وام، ربا، بیمه

الف- بعضی از احادیث هستند که خیلی سختگیرانه است مثلاً واقعاً کسی که یک درهم ربا بگیرد از ۷۰ بار زنا با محارم بدتر است؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
یا اینکه کسی که ۳ بار پشت سر هم نماز جمعه نرفتن باعث منافقان شدن فرد مسلمان می‌شود در حالی که منافق‌ها بدتر از کافران هستند و همیشه در جهنم می‌مانند؛ آیا این احادیث واقعیت امر را بیان می‌کنند یا تفسیر دارند یا نشان از مهم بودن یک امر می‌دهند، اکثر مسلمان‌ها احتمالش هست که در طول عمرشان ۳ بار پشت‌سر هم نماز جمعه نروند یا ممکن است از جایی یا ناخواسته مقدار ناچیزی ربا وارد زندگیشان شود با این احادیث و احادیثی از این قبیل واقعاً فقط آنهایی که مقام عصمت دارند به بهشت می‌روند، لطفا کمی راهنمایی کنید و توضیح دهید.

الف- ربا و زنا هر دو از گناهان کبیره هستند، این که گفته شده ربا بدتر از 70 بار زنا است، بیان‌کننده‌ی زشتی عمل ربا است نه اینکه واقعا چنان باشد و این تهدیدی است که مسلمان باید از آن کار زشت دوری گزیند.
ب- کسی که سه‌بار پشت‌سر هم بدون عذر نماز جمعه را ترک کند، منافق است. به آن معنا نیست که به طور کامل منافق می‌شود بلکه ویژگی نفاق در او است، مسلمان باید در صورت نداشتن عذر در نماز جمعه حضور یابد و فضایل جمعه و نماز جمعه را به دست آورد.

آیا صندوق قرض الحسنه فامیلی مشمول پرداخت زکات می‌گردد؟ لازم به ذکر است که در طول سه سالی که از تأسیس صندوق می‌گذرد همه ساله زکات جمع موجودی حساب‌ها را پرداخت نموده‌ایم.

شماره: 
0

به دارایی این صندوق‌ها زکات تعلق نمی‌گیرد، اما هر کسی به طور جداگانه اگر مالش به حد نصاب رسیده باشد، خودش به طور جداگانه زکات مالش را می‌پردازد، یعنی اگر کسی مبلغ پنج میلیون در صندوق گذاشته باشد و نزد خودش نیز مبلغی باشد که مجموع آن‌ها به حد نصاب برسد و یک‌سال بر آن بگذرد، خودش باید زکات آن را بپردازد.
ولی اگر پول موجود در صندوق به حد نصاب برسد بر آن زکات تعلق نمی‌گیرد؛ زیرا صاحبانشان زکات آن را می‌دهند و از یک مال دو بار زکات داده نمی‌شود.

در خصوص گرفتن وام با بهره بیست درصد برای خرید ماشین آیا جایز می‌باشد یا نه؟

شماره: 
0

علما گرفتن وام با بهره بیش از چهار درصد را جایز ندانسته‌اند و آن را از مصادیق ربا به شمار می‌آورند مگر در صورت وجود اضطرار که خرید ماشین معمولا اضطرار به شمار نمی‌آید.

با دوستان صندق قرض‌الحسنه‌ای راه‌اندازی کرده‌ایم که نیم درصد سود در نظر گرفته‌اند، خواهشمند است راهنمایی فرمایید که این میزان سود حرام است یا خیر؟

شماره: 
0

آن نیم درصدی که برای صندوق تعیین کرده‌اید به عنوان کارمزد برای هزینه‌های صندوق است و جایز می‌باشد.

آيا ضامن شدن براي وام بانكي سوددار ربا محسوب مي‌شود؟

شماره: 
0

اگر کسی برای گرفتن وام ناچار باشد و از روی ضرورت وام بگیرد، در آن صورت ضامن شدن برای چنان وام‌گیرنده‌ای مانع شرعی ندارد، بلکه بهتر است و نوعی همکاری برای از بین بردن مشکل و نیاز آن فرد است، اما اگر کسی برای زیاده‌خواهی و بی‌آنکه‌ نیاز ضروری به وام داشته باشد، وام بگیرد، ضامن شدن برای چنان فردی جایز نیست.

آيا گرفتن وام ٤% برای كار خاصی و استفاده كردن در كار ديگر جايز است؟ مثلا بانك وام اشتغال‌زايي مي‌دهد و ما آن پول را برای ساختن و ساز منزل خرج كنيم؟

شماره: 
0

وامی که برای اشتغال در یک کار معین گرفته می‌شود نباید در کار دیگر که خلاف آن است، مصرف شود.
چون این نوعی دروغ و فریب است و پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرموده است: «من غشنا فلیس منا»(مسلم)
(هر کس ما را فریب بدهد از ما نیست).

وام ازدواج با کارمزد ۴٪ گرفتنش حلال است یا حرام (هرچند در حال حاضر بدان نیازی نباشد ولی سرمایه‌ای برای آینده باشه)؟

شماره: 
0

بیشتر علما بر این باور هستند که با توجه به کارمزد بانک وام‌دهنده و تورم موجود در جامعه بهره 4% مشکل شرعی ندارد، از طرف دیگر در واقع دولت وام 4%‌ بهره را برای کمک به تسهیل ازدواج به جوانان می‌پردازد و دولت در این امر نه‌تنها سودی نمی‌برد بلکه به منظور تسهیل ازدواج جوانان وام می‌دهد.

همزمانی محتوا