نذر و قربانی

اگر نذری که می‌کنیم کارمان سر نگیرد باید آن را ادا کنیم یا نه؟

شماره: 
0

اگر کسی برای انجام کاری نذری بکند، اما آن کار انجام نگیرد، لازم نیست آن نذر را ادا کند.

سلام من ۲ سال پیش پسرم مریض شد در حالی که احساس کردم تشنج کرده او را پیش دکتر بردم، دکتر گفت علایم تشنج است من از خدا خواستم اگر خوب شود، ۷ روز روزه می‌گیرم، شکر خدا بعد از اون قضیه مریض نشده است،

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
بعداً شنیدم نذری کردن گناه است الان به نظر شما من این روزه‌ها را بگیرم؟

نذر حرام نیست و نذری که شما کرده‌اید باید انجام دهید.
در حدیث آمده است که پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرمود: «من نذر أن یطیع الله فلیطعه و من نذر أن یعصیه فلایعصه»[بخاری]
(هر کسی نذر کند که از خداوند اطاعت نماید باید آن را انجام بدهد و هر کس نافرمانی خداوند را نذر کرده است، نباید به آن عمل کند.)
خداوند وفا کردن به نذر را از اوصاف نیکوکاران قرار داده و آنان را به سبب وفای به نذر ستوده است: (يُوفُونَ بِالنَّذْرِ وَيَخَافُونَ يَوْمًا كَانَ شَرُّهُ مُسْتَطِيرًا)[انسان:7]

من پدرم فوت شده قربانی در عید قربان باید چه جوری و با چه نیتی باشه که ثوابش برای پدرم باشد؟ یا اصلا قربانی که برای کسی که فوت شده باشد ثوابی برایش به همراه دارد یا نه؟

شماره: 
0

اگر فرزند برای پدر یا مادرش قربانی کند، جایز است و ثوابش به او می‌رسد. اما بهترین شیوه این است که فرد برای خود قربانی کند و پدر یا مادرش را در نیت آن شریک گرداند.

آیا برای نذرکردن،زن بایستی ازشوهرش اجازه بگیرد؟

شماره: 
0

اگر زنی بخواهد نذری بکند اعم از عبادات یا صدقه و انفاق نیازی به اجازه گرفتن از شوهر ندارد زیرا رسول گرامی (ص) فرموده است: (من نذر أن یطیع اللّه فلیطعه، و من نذر أن یعصیه فلا یعصیه) بخاری
هرکس نذر کرد که خدا را فرمانبرداری کند و عبادتی انجام دهد پس به نذرش عمل کند اما اگر نذر کرد گناهی را انجام بدهد به نذر خود عمل نکند.
مگر این که زن بخواهد از مال شوهرش نذر خود را پرداخت نماید در این صورت بهتر است به شوهرش خبر بدهد بهتر است شوهر نیز در حد امکان به او اجازه بدهد زیرا همسر او بابت این که در منزل زحمت می کشد حق و حقوق دارد.

آیا خوردن غذای قربانی که احتمالا نذر غیر الله است و در خانه می‌آورند مشکلی ندارد؟ (طبق آیه‌ای که ذکر شده خوردن طعام اهل کتاب حلال است)

شماره: 
0

درباره خوردن این نوع نذرها دیدگاه علما متفاوت است، برخی آن را به هیچ وجه جایز ندانسته و می‌گویند هر چیزی برای غیر خدا نذر شود درست نیست و برخی دیگر گفته‌اند خوردن آن مکروه است و برخی دیگر گفته‌اند خوردن آن جایز می‌باشد و بر این باورند که از نیت نذر کننده چنان نذرهایی آگاهی وجود ندارد و اصل بر این است به ظاهر حکم شود و هرگاه فردی مسلمان نذری انجام دهد بهره بردن و خوردن از آن نذر جایز است و نیازی به جستجو از نیت نذر کننده نیست بلکه فرد به هنگام خوردن بسم الله بگوید و آن‌را بخورد.