حج

اگر کسی به مدیر کاروان حج بگوید من می‌خواهم برای پدرم حج بخرم چقدر باید پرداخت کنم و مدیر کاروان بگوید چهارصد دلار و مدیر در مکه مکرمه با کسی که می‌خواهد حج نیابت انجام دهد،

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
بگوید من به شما سیصد دلار می‌دهم و صد دلار کمتر بدهد، آیا این مبلغ حلال است یا حرام و این در حالی است که به‌طرف گفته من با چهارصد دلار برایت حج نیابتی می‌گیرم و چانه‌زنی می‌کند تا کمتر بدهد مابقی حلال است یا نه؟ منظور صد دلار باقی‌مانده برای مدیر است؟

کسی که هزینه‌ حج را می‌پردازد تا دیگری به نیابت از پدرش حج بگذارد و مطمئن باشد که نایب حج را گزارده است و کسی که تعیین نایب می‌کند و تلاش دارد تا مبلغی برای زحمت‌های خود بگیرد، درست است.

پدری برای حج تمتع ثبت نام کرده بود، فوت کرده و وصیت نموده تا فرزند بزرگش بجای او به حج برود، آیا فرزند بخاطر اینکه خواهر معلول و مادری در خانه دارد، می‌تواند آن را بفروشد و برای آن‌ها هزینه کند؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
سوال دیگر اینکه آیا درست است بجای پسر بزرگ، مادرش به نیابت برود، در حالی که قبلا هیچکدام به تمتع نرفته‌اند؟

کسی که برای حج تمتع یا عمره ثبت‌نام بکند و پیش از انجام آن‌ها از دنیا برود، لازم است به نیابت از او آن حج انجام گیرد، اگر وصیت کرده باشد فرزندش یا کسی دیگر به نیابت از او حج برود لازم است به وصیت عمل کند، اگر آن فرد نتواند برود به کسی دیگر مبلغی بدهد تا حج را به جای او بگزارد.
در مذهب شافعی نایب باید خودش پیشتر حج گزارده باشد تا بتواند به نیابت از دیگری حج بگزارد، اگر خود حج نگزارده باشد نمی‌تواند به نیابت از دیگری حج بگزارد.

سوال بنده این است که حج خریدن با روح قران سازگارنیست؟ قال الله لیس للانسان الا ماسعی .قال رسول الله ادامات العبد انقطع عمله الافی ثلاث

شماره: 
0

کسی که مالی داشته و نیت انجام حج را داشته باشد و در زمان زنده بودن خودش نتواند حج بگزارد این حج بر ذمه او دین است که باید به جای آورده شود چنان که کسی می میرد و بدهکار باشد پیش از تقسیم ترکه بدهی او باید داده شود یا اگر زکات مال اش را نداده باشد زکات مال اش پرداخت می‌شود؛ پس بدهی خداوند سزاوارتر است که ادا گردد.
از ابن عباس رضی الله عنهما روایت شده است زنی از پیامبر (ص) درباره پدرش که در گذشته بود و حج نگزارده بود پرسید آن حضرت در پاسخ به او فرمود؛ «حجی عن ابیک» به جای پدرت حج بگزار روایت از نسایی است آلبانی گفته آن‌را صحیح دانسته است.

باسلام.ایا در عید قربان قبل از ذبح غسل کردن مجدد باتوجه به اینکه پاکیزه باشیم واجب است؟چون در منطقه ما مرسوم است که درروز عید قربان غسل می کنن! آیا قربانی کردن جزو مناسک حج بوده و برای حاجیان واجب است یا برای همه و کسانی که حتی به مکه نرفته اند؟ در کل قرب

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
باسلام.ایا در عید قربان قبل از ذبح غسل کردن مجدد باتوجه به اینکه پاکیزه باشیم واجب است؟چون در منطقه ما مرسوم است که درروز عید قربان غسل می کنن! آیا قربانی کردن جزو مناسک حج بوده و برای حاجیان واجب است یا برای همه و کسانی که حتی به مکه نرفته اند؟ در کل قربانی کردن هم مثل روزه واجب است یا مستحب؟ این سوالات ذهنم رو درگیر کرده اند.

الف‌ـ غسل کردن برای ذبح قربانی واجب یا مستحب نیست.
ب‌ـ حاجی که حج را به شیوه تمتع یقران انجام می دهد یا یکی از واجبات حج را ترک می نماید قربانی بر او واجب است. برای غیر حاجی دیدگاه علمای مذاهب متفاوت است در مذهب حنفی کسی که ثروتمند باشد قربانی بر او واجب است؛ اما نزد جمهور علما قربانی سنت موکد است.

آیا در مراسم حج میتوان بجای عربستان در برگشت به ایران قربانی کرد؟

شماره: 
0

اگر قربانی به سبب ترک واجب حج باشد باید حتماً در عربستان سر بریده شود اما اگر به سبب ترک واجب حج نباشد؛ بلکه حاجی به مناسبت فرا رسیدن عید قربان قربانی کند چون روزهای این نوع قربانی تنها روز عید قربان و سه روز بعد از آن (ایام تشریق) است می تواند کسی را وکیل کند آن قربانی را در هر جایی که می خواهد به جای او سر ببرد.

مقصد و حکمت منسک طواف چیست؟

شماره: 
0

در بیان فلسفهی احکام دین علما بنابر برداشت خود حکمتهایی را بیان کرده‌اند که ممکن است حکمت احکام و عبادات فراتر ازاین برداشتها باشد اما در هر حال انسان باید دستورات خدا را انجام بدهد چه حکمت آنها را بداند چه نداند. برای توضیح بیشتر در این زمینه به کتابهایی از امام محمد غزالی، مودودی، سید قطب، قرضاوی و... در این زمینه مراجعه شود.

آیا خرید و فروش فیش حج درست است؟

شماره: 
0

اگر شرایط بیع را داشته باشد و همراه باغش و فریب نباشد مانع شرعی ندارد. اما برخی از فقها گفته‌اند: واگذار کردن حج به شخص دیگری به قیمت بیشتر از همان مقدار پول که قبلا داده است درست نیست.

در حج وقتی مردان احرام می‌بندند آیا پوشیدن شورت در زیر احرام اشکالی دارد؟

شماره: 
1299

پوشیدن لباس دوختنی در احرام برای مردان جایز نیست.

آیا انجام حج برای مرده درست است(لطفاً توضیح دهید)؟ من برای مادربزرگم نذر کردم که قبل از فوتش خانه‌ی خدا را زیارت کند اما متأسفانه فوت کرد و نتوانست به خانه خدا برود اگر کسی دیگر برای او حج انجام دهد ادای نذر بر من واجب است؟

شماره: 
1287

اگر فردی قصد انجام حج را داشته باشد، اما در زمان زنده بودن نتواند آن را انجام دهد، بعد از مرگ، فرد دیگری به جای او حج بگزارد.
شما که نذر نموده‌اید مادربزرگتان را به حج بفرستید اما ایشان درگذشته‌اند، شما خودتان یا کسی دیگری به جای او حج بگزارید،‌تا نذرتان به جای آورده شود.

در مورد رسومات وارده در سفر حج و عمره از جمله کادو گرفتن و غذا دادن و استقبال رفتن و ذبح کردن حیوان و دیگر موارد از این دست به طور کامل از دیدگاه دین و شریعت بیان کنید؟

شماره: 
1188

این امور، اموری عرفی هستند و مردم آنها را به وجود آورده‌اند و مبنای شرعی ندارند و اگر همراه با تکلف و عسر و حرج برای دیگران باشند، آن کارها جایز نیستند.

همزمانی محتوا