ازدواج و خانواده

باعرض سلام و تحیات خانم وآقایی بین خود محرمیت ایجاد کردند حالا از طریق تلگرام عکس‌های بی‌حجاب خود را برای هم می‌فرستند چه حکمی دارد؟ سوال 2 اگربخواهیم ازفیض نمازجماعت برخورداربشویم رسیدیم به آخرنمازکه درحال تشهد هستند آیا می‌توانیم اقتدا کنیم؟ درحال سلام

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
باعرض سلام و تحیات خانم وآقایی بین خود محرمیت ایجاد کردند حالا از طریق تلگرام عکس‌های بی‌حجاب خود را برای هم می‌فرستند چه حکمی دارد؟ سوال 2 اگربخواهیم ازفیض نمازجماعت برخورداربشویم رسیدیم به آخرنمازکه درحال تشهد هستند آیا می‌توانیم اقتدا کنیم؟ درحال سلام هم اگرباشند می‌توانیم ؟

اگر زن و مردی مطابق ارکان و شرایط دین اسلام با هم عقد ازدواج ببندند از جمله عقد با حضور دو شاهد و ولی زوجه بسته شود برای هم دیگر حلال می گردند و جایز است با هم معاشرت داشته باشند یا عورت هم دیگر را ببینند بنابراین آن گونه که در سوال مطرح شده است میان دو نفر محرمیت ایجاد نمی‌گردد و ارسال آن عکسهای غیر شرعی برای یکدیگر درست نیست و فضای مجازی امکام دسترسی دیگران به آن هم وجود دارد.
ب) قبل از این که امام سلام بدهد می‌توان به او اقتدا کرد و با نیت جماعت نماز را بر پا داشت هرچه بیشتر نمازش را همراه با جماعت بر پا دارد ثوابش بیشتر است.

آیا میتوان با خواهر زاده همسر فعلی ازدواج نمود؟

شماره: 
0

تا زمانی که زنی در عقد ازدواج مردی باشد ازدواج آن مرد با خواهرزاده او درست نیست.

آیا اگرهمسر از انسان راجع به گذشته‌اش بپرسد مثلا قبلا عمل زنا را مرتکب شده یا با کسی رابطه داشته و یا قبل از ازدواج بپرسد آیا باید حقیقت را گفت اگر قسم دهد چه؟

شماره: 
0

زن و شوهر نباید با گذشته یکدیگر کار داشته باشند و آن‌را واکاوی کنند زیرا ممکن است این کار سبب فروپاشی خانواده شود. بهتر است زن و شوهر در اعمال گذشته هم دیگر تجسس نکنند و آنها را برای هم بازگو ننمایند. بلکه با رفتار نیک و اعتماد و اطمینان به یکدیگر زندگی زناشویی خود را به نیکی ادامه دهند.
پیامبر (ص) فرموده است:
کل امتی معافی الاالمجاهرین "متفق علیه"
تمام امت من بخشیده می‌شوند مگر کسانی که گناه خود را آشکار می‌سازند.

چند دلیل قرآنی برای یاطل بودن صیغه؟

شماره: 
0

خداوند در بیان اوصاف مومنان فرموده است
(وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ * إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ﴾ مومنون/ 5-6
و آنان که شرمگاه هایشان را پاک نگاه می دارند مگر بر همسرانشان یا بر ملک یمین هایشان بی گمان اینان سزاوار نکوهش نیستند.

سلام من دختری 21 ساله اهل سنت حنفی هستم و خواستگارم هم اهل سنت و حنفی هستن، رسمشون به اینصورته که ابتدا عقد می‌کنن و بعد از چند ماه تا یکی دو سال عروسی میکنن. ولی پدرم همیشه میگه تو مذهب ما باید عقد و عروسی با هم تو یه شب باشه در غیر اینصورت گناه داره. می

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
سلام من دختری 21 ساله اهل سنت حنفی هستم و خواستگارم هم اهل سنت و حنفی هستن، رسمشون به اینصورته که ابتدا عقد می‌کنن و بعد از چند ماه تا یکی دو سال عروسی میکنن. ولی پدرم همیشه میگه تو مذهب ما باید عقد و عروسی با هم تو یه شب باشه در غیر اینصورت گناه داره. می‌خواستم ببینم احکام اهل سنت حنفی چی میگن در این مورد؟

در ازدواج اصل عقد و جاری نمودن صیغه ایجاب و قبول عقد ازدواج با وجود شروط آن است.
هرگاه میان زن و مرد یا دختر و پسر عقد ازدواج جاری شود، آنان همسر یکدیگر می‌شوند و معاشرت آنان از لحاظ شرعی با یکدیگر درست است و گناهی ندارد و همه مذاهب این دیدگاه را دارند ثبت عقد ازدواج در دفاتر ازدواج قانونی است که هر کشوری برای خودش مقرر داشته است.