هنرمند توانای کرد، استادقادر عبدالله زاده درگذشت

بوکان- پایگاه‌ اطلاح‌رسانی اصلاح

استاد قادر عبدالله زاده معروف به «قاله مه‌ڕه» از هنرمندان توانای کرد که در زمینه‌ی هنر فلوت‌زنی(شمشال) در این خطه از کشور فردی منحصر به فرد به شمار می‌آمد، روز پنجشنبه‌ 31/2/ 88 در حالیکه بعد از بستری شدن در بیمارستان بوکان به بخش سی سی یوی بیمارستان منتقل شده بود، چشم از جهان فرو بست.
نوازندگی قاله‌مه‌ڕه در زمینه شمشال برای هر قشر از جامعه کرد بسیار شناخته شده بود و آهنگ‌ها و نجواهای وی، همواره بسان موجی از احساسات وطن‌دوستی برای مردم کرد پذیرفته و دلنشین بود. از این روست که کمتر کسی را می‌توان نام برد که به آواز دلنشین قاله مه‌ڕه گوش جان نسپارد و یاد و ایام شیرین و تلخ گذشته را برای وی زنده و تداعی نکند. کاک قادر از خانواده‌ای فقیر و ندار متولد و از کودکی به کار کشاورزی و چوپانی پرداخته است و به گفته‌ی خود وی از کودکی با فلوت (شمشال) همدم بوده است و هر جا و هر شهر و هر کوهساری و برای هر کسی شمشال می‌نواخته است، چون مردم دوست و به هنری که داشته علاقه زیادی داشته است و مردم نیز بدان اهمیت می‌دادند و وی را مورد احترام قرار می‌دادند.
کاک قادر قبلا وصیت کرده بود که " بعد از مرگ من فلوتم را به موزه‌ی کردستان عراق منتقل کنید چون قدیمی و از نیاکانان کرد بر جای مانده و به دست من رسیده است و قدمت ان به ۱۵۰ سال قبل می‌رسد".
وی به دلیل تبحر در نوازندگی شمشال، در سطوح داخلی و خارجی جوایزی دریافت داشته است که برخی از آنها عبارتند از:
۱۹۹۳ جایزه آلمان به بهترین و اصولی‌ترین نوع نی نوازی به کاک قادر اما به دلیل فقر مالی نتوانست آن را دریافت نماید.
۲۰۰۲جایزه‌ی ویژه‌ی انفال در سلیمانیه (پیره‌مێرد)
۲۰۰۳جایزه‌ی مردم بوکان به کاک قادر
و جوایز دیگری از مردم کردستان ایران و عراق
قاله‌مه‌ڕه‌ درباره‌ی خود گفته است که: "اسم من قادر عبدالله زاده است. اهل روستای "کولیجه"، از توابع شهرستان "بوکان" هستم. 84 سالی سن دارم. "شیخ محمد"، شیخ منطقه بُرهان لقب " قاله‌مه‌ڕه‌" (قادر آرام) را به من داد. از 11 سالگی "شمشال" نواختم، و هرگز این ساز فلزی زرد رنگ را از خودم دور نکرده‌ام."
"شمشال" همان نی‌لبک فلزی است، که در سطح آن شش سوراخ وجود دارد و یکی از ساز‌های اصیل و قدیمی در منطقه "کردستان" است. شمشال، در شمار ساز‌های بادی فلزی برنجی قرار می‌گیرد و از لحاظ نوع صدا و وسعت در زمره‌ی ساز‌های بَم با طنین خاص خود است. این ساز از " مِسوار" که آلیاژی زرد رنگ است و از آن برای ساخت سماور‌های قدیمی زغالی استفاده می‌شده، ساخته می‌شود.
شیوه‌ی نوازندگی این ساز هم کاملاً تحت تاثیر وضعیت جغرافیایی منطقه‌ی «کردستان» است که طبیعتی کوهستانی و پستی- بلندی‌های بسیار دارد. نوع نوازندگی این ساز کاملاً پرشور و هیجان با صداهای قوی و ضعیف مکرر و تکرارهای متوالی است.
"قاله مه‌ڕه"، با قدی حدود 165 سانتی متر، دست‌های پینه بسته، مو‌های سفید، چهره‌ای آرام و صبور داشت. چهره‌ای که کمتر از سنش نشان می‌‌داد. او سازش را که بیش از 130 تا 140 سال قدمت دارد از یک "سید" خریده بود. سازی که روزها آن را زیر آستین لباس کردیش می‌گذاشت و شب‌ها آن را زیر بالشش.
پدر، پدربزرگ و برادران قاله مه‌ڕه هم از نوازندگان برجسته و مشهور شِمشال بوده‌اند؛ ولی در مورد خودش گفته است که هیچ‌کس استاد او نبوده و ساز زدن را به او یاد نداده است. قاله مه‌ڕه خدا را استاد خود می‌‌دانست. در مورد چگونگی شروع به نواختن شمشال گفته است که: "همه چیز از یک خواب شروع شد. فصل پاییز بود. بچه بودم، به‌ مهمانی یکی از فامیل‌هایم دعوت شده بودیم. برادرم و دو نفر دیگر از بستگانم شِمشال می‌‌زدند.
می‌‌خواستم شِمشال بزنم، ولی مثل آن‌ها نمی‌‌توانستم. آن‌ها هم مرا بیرون کردند و من هم گریه‌کنان به سمت یه خونه گِلی دویدم و تا اون جایی که ‌تونستم گریه کردم و همون جا خوابم برد. یک نفر اومد تو خوابم و بهم گفت: "عبدالقادر، عبدالقادر، پاشو، از بس گریه کردی حوصله خدا رو هم سر بردی، برو و شِمشال بزن." او ادامه می‌دهد: "وقتی از خواب بیدار شدم، شروع کردم به نواختن شِمشال. دیگه قادر دیروز نبودم و کسی حریف من نبود."
قاله مه‌ڕه، با آن که سواد خواندن و نوشتن نداشت ولی دریایی از موسیقی غنی کردستان را در سینه‌‌اش حفظ کرده بود. او، بیشتر آهنگ‌های ترانه‌هایش را خودش درست می‌‌کرد. داستان‌های عاشقانه و منظومه‌های حماسی کردستان خمیر مایه آهنگ‌های او بودند.
مقام یا ترانه، از انواع شیوه‌های موسیقی کردی است. مهم‌‌ترین ویژگی این آواز کردی، توجه به سوز درون و شکایت و زاری است و با موسیقی مقامی عرب، ایرانی و ترک تفاوت زیادی دارد.
قاله‌ مه‌ڕه‌ روز جمعه‌ ساعت 6 بعداز ظهر، طی مراسم باشکوهی با حضور هزاران نفر از مردم کردستان که‌ برای وداع همیشگی با هنرمند محبوبشان به‌ بوکان آمده‌ بودند، در جوار آرامگاه‌ هنرمند نامی کرد «حسن زیرک» در محل ناڵه‌شکێنه‌ی بوکان به‌ خاک سپرده‌ شد.
یادش گرامی و روحش شاد

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1388/03/03

قاله مه‌ڕه‌

که‌ ئه‌و هه‌واڵه‌م بیست هه‌ژام

که‌وتمه‌ بیری ئه‌و تابلۆیه‌ی که‌ نوسیمان و ئاماده‌مان کرد بیبه‌ین بۆی و به‌ داخه‌وه‌ قه‌د رێنه‌که‌وت دڵم که‌وته‌ ترپه‌.

ئه‌مه‌ش ده‌قی ئه‌و تابلۆیه‌ی که‌ ئێستا ئه‌ویش بێ ناز که‌وتووه‌.

به‌ نێوی خوا که‌ ده‌هه‌نده‌ و دلۆڤانه‌

شانی ئه‌دا
له‌ شان پاییز
ئاگرێکی ده‌سته‌مۆ بوو

ئه‌و بلوێره‌ی
له‌ کارێزی
سه‌ر به‌ هه‌وری
مامه‌ قاله‌وه‌
روا بوو.

( ح . به‌هرامی )

هۆ قاله‌ گیان
ئاوازه‌کانت، له‌م نتشتمانه‌دا چرۆیان کرد و هه‌ر لێره‌شدا که‌وتنه‌ فڕین.
هۆ قاله‌ گیان
له‌م چوارچێوه‌ی نیشتمانا،
تۆ جوانترین گوڵه‌ هێرۆی نۆته‌ی عیشقی.
مامۆستای رۆحی پاییزو شنه‌ی ئاهه‌نگی سه‌رکه‌وتنی به‌هاران و
جریوه‌ی مه‌لی ئازادی و سنور به‌زاندنی.

بۆ باڵای به‌رزی بلوێرت، ده‌ست ده‌نێینه‌ سه‌ر سینگمان و
به‌ بیستنی ترپه‌ی شمشاڵی ده‌رونت،
ده‌هه‌ژێین و دێینه‌ فڕین.

هومێده‌وارین ئێستا ئیتر بحه‌سێته‌وه‌.

طلوع دوباره

http://hamedbahramy.blogfa.com/

2
بدون‌نام
1388/03/03

بێگومان قاله‌مه‌ڕه‌ تا ئه‌به‌د ناوی هه‌ر ده‌مێنێته‌وه‌. به‌ڵام داخه‌که‌م ئه‌م هونه‌رمه‌نده‌ هه‌تا مرد قه‌درێکی ئه‌وتۆی نه‌بوو.

3
بدون‌نام
1388/03/03

داستان آن کشف مهم را در مورد آب و بلورهای آن شنیدید آدرس سایت آن دانشمند ژاپنی را خودتان ببینید.
http://www.masaru-emoto.net/english/ediary200608.html
شهادت آب
http://goonagoon.nasseh.ir/atcl_shahadate_ab.htm

4
بدون‌نام
1388/03/03

نویسنده: مه‌ولوود بارام 3 خرداد1388 ساعت: 13:54
خوای گه‌وره‌ رۆحی مامه‌قاله‌ به‌ به‌هه‌شتی به‌رینی شاد بکا، به‌راستی له‌کوێره‌وه‌ریدا ژیا، ره‌نجه‌ڕۆ بوو، له‌سه‌ر شه‌قامان داده‌نیشت، ئه‌و هونه‌ره‌ جوانه‌ی به‌ نرخێکی که‌م ئاراسته‌ ده‌کرد خه‌ڵک به‌ خێرا خۆیان یارمه‌تیان ده‌دا، ره‌وتی ژیانی هونه‌رمه‌ندی کورد هه‌ر وایه‌ تراژیدیای هونه‌رمه‌ندی کورد، وه‌کی مامۆستا هێمنی ره‌حمه‌تی ده‌ڵێ:
هونه‌رمه‌ندو ژینی خۆش مه‌حاڵه‌ هونه‌رمه‌ند ره‌نجه‌رۆیه ژینی تاڵه‌.

5
بدون‌نام
1388/03/03

حمایت از میر حسین، حمایت از اصلاح طلبی نیست

نویسنده : شهاب الدین شیخی
در مورد مطالبات زنان هم که اساسا سخنی به میان نمی آورد و از آن جا که در میان جنبش های اجتماعی و مدنی ‏مذکور، جنبش زنان، جنبشی است که اگر سقف مطالبات اش روشن نباشد حداقل کف آن روشن است، و نیازی به طرح ‏دوباره ی آن در دیدارهای تبلیغاتی نیست، موسوی عملا موضع نادیده انگاشتن اتخاذ کرده است.‏
موسوی در مورد اقوام ایرانی که در این چند ساله در قواره ی یکی از فعال ترین جنبش های سیاسی ایران ظاهر شده ‏اند از کلی گویی های تکراری همانند "تنوع اقوام فرصت است" و امثال هم بهره گرفته است ونهایتا به مبحث شوراها ‏نزدیک می شود و از تلاش برای تحقق ظرفیت واقعی شوراها سخن می راند. امری که نه تنها شعار تازه ای نیست ‏بلکه الگوی پیشنهادی آیت الله طالقانی در 30 سال پیش است و خاتمی تمام هم اش را در 8سال دوران حکومتش بر آن ‏نهاد.‏
در مورد جنبش های معطوف به رفع تبعیض های طبقاتی یعنی جنبش های کارگری نیز ظاهرا نمی توان از موسوی ‏ارایه الگویی بیش از الگوی اقتصاد اسلامی را انتظار داشت که وی هنوز خود را مدافع آن می داند. الگویی که احمدی ‏نژاد هم مدافع آن بود و یکی از متخصصین و مدعیان این الگو در اقتصاد(دانش جعفری) را به وزارت اش گمارد، اما ‏نتیجه آن شد که همه دیدیم.‏
در مورد برخورد با دیگر نیروهای سیاسی و ملی از جمله ملی مذهبی ها هم که کافی است به جلسه ای که حتا اجازه ‏طرح سوال به نیروهای ملی مذهبی داده نشد، اشاره کنیم.‏
به این ترتیب و از دید نگارنده میر حسین موسوی نه تنها گزینه ای برای پیش برد اصلاحات نیست، بلکه گزینه ای ‏است برای حفظ نظم موجود. اگر هم انتقاداتی به وضعیت فعلی دارد از آن روست که رفتارهای دولت فعلی را بر هم ‏زننده ی نظم حداقلی مورد نظر و مطلوب حاکمیت می داند.‏

ادامه این مطلب جالب را اینجا بخوانید
http://news88.blogfa.com/post-364.aspx

6
بدون‌نام
1388/03/03

ئه‌م به‌رهه‌مه‌ پێشکه‌شه‌ به‌ هونه‌رمه‌ندی نه‌ته‌وه‌یی مامه‌ قاله‌ مه‌ڕه‌ که‌ ناره‌ی شمشاڵی بۆته‌ ناسنامه‌ی میللی. ڕاسته‌ ئه‌م به‌سته‌یه‌ ئی شاعیری جوانی، گۆرانه که‌ بۆ هونه‌رمه‌ندێکی شمشاڵ ژه‌ن دروێش عدبوڵڵای وتووه‌ به‌ڵام مامه‌قاله‌ ئه‌گه‌ر له‌ دروێش له‌سه‌رتر نه‌بووبێ که‌متر نه‌بووه‌.
شمشاڵی قاله‌مه‌ڕه‌ له‌ یۆتوبدا ببنینن
فلوت مام قادر در یوتوب:
http://www.youtube.com/watch?v=oAmA0Zjhr3Q

8
بدون‌نام
1388/03/03

به‌ڕێوه‌ چوونی یه‌که‌مین کۆڕه‌یادی به‌یت و حه‌یران له‌ سه‌رده‌شت
به‌ ناوی یه‌زدانی مه‌زن
رۆژی پێنج شه‌ممه‌ 23/12/1385 هه‌تاوی سه‌رده‌شتی سه‌رسه‌وز و شاری به‌یت و حه‌یران، بوو به‌ خانه‌خوێ و مه‌ڵبه‌ندی عاشقانی فه‌رهه‌نگ و کولتوری شیرینی کورده‌واری.به‌یت وحه‌یران بێژان له‌ شاره‌کانی سه‌ڵماس،ورمێ،شنۆ،پیرانشار،مه‌هاباد،شاهین‌دژ،بۆکان،سه‌ققز،سنه‌،کرماشان، که‌نگاوه‌ر،خوراسانی ره‌زه‌وی و خوراسانی شیمالی‌یه‌وه‌ هاتوونه‌ سه‌رده‌شت و یه‌که‌مین کۆڕه‌یادی به‌یت و حه‌یران ، به‌ به‌رنامه‌ جوانه‌کانیان ده‌رازێننه‌وه‌.

سه‌ره‌تای به‌رنامه‌ مامۆستا هێرش بێتووشی به‌ڕێوه‌به‌ری به‌رنامه‌که‌ هه‌ر وه‌ک هه‌میشه‌ به‌ ده‌نگه‌ خۆش و هه‌ست بزوێنه‌که‌ی و شیعره‌ جوان و وشه‌ رازاوه‌کانی کۆڕه‌که‌ی رازانده‌وه‌ و به‌رنامه‌کانی له‌گه‌ڵ شادی‌ و چه‌پڵه‌ی ئاماده‌بووان ده‌ست پێکرد.

به‌ دوای خوێندنه‌وه‌ی قوڕئانی پیرۆز،به‌ڕێز کاوه‌ حه‌ییاک لێپرسراوی به‌رنامه‌که‌ (رئیس مجتمع فرهنگی هنری) به‌خێر هاتنی میوانه‌کانی کرد و له‌ گه‌ڵ داوای لێبوردن له‌وه‌ی که‌ هێندێک له‌ میوانه‌کان فارسن و له زمانی شیرنی‌ کوردی تێناگه‌ن به‌ زمانی فارسی درێژه‌ی به‌ وته‌کانی دا.

به‌ڕێز عه‌لی په‌رته‌وی فه‌رمانداری سه‌رده‌شتیش به‌ قسه‌ی خۆش و زمانی زگماکی کوردی شیرن هاته‌ سه‌ر سه‌کۆی به‌رنامه‌که‌ و دوای ئه‌وه‌ی که‌ زمانی کوردی به‌ خۆشترین و شیرنترین زمان و زاراوه‌ وه‌سف کرد،درێژه‌ی وته‌کانی به‌ فارسی ئاراسته‌ی میوانه‌کان کرد.

به‌ دوای قسه‌کانی ئه‌و به‌ڕێزانه‌دا شمشاڵ ژه‌نی به‌ناوبانگ و خۆشه‌ویستی گه‌له‌که‌مان مامه‌ قاله‌ی به‌ڕێز، له‌گه‌ڵ ئه‌وه‌ی که‌ ته‌واوی ئاماده‌بووان له‌ سه‌ر پێ راوه‌ستابوون به‌ چه‌پڵه‌ڕێزانێکی بێ‌وێنه‌ و شادی ده‌ڕبڕین تا سه‌ر سه‌کۆێ به‌رنامه‌ به‌دره‌قه‌ کرا.مامه‌ قاله‌ش به‌ نه‌وای زوڵاڵی شمشاڵه‌که‌ی و هه‌ستێکی خاوێن و پڕ له‌ سۆز و ناسۆر، کۆڕه‌که‌ی هینایه‌ جۆش و دڵی گه‌رمی دڵسۆزانی هێنایه‌ خرۆش.ده‌نگی خۆشی حه‌یران بێژی به‌ناوبانگی کوردستان، خۆشه‌ویستی هه‌موان مامه‌ خله‌ ده‌رزی ئازیز،گوڵبارانی کۆڕیاده‌که‌ بوو و ره‌نگ و بۆنێکی تایبه‌تی پێ به‌خشین،که‌ شادی و هه‌ل‌هه‌له‌ی میوانه‌کان به‌ چه‌پڵه‌ لیدان کۆڕه‌که‌ی ئه‌وه‌نده‌ی دی رازاوه‌تر کرد.

به‌رنامه‌که‌ هه‌ر وا درێژه‌ی هه‌بوو و ده‌نگ خۆشان و به‌یت و حه‌یران بێژان رازێنه‌ره‌وه‌ی کۆڕه‌که‌ بوون و یه‌ک له‌ دوای یه‌ک به‌ پێشوازی گه‌رمی میوانه‌کان به‌رنامه‌که‌یان ئاراسته‌ ده‌کرد.کۆڕه‌یادی به‌یت و حه‌یران له‌ سه‌عاتی 2ی دوانیوه‌ڕۆی پێنج شه‌ممه‌ 24/12/1385 به‌ رێزگرتن له‌ به‌شدارانی به‌رنامه‌که‌ کۆتایی پێ هات

سه‌رچاوه‌ی ماڵپه‌ری
(sercawe.ir)

9
بدون‌نام
1388/03/03

قاله‌مه‌ره‌ و ته‌مه‌نێک له‌ گه‌ڵ شمشاڵدا
ئه‌گه‌ر له‌ ناو نه‌ته‌وه‌کانی تری ئه‌م جیهانه‌دا، پێشکه‌وتن و ژیانی ئاسایی به‌دی ده‌کرێت بێگومان ئه‌و کۆمه‌ڵگایانه‌ی ئه‌وان تێیدا ده‌ژین زۆر بوواری پێواوه‌ و که‌ند و کۆسپی سه‌ر رێگایان له‌ به‌رده‌مدا لاداوه‌ و ئێستا وه‌ک ده‌بینین ئاسه‌واری نه‌ماوه‌.

ژیانی ئاسایی به‌ بنه‌ماکانی سه‌ره‌کی ناتوانێت بێ هه‌نه‌ر و ئه‌دب ،مۆسیقا،وێنه‌گری ،په‌یکه‌رسازی،سینه‌ما و تئاتر و ... به‌رێوه‌ به‌چێت و خۆیان لێ ببوێریت. به‌ڵکو هه‌موو ئه‌وانه‌ ده‌بێت ئاوێته‌ و قاڵی ژیان بن تا ژیانی به‌خته‌وه‌ر بۆ مرۆڤ دابین بکات.

یه‌ک له‌و بوارانه‌ ‌ مۆسیقایه‌ . له‌ وه‌ڵاتانی به‌ هێزی که‌لتوری و ئابووری که‌ پێشکه‌وتوویی به‌ خۆیان دیوه‌ هه‌نگاوی باشیان له‌م باره‌وه‌ ناوه‌ ئاکادمی مۆسیقا بۆ په‌روه‌رده‌ ، به‌ شێوازه‌کانی مۆسیقایی له‌ گه‌ڵ دستگاگه‌لی گۆرانی راد‌ێنن و گروپی اورکسترا و .... به‌ هه‌موو جۆره‌کانی بۆ کۆمه‌ڵگایه‌کی سالم پێشکه‌ش ده‌که‌ن.دیاره‌ ئه‌وانه‌ی ئه‌م کاره‌ به ئه‌ستۆوه‌ ده‌گرن ،حکومه‌ت هه‌موو پێداویستی ژیانیان بۆ دابین دکات و ته‌نانت به‌ دانی پاداشی گرانبها خه‌ڵاتیان ده‌کات.

‌ له‌ ناو خه‌ڵاتبوانیشدا ،که‌سانی بلیمه‌ت و زیره‌ک بووه‌ به‌ڵام خۆ راهێنان و په‌روه‌رده‌ جێگای به‌رزی خۆی هه‌یه‌ و که‌سانێکی زۆریش له‌م رێگایه‌وه‌ شاره‌زا ده‌بن و ئه‌وه‌ی گه‌رینگه‌ کار و ئاسه‌وار و ته‌نانت خۆشیان ده‌بنه‌ میراتی ئه‌و نه‌ته‌وه‌و و ئه‌و کۆمه‌ڵگایانه‌ که‌ نموونه‌یان زۆره‌.

به‌ڵام له‌ کۆمه‌ڵگای کوردی دا به‌ هۆی ئه‌و باروودۆخه‌ی که‌ تێیدا ده‌ژێت ئه‌م بووارانه‌ نه‌ره‌خساوه‌ و ته‌نانت له‌ زۆر جێگا و شوێن له‌مپه‌ری له‌ به‌رده‌مدا بۆ دانراوه‌ و پێش به‌ په‌ره‌ و گه‌شانه‌وه‌ی گیراوه‌ و ئه‌گه‌ر ئه‌وه‌شی هه‌بوبێت له‌ رێگای خۆبه‌خشی تاکه‌که‌سی بوه‌ و ته‌نانت به‌ به‌خشینی ژیانی خۆی و بنه‌ماڵه‌که‌ی له‌ به‌رامبه‌ر نه‌یاردا به‌رهه‌ڵستکاربووه‌.

ئه‌م که‌ندو کۆسپانه‌ بۆ توانه‌وه‌ و له‌ناوبه‌ردن و جنوساید کورد به‌رێوه‌ چووه‌ هه‌ڵبه‌ت مۆسیقا و گۆرانی توانیویه‌تی رێگا له‌ ناوچوونی زمان و کولتوری کوردی بگرێت.

له‌ ناو ئه‌و بلیمه‌ت و شاره‌زایانه‌ی‌مۆسیقا ،بێجگه‌ له‌ مامۆستایانی وه‌ک به‌رێزان سه‌ید عه‌لی ئه‌سکه‌ری کوردستانی،تایرتۆفیق،مه‌زهه‌رخالقی،علی مه‌ردان،ره‌شیدفه‌یزنژاد، خه‌لیل عالی نه‌ژاد،عه‌تاخان، خله‌درزی،عه‌زیز شارخ ، ئایشه‌شان و ... مامۆستای گه‌وره‌ی شمشاڵ ژه‌ن ،مامۆستا عه‌بدوڵا قادرزاده‌ ناسراو به‌ قاله‌مه‌ره‌ ،توانیوه‌تی به‌ ئه‌و په‌ری بێ ئیمکانیدا به‌لیمه‌تی خۆی نیشان بدات و ده‌نگی شمشاڵه‌که‌ی بێجگه‌ له‌ ناساندن به‌ نه‌ته‌وه‌که‌ی خۆی،به‌ نه‌ته‌وه‌کانی دیکه‌ بناسێنێت.ئه‌مه‌ له‌ کاتێکدایه‌ که‌ به‌داخه‌وه‌ نه‌ته‌وه‌کانی دیکه‌ خه‌ڵاتی ده‌که‌ن به‌ڵام به‌ هۆی ده‌ست کورتی ماڵی ،ناتوانێت ته‌نانت بۆ وه‌رگرتنی خه‌ڵاته‌که‌ی ئه‌ودیو ببێت . ئه‌وه‌تا مامۆستا گۆران ئه‌م ژینه‌ به‌ ژانه‌ی گه‌له‌که‌ی له‌ پێش تروه‌ پێی زانیوه‌ و ده‌‌بێژێت:

به ره‌نگی زه‌ردوو وشێوه ی ده ست و شمشاڵی کزا مامه
حه زم کرد به سته‌یه‌ک ببه‌م سه‌راسه‌ر حوزن و ماته‌م بێت
له سیماتا به‌دیم کرد هه‌یکه‌لی عومرێکی حه‌سرت کێش
وه‌‌ها دیاره که به ختت ئاشیانی بولبولی خه‌م بێت

له‌لا‌یه‌کی تر دیاره‌ ئێمه‌ش له‌ ناو ئه‌و کۆمه‌ڵگایه‌دا به‌ هۆی دابین نکردنی ژیانی ئاسایی له‌ سه‌ر به‌نه‌ما ئاماژه‌پێکراوه‌کان چه‌ ئاکام گه‌لی بۆمان ده‌بێت .

له‌ پاشان‌ هه‌مومان به‌ باشی ده‌زانین ئامێری شمشاڵ له‌ گه‌ل ساکاری و بێ ئیمکانیدا بۆته‌ میرات و هێمای نه‌ته‌وه‌ی کورد‌ و ئه‌وه ‌سه‌ره‌ڕای که‌ندو و کۆسپه‌کانی سه‌ر رێگای ، ئه‌بێت بۆ نه‌وه‌کانی پاشه‌رۆژ به‌پارێزرێت.

ئه وه ندم بیست له موسیقا خروشی روحی بیگانه
میزاجی کورده واریم تیک چوه درویش عه بدوولا

هه‌ر ماڵی هونه‌ر و ئه‌دبی کورد ئاوه‌دان و نموونه‌ی قاله‌مه‌ره‌ فراوان بێت.

10
بدون‌نام
1388/03/03

قاله‌مه‌ڕه‌ هه‌رماوه‌و له‌ بیرماندا هه‌ر ده‌مێنێ

11
بدون‌نام
1388/03/03

قاله مه‌ره دوران نوجوانی و جوانی چوپان بوده ولی بقیه عمرش را برای مردم کوچه و بازار شِمشال زده است و تنها راه کسب درآمدش هم نی زنی است و از این راه امرار معاش می‌کند. او حتی روز‌های جمعه به غار "سهولان" که در فاصله 35 کیلومتری "بوکان" و در نزدیکی "مهاباد" است می‌رود تا ساز بزند و پول دربیاورد.

او بعضی از روز‌های هفته هم برای ساز زدن و کسب درآمد سری به شهرهای اطراف می‌زند. مثلاً با طی کردن مسیر 55 کیلومتری خود را به "مهاباد" می‌رساند و یا مسیری 35 کیلومتری را طی می‌کند تا به "سقز" برسد و در خیابان‌ های اصلی ساز بزند و پول جمع می‌کند.

قاله مه‌ره در بسیاری از مناطق کردنشین از شهرت بسیار برخوردار است و بسیاری مثل خانم "علوی" ازاهالی "سقز" که 45 سال دارد " عاشق سازش" هستند و یا مثل "کاروان" 19 ساله نَفَس او را با این سن و سال "معجزه" می دانند.

"عابد" 30 ساله هم که صاحب استریو "ژینو" در "بوکان" است و 11 کلیپ تصویری از او دارد معتقد است هیچ کس قدر قاله مه‌ره را نمی داند. او می‌گوید: "ما مرده پرستیم. بعد از مردنش براش سالگرد مرگ و کنگره یادبود برگزار می‌کنند که فایده‌ای ندارد."

البته در بین کردها کسانی هم هستند مثل "صبا" 18 ساله و یا "مینا" 26 ساله از اهالی "کرمانشاه" که اسم قاله مه‌ره به گوششان نخورده است و یا کسانی هم هستند مثل زینب 40 ساله که ساکن "مهاباد" است و تصور می‌کند قاله مه‌ره مرده است. او با تعجب می‌گوید: "خدا رحمتش کند‏، مگه نمرده؟"

سازی که پررو شده قاله مه‌ره تنها همدم و دوست خود را "شمشالش" معرفی می‌کند و به شوخی می ‌گوید: "همیشه با هم خوابیدیم. از بچگی با هم بزرگ شدیم. گاهی وقت‌ها با هم صحبت می ‌کنیم و گپ می‌ زنیم. هر چی از دهنش در بیاد می ‌گه. یه حرف‌هایی می ‌زنه که آدم تعجب می‌ کنه. خیلی هم پررو شده."

البته قاله مه‌ره، 17 سال است که ازدواج کرده و حاصل ازدواجش دو پسر دوقلوی 16 ساله به نام ‌های "احمد" و "محمد" است. پسرهایی که هر دو ترک تحصیل کرده و در بازار مشغول کار هستند. کار محمد تعمیر دوچرخه‌ است و احمد نیز در مغازه دکوراسیون وسایل منزل مشغول است. پسرهایی که هیچ کدام راه پدرشان را ادامه نداده ‌اند.د محمد می ‌گوید: "نه من و نه برادرم هیچ‌وقت دوست نداشتیم که شمشال یاد بگیریم." احمد هم به همین جمله بسنده می ‌کند و در حالی که با عجله به سر کار می‌رود، می ‌گوید: "هر چقدر ساز بزنیم مثل پدرمون که استاد نمی‌شیم."

قاله مه‌ره، با آن که سواد خواندن و نوشتن ندارد ولی دریایی از موسیقی غنی کردستان را در سینه‌‌اش حفظ کرده است. او، بیشتر آهنگ ‌های ترانه‌هایش را خودش درست می ‌کند. داستان ‌های عاشقانه و منظومه ‌های حماسی کردستان خمیر مایه آهنگ ‌های او هستند. او می ‌گوید که بیش از 170 "مقام" را حفظ کرده‌ام. گرچه تعداد بیشتری را می ‌دانستم ولی الان نمی ‌توانم بزنم.

مقام یا ترانه، از انواع شیوه‌های موسیقی کردی است. مهم‌ ترین ویژگی این آواز کردی، توجه به سوز درون، شکایت و زاری است و با موسیقی مقامی عرب، ایرانی و ترک (خاورمیانه) تفاوت زیادی دارد.

قاله مه‌ره در بین ترانه هایی که می‌زند خود ترانه "کانبی خواز" را خیلی دوست دارد. کانبی خواز، اسم مردی به نام "کانبی فَقِه وَیسه" بوده که در یک نبرد رویارو با "احمد خان نامی" ، از ارباب ‌های "مراغه" هر دو به دست یکدیگر کشته می ‌شوند. گفته می ‌شود که این بیت را زنی به نام "خواز" که خواهر کانبی بوده، سروده است. موزه اربیل آوازه و شهرت زیاد قاله مه‌ره باعث شده هر از چند گاهی به مناسبت‌ های گوناگون و برای اجرای برنامه‌های مختلف از جمله یادواره بمباران شیمیایی "سردشت" و "حلبچه"، یادبود قرباینان "اَنفال" (کشتار بیش از 150 هزار کرد به دست رژیم بعث در کردستان عراق)، بزرگداشت هفته معلم، اجرای ساز‌های محلی در کردستان ایران و عراق به مراسم‌ های مختلف دعوت شود و سفر‌هایی را به نقاط مختلف ایران داشته باشد.

سفرهایی که لوح‌ های تقدیر زیادی هم برایش به همراه داشته است. لوح‌ هایی که با 8 تا از آن ‌ها که حاشیه ‌های فلزی و چوبی دارند دیوار اتاق خوابش را تزئین کرده است.

قاله مه‌ره حتی چهار سال پیش، به گفته خود به دعوت "جلال طالبانی" رئیس جمهور کنونی عراق، 20 روز به کردستان عراق رفته بود تا در آن جا ساز بزند. او یک بار هم برای اجرای برنامه‌ای به مناسبت یادبود سال‌مرگ "حسن زیرک"، خواننده مشهور بوکانی، از طرف کرد‌های ایرانی به کشور "آلمان" دعوت شده بود که به گفته خود، دولت وقت ایران اجازه خروج از کشور را به او نداد و در غیاب او، جایزه بهترین نوازنده ساز سنتی را به او هدیه دادند.

او با اشاره به تابلو‌های روی دیوار خانه‌اش از جمله تابلویی که امضای رئیس "دانشگاه ایلام" زیر آن است و به مناسبت اولین یادمان بمباران شیمیایی "حلبچه" در سال 79 به او داده شده و یا کسب عنوان برتر در اجرای ساز‌های محلی در جشنواره‌ های مختلف از جمله "صدا و سیمای مهاباد" و جایزه ویژه "اَنفال" در "سلیمانیه" عراق، می‌گوید: "تمام اجراهای من موفقیت آمیز بوده و همیشه اول شدم. الان هم با این که پیر هستم، دندان هایم افتاده است و توانایی سابق را ندارم، ولی دست از نوازندگی برنداشتم."

او که مرتب می ‌گوید توانایی گذشته را ندارد با هیجان خاصی خاطره‌ای را از سال های دورش که قرآن را با سازش میزده و با خیلی از ملاها سر همین مساله در افتاده تعریف می‌کند.

"جلسه‌ای با حضور 44 ملّای تازه کار که اجازه ملا بودن رو از "ملا کریم شهریکندی"، "ملا جلال شفیعی"، "ملا سید وهاب حاجی گه‌ره"، "ملا کریم حاجی ره‌خایه"، "ملا محمد هه‌به‌کی" و "ملا احمد"، می‌گرفتن برگزار می‌شد و در آن قرآن و مولود نامه می‌خوندن، من هم کلمه به کلمه‌‌ی قرآن رو بدون اشتباه با شِمشالم می‌نواختم."

او ادامه می‌دهد: "خدا، ملّا جلال شفیعی را بیامرزد؛ او همیشه از من تعریف می‌کرد و می‌گفت "سبحان الله، عجب توانایی داری. تعجب می‌کنم که چطور بدون راهنمایی هیچ استادی، کلمات قرآن را با شِمشالت می‌نوازی." لحن صدایش آرام‌تر می‌شود و می‌گوید: "من اینطور بودم. الانم توانایی گذشته را ندارم و بی ‌طاقت هستم؛ از خدا می‌ خوام که ذلیل و بیمار نشم تا همیشه بتوانم شمشال بزنم."

قاله مه‌ره، وصیت کرده است که بعد از مرگش شِمشالش را که بیش از 80 سال است با او زندگی کرده، به موزه شهر "هولیر" در کردستان عراق هدیه دهند.

بیماری سِل و خیابان کهنه قاله مه‌ره در خیابان "کهنه" بوکان کنار دو دستفروش نشسته و ساز می‌زند. صدای سازش در هیاهوی بازار شلوغ خیابان "کهنه"، کمتر به گوش می‌رسد. نگاه‌ های مردم هم زودگذر و آنی است و کسی به صدای سازش گوش نمی ‌دهد. مردم به نشانه کمک و همدردی پولی به او می‌ دهند و زود رد می‌ شوند.

او می‌ گوید: "فقط زمانی که عاشق بودم و حال و هوای جوانی در سر داشتم در خلوت، حرف ‌های عاشقانه‌ای که در دل داشتم را با شِمشالم بیان می ‌کردم و فقط برای خودم شِمشال می‌زدم؛ وگرنه همیشه برای مردم شِمشال نواخته ام."

قاله مه‌ره حدود 2 هزار تومان پولی را که به قول خودش از راه حلال بدست آورده جمع می ‌کند. سیگار وینستونش را روشن می‌کند و حرف‌ هایش را ادامه می دهد: "یک روز مریض شدم و در بیمارستان شهرستان مراغه در 200 کیلومتری بوکان بستری شدم. دکتر بهم گفت که بیماری "سِل" داری و دیگه نباید ساز بزنی؛ من هم حرف دکتر رو گوش ندادم و از اون موقع هیچ‌ وقت سازم رو از خودم دور نکردم."

او معتقد است که با مرگش صدای شِمشال نیز با او دفن می ‌شود و می ‌میرد.

"عزیز شاهرخ"، خواننده مشهور کردستان، که یکبار قاله مه‌ره را به خانه‌اش دعوت کرده و برنامه‌ای دو نفره را اجرا کرده‌اند، حرف قاله مه‌ره را قبول دارد. او می ‌گوید: "تکنوازیش عالی است. کسی مثل او نمی ‌تواند شمشال بنوازد و در کار خود استادی تمام عیار است."

شاهرخ، ترانه‌ای که با قاله مه‌ره اجرا کرده است را لابلای صد‌ها نواری که در استریو خودش (استریو شاهرخ) دارد، پیدا می‌کند و آن را پخش می‌کند. او قاله مه‌ره را آدم رنج دیده‌ای می ‌داند که در زندگی با کمبود‌های زیادی مواجه بوده است.

"سالار ماملی" هم که از دف نوازان مشهور مهاباد است درباره قاله مه‌ره می‌گوید: "هیچ سازمان هنری نیست که از این آدم حمایت کند. مردم عادی هم ارزش بالای این ساز رو درک نمی ‌کنند."

او که بی‌سوادی قاله‌ مه‌ره را هم بی‌تاثیر نمی‌ داند، می‌ گوید: "اگر سواد داشت حداقل خودش می ‌توانست کتابی در مورد شمشال بنویسد و آن را جاودانه کند تا از بین نرود." قاله مه‌ره در حالی که سازش را در پارچه‌ای گلدار تیره می ‌پیچاند و آن را زیر بغلش می ‌گذارد، از کنار دستفروش‌ هایی رد می‌شود که عکس او را به قیمت 500 تومان می‌ فروشند. او می ‌گوید: "این جا رو ترک می ‌کنم و می‌ رم یه جای دیگه ساز بزنم تا حرف ‌هایی که در دل دارم رو برای مردمم بزنم."

12
بدون‌نام
1388/03/03

ماڵپەرى (پەیامبەرى شمشاڵ) کرایەوە
دالیا بەرزنجى ـ XEWN.net
ماڵپەرى شمشاڵ ژەنى گەورەى کورد (مامە قالە مەڕە) کرایەوە و چەندین بەش لە خۆدەگرێت و پێکهاتووە لە (ژیاننامە ، وێنە ، بەرهەم) کارى دیزاینى و بەرێوەبردنى ماڵپەر لەلایەن ماڵپەرى (قوبادى) ەوە بەرێوەدەچێت ، قادر عەبدوڵڵا زادە ناسراو بە (مامە قالە مەڕە) لە ساڵى (1925) لە رۆژهەڵاتى کوردستان لە دایک بووە و لە سەرەتاى تەمەنى مناڵیەوە ئاشنا و هۆگرى (شمشاڵ) بووە و لە ئەنجامدا دەبێتە ئەو شمشاڵ ژەنەى کە لە سەرتاسەرى جیهان ناوبانگى پەیداکردووە ، ئەم پیاوە مەزنە ئێستا لە رۆژهەڵاتى کوردستان لە ژیانى سەخت دا دەژیت

ئەدرێسى ماڵپەرى (پەیامبەرى شمشاڵ) :
www.mama-qala-mare.com

13
بدون‌نام
1388/03/03

برای شنیدن اهنگهای فلوت یا شمشال قاله‌مه‌ره‌ به‌ یوتوب مراجعه‌ نمایید.
http://www.youtube.com/watch?v=S19SNfmHIac

14
بدون‌نام
1388/03/03

هنرمند توانای کرد، قادر عبدالله زاده درگذشت.

قادر عبدالله زاده معروف به ( قاله مه ره) از هنرمندان توانای کرد که در زمینه هنر فلوت زنی(شمشال) در این خطه از کشور فردی منحصر به فرد به شمار می آمد روز جمعه اول خردادماه 88 در حالیکه بعد از بستری شدن در بیمارستان بوکان به بخش سی سی یوی بیمارستان منتقل شده بود، چشم از جهان فرو بست.

یادش گرامی و روحش شاد باد.

15
بدون‌نام
1388/03/03

می‌‌خواستم شِمشال بزنم، ولی مثل آن‌ها نمی‌‌توانستم. آن‌ها هم مرا بیرون کردند و من هم گریه‌کنان به سمت یه خونه گِلی دویدم و تا اون جایی که ‌تونستم گریه کردم و همون جا خوابم برد. یک نفر اومد تو خوابم و بهم گفت: "عبدالقادر، عبدالقادر، پاشو، از بس گریه کردی حوصله خدا رو هم سر بردی، برو و شِمشال بزن." او ادامه می‌دهد: "وقتی از خواب بیدار شدم، شروع کردم به نواختن شِمشال. دیگه قادر دیروز نبودم و کسی حریف من نبود."

16
بدون‌نام
1388/03/03

به‌ڵێ دیاره‌ له‌ناو قه‌ومى به‌سیتا قه‌درى سه‌نعه‌تکار
وه‌کو عه‌کسى قه‌مه‌ر وایه‌ له‌ناو حه‌وزێکى لیخندا
گۆران

زۆرن ئه‌و که‌سایه‌تیانه‌ى که‌ وه‌ک سه‌ربازى ون ژیان‌و تواناکانى خۆیان بۆ کایه‌کى دیاریکراو ته‌رخان ده‌که‌ن و بێ گوێدانه‌ هه‌ر جۆره‌ فه‌رامۆشکردنێک‌و به‌بێ ئه‌وه‌ش له‌به‌رده‌م چه‌پڵه‌ ڕێزاندا بچه‌مێننه‌وه‌ به‌وپه‌ڕى شه‌وق‌و تامه‌زرۆییه‌وه‌ په‌ره‌ به‌ تواناکانى خۆیان ده‌ده‌ن که‌ هه‌موو ئه‌و توانایانه‌ش وه‌ک جۆگه‌یه‌ک ده‌ڕژێنه‌ ده‌ریاى ژیارو شارستانى‌و فه‌رهه‌نگى کۆمه‌ڵگه‌وه‌.

له‌ناو ئه‌م گه‌له‌شداو له‌ هه‌موو بواره‌ جیاجیاکانیشدا خه‌ڵکى له‌و جۆرانه‌مان هه‌یه‌ که‌ به‌شێوه‌یه‌کى ده‌روێشانه‌ خزمه‌تیان کردووه‌و کایه‌یه‌کى فه‌رهه‌نگى‌و ڕۆشنیریان ده‌وڵه‌مه‌ند کردووه‌.
یه‌کێک له‌و که‌سایه‌تیه‌ ماندوونه‌ناس و داهێنه‌رانه‌، هونه‌رمه‌ندى ناسراوى شارى بۆکان مامۆستا مامه‌قاله‌مه‌ڕه‌ بوو، به‌ڵام داخه‌که‌م وه‌کوو مامۆستا گۆران بۆ ده‌روێش عه‌بدوڵڵای شمشاڵژه‌نی وتووه‌ بۆ قاله‌مه‌ڕه‌ش میسداقیه‌ت پێدا ده‌کا تا نه‌مرد که‌س قه‌دری نه‌زانی!
داخه‌که‌م دیسانه‌وه‌ به‌ ناچاریه‌وه‌ ده‌بێ بڵێین:
چه‌نێ مردووپه‌ره‌سته‌ میلله‌تی کورد
هه‌سێره‌ تا نه‌نیشێ نادیاره‌
تۆ ئه‌م قانوونه‌ بشکێنه‌ ره‌بیعی
بڵێ به‌نده‌ی که‌سێکم زانیاره‌

مه‌ولوود بارام-بۆکان

17
بدون‌نام
1388/03/03

افرین به هنرمند کرد متاسفانه بعلت کردبودن وسنی بودن فوت ایشان در رساته های داخلی بازتاب آنچنانی رانداشت همچنانکه این بزرگداشت برای کوهنورد کرد فاتح قله اورست محمد اوراز نیز در رسانه های داخلی بازتاب انچنانی را نداشت که ( که اولین مسلمان واولین کرد بود)

18
بدون‌نام
1388/03/03

چرا نظرات را زود باز نمی کنید ا
از کشور اسلامی ترکیه و از ملت مظلوم کرد هستم
از سایتتان خوشحالم که به ملت کرد توجه می کنید ولی چرا مقالات کردی را چاپ نمی کنید لطفا مرا راهنمای کنید

19
بدون‌نام
1388/03/03

نامه‌ی سرگشاده‌ی علما و مدرسان علوم دینی کردستان به‌ رهبری انقلاب

سقز - نوگرا
http://www.eslahe.com/article-topic-20.html

20
بدون‌نام
1388/03/07

آقایان اهل سیاست!! سلام

هرچیز که بگندد نمکش می زنند وای به روزی که بگندد نمک!!

از کی آقای "شعبانی" و امثاله سیاسی شده اند و ما خبر نداشتیم؟؟!!

"سیاست" در این مرز و بوم برای "بعضی" هاابزاریست برای نان در آوردن و شهره یافتن.
الان که دوره هشت ساله شان به اتمام رسیده و وقتش است که بروند گوشه ای تا"نانی" دیگر و "سمتی " دگر به کف آوردند ، دیدند که بهترین" گوشه" همان" اتاق اصلاح طلبی" است.
بی خبر از اینکه سقف این اتاق دیرگاهیست که ترک برداشته است و" همه" برای همیشه از نشستن در زیر آن می ترسند و آوار " جغدها" شده است پس:

برگردید! برگردید!! خانه خالیست ، خانه خالیست! همه اینجایند ، "اینجا"

م - سلیمانی از دیواندره

21
بدون‌نام
1388/03/05

سلام.
چرا با وجود اعلام حمایت از موسوی و لزوم شرکت در ستاد انتخاباتی وی خبری از بیانیه رسمی جماعت نیست؟
چرا؟
دلیرمردوخی

22
بدون‌نام
1388/03/05

سلام دست اندر کاران سایت اصلاح (سخنگوی اهل اسنت ایران) از زحمات شبانه روزی شما ممنونیم و ودست اند کاران این سایت هیچگاه نسبت به قضایا واخبار اهل سنت بی تفاوت نبوده
ولی جای سوال که آیا از نامه سرگشاده روحانیون اهل تسنن کردستان به رهبر انقلاب درباره مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر ندارند که درسایت نوگرا چاپ گذاشته شده ولی در سایت اصلاح نه
اگر دوستان این نامه را پخشش کنند ممنون می شویم
اجرکم عندالله
جمعی از روحانیون سقز

23
بدون‌نام
1388/03/05

تا که بودیم نبودیم کسی کشت ما را غم بی هم نفسی
تا که خفتیم همگی بیدار شدند تا که مردیم همگی یار شدند
قدر آن شیشه بدانید که هست نه در آن موقع که افتاد وشکست
خداوند تبارک و تعالی ایشان ( قاله مره ) را غرق رحمت خویش گرداند
ماجد -م از سقز

24
بدون‌نام
1388/03/04

هیوا له کرماشان سه لاوی خوا له سه ر روحی مام قادر ی خوا لی خو شبو بداخوه چه نده بون و هه ن به بو نه ی کو رد بونه وه بو همو نه بو غه ی که وا هیه تیان وه دری اخه ن به هه ژاری و بی ناو نه شان ئمرن ئیمه ی کوردیش هه ر له لا یانا تئ ده پرین و ئه میتا ن پی نادین تا ئمرن خوا بکا کورده ئیتر وانه بین

25
بدون‌نام
1388/03/05

در گذشت هنر مند بزرگ کرد را تسلیت میگویم

26
بدون‌نام
1388/03/04

ضمن عرض تسلیت. چون این سایت محل ویژه ای برای ارسال نظرات گوناگون ندارد مجبور شدم اینجا بنویسم.
-یک مشکل بسیار واضح و ابتدایی این سایت نداشتن RSS است. (با وجودی که سایت با زبان PHP طراحی شده است!)

- بهتر است محلی برای وب و ایمیل در قسمت نظرات بگذارید.

با تشکر از زحماتتان.

دلیر مردوخی
وب: http://www.mariwangallery.blogfa.com
ایمیل: dler8286@gmail.com

27
بدون‌نام
1388/03/04

بیانیه حمایتی 80 فعال کرد از مهدی کروبی
یکشنبه، 3 خرداد 1388

منبع: ادوار نیوز (فیلتر شده)
http://numex.host4r.com/send.php?url=hnyl%2BXZEUC24vtqTrhDlN%2BXD0ZKtRr5...

بنام خداوند جان و خرد
انتخاب کردن و انتخاب شدن حق مردم است و حق گرفتنی است نه دادنی.
ملت شرافتمند ایران،همشهریان آگاه و فهیم کرد 2/3/1388
برکسی پوشیده نیست وناگفته پیداست حق تعیین سرنوشت ودخالت و نظارت بر اداره جامعه از حقوق طبیعی و بدیهی آحاد ملت است واراده ملی در فرایند انتخابات آزاد و دمکراتیک تجلی پیدا میکند گرچه تجارب گذشته حاکی از اعمال قدرت و مهندسی انتخابات ومهمتر از آن کاربرد نظارت استصوابی در کلیه ی مراحل اجرایی است با این حال تحریم و قهر از صندوق های رای راه حل منطقی و مطلوبی تحت هر شرایطی نبوده است بلکه در پرتو آن ثروت و قدرت با توسل به روشهای پوپولیستی و تحجر ارکان اجرایی و نظارتی را تصاحب نموده اند. اکنون که در آستانه انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری قرار داریم مشارکت آگاهانه ملت و نقش فعال و موثر نخبه گان میتواند ضامن توسعه همه جانبه و پایدار و تسریع در روند دمکراسی باشد بنابراین انتخابات نه تنها تهدیدی نیست که از آن گریزان باشیم بلکه فرصتی است برای طرح مطالبات ودر نهایت تعیین مقاصد واستراتژی ها و راههای تحقق اهداف.
ما بعنوان جمعی از اعضاء تشکل های سیاسی-مدنی کردستان ایران شامل: فراکسیون نمایندگان کرد مجلس ششم، نمایندگان ادوار کرد، جبهه متحد کرد،جامعه دمکراتیک دانشجویان کرد ، واصلاح طلبان کرد وبرخی از فعالان سیاسی-فرهنگی،همانگونه در بیانیه ها ومواضع گذشته که در مطبوعات و سایت های خبری اعلام کرده بودیم مشارکت در انتخابات و حمایت از کاندیدا ها را مشروط به اهداف و برنامه هایی نمودیم که حقوق و مطالبات مشروع و قانونی و معوقه ی ملت ایران رایطور عام و مناطق کرد نشین از ماکو و چالدران تا چشمه خوش و دهلران را بطور خاص ، در ابعاد سیاسی،اجتماعی،فرهنگی ،اقتصادی و... در بر داشته باشد به همین منظور طی ماههای اخیراهم و چکیده مطالبات و خواسته های مردم را منتشر کردیم واز طرق مختلف برای مذاکرات با کاندیداهای اصلی تلاش نمودیم متاسفانه در مهلت مقرر بجز آقای کروبی سایر کاندیداهای منتسب به جناح های اصلاح طلب و اصول گرا نه تنها این مطالبات را به رسمیت نشناخته اند بلکه از پذیرش نمایندگان ما نیز خود داری نمودند در این میان انتشار بیانیه چهارم آقای کروبی تحت عنوان "سهم اقلیت ها و حکمرانی محلی" درشماره 915 روزنامه اعتمادملی ارگان رسمی این کاندیدا وحزب متبوعش ودر سایر مطبوعات و سایت های خبری داخلی و خارجی بار دیگر امید به آینده بهتر را در پرتو آزادی و عدالت و برابری ودر تحقق شعار ایران برای همه ی ایرانیان در دلها زنده نمود. گرچه چنین شعارهایی از حقوق اولیه ملت هاست ودر ممالک توسعه یافته و دمکراتیک دهها سال پیش عملی شده است اما این مواضع را نقطه عطفی درتاریخ جمهوری اسلامی ایران میدانیم خوشبختانه عکس العمل مثبت مردم آگاه بخصوص در استان های کرد نشین نسبت به این بیانیه ما را در پیگیری واتخاذ مواضع راسخ و مصمم نمود.در مجموع محتوای این بیانیه را بخصوص در مواردی چون:
1-اجرای کامل اصول قانون اساسی بخصوص اصول 3،12،13،15،19،26،41،44،48 وگزارش مراحل اجرای آن به مردم
2-مشارکت اقلیتهای قومی و مذهبی در مدیریت های کلان کشور.
3-واگذاری اختیارات در اداره امور محلی به نخبه گان و شایستگان همان محل(حکمرانی محلی) باتفویض اختیارات به منتخبان مردم در قالب تشکیل پارلمان های محلی از طریق اصلاح و بازنگری قانون اساسی.
3- دولت حق دخالت در امور دینی و مذهبی مردم را ندارد.
4-اجرای طرح توازن منطقه ای و جبران محرومیتهای زیر بنایی و اقتصادی در مناطق محروم ومرزی کشور.
در راستای مطالبات و خواسته های مردم در سطوح ملی و منطقه ای ارزیابی میکنیم.
بنا براین ضمن استقبال و تایید وتاکید براین مواضع شفاف و به منظور تحقق و اجرای مفاد آن بااحساس مسئولیت در قبال منافع ملی، حمایت کامل خود را از کاندیداتوری جناب آقای مهدی کروبی اعلام می نماییم و ازعموم ملت شریف ایران و بویژه همشهریان آگاه کرد در خواست می کنیم بامشارکت آگاهانه در انتخابات وحمایت ازاهداف و برنامه های آقای کروبی در ساختن ایرانی آزاد و آباد دراین برهه حساس نقش مطلوب و موثری ایفا نمایند.

امضاء کنندگان:

1- عبدالله سهرابی نماینده دوره ششم مریوان و سروآباد و صاحب امتیاز و مدیر مسئولرهفته نامه روژهه لات
2- رئوف قادری نماینده دوره پنجم پاوه وجوانرود
3- اسمعیل ططری نماینده دوره های چهارم و ششم کرمانشاه
4- حاصل داسه نماینده دوره ششم پیرانشهر و سردشت
5- سیدمسعود حسینی نماینده دوره های چهارم و ششم قروه و دهگلان
6- محمد محمد رضایی نماینده دوره ششم بیجار
7- علی نعمت زاده نماینده دوره پنجم سقز وبانه
8- عباسعلی اللهیاری نماینده دوره های ششم و هفتم کرمانشاه
9- قدرت الله حشمتیان نماینده دوره پنجم سنقر
10- احمد طه نماینده دوره های دوم و سوم بوکان
11- احمد ناصری گوهر نماینده دوره پنجم ایلام
12- اختر درخشنده نماینده دوره چهارم کرمانشاه
13- علی مقنییان نماینده دوره های چهارم و هفتم بیجار
14- ملااحمد بهرامی نماینده دوره اول پاوه و جوانرود
15- سید محمد حائری نماینده دوره هفتم ایلام
16- عبدالکریم احمدی نژاد نماینده دوره های سوم وپنجم سنندج،کامیاران و دیواندره
17- علی کرم محمدیان نماینده دوره سوم ایلام
18- محمد حسنی نماینده دوره چهارم مهران و دهلران
19- اسدالله عالیپور نماینده دوره اول ایلام
20- نعمت الله اسدی نماینده دوره سوم اسلام آباد
21- احمد قاضی نویسنده،مترجم وسردبیر نشریه سروه
22- فتاح قاضی فعال سیاسی –مدنی و عضو سابق شورای مهاباد
23- علی شمس برهان نویسنده و فعال سیاسی-مدنی
24- سید رئوف سیدی فعال سیاسی-مدنی
25- ما موستا حاج سید صلاح الدین حسامی امام جمعه سابق سنندج
26- اقبال ادب فعال سیاسی- مدنی
27- هادی ادب فعال سیاسی- مدنی
28- مصطفی قاضی فعال سیاسی-مدنی
29- سعد قاضی فعال سیاسی-مدنی
30- مریم قاضی فعال سیاسی -مدنی
31- ما موستا محمد صالح ابراهیمی نویسنده ومترجم
32- محمد رئوف توکلی نویسنده و مترجم
33- رحیم فرهمند فعال سیاسی – مدنی ومدیر عامل موسسه خیریه رعد
34- سیامند انوری فعال سیاسی-مدنی
35- باقر ضیایی فعال سیاسی -مدنی
36- جماالدین طه فعال سیاسی -مدنی
37- رضا سهرابی فعال سیاسی-مدنی
38- حامد فرازی فعال سیاسی-مدنی
39- رئوف کریمی استاد دانشگاه وفعال سیاسی
40- محمد جلیلیان فعال سیاسی -مدنی
41- اسمعیل علیزاده فعال سیاسی- مدنی
42- - امیدی فعال سیاسی - مدنی
43- اجلال قوامی سخنگوی انجمن حقوق بشر کردستان
44- مختار زارعی روزنامه نگارو فعال سیاسی- مدنی
45- سوران حسینی فعال دانشجویی
46- آزاد نمکی فعال دانشجویی
47- آرش صالح فعال دانشجویی
48- غلام رستمی فعال سیاسی- مدنی
49- فریدون نوری فعال سیاسی - مدنی
50- - بیضاویی فعال سیاسی - مدنی
51- محمد شعبانی فعال سیاسی-مدنی
52- محمود سعید زاده عضو دفتر تحکیم وحدت و فعال سیاسی
53- پروین کریمی فعال سیاسی-مدنی
54- حسام الدین امین فعال سیاسی-مدنی
55- محمد غفاری وکیل دادگستری
56- حمید رضا صمدی دبیر کل حزب جاداک
57- رضا جمشیدی شاعر و فعال سیاسی
58- سیاوش حیاتی شاعر و فعال سیاسی
59- مهدی رنجبر فعال سیاسی-مدنی
60- صید احمد عزیزی فعال سیاسی-مدنی
61- نوشین محمدی مدیر مسئول ندای جامعه
62- محمد امین بکری فعال سیاسی-مدنی
63- لقمان رایزن فعال سیاسی-مدنی
64- اسفندیار ذاکری فعال سیاسی-مدنی
65- خلیل سعید پور فعال سیاسی-مدنی
66- حسن برزگر فعال سیاسی-مدنی
67- سید حسن سید زاده هاشمی نویسنده و فعال سیاسی
68- جعفر افخمی فعال سیاسی-مدنی
69- سامان سلیمانی فعال سیاسی-مدنی
70- محمد رسول مورکی فعال سیاسی-مدنی
71- فایق دباغی فعال سیاسی-مدنی و عضو هیئت موسس جامعه کردهای مرکز
72- ابراهیم حسنی فعال سیاسی-مدنی
73- علی برنجی فعال سیاسی-مدنی
74- مصطفی نقیب فعال سیاسی-مدنی
75- سید کمال آزاد منش فعال سیاسی-مدنی
76- رحیم کریمی فعال سیاسی-مدنی
77- کامیار آریا فعال سیاسی-مدنی
78- سیامند بخت آذر فعال سیاسی -مدنی
-----------
دلیر.م
----------

28
بدون‌نام
1388/03/04

یک نوع گسست و ناهماهنگی بین مردم کرد روشنفکران کرد احزاب اسلامی سیاسی کرد و جامعه اهل سنت ایران وجود دارد چرا که طبق شنیده ها عامه مردم کردستان از جمله شهرهای چون بوکان تمایل زیادی به احمدی نژاد دارند. در حالی که این جمع از کروبی دفاع می کنند از سوی دیگر احزاب چپ و گروه های اسلامی از میر حسین موسوی دفاع می کنندو همچنان که شنیده می شود اهل سنت اکثر مناطق کشور از میرحسین دفاع کرده اند. حال باید دید یا مردم ما از درک سیاسی برخوردار نیستند یا اینکه روشنفکران ما با مردم ارتباطی ندارند یا اینکه دولت مردان خوب از نقطه ضعفهای این مردم استفاده می کنند. استقبال مردم کرد از مقامات رده بالای کشوری را به حساب چه کسی می گذارند؟. یا رومی روم یا زنگی زنگ. این عدم هماهنگی و چندگانگی مشکلات زیادی برای اهل کرد و سنت در ایران ایجاد کرده است.

29
بدون‌نام
1388/03/05

قاله گیان یا خوا مردنت موباره ک بی و بو خوت بحه سیته وه
به لام بو ئیمه ی زیندوو:
پیش ئه وه ی «قاله کانمان» بمرن به جوانی بیاناسین و ریزیان لی بگرین تا غه ریب و بیکه س نه مرن.ئه دی بوچی مامه قاله له شه قامه کانی بوکان ته نیا و بیکه س بوو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
به لام ئیستا هه موومان .......!!!!!!؟؟؟؟
تو خوا پیش مردن بو یه ک تر پیکه نین به رین با دوای مردن نه زانین گریان چییه!!!
مامه هه لو ده یگوت: ره نجی قه فهس هیچه!! به لام هه لفرینی قه له پیرم ده کات.
مامه "هه لو" گیان مردنت پیروز ، یا خوا بحه سیته وه، یا خوا!!
م- سلیمانی از دیواندره

30
بدون‌نام
1388/08/03

بله البته وقتی از اقوام ایرانی فعال ترین جنبش های سیاسی ایران بوده اند حرف میزنیم یادمان باشد که این جنبش های فعال عموما" منوط به خودمختاری بوده و تمام. نه حرفی از وطنی به نام ایران بوده، نه همدلی با بقیه اقوام.