میرحسین موسوی در مهاباد: بنده اعتقاد دارم که ایرانی‌ترین ایرانی‌ها کردها هستند

میرحسین موسوی در مهاباد: بنده اعتقاد دارم که ایرانی‌ترین ایرانی‌ها کردها هستند

(گزارش مشروح دیدار مهندس موسوی با مردم مهاباد)
  در ادامه‌ی سفر دو روزه‌ی مهندس میرحسین موسوی به استان آذربایجان غربی و دیدار با اقشار مختلف مردم شمال استان در روز سه‌شنبه 5 خردادماه در ارومیه؛ روز چهارشنبه 6 خردادماه 88 ساعت 12ظهر با هیئت همراه به شهرستان مهاباد وارد شد و از طرف عده‌ی زیادی از حامیان خود که با پلاکاردها و تصاویری از ایشان و بامچ بندها و سربندهای سبز از شهرهای مهاباد، بوکان، شاهین‌دژ، میاندوآب، سردشت، اشنویه، پیرانشهر و نقده برای دیدار با ایشان از ساعتها قبل در محوطه و اطراف مسجد فرهنگیان مهاباد تجمع نموده بودند با شعارهای «صلی علی محمد بوی صداقت آمد، بژی بژی موسوی و موسوی پاینده رئیس جمهور آینده» مورد استقبال گرم مردم قرار گرفت.
مهندس میرحسین موسوی سخن خود را چنین آغاز کرد که: «بنده افتخار می‌کنم که در مهاباد هستم، در این شهر، شهر فرهنگ، شهر سیاست و شهر بزرگ اندیشمندان کردستان عزیز ما. مهاباد یقیناً با تاریخ و سابقه‌ای که دارد یک شهر استثنایی است و متعلق به یک تمدن بسیار بزرگ و طولانی است.
بنده اعتقاد دارم که ایرانی‌ترین ایرانی‌ها کُـردها هستند و این حتی در اساطیر ما آمده است. شاهنامه را مطالعه کنید شما هم این را خواهید دید که ایرانی‌ها را چه کسانی تشکیل دادند.»
مشکل ما بحث نگاه در وضعیت سیاسی است. آن چیزی که این گلایه‌ها و مشکلات را ایجاد می‌کند این نگاه‌ها است که باید عوض شود.
در مورد وحدت ملی ما، در مورد اصالت کرد و کردستانی ابهامی در میان ملت ما وجود ندارد و در اینکه مشکلاتی هست ودوستان به بخشی از آنها اشاره نمودند، هیچ حرفی و شکّی نیست. بحث بر سر این است که ما یک ملت بزرگی هستیم با تاریخ طولانی و قومیت و فرهنگ‌ها و زبانهای گوناگون که در کنار هم قرار گرفته‌اند.

یک نگاه هست که این تفاوت‌ها را به نگاه تهدید می‌بیند و نگاه دیگری هست که این تنوع و این گوناگونی را به دیده فرصت می‌بیند. و از لحاظ زیباشناسی باعث اعتلا و بیشتر زیبا جلوه کردن ایرانی و ایرانیت در سراسر جهان تلقی می‌کند. ما باید تلاش کنیم آن نگاه دوم در کشور حاکمیت پیداکند که حلال بسیاری از مشکلات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی ملت ماست و زمینه را برای رفع مشکلاتی که قانون اساسی اگر در اجرا هم داشته باشد فراهم بکند.

موسوی سپس با قرائت شعر «چون بژی شه‌رته نه وه‌ک چه‌نده بژی» گفت که این شعر شرح حال ماست که ما می‌خواهیم چگونه زندگی کنیم؟ آیا در تفرقه، در قرار گرفتن اقوام در برابر هم یا اینکه فرهنگ‌ها در مقابل هم قرار بگیرند یا اینکه تصورکنیم که اینها همه زاده‌ی یک شجره و درخت تناور و تنومندی هستند که ریشه در تاریخ ما دارد؟

وی در ادامه‌ افزود: ما مجبوریم که برگردیم و نگاهی در کشور برای زیستن پیدا کنیم و راههایی بجوییم که بتوانند این نیروها و این فرهنگ‌ها را در کنار هم قرار دهد. اولین نکته این است که ما نگاه امنیتی خود را نسبت به فرهنگ‌ها و قومها کنار بگذاریم. ما به همه‌ی کشور خود و این تنوع به دید فرصت نگاه کنیم و دید امنیتی نباید بر آن حاکم باشد. بنده خبر دارم که حتی در مسایل اقتصادی هم دید امنیتی حاکم می‌شود و مشکلاتی در منطقه پیدا می‌کند. ما نمی‌توانیم و مدیریتمان ضعیف است و نمی‌توانیم مشکلات راحل کنیم در نتیجه در مقابل فردی که آذوقه‌ی زندگی خود را و مایحتاج زندگی خود را با یک چیز کم دارد تأمین می‌کند قرار می‌گیریم. این بر عهده دولت‌هاست که در سطح کلان مشکلات را حل بکنند و این مسایل را حل کنند و به نوعی حل بکنند که ضامن ترقی و پیشرفت مسایل اجتماعی و اقتصادی این منطقه بشود و هم امکان بهره‌گیری از فرصت‌هایی که در منطقه ایجاد شده است را فراهم بکند. اینکه این فرهنگ، اِین اقتصاد و سیاست در خدمت سیاست ملی ما، در خدمت ایران بزرگ قرار بگیرد. ما اینها را باید فراهم بکنیم.

موسوی افزود: ما در دوران جنگ و دفاع مقدس دوستی داشتیم دائم تکرار می‌کرد که سرنوشت ایران فقر نیست، سرنوشت آذربایجان فقر نیست، سرنوشت کردستان فقر نیست، سرنوشت خوزستان فقر نیست و اگر فقر هست به مدیریت ما برمی‌گردد و ربطی به امکانات و سرمایه‌های کشور ندارد.
چیزهایی که دوستان در اینجا به آن اشاره کردند حقی است که گفته می‌شود و این آدمها را آزار می‌دهد، دولت یانباید قول بدهد و یا اگر قول داده است و پتروشیمی را شروع کرده در دولت بعدی نباید آن تعهد بهم بخورد. اصلاً این ویژگی یک حکومت قانونمدار است. هر کس تعهد بکند بعدی موظف است آن را دنبال کند اگر می‌خواهد تغییری هم در آن ایجاد کند باید مطابق قانون و مقررات باشد همینطورخودسرانه و سلیقه‌ای که نمی‌تواند باشد و اینکه چون با دولت سابق مشکل داریم مسایل را متوقف کنیم و سیاست و طرحهای قبل را از یاد ببریم. این مشکلی هست که هم اکنون ما داریم.

مهندس موسوی با اشاره به اینکه بدلیل اهداف کوتاه مدت دولت منابع ما صرف می‌شود و وقتی ما در سطح کشور یا این منطقه از امتیازات خوب استفاده نمی‌کنیم در چهره‌ی قاچاق خودش را نشان می‌دهد. وقتی ما به شیوه‌ای مناسب از امتیازات ویژه‌ی این منطقه استفاده کنیم نه تنها اقتصاد و فضای سیاسی و فرهنگ این منطقه را متحول می‌کند بلکه می‌تواند فضای ملی ما را هم متحول کند.

وقتی ما در سیاست تعامل با خارج را داشته باشیم، سیاست تنش‌زدایی داشته باشیم و طرح جامعی برای استفاده کردن از این امکانات داشته باشیم بسیاری از پروژه‌ها از جمله همین پتروشیمی مهاباد یک چیز خُرد و کوچک در مقابل آن خواهد بود. ما به برنامه‌ریزی پشت کرده‌ایم، ما به نیروی انسانی خود پشت کرده‌ایم و از نیروهای متخصص خود استفاده نمی‌کنیم در نتیجه به چیزهای ریز پرداختیم.

مهندس موسوی در انتقاد به‌ دولت کنونی اضافه‌ کرد: دولت به استانها مراجعه می‌کند و در یک نشست و برخاست 200 مصوبه را تصویب می‌کند ولی تمام طرحهای ما فراموش می‌شود تمام طرحهای اصلی ما فراموش می‌شود. آیا این کشت و صنعت در اینجا مهمتر است، این پتروشیمی مهمتر است یا طراحی زیرساختهای بزرگی که به اقتصاد اروپا متصل می‌شود؟
آیا سیاست خارجی که بتواند این نوع تصمیمات اقتصادی را مانند دانه‌های تسبیح کنار هم جمع کند مهمتر است یا بیاییم با دو سه تا سوله‌زدن مردم این استان را برای انتخابات راضی کنیم یا مردم این استان برای ما هورا بکشند؟

موسوی در مورد مطبوعات و آزادی بیان اظهار عقیده‌ کرد: من توسعه نشر در کردستان، کتاب در کردستان، مجلات در کردستان را فرصت می‌دانم. زمان جنگ با حداقل امکانات که ما داشتیم من موافق این نظریه بودم و کسانی که در این زمینه فعال بودند این نظریه را می‌دانند. من تعطیلی نشریات یا کم شدن نشریات را نه تنها به ضرر کردستان بلکه به ضرر توسعه ملی خودمان می‌دانم. ما نباید از نشریات و کتاب ترس داشته باشیم. ما باید از همه‌ی فرهنگ‌های خود و روشنفکران خود استقبال بکنیم.

وی در مورد کردستان اضافه‌ کرد: اینجا شخصیت‌های بزرگی را پرورش داده است که بعضی از آنها سهم عظیمی در معرفی حتی فرهنگ و زبان فارسی داشته‌اند. وی ضمن اشاره‌ به‌ ماموستا هه‌ژار شاعر، نوینسنده‌ و مترجم زبردست مهابادی گفت: همین کتاب قانون را چه کسی ترجمه کرده است که از نفیس‌ترین ترجمه‌های تاریخ معاصر کشور ماست؟ یا محمد قاضی که دین بزرگی بر ادبیات معاصر ما دارد. ما دهها نفر را به همین ترتیب می‌توانیم نام ببریم. آیا وقتی چنین استعدادهایی را داریم باید آغوشمان برای این مسایل باز باشد و اینها را حمایت کنیم و گسترش بدهیم یا در جهت محدودیت پیش برویم؟

بنده این سیاست را نه تنها در این منطقه بلکه در سطح کشور به‌صورت رسمی اعلام کردم و آن استقبال از این روحیه و امکانات است.
مهندس موسوی کاندیدای مورد تأیید اهل سنت با اشاره به قانون اساسی در مورد راهبرد «شورا» افزود: که در اول انقلاب و پیدایش جمهوری اسلامی با توجه به قومیت‌های گوناگون که در کشور هست این بحث صورت گرفت که ما باید به سمت چه نظامی برویم همه اتفاق نظر داشتند که یک عدم تمرکزی باید وجود داشته باشد، استفاده از همه‌ی نیروها و چاره را در مسئله‌ی شوراها دیدند. شوراها اینک تقلیل پیدا کرده به مسئله شوراهایی که شهرداری‌ها را اداره بکنند. بنده از اولین کارهایی که بعد از انتخاب شدن خواهم کرد بردن لایحه‌ای به مجلس است که از همه ظرفیت‌هایی که این شوراها می‌توانند از آن استفاده بکنند اعم از واگذاری مسئولیت‌هایی که از وزارتخانه به این شوراها بدهد، اداره‌ای که در بحث امنیت و سلامت و آموزش کشور می‌توانند داشته باشند و نقشی که در طراحی و نظارت بر پروژه‌های منطقه‌ای می‌توانند داشته باشند، بنده بر این اساس این قانون را به مجلس خواهم داد و تلاش می‌کنم که آنرا اجرا کنم.

وی با اشاره به اینکه اختیارات رئیس جمهور هم محدود است و نمی‌تواند به تنهایی قول حل تمام مشکلات را بدهد گفتند که من در جهت رسیدن به خواسته‌های برحق تلاش خود را خواهم کرد. همین که دوستان اشاره کردند که فضای مهاباد نسبت به چهار سال قبل تغییر کرده در نتیجه آمدن دولت‌ها می‌تواند این تأثیر را داشته باشد. می‌خواهم بگویم که اگر ما یک خط مشی روشن داشته باشیم و طرحهای قوی داشته باشیم و پیگیری بکنیم در آن حدی که مربوط به ریاست جمهوری است در آن حدی که مربوط به دولت هست، در حدی که این دولت با تلاش و پیگیری خودش می‌تواند کارها را به جلو ببرد، اینکار را من تعهد می‌کنم ولی اینکه دوستان تصور کنند که اینجا تعهدی بکنم و فردا انجام نمی‌دهم و نمی‌کنم نه! بنده این تعهد را نمی‌کنم و بنده خدمت همه عرض می‌کنم که تلاش خود را برای اجرای قانون اساسی خواهم کرد و روی این مسئله خواهم ایستاد. ولی اجرای قانون اساسی در ارتباط با ارکان نظام است، مجلس هست و جاهای دیگر.

اینجانب تلاش خودم را در حدی که دولت خواهد توانست را در اینجا مطرح می‌کنم. بحث نهادینه کردن رسیدگی به این منطقه را قطعاً دنبال خواهم کرد. حذف نگاه امنیتی به منطقه که تا اندازه زیادی در اختیار دولت هست و بنده در این زمینه تلاش خود را می‌کنم و عقیده و ایده‌ام بر این هست و اصلاً نمی‌توانم خلاف این را تصور کنم و در هر شرایطی این را عمل خواهم کرد و البته اختیار با همه‌ی مردم عزیز و فهیم و دانشمند و سیاسی مهاباد است، خودتان تصمیم بگیرید.

مهندس موسوی ادامه‌ داد؛ یک قضیه را تذکر دادند و با این بحث‌هایی که در اینجا شد سازگاری دارد زیرا در جاهای دیگر هم مطرح کردم، بنده رسماً اعلام کردم که یک معاونت تحت عنوان «حفظ حقوق شهروندی» در ریاست جمهوری ایجاد می‌کنم.

در رابطه با مسکن مهر هم اشاره‌ای بکنم زیرا جوسازی در رابطه با انتخابات زیاد هست و بعضی‌ها شایعه کرده‌اند که اگر بنده بیایم تمام تعهداتی که در این رابطه با مردم بسته شده رابه‌هم می‌زنم؟!!
اعتراض بنده به دولت فعلی همین است. هر دولتی که می‌آید مجبور و موظف است، از نظر قانونی موظف است که تمام تعهدات دولت قبلی را ادامه دهد، نمی‌شود که دولت بیاید تعهدی بدهد و دولت بعدی که آمد انگار که از آمریکا و اروپا آمده و شانه از زیر بار این تعهدات خالی بکند. بنابراین هر تعهدی که داده شده است بنده ادامه خواهم داد و البته سعی خواهم کرد که این تعهدات اگر مربوط به پروژه‌ها است آنها را بهتر انجام بدهم.

وی در خاتمه‌ی سخنانش افزود: «مابدون کردستان ایران نداریم و شما یقین بدانید که این اعتقاد دیرینه‌ی بنده هست، بنده زمانی که جوان بودم و دانش آموز کتاب دکتر رشید یاسمی را در مورد نژاد کرد مطالعه کرده‌ام. من برای همیشه خودم را با شما یکی می‌دانم.» مهندس موسوی با شعار «بژی کوردو کوردستانی ایران، بژی کوردو کوردستان ایران» صحبتهای خود رابه پایان رساند.

در ابتدای مراسم ماموستا ملاعلی خالدی از روحانیون برجسته‌ی مهاباد و امام جماعت مسجدجامع فرهنگیان ضمن خیرمقدم به ایشان با اشاره به حدیثی از پیامبر بزرگوار اسلام(ص) که می‌فرماید: «دو طایفه هستند که اگر صالح باشند جامعه صالح خواهد بود و اگر فاسد باشند باعث فساد اجتماع می‌شوند که علما و امرا هستند.» اظهار امیدواری نمود که اگر می‌خواهیم جامعه‌ای صالح و درستکار داشته باشیم هم علما باید آستین همت بالا بزنند و هم مسئولان کمرهمت ببندند و در راستای ارائه‌ی خدمات و برقراری عدالت هر آنچه را که برایشان مقدور است انجام بدهند.

استاد خالدی خطاب به مهندس موسوی گفت: «آقای موسوی اجرای عدالت آرمان همه‌ی انسانها است و بسیاری از قومها در آرزوی روزی هستند که عدالت سایه‌ی مبارکش را بر آنها بیفکند و این مقدور و امکان‌پذیر نیست مگر با داشتن قانون خوب و اجرای خوب که اگر ما حتی قانون خوب هم داشته باشیم ولی مجریان خوبی نداشته باشیم، آن قوانین معطل می‌مانند و اگر مجریان خوبی هم داشته باشیم اما قوانین مناسب نباشند دست مجریان بسته خواهد بود. حالا ما قوانینی داریم که می‌تواند بستر مناسبی برای همه‌ی مذاهب و اقوام و گویش‌ها باشد و فقط مانده است که ما مجریان خوبی را انتخاب کنیم که آن مجریان در راستای عملی نمودن خواسته‌ها و مطالبات برحق همه‌ی اقوام و مذاهب و اقشار مردم گام بردارند.»

وی همچنین به عدم توجه صدا و سیمای مرکز مهاباد به اعتقادات مردم منطقه و زبان مردم کرد اشاره نموده و خواستارحضور کردها و اهل سنت در پست‌های وزارت یا استاندار شد و از تبعیض‌های موجود در رابطه با قوم کرد و اهل سنت گلایه‌هایی نمود.

سپس دکتر حسن شیخ‌آقایی به نمایندگی از طرف فعالان سیاسی و فرهنگی مهاباد در نطقی طولانی از وجود نابرابری‌ها و تبعیض‌ها گلایه نموده و آرزو کردند که با روی کار آمدن مهندس موسوی مسئله‌ی بازگشت کردهای مقیم خارج به خانه و کاشانه‌ی خود با تضمین امنیت آنها بدون توجه به عقاید و گرایش‌های آن مرتفع گردد.


در بدو ورود به جایگاه دختر نوجوان مهابادی که لباس سبزرنگ و زیبای کُردی رابه تن داشت به وی خیرمقدم گفت و آرزو کرد که این سید بزرگوار بتواند با رأی این مردم در جهت ساختن ایرانی آباد گام بردارد.
سپس با استقرار ایشان و هیئت همراه که نماینده‌ی مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی دکتر عثمانی نیز از جمله آنان بود در جایگاه بعد از تلاوت قرآن از طرف یکی از نوجوان مهابادی حامد کتانی مسئول ستاد تبلیغاتی میرحسین موسوی در مهاباد نیز رسماً به ایشان خیرمقدم گفت.

حاشیه‌های حضور مهندس موسوی در مهاباد:

- حضور جمعی از روحانیون برجسته‌ی مهاباد که‌ عموماً از اعضای جماعت دعوت و اصلاح ایران بودند در میان اقشار مختلف مردم قابل توجه بود.
- نسخه‌ای از نامه سرگشاده‌ی روحانیون اهل سنت کردستان به رهبر انقلاب در لغو مصوبه‌ی613 شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره‌ی مدارس علوم دینی اهل سنت به‌ مهندس موسوی تحویل داده‌ شد.
- بعضی از تشکل‌های فرهنگی و کارگری با پارچه نوشته‌هایی که در محوطه نصب کرده بودند و یا با اطلاعیه‌های مکتوبی که در بین حضار توزیع کردند حمایت خود را از مهندس موسوی اعلام نموده بودند.

- اعضای جماعت دعوت و اصلاح ایران شاخه‌ی مهاباد نیز بیانیه‌ی این جماعت را در رابطه با انتخابات و مطالبات اقوام و مذاهب در بین مردم توزیع کردند.

- دکترعیسی کلانتری، مهندس عبدالعلی‌زاده، خانم شهربانو امانی، آقای معروف صمدی (فرماندار سابق مهاباد)، دکترزهرا رهنورد (همسر مهندس موسوی)به همراه دکترمحمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی و تعداد زیادی خبرنگار از رسانه‌های ارتباط جمعی و جمع دیگری از مدیران دوران اصلاحات مهندس موسوی را همراهی می‌کردند.

- حضور جوانان زیادی از برادران اهل تشیع شهرهای همجوار مهاباد و عدم بروز هرنوع مشکل کوچک و بزرگ در رابطه با شعارها و تراکت‌هایی که دردست داشتند نشان داد که با یک نگاه باز و آزاداندیشانه می‌توان هر نوع طرز تفکر و اعتقاد را تحمل نمود و از تنوع آنها در جهت رسیدن به اهداف مشترک که قانونمداری، عدالت و آزادی است بهره کافی و وافی را برد.

- بعد از پایان دیدار مهندس موسوی با مردم ایشان با هیئت همراه مهاباد را ترک کردند ولی خانم رهنورد و امانی جهت برگزاری یک جلسه با خانمها در محل مسجد باقی ماندند.

- محل مراسم به شیوه‌ی شایسته‌ای از طرف نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی کنترل شد و هیچ نوع مشکلی بوجود نیامد.

میرحسین موسوی در مهاباد: بنده اعتقاد دارم که ایرانی‌ترین ایرانی‌ها کردها هستند
بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1388/03/09

سخنان ملا علی خیلی کامل و گویا بود امید که گوش شنوا و چشم بینا باشد.

2
بدون‌نام
1388/03/10

ماموستا ملاعلی خالدی ازروحانیون برجسته ی مهاباد وامام جماعت مسجد فرهنگیان ضمن خیرمقدم به ایشان وبااشاره به حدیثی ازپیامبربزرگواراسلام(ص) که می فرماید: دوطایفه هستند که اگر صالح باشند جامعه صالح خواهد بود واگرفاسد باشند باعث فساد اجتماع می شوند که علما وحکما هستند . اظهارامیدواری نمود که اگر می خواهیم جامعه ای صالح ودرستکارداشته باشیم هم علما باید آستین همت بالا بزنند وهم مسئولین کمرهمت ببندند ودرراستای ارائه خدمات وبرقراری عدالت هرآنچه راکه برایشان مقدوراست انجام بدهند .
ایشان خطاب به مهندس موسوی گفتند آقای موسوی اجرای عدالت آرمان همه ی انسانها است وبسیاری ازقومها درآرزوی روزی هستند که عدالت سایه ی مبارکش رابرآنها بیفکندواین مقدور وامکان پذیرنیست مگرباداشتن قانون خوب واجرای خوب که اگر ما حتی قانون خوب هم داشته باشیم ولی مجریان خوب نداشته باشیم آن قوانین معطل می مانندواگرمجریان خوب هم داشته باشیم اما قوانین مناسب نباشند دست مجریان بسته خواهد بود. حالا ما قوانینی داریم که می تواند بستر مناسبی برای همه ی مذاهب واقوام وگویش ها باشد وحال مانده است که ما مجریان خوبی را انتخاب کنیم که آن مجریان درراستای عملی نمودن خواسته ها ومطالبات برحق همه ی اقوام ومذاهب واقشار مردم گام بردارند...
ایشان ضمن اشاره به تلاش همه ی مردم ایران ازهرقوم ومذهبی برای نابودی رژیم ستم شاهی اظهار داشتند باوجود گذشت 30 سال ازانقلاب وتصویب قانون اساسی موجود که حداقل هایی ازحقوق اقوام ومذاهب مختلف درآن به رسمیت شناخته شده است امّا به جرأت میتوان گفت که همه ی اصولی که مربوط به حقوق اقلیت ها ومذاهب است همچنان معطل مانده است ودرهاله ای ازابهام قراردارد . ما30 سال است درسایه ی تبعیض ، بیعدالتی ها ونابرابری ها قرار داریم تبعیض هایی که ما شاهد آن بوده ایم عبارتند از امورزیر:

3
بدون‌نام
1388/03/10

ادامه سخنان ملا علی خالدی
1- عدم به رسمیت شناختن اعیاد مذهبی ما وعدم تعطیلی ادارات درمناطق اهل سنت درروز دوازده ربیع الاول که بخشی ازاعضای خانواده درروز عید درمنزل حضور دارند وبخشی ازآنها هم باید برسرکاراداری بروند.
2- صداوسیمای مهاباد هنوز اجازه ی پخش اذان اهل سنت را نمی دهد واگرچه این روزها استارت عملی شدن آن توسط رهبردرسنندج زده شد ولی همچنان صداوسیمای مهاباد بی خبرمانده است وانگار هیچ اتفاقی نیفتاده است ؟
3- صداوسیمای مهاباد که باید منعکس کننده آداب وعقاید منطقه ی ماباشد هنوز اجازه پخش نام خلفای راشدین وامهات المؤمنین رانمی دهد وصداوسیمای مهاباد به جای اینکه اعتقادات ومطالبات این دیار وسامان رامنعکس کند فقط مسایل مذهبی مربوط به برادران اهل تشیع را رواج می دهد، درحالی که درزمان طاغوت این صداوسیما دراختیار ما بود ومطابق معتقدات وآداب ورسوم خودمان ازآن استفاده می کردیم.
4- کتابهای درسی مدارس ودانشگاهای ما ازتوهین به مقدسات اهل سنت ابایی ندارند. به جای اینکه مسئولین منطقه ای ما ترتیبی بدهند تادردوره های ضمن خدمت وتربیتی معلمان خلفا شناسی را تدریس کنند ولی فقط مهدویت شناسی را برای برادران ما می گذارند.
5- برادران ومجریان امورمنطقه درمسایل مذهبی ما خیلی دخالت می کنند واجازه نمی دهند که مابرابرمذهب خود عمل کنیم.
6- عرصه رابرمطبوعات مستقل ما تنگ کرده واجازه نمی دهند که ما روزنامه یاهفته نامه یاماهنامه ای داشته باشیم مایک درحال حاضر یک ماهنامه داریم ویک ماهنامه وزین دیگر به نام پیام کردستان داشتیم که بابهانه های واهی آن راتوقیف کردند.
7- زبان کردی که قانون اساسی آن رابه رسمیت شناخته است درمدارس ودانشگاهها تدریس نمی شود وبچه های ما ازوقتی وارد مدرسه می شوند قبل ازاینکه زبان مادری خودرایادبگیرند باید زبان دیگری رابیاموزندوصداوسیمای ما درمهاباد به جای ارائه ی برنامه هایی که اصلاً هیچ ارتباطی بااین دیاروسامان ندارد زبان کردی راپخش کند.
8- کردها وسنی ها بعدازگذشت 30 سال ازانقلاب هنوزاجازه راهیابی به مدیریتهای کلان همچون وزارت خانه ها یااستانداری ها رانداشته اند مامی خواهیم بدانیم اگر قراربراتفاق است چرایکبار اتفاق نیفتاد که یک کرد یااهل سنت بتواند به مقام وزارت برسدواگر گزینشی است آن حساب دیگردارد.وحتی دراین سامان به اشخاص مستقل وغیروابسته اجازه حضوردرمدیریتها رانمی دهندوفقط درزمان آقای خاتمی آن شخصیت هوشمند بعضی ازمدیریت ها به اهالی بومی سپرده شدند.ولی بعداز رفتن آقای خاتمی وضعیت به سابق برگشت وبلکه خیلی هم بدتر شد.
9- ازنظر اقتصادی واجتماعی مناطق کردنشین وسنی نشین ازهمسانی باسایرمناطق بی نصیب وبی بهره اندهمچنانکه مهندس ادب می گفتند وقتی که من ازشمال آذربایجان غربی وارد جنوب استان آذربایجان غربی شدم تصورکردم ازبرلین غربی به برلین شرقی می روم.
10- درحالی که جوانان تحصیلکرده ی ما دراینجا بیکارند کسانی راازمناطق دیگر آورده اند تامناصب راتصاحب کنندتابچه هاوجوانان ما همچنان بیکار بمانند.
11- نرخ تورم بیدادمی کند ودرحالی که بنابود دولت فعلی نرخ تورم راتک رقمی کند نرخ آن سه برابرشده است ودرحالی که بنابود سود وام بانکی راتک رقمی کند ولی آن هم سه برابرشده است وماازاین مسایل خیلی رنج می بریم.
12- ماانتظارداریم که دوستان برای عملی کردن آرزوهای این دیاروسامان اقدامات مؤثری انجام دهند.
13- ما بیانیه شمارادرباره ی اقوام ومذاهب مطالعه کردیم که موارد خیلی مهمی درآن آمده است که می تواند بستر بسیار مناسبی برای عملی شدن خواسته ها وآمال ماباشد ولی ما دوست داریم که اززبان شخص حضرتعالی بشنویم که درصورت رسیدن به پُست ریاست جمهوری تاچه اندازه مطالبات معوقه وقوانین معطله قانون اساسی راعملی می نمایید.
14- آقای موسوی درهمسایگی ما مسایلی رخ داده است درعراق حالا کردها حکومت اقلیمی تشکیل داده اندودردولت مرکزی هم ریاست جمهوری ووزارت خارجه ومعاونت های کلیدی دراختیار کردهااست درترکیه هم اتفاقات عجیب وغریبی درحال رخ دادن است ومسئله کردها به سرعت درحال حل شدن است که انتظارداریم دردولت جنابعالی هم اقداماتشایسته ای صورت بگیرد که دیگر مامسئله ای بنام مسئله ی کردنداشته باشیم .
15- مامی خواهیم درهمه ارگانها ونهادهای امنیتی وغیرامنیتی مانند دیگران سهم داشته باشیم ولی نداریم.

4
بدون‌نام
1388/03/11

آفرین و صد مرحبا بز این جماعت بر این اصول پبشرفته بر این رهبر حکیم واین یاوران راستیین وسلام بر خالدی

5
بدون‌نام (مهمان)
1391/02/06

درود بر شما استاد گرانقدر و فهیم راهت پر رهرو

6
بدون‌نام (مهمان)
1392/04/10

درود بر جناب حاج ماموستا خالدی استاد بی ریا و بی پروا