شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت: آیین‌نامه‌ صدور مدارک تحصیلی خبرگان و طلاب اهل سنت تصویب شد

رسانه های دولتی ونیمه دولتی ایران دیروز یک خبر مشترک را منتشر کردند که درآن گفته شده، در شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ، آیین‌نامه‌های ارزشیابی و صدور مدارک تحصیلی طلاب علوم دینی و ارزشیابی صلاحیت علمی خبرگان اهل سنت، تصویب شده است.
براساس خبر ایسنا،آیین‌نامه ارزشیابی و صدور مدارک تحصیلی طلاب علوم دینی اهل سنت سطح یک (فوق دیپلم) و سطح دو (لیسانس) و همچنین آیین نامه ارزشیابی صلاحیت علمی خبرگان اهل سنت سطح سه (فوق لیسانس) و سطح چهار (دکتری) در شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت تصویب شد.
بر اساس اساسنامه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور مصوب جلسه 613 شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیین‌نامه ارزشیابی و صدور مدارک تحصیلی و علمی طلاب اهل سنت که تا قبل از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و تا پایان سال تحصیلی 88-87 جذب و یا دانش‌آموخته مدارس علوم دینی شدده‌اند، تدوین می‌شود.
، تسهیل در شناسایی و جذب دانش‌آموختگان مدارس علوم دینی، فراهم سازی حضور شایسته دانش‌آموختگان مدارس علوم دینی در عرصه‌های مختلف پژوهشی، آموزشی،‌ مدیریتی و ایجاد فرصتهای شغلی مناسب، افزایش نشاط و انگیزه تحصیلی و تعیین دقیق سطح علمی طلاب متناسب با رفع نیازهای دینی و فرهنگی جامعه برخی از اهداف تدوین این آیین‌نامه است.
این گزارش در خصوص شرایط صدور مدرک تحصیلی می‌افزاید: تشکیل پرونده آموزشی مبنی بر اشتغال به تحصیل تمام وقت و یا پاره وقت متقاضی در مدرسه علوم دینی در دفاتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت، احراز و تایید صلاحیتهای عمومی متقاضی توسط دفاتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت برخی از شرایط عمومی است، همچنین کسب حداقل معدل کل 14 برای شرکت در آزمون سطح یک و سطح دو، شرکت در دوره آموزش تکمیلی مطابق برنامه مصوب شورای برنامه‌ریزی و متناسب با سطح مورد تقاضا و موفقیت در آزمون جامع برخی از شرایط اختصاصی است.
بر اساس این آیین‌نامه، ارزیابی دارندگان مدارک تحصیلی صادره از خارج از کشور پس از تشکیل پرونده کامل آموزشی همراه با ارائه تاییدیه نمایندگی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در دفاتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت از طریق دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت صورت خواهد پذیرفت.
همچنین تعیین مواد و چگونگی تهیه سوالات آزمونهای جامع و شفاهی و تعریف دوره آموزش تکمیلی با پیشنهاد دبیرخانه و تصویب گروه‌های علمی شورای برنامه ریزی می‌باشد.
بر این اساس، معاونت آموزشی دبیرخانه مسئولیت تهیه کلیه دستورالعمل‌های اجرایی این آیین نامه را عهده دار خواهد بود.
داوطلبانی که پس از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و از سال تحصیلی 89-88 جذب مدارس علوم دینی می‌شوند، مطابق نظام آموزشی مصوب شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت دانش‌آموخته و مدرک دریافت خواهند کرد.
آیین نامه ارزشیابی صلاحیت علمی خبرگان اهل سنت سطح سه (فوق لیسانس) و سطح چهار (دکتری)
در اجرای بند 5 ماده 5 اساسنامه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور مصوب جلسه 613 شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیین نامه مربوطه به منظور تامین کادر آموزشی، ارتقای کیفی و ارزشیابی سطح علمی فضلا و علما مدارس علوم دینی که به عنوان صاحب نظر شهرت داشته و یا صاحب تالیفات و یا سوابق تدریس می‌باشند، تدوین می‌شود.
بر این اساس داشتن پرونده آموزشی در دفاتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت، سابقه تدریس تمام وقت و یا پاره وقت در مدرسه علوم دینی، احراز و تایید صلاحیتهای عمومی متقاضی توسط دفاتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت از شرایط عمومی و ارایه گواهی اشتغال به تدریس در یکی از تخصصهای فقه، اصول فقه، قواعد فقه، علوم حدیث، علوم قرآن، عقیده و کلام اسلامی حداقل 7 سال در سطح کارشناسی برای ارزیابی در سطح 3 و حداقل 10 سال در سطح کارشناسی ارشد برای ارزیابی در سطح 4 با تایید دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت و یا ارائه دو اثر کارشناسی ارشد برای ارزیابی در سطح 4 با تایید دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت و یا ارائه دو اثر علمی و پژوهشی معتبر، شرکت در دوره آموزش تکمیلی و موفقیت در آزمون جامع از شرایط احتصاصی است.
براین اساس متقاضیان سطح 3 و 4 قبل از شرکت در آزمون جامع باید در مصاحبه علمی حضوری شرکت کنند و قبولی در این مصاحبه شرط شرکت در امتحانات می‌باشد.
متقاضیان ارزشیابی سطح سه (فوق لیسانس) و سطح چهار (دکتری) در صورت داشتن شرایط مذکور در ماده دو موضوعی را برای تدوین پایان نامه و رساله به معاونت آموزشی و پژوهشی دبیرخانه شورای برنامه ریزی ارائه می‌کنند و زیر نظر استاد راهنما از رساله خود دفاع و در صورت موفقیت گواهی دارای ارزش استخدامی دریافت خواهند کرد.
چنانچه پذیرفته‌شدگان آزمون کتبی سطوح 3 و 4 نتوانند از عهده تدوین رساله مورد نظر برآیند، در آزمون سطح مورد تقاضا مردود اعلام می‌شوند و شرکت مجدد در آزمون سطح 3 و 4 برای این دسته از افراد منوط به موفقیت مجدد در آزمون کتبی می‌باشد.
ارزیابی دارندگان مدارک تحصیلی صادره از خارج از کشور پس از تشکیل پرونده کامل آموزشی همراه با ارائه تاییدیه نمایندگی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در دفاتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت از طریق دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت صورت خواهد پذیرفت.
همچنین تعیین مواد و چگونگی تهیه سوالات آزمونهای جامع و شفاهی، تعریف دوره آموزش تکمیلی تدوین ضوابط و مقررات درجه بندی‌های رساله ها، به پیشنهاد دبیرخانه و تصویب گروه‌های علمی شورای برنامه ریزی می‌باشد.
این آیین نامه‌ها در تاریخ 18 اسفند 87 به تصویب شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت رسیده است.
گزارش فارس از اسامی مسئولان تصویب شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت
فارس به نقل از روابط عمومی دبیرخانه شورای مدارس دینی نوشت:‌ این شورا در چهارمین جلسه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور که روز یکشنبه در سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد همچنین آیین‌نامه ارزشیابی صلاحیت علمی خبرگان اهل سنت سطح سه و سطح چهار معادل فوق لیسانس و دکترا و نیز سرفصل 16 عنوان دروس تکمیلی مدارس علوم دینی اهل سنت به تصویب اعضا رسید.
براساس این گزارش در این جلسه که به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین حیدر مصلحی رئیس این شورا و دیگر اعضا تشکیل شد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی عراقی (نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی)، دکتر عبدالکریم بی‌آزار شیرازی (رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی)‌، حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی، موسوی وفرجام (نماینده شورای نمایندگان ولی فقیه) و 6 نفر از علمای اهل سنت استان‌ها اعضای این شورا را تشکیل می‌دهند. اسامی علمای اهل سنت اعلام نشده است.
حجت‌الاسلام محمد صادق عرب‌ دبیر این شورا در سخنانی گفت: به طلاب، استادان و مدیران ‌آن دسته از مدارس اهل سنت کشور که در طرح تکمیل شناسنامه‌ مدارس شرکت کرده و آن را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند، شهریه پرداخت خواهد شد.
وی همچنین آمادگی این دبیرخانه را برای جذب و مشارکت دادن نیروهای کارآمد و متخصص اهل سنت در دبیرخانه و دفاتر استانی شورا اعلام کرد.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1388/12/02

با عرض تشکر از برگزار کنندگان این شورا ،اگر امکان داشته امتحانات سطح های متفاوت در خود مناطق برگزار شود خیلی بهتر خواهد بود ،اگر هر استان در استان خودش برگزار شود . با تشکر

2
بدون‌نام
1389/11/13

باسلام وخسته نباشیدخدمت تمام دست اندرکاران میخواستم بدانم شرایط گرفتن شهریه برای طلبه چیست چراکه بنده درسم راتمام کرده سطح 3روحانیت راهم امتحان داده اما چون روحانی مسجدی نیستم میگویندشهریه تعلق نمیگیردحتی هدیه رهبری اخیرراهم پرداخت ننمودندهرچندمدارک راهم گرفتندایابایدبه نهادخاصی مراجعت نمود اجرکم عندالله

3
حنفی (مهمان)
1390/06/15

باسلام- من حدود20سال پیش دروس سطح مقدماترادریکی ازحوزه های دینی اهل سنت گذراندم اما بعدازآن وارد دانشگاه شدم ودررشته ادبیات عرب فوق لیسانس گرفتم ومشغول کارشدم وحوزه را ادامه ندادم اکنون ایا میتوانم بعنوان طلبه رسمی درحوزه ادامه تحصیل و سطوح مختلف آن طی نمایم ومدارک حوزوی دریافت نمایم