دومین بار بود که انجمن قرآن سردشت به مناسبت معراج پیامبر(ص) برنامه اجرا می‌نمود.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1388/05/03

انجمن قرآن از انجمن‌های فعال سردشت محسوب می‌شود. خداوند در مسیر خدمت به دین با اخلاص هر چه بیشتر موفقتان بدارد.

2
بدون‌نام
1388/05/04

درود بر دوستان در سردشت و همه‌ی مردم دیندار و دیندوست سردشت.

3
بدون‌نام
1388/05/04

شهرستان سردشت
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شهرستان سردشتشهرستان سردشت از شهرستان‌های مرزی استان آذربایجان غربی است که در جنوب این استان قرار دارد و با شمال کشور عراق همسایه است. مردم این شهرستان کردزبان هستند. مرکز این شهرستان، شهر سردشت است.

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۰۴۱۴۶ نفر بوده است که از این تعداد ۵۲۴۹۴ نفر آنان مرد و ۵۱۶۵۲ نفر آنان زن بوده اند. [۱].

فهرست مندرجات
۱ تقسیمات کشوری
۱.۱ بخش‌ها
۱.۲ شهرها
۱.۳ دهستان‌ها
۲ منابع :
http://www.amar.org.ir/portal/faces/public/census85/census85.natayej/cen...

تقسیمات کشوری
تقسیمات کشوری این شهرستان، بنابرآنچه در نتایج آمارگیری سرشماری سال ۱۳۸۵ کل کشور آمده است، بر حسب بخش، شهر، دهستان و روستا به شرح زیر است: [۱]

بخش‌ها
بخش مرکزی
بخش وزینه

شهرها
شهر سردشت
شهر ربط
شهر میرآباد

دهستان‌ها
دهستان‌های بخش مرکزی
دهستان آلان
دهستان باسک کولسه
دهستان بریاجی
دهستان گورک سردشت
دهستان مکریان شمالی
دهستان مرحمت آباد جنوبی
دهستان‌های بخش وزینه
دهستان گورک نعلین
دهستان ملکاری

4
بدون‌نام
1388/05/04

سردشت یکی از شهرهای کرد نشین استان آذربایجان غربی میباشد،که از شمال با 90 کیلومتر فاصله زمینی به شهرستان پیرانشهرواز جنوب با 60 کیلومتربه شهرستان بانه و از جنوب غربی با 120 کیلومتر فاصله به شهرستان مهاباد منتهی میشود . شهرستان سردشت که مسیر منتهی العبور به کشور عراق است ، 30 کیلومتر با این کشور فاصله دارد . شهر سردشت دارای دو بخش مرکزی و وزینه است.که بخش مرکزی شامل دهستان آلان و باسک کولسه ودهستان گورگ سردشت و بریاجی میباشد.بخش وزینه شامل دهستان گورک نعلین ودهستان ملکاری میباشد . جمعیت کل شهرستان 110000 نفر است که 39000 نفر آن درشهر و 61000 نفر آن در روستا زندگی مینمایند .منطقه سردشتکوهستانی و ناهموارو پوشیده از جنگل می باشد وسعت این جنگلها 1660 کیلومتر مربع می باشد . ازکوههای مرتفع و زیبای منطقه سردشت میتوان بلفت و هوینه مال و ترخان و ابراهیم جلال ، کوه نستان ، لندی شیخان، داشان قلعه ،جاسوسانو برده سپیان را نام برد .آب شهرستان سردشت از چشمه خود جوش بنام ((سرچاوه))تأمین واخیراً یک شعبه از آب روستای ((کانی ره ش))به آب آشامیدنی شهراضافه شده است.

چشم اندازهای طبیعی مشهور سردشت :

آبشار شلماش : از مهمترین آبشارهای حوزه زاب در مسیر رودخانه شلماش قرار دارد . در اطراف آبشار پوشش جنگلی متراکم وجود دارد که از چشم اندازهای طبیعی زیبای منطقه محسوب شده و سالیانه مردم زیادی را به خود جلب می کند . در چند سال اخیر با اقدام به آسفالت جاده سردشت به آبشار شلماش وهمچنین احداث سرویس های بهداشتی و جایگاه مخصوص برای رفاه و اسکان موقت خانوادهای مهمان و همچنین وجود تورهای سیاحتی به شلماش موجبات جذب گسترده تر توریست به این منطقه خوش آب و هوا فراهم شده است.

چشمه گراوان : این چشمه از چشمه های آب معدنی می باشد که املاح در آن حداقل یک گرم در لیتر می باشد .این چشمه در نزدیک روستای کانی گویزدر جنوب شرقی حوزه زاب واقع است . که آب جوشان از ان بیرون می آید.در کل آب این چشمه معدنی و گاز دار می باشد و آب چشمه از نظر سنتی جهت معالجه امراض جلدی شهرت داشته و خواص درمانی بیو فیزیو لوژیکی دارد .آب این چشمه پس از جریان در سطح زمین از خود موادی بر جای می گذارد که روز به روز بر حجم توده مخروطی شکل آن افزوده می گردد .

از بناهای زیارتی مشهور سردشت میتوان :مقبره شیخه سور، ابن الحاج ،ملا یوسف اصم ، شیخ محمد امین نقشبندی ، پیر بابا،شیخ ابوبکرنیزه ، شیخ مولانا ، بشر و عون از اصحاب شهید صدر اسلام(در مسجدروستای اسلام اباد) رانام برد.
http://www.sardashtcity.ir/pic/shelmash1.jpg

http://www.sardashtcity.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=14&...

5
بدون‌نام
1388/05/13

درود و سلام خدا بر دینداران راه ایثار و حقیقت راه مروت و جوانمردى

6
بدون‌نام
1388/05/13

سلام خدا بر شما دینداران راه جوانمردى و مروت\
راه اخلاص راه ...................................
(( اجرکم عند الله))

7
بدون‌نام
1388/07/14

آنقدر درباره ای خود سردشت بحث نکنید در باره ای دهستان ها و روستاهای آن بحث کنید که مسائلی که مطرح می کنید خیلی تکراری شده است .

8
بدون‌نام
1388/10/19

به نام حق
سلام علیکم برادران راه حق، بسیار خوشحالم که عضوی از مجموعه ی پر خیر و برکت شما هستم و امیدوارم همیشه سربلند و موفق باشید
بچنه به هه شتی و نه یینه وه (کردی) !!!!!
به امید روزی که ما آزادی خود را در دو زمینه ی ابراز عقاید دینیمون و ابراز کرد بودنمون به دست بیاریم ان شا الله ان شا الله انشا الله
خواهرتون