مراسم جشن فارغ‌التحصیلی طلّاب علوم دینی مدرسه‌ی علوم دینی امام نووی(رح) روستای کوسه‌ی بوکان برگزار شد

مراسم جشن فارغ‌التحصیلی طلّاب علوم دینی مدرسه‌ی علوم دینی امام نووی(رح) روستای کوسه‌ی بوکان برگزار شد

مراسم جشن فارغ‌التحصیلی طلاب علوم دینی مدرسه‌ی علوم دینی امام نووی(رح) روستای کوسته‌ی بوکان برگزار شد.
مراسم جشن فارغ‌التحصیلی طلاب علوم دینی مدرسه‌ی علوم دینی امام نووی(رح) روستای کوسته‌ی بوکان با محوریت بررسی «آموزه‌های سیره‌ی نبوی(ص)» با حضور ده‌ها نفر از علما و اساتید علوم دینی کردستان و حضور گسترده‌ی مردم، در مسجد روستای کوسه‌ی بوکان روز سه‌شنبه‌ 19خرداد ماه‌ سال جاری، برگزار شد.


 دکترجلال جلالی‌زاده‌ دانش‌آموخته‌ی علوم اسلامی و استاد فقه‌ شافعی دانشکده‌ی الهیات دانشگاه‌ تهران و فعال کرد اهل سنّت که‌ در مقاطع بسیاری از وضعیت بغرنج اهل سنّت دفاع نموده‌ است، یکی از مهمانان اصلی و سخنران مدعو این مراسم بود.
دکتر جلالی‌زاده‌ به‌ شخصیت پیامبر عظیم‌الشأن(ص) به‌ عنوان شخصیتی نمونه‌ و بی‌بدیل جامعه‌ی بشریت اشاره‌ نمود و اخلاق برجسته‌ی رحمةللعالمین(ص) را سرمشق و الگوی مسلمانان یاد نمود. وی از مکانت و فضل صحابه در اسلام‌ سخن گفت و آنان را پیروان واقعی آن حضرت وصف نمود.
نماینده‌ی مردم سنندج در دوره‌ی ششم مجلس از لزوم آسیب‌شناسی پدیده‌ی «دین‌ستیزی» و «دین‌گریزی» جوانان به‌ وسیله‌ی علما سخن گفت و بر جنبه‌ی رحمت دین تأکید نمود. وی مسلمانان را ادامه‌‌دهنده‌ی راه‌ پیامبر (ص) دانست و مسئولیت ادامه‌ی راه‌ ایشان را وظیفه‌ی همگان دانست.
دبیر شورای اصلاح‌طلبان کرد تأکید کرد: درست است که‌ خدای متعال حافظ دین است، ولی این بدین معنا نیست که‌ ما در گوشه‌ی عزلت نشسته‌ و منتظر امداد غیبی باشیم. پیامبر(ص) بنا به‌ امر «قم فأنذر» در دعوت مردم به‌ سوی خدا تنها بود ولی شب و روز کار می‌کرد.
جلالی‌زاده‌ از شیرینی دینداری و دین‌ورزی سخن گفت و بر تاریخ اسلام نیز نقبی زد و «سخنان جاودانه‌ی ربعی بن عامر (رض) فرستاده‌ی سپاه‌ اسلام در عهد خلیفه‌ی راشد عمربن خطاب(رض) به‌ سوی رستم فرخزاد فرمانده‌ی سپاه‌ ایران را که‌ در پاسخ پرسش رستم که‌ شما [اعراب] برای چه‌ منظوری آمده‌اید؟
فرمود: الله‌ جاء بنا لنخرج العباد من عبادة العباد إلی عبادة الله‌ وحده و من جور الأدیان إلی عدل الإسلام و من ضیق الدنیا إلی سعة الدنیا والآخرة‌؛ ما برای این آمده‌ایم تا شما را از بندگی عباد به‌ بندگی خدا بکشانیم و از ظلم و ستم ادیان انحرافی به‌ عدالت اسلام و از تنگی دنیا به‌ فراخی دنیا و آخرت دعوت کنیم» را یادآوری نمود.
وی افزود: علیرغم پیام اسلام عدالت برای همه‌ی بشر است در کشور اسلامی ایران، بر اثر نفوذ و استیلای قرائتی تنگ‌نظرانه‌ و متعصبانه‌ی فرقه‌ای و مذهبی از اسلام، ما از خیلی از حقوق انسانی(مذهبی-قومی) خود محرومیم؛ به‌ عنوان مثال نمی‌توان درخواست اجرای اصل 15 قانون اساسی را نمود چرا که کسانی تنگ نظر و انحصارطلب بلافاصله‌ تهمت و انگ ضدانقلاب بودن را بر پیشانی‌ات می‌زنند.
این عضو ارشد حزب مشارکت ایران اسلامی بر نقش طبیب‌گونه‌ی ماموستایان در جامعه تأکید نمود و از آنان خواست که‌ جامعه‌ی بیمار را دریابند. وی نیاز جامعه‌ به‌ دین رحمت و نقش دین را در درمان دردهای جامعه‌ غیرقابل انکار دانست و بر ضرورت «جهاد برای دین» انگشت تأکید نهاد.
این محصول روشنفکری دینی، بر لزوم استقامت دعوتگران دینی اشاره‌ کرد و همه‌ی گرایشات موجود اهل سنّت ایران را به‌ وحدت کلمه‌ فرا خواند و آنان را از تفرق در دین و اختلاف بر مبنای تضاد، برحذر داشت. وی در این زمینه‌ تأکید کرد که گرایشات مختلف‌ اهل سنّت به هیچ وجه نباید به‌ هیچوجه‌ یکدیگر تکفیر نمایند.
وی اضافه‌ کرد: ماموستاها باید با وحدت و همدلی از حقوق خویش دفاع نمایند و انتظار دفاع از حقوق خود را وظیفه‌ی یک نماینده‌ی مجلس ندانند. وی در زمینه‌ی استیفای حقوق علمای دینی کردستان گفت: شما می‌توانید و حق شماست با رهبر، رییس‌جمهور یا با مراجع تقلید ارتباط داشته‌ باشید.
این مدافع حقوق اهل سنّت بر ضرورت پوشش متحدالشکل کردی برای ماموستایان کردستان تأکید نمود. وی در بخش دیگری از سخنانش از عملکرد رسانه‌ی ملی انتقاد نمود و گفت: صدا و سیما برای ما نیست، نام بردن از ام‌المؤمنین عائشه(رض)‌ در صدا و سیما ممنوع است. وی خطاب به‌ مسئولان صدا و سیما گفت: چرا ماموستایان نمی‌توانند در صدا و سیما سخنرانی کنند؟
دکترجلالی‌زاده‌ در پایان سخنانش از ضرورت مشارکت اهل سنّت و کردها در انتخابات ریاست جمهوری سخن گفت و ضمن نقد عملکرد دولت نهم نسبت به‌ اهل سنّت گفت: دولت احمدی‌نژاد نه‌ تنها برای اهل سنّت مثبت نبوده‌ بلکه‌ نقش مخرب نیز داشته‌ است. وی از مصوبه‌ی 613 شورای انقلاب فرهنگی در خصوص سلب استقلال مدارس علوم دینی اهل سنّت، انتقاد نمود و همکاری ماموستایان کرد را با چنین فردی [رییس‌جمهور فعلی] با چنین سوابقی را به‌شدت تقبیح نموده‌ و گفت: به‌ راستی مایه‌ی رسوایی و عار است که‌ ماموستای اهل سنّت از احمدی‌نژاد دفاع نماید و برایش تبلیغ نموده‌ و ستاد تبلیغاتی اداره‌ کند. وی ضمن حمایت از نامزدی میرحسین موسوی اظهار امیدواری کرد که‌ انشاءالله‌ با آمدن مهندس میرحسین موسوی لختی از فشارهای موجود بر اهل سنّت کاسته‌ شود.

دکتر محمدقسیم عثمانی نماینده‌ی منتخب مردم بوکان در مجلس هشتم دیگر سخنران این مراسم بود.  وی در بخشی از سخنانش به‌ نابسامانی وضعیت معیشتی ماموستایان اشاره‌ نمود و اظها‌ر امیدواری کرد که‌ در تغییراتی که‌ در آینده‌ی نه‌ چندان دور در سیستم مدیریت کشور به‌ وقوع خواهد پیوست، وضعیت پریشان اقتصادی این قشر از جامعه،‌ بهبود یابد. وی کمبود عالم دینی را در جامعه‌، یک تهدید مخاطره‌آمیز توصیف نمود.
این استاد دانشگاه‌ علامه‌ طباطبایی از خطر افراط در دین و قرائت تندروانه‌ی برخی ‌از جوانان ناآگاه‌ از دین سخن گفت و افراط‌گرای و افراط‌گرایان را خطر و تهدید دیگری برای کردستان دانست.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه‌ی مجلس هشتم دگربار ‌از تأسیس حوزه‌ی علمیه‌ی امام شافعی(رح) غرب کشور در بوکان سخن گفت و اظهار امیدواری کرد که در آینده‌ی نه‌ چندان دور کارهای اجرایی و اعتباری آن آغاز شود.

دکترمصطفی خرّمدل مفسر قرآن کریم؛ دومین سخنران این مراسم، از مظاهر فریبنده‌ی دنیا سخن گفت و تأکید کرد: باید آگاه‌ باشیم و فریب دنیا را نخوریم و شخصیت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) را به‌ عنوان اسوه‌ی حسنه‌ که‌ قرآن بدان تصریح دارد سرمشق زندگی خود قرار دهیم.

رسول ابوالمحمدی مدرس و امام جماعت مسجد حضرت عـمر(رض) سقز دیگر سخنران این مراسم، نیز از ضرورت الگو قرار دادن پیامبر (ص) در همه‌ی امور به‌وسیله‌ی مسلمانان سخن گفت.

سیدفتاح حسینی نماینده‌ی اسبق مردم ارومیه‌ در مجلس شورای اسلامی در این مراسم بر محرومیت علما و اساتید علوم دینی کردستان تأکید نمود و این قشر از جامعه‌ی اهل سنّت ایران را محرومترین علمای دینی جهان اسلام قلمداد نمود. این وکیل دادگستری همچنین افزود: ماموستایان کرد با اینکه‌ در زیر بار محرومیت و فشار بوده‌اند اما هرگز زیر بار ظلم نرفته‌اند. وی همچنین از اینکه‌ بسیاری از روستاها از نعمت وجود عالمان دینی محرومند اظهار تأسف نمود و مسئولیت این مسئله‌ی مهم را متوجه‌ خانواده‌ها و مدیریت سیاسی کشور نمود. وی گفت: ما در گذشته‌ مردان بزرگی همچون سلطان صلاح‌الدین ایوبی داشته‌ایم و برای احیای دین و ابقای آن باید فرزندان خود را تشویق به‌ فراگیری علوم دینی نموده‌ و دست کم در هر خانواده‌ یک نفر را به‌ دین و خدمت بدان، هدیه‌ نماییم.
خسینی در بخشی از سخنانش از فشارهای بخشی از حاکمیت بر مدرسه‌ی مستقل و مردمی علوم دینی صلاح‌الدین ایوبی منطقه‌ی اسلام آباد ارومیه‌ اشاره‌ کرد و اضافه‌ کرد اولیای مدرسه‌، باید با عزت به‌ کار خودشان ادامه‌ داده‌ تا خلأ کمبود یا فقدان ماموستا در مناطق کردنشین از بین برود.
حسینی که‌ در نشست بخشی از نخبگان آذری و کرد با مهندس موسوی در ارومیه‌ به‌ عنوان نماینده‌ی نخبگان کرد سخنرانی کرده‌ بود افزود: من در آن نشست از ضرورت اجرای اصول 12، 15و 19قانون اساسی سخن گفتم و نیز بر تطبیق فقه‌ اهل سنّت و قضاوت بر مبنای آن، در مناطقی که‌ اکثریت آنان اهل سنّت هستند، پای فشردم.
حسینی افزود: نشست امروز بر شجاعت من افزود و ما باید پیامبر(ص) را الگوی خود قرار دهیم که‌ با حکمت و عزت در مقابل ظالمان ایستاد. وی در پایان بر سیره‌ی انسانی پیامبر اسلام(ص) که‌ در آن رنگ و نژاد اصلاً معنایی نداشت، اشاره‌ نمود. سید فتاح حسینی در پایان سخنانش یادآوری نمود که‌ ما باید شخصیت پیامبر(ص) را که‌ برای اجرای قانون الهی از هیچ چیزی فروگذار نکرد و همه‌ی اهانتها و فشارها را تحمل نمود تا سرانجام عدالتش همه‌ی ابرقدرتهای زمان را به‌ زانو درآورد، الگوی خود قرار دهیم.

محمد خضرنژاد امام جماعت و مدیر مدرسه‌ی روستای کوسته‌ در سخنانی از غربت ماموستا و علوم دینی در جامعه‌ اشاره‌ کرد و گفت: هدف ما از برگزاری چنین مراسمی پاسخگویی به بخشی از اتهامات، اهانتها و شبهه‌هایی است که‌ نسبت به‌ شخصیت پیامبر(ص) روا داشته‌ می‌شود. وی همچنین اضافه‌ کرد: متأسفانه هیچ کس از مسلمانان، حاضر نیست فرزند خود را وقف فراگیری علم و دین نماید. خضرنژاد از استهزا و مسخره‌ نمودن آموزه‌های دینی از سوی برخی از ناآگاهان اظهار ناراحتی نمود و گفت: در روز آخرت ما مسلمانان، بی‌باوران نامؤمن را مسخره‌ خواهیم نمود. وی در پایان بر اسوه‌ بودن پیامبر(ص) و ضرورت پیروی از سنّت ایشان تأکید نمود و افزود: من تنها یک پسر دارم و آنرا وقف دین خدا نموده‌ و اکنون وی در همین مدرسه‌ طلبه‌ی علوم دینی است و به‌ طور قطع اگر فرزندان دیگری هم داشته‌ باشم همه‌ی آنان را در همین مسجد طلبه‌ی علوم دینی خواهم نمود.

عبدالقادر کردی مدرّس و امام جمعه‌ی شهر نالوس اشنویه‌، ضمن انتقاد از سخنان دکتر جلالی‌زاده‌ در زمینه‌ی مقصر اعلام نمودن ماموستایان بر دین‌گریزی و دین‌ستیزی جوانان، گفت: در این زمینه‌ ماموستایان هیچ خطا و تقصیری نداشته‌ و وظیفه‌ی خود را به ‌انجام رسانده‌اند. ماموستایان علیرغم قلت امکانات و داشتن مشکلات فراوان وظایف خویش را به‌ خوبی انجام داده‌اند.
عمر رحیم‌پوری مدرس و امام جماعت علوم دینی مسجد دارالاحسان بوکان نیز ضمن تبریک به‌ مناسبت اجازه‌نامه‌ی به‌ طلاب مجاز، تأکید کرد که‌ علوم انسانی، علوم دینی و تجربی باید فرا گرفته‌ شوند و همه‌ی اقشار جامعه‌ را به‌ لزوم فراگیری دین و علوم فرا خواند‌، آموزش را جهاد قلمداد نمود‌ و از همگان خواست آنرا سرلوحه‌ی زندگی خود قرار دهند.
گفتنی است این مراسم‌ در ساعت 9:30 صبح با تلاوت آیاتی از کلام الله‌ مجید با صدای انصار اصلاح‌جو آغاز و با سرود ایوب سازگار ادامه‌ داده‌ شد، ملاحسین علیمردای نیز از ضعف عملی مسلمانان انتقاد نمود.
ملایوسف نامی سرودی را تقدیم حاضران نمود و علی سلیمی از افراد شاخص شورای روحانیت و مرکز بزرگ اسلامی بوکان نیز سخنانی را به‌ سمع حضار رساند.
گروه‌ سرود توحید و گروه‌ سرود مدرسه‌ی علوم دینی صلاح‌الدین ایّوبی ارومیه، در لابه‌لای سخنرانی‌ها به‌ اجرای چند سرود اسلامی پرداختند، هریک از ملاحسن قه‌ڵاکۆن، ملاشفیع جهانگیری و ملااحمد ویسی از اشنویه‌ اشعاری ‌را قرائت نمودند. اجرای این مراسم به‌ عهده‌ی ملاحسین قیطرانی امام جماعت مسجد روستای یکشوه‌ی بوکان بود.

در حاشیه‌ی مراسم:
- تعداد قابل توجهی از اساتید علوم دینی که در این نشست حضور به هم رسانده بودند از اعضای جماعت دعوت و اصلاح ایران بودند.
- در این مراسم که صاحبان گرایشهای مختلف فکری اسلامی در آن حاضر بودند جو بسیار برادرانه و مملو از معنویت و اخوت حاکم بود.
- همگان بر ضرورت اجرای چنین مراسمها و نشست‌هایی اذعان داشتند.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1388/03/21

سلام بر اهل سنت
سلام بر علمای دلسوز و خادم دین
پایدار باشید