تربیتی

مدت دو سال و دو ماه است به یکی از کشورهای خارجی آمده‌ام و در این مدت یک بار به خانواده‌ام سرزده‌ام و احتمال زیاد بیشتر از یک سال طول می‌کشد تا خانواده‌ام کارشون درست شود،

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
سوالم اینجاست کشورهای غیراسلامی قانون خاص خودشان را دارند اگر بچه‌ها به اینجا برسند و طبق آداب و رسوم و اخلاقی که مردم اینجا دارن بزرگ شوند، من پدر چه حکمی پیش خداوند دارم، چون من وسیله‌ام برای آوردن آ‌ن‌ها.

پدر به عنوان سرپرست خانواده موظف است فرزندان را بر پایه‌ی آموزه‌های دینی تربیت کند، خواه در کشور اسلامی باشد یا کشور غیر اسلامی. پدر باید وقت بگذارد حتی اگر شده در محیط خانه فرزندان را نیک تربیت کند و مسؤولیت‌های بندگی خدا و احکام اسلامی را به آنان بیاموزد. اگر پدر برای انجام این مسؤولیت بکوشد، ولی فرزند نپذیرد، در این صورت پیامدش متوجه پدر نمی‌شود.

امروزه در تلگرام از انواع گیف و استیکر استفاده می‌شود که گاهی تصاویر مبتذل است، حکم استفاده از این تصاویر و گیف‌ها چیست؟

شماره: 
0

مسلمان موظف است در همه جا به دنبال خوبی بگردد و آن را برگزیند و از بدی‌ها دوری گزیند. در بهره بردن از انواع برنامه‌های تلگرامی نیز باید از برنامه‌های خوب بهره ببرد و از چیزهای مبتذل و ناروا بپرهیزد اگر زمانی هم تصاویر و مطالب مبتذل برای مسلمان فرستاده شود گناهش به گردن فرستنده است نه گیرنده، اما گیرنده نباید از آن‌ها استفاده کند، بلکه لازم است آن‌ها را حذف کند.

آیا انجام بازی‌های کامپیوتری که در آن‌ها نمادهای فراماسونری مانند تک چشم یا هرم با بز بافومت هست حرام است؟ حتی اگر تنها برای تفریح و سرگرمی باشد

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
و به صورت اعتیاد هم در نیاید و انسان را از نماز هم باز ندارد؟ و نیز برخی می‌گویند این نمادها بر ناخودآگاه فرد تاثیر منفی دارد آیا این گفته درست است و اگر درست هست موجب حرمت نیز می‌شود؟

بازی‌هایی که برای دین و ایمان و روان‌ انسان تأثیر منفی دارد، ‌یا بدآموزی دارد یا برای فرد سودی ندارد و چیزی بر ایمان و دانش ارزشمند و سودمند او نمی‌افزاید، فرد مسلمان باید از چنان بازی‌هایی دوری گزیند و به دنبال انجام ورزش‌های سودمند فکری و جسمی باشد.
پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرموده است: «من حسن الإسلام المرء ترکه مالایعنیه»[ترمذی]
از نیکوکاری اسلام شخص رها نمودن کارهایی است که به او سودی نمی‌رساند
البته اگر این نوع بازی‌ها فرد را به تشویق کارهای غیرشرعی کند، حرام هستند.

آیا چت کردن مرد متاهل با زن نامحرم متاهل در حد چت عادی و معمولی به قصد سرگرمی جایز است؟ و اگر جایز نیست گناه آن چقدر است؟

شماره: 
0

چنین کاری جایز نیست؛ چون به فرجام بدی می‌انجامد، چه‌بسا این نوع سرگرم شدن اندک اندک دین و شخصیت فرد را تباه و نابود گرداند، سرگرمی‌های مفید و سودمند دیگری هست، فرد می‌تواند از راه‌های درست خودش را سرگرم نماید.

متاسفانه چند شب پیش مجبور شدم بچه‌ای را که سه چهار سال از خودم کوچک‌تر بود و چند باری بهم بی‌احترامی کرده بود، به خاطر بی‌احترامی‌هاش که چند بار چشم‌پوشی کرده بودم،

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
سیلی بزنم که بعد از سیلی فحش داد دوباره سیلی زدمش ولی الان به شدت عذاب وجدان دارم، البته قبلا چند باری هم تذکر داده بودم، ولی گوش نداده بود الان نمی‌دانم باید چکار کنم، اصلا مجاز بودم بزنمش یا نه؟ پدرش هم چند باری گفته بود اگر اذیتت کرد می‌توانی برخورد کنی. الان می‌ترسم اگر ازش حلالیت بخواهم دوباره حد خودش را زیر پا بزارد و شروع کند به بی‌احترامی، لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم؟

تنبیه مناسب برای ادب کردن کودک با اجازه پدر جایز است، اما باید فرد توجه نماید با زبان خوش و اخلاق نیک در او تأثیر بگذارد، اگر هم زمانی نیاز به تنبیه باشد، به صورت ضربه‌ای زده نشود، پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- از این کار نهی نموده است.
اکنون که شما او را زده‌اید، می‌توانید به شیوه‌های گوناگون برای نمونه با خریدن هدیه‌ای برای او دل وی را به دست آورید و به او بفهمانید که زدنش برای مصلحت و ادب وی بوده است. ولی توجه داشته باشید که دوباره آن کار را تکرار نکنید.

الف) آیا اگر انسانی ناخواسته مرتکب گناهی کبیره مثل استمنا شود گناه است؟ ب) آیاتخیل در هر صورت حتی تخیل سالم گناه است؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
ج) من دچار نوعی وسواس فکری شده‌ام و مدام فکر می‌کنم برخی از کارهایم گناه است و مدام به خود تلقین می‌کنم. خیلی از این موضوع رنج می‌برم خواهشا بگید با تلقین به خود که این کارم گناه است، دچارگناه می‌شوم؟ د) نمازتوبه چگونه است؟ هـ) اگر انسان تحریک شود گناه می‌کند؟

الف)- اگر آن گناه ناخواسته با تخیل یا در خواب باشد گناه ندارد. اما اگر فرد کار استمنا را با دست یا چیز دیگری انجام دهد ناخواسته به شمار نمی‌آید و گناه است
ب)- تخیل تا فرد را به شکل عملی در گناه نیافکند و گناه را محقق نسازد، گناه نیست، بلکه بهتر است فرد از عالم تخیل که سودی ندارد دوری گزیند و با واقعیت‌ها زندگی کند.

من رابط ازدواج‌ها هستم (عمل به آیه 32 سوره نور)، افرادی که مشخصات‌شان را به من دادند از آقایان و خانم‌ها که من کفویت‌شان را مشخص و به هم معرفی کنم،

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
می‌توانم به خانم‌هایی که در تلگرام‌ها عکس‌های بی‌حجاب خود را گذاشتند تذکر یا تبلیغ رعایت حجاب را متذکر بشوم؟

بلی شما می‌توانید از هرگونه عمل خلاف شرع از جمله بی‌حجابی خانم‌ها، تذکر بدهید. در واقع شما به وظیفه شرعی و ایمانی خود عمل می‌کنید.

با عرض سلام و ادب و احترام. مدتهاست سوالي فكر مرا مشغول كرده و از شما تقاضاي راهنمايي دارم. آيا افرادي كه وارد بهشت مي‌شوند، خاطرات بد و ناراحت كننده‌اي را كه در دنيا داشته‌اند فراموش مي‌كنند؟ و آيا گناهاني را كه قبل از توبه در دنيا انجام داده‌اند فراموش

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
با عرض سلام و ادب و احترام. مدتهاست سوالي فكر مرا مشغول كرده و از شما تقاضاي راهنمايي دارم. آيا افرادي كه وارد بهشت مي‌شوند، خاطرات بد و ناراحت كننده‌اي را كه در دنيا داشته‌اند فراموش مي‌كنند؟ و آيا گناهاني را كه قبل از توبه در دنيا انجام داده‌اند فراموش مي‌كنند؟ چون من گناهان زيادي را در گذشته انجام داده‌ام و مدتي است به طور جدي توبه كردم اما هميشه نگرانم كه حتي اگر لطف خدا هم شامل حالم شود و وارد بهشت هم شوم، يادآوري گناهان گذشته‌ام موجب شرمندگي در پيشگاه خداوند و در حضور انبيا و اوليا شود. لطفا طبق آيات و احاديث پاسخم را بدهيد. با تشكر فراوان از شما

بهشت جای شادمانی و خوشحالی است هر فکر و حرکتی که ناراحت کننده باشد به سراغ بهشتیان نمی‌آید.
خداوند متعال می‌فرماید: لا یمسهم فیها نصب ) حجر:48
در آنجا رنجی به آنان نمی‌رسد.
باز می‌فرماید : لا خوف علیهم و لا هم یحزنون) بقره/ 112
بیمی بر آنان نیست و آنان غمگین نمی‌شوند.
آیات و روایات فراوانی وجود دارند که بهشتیان در برابر نعمتی که خداوند به آنان در آنجا داده است خوشحال و شادمان و شاداب هستند، و نسبت به گذشته‌ اندوهگین نیستند.
فاکهین بما آتاهم ربهم) طور/18
و در برابر چیزهایی که خداوند به آنان داده است شاد و خوشحال اند.

سلام علیکم جوانی هستم 27 ساله که این روزها بدجور احساس پوچی می‌کنم. از بچگی در سختی و فقر بزرگ شدم. نه کار درست و حسابی دارم و نه وضعیت مالی خوب.

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
یه پدر معتاد دارم و یه مادر مریض. شرایط ازدواج هم ندارم. احساس می‌کنم خدا مرا برای سختی کشیدن آفریده و نمی‌دانم تاوان چه گناهی رو میدم. هرچی دعا می‌کنم انگار خدا صدامو نمیشنوه. نمیدونم چیکار کنم. ناامید ناامیدم. از این زندگی خسته شدم. دوس دارم همه چیزمو بدم حتی ایمان اما نجات پیدا کنم. می‌ترسم کارم به انکار خدا برسه. برام دعا کنین و لطفا کامل راهنماییم کنین که چرا خدا به یکی اینقدر میده و در رفاه و آسایش بزرگ میشه و یکی مثل من اینطور باید سختی بکشه. پیامبران هم پس از مدتی آزمایش‌هاشون تموم میشد اما من هرچی تلاش می‌کنم همیشه به در بسته میخورم؟

خداوند تمام انسانها را دوست دارد چون همه ملک او و او مالک همه است، بسیاری از فقرها و بی‌نوایی‌های جامعه نتیجه ستم انسانها و پایمال نمودن قانون خداست. برای مثال اگر مسلمانان توانمند طبق قانون خدا زکات دارایی‌های خود را بدهند بسیاری از نیازهای مادی جامعه بر طرف می‌گردد.
از طرفی خداوند ما را مأمور کرده است که روی زمین با توجه به امکانات کم یا فراوان یا مشکلاتی که داریم، کارهای نیک انجام بدهیم و از بدی‌ها بپرهیزیم به عبارتی دیگر خود و جامعه را اصلاح کنیم. خداوند فرموده است ما بندگانمان را با خیر و شر یا سختی و فراخی می‌آزماییم تا مشخص شود چه کسی به نیکوترین وجه عمل می‌کند.

چند ماه پیش فردی به من فحش ناموسی داد و من چیزی نگفتم چون از خودم بزرگتر بود و ترسیدم. الان خیلی عذاب وجدان دارم و ناراحتم.

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
پشیمانم که چرا چیزی نگفتم بهش. پیش خودم قسم خورده‌ام هر کس به من فحشی داد جوابش را مثل خودش بدهم.آیا گناه کرده‌ام که جوابی نداده‌ام آیا من بی غیرت هستم؟

کسی که مورد دشنام قرار گیرد دو راه در پیش روی دارد یا به مانند و اندازه همان دشنام به او دشنام دهد، یا او را ببخشد و چیز بدی نگوید بلکه سخنان نیک بگوید چه بسا این کار خوب فرد، سبب پشیمانی دشنام‌دهنده گردد ویژگی مؤمنان این است هرگاه جاهلان سخنان بد به آنان می‌گویند در جوابشان سخنان نیک می‌گویند (وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا)[فرقان:63] و هنگامی که نادانان ایشان را مخاطب (دشنامها و بد و بیراههای خود) قرار می‌دهند، از آنان روی می‌گردانند و به ترک ایشان می‌گویند.
لذتی که در بخشش است در قصاص نیست و گذشت از خطای دیگران سبب می‌شود که خداوند از خطای گذشت‌کننده در گذرد.

همزمانی محتوا