زلزله‌ی هرمزگان و مسئولیت اجتماعی ما

زلزله‌ی هرمزگان و مسئولیت اجتماعی ما

استان هرمزگان به مركزيت بندرعباس، در حد فاصل بندرخمير تا بندرلنگه و كنگ با زلزله‌ی ٦ و يك ريشتری شب گذشته(اولين ساعات شنبه رأس ساعت ٣ و ٢٤ دقيقه و ١٥ ثانيه) به شدت لرزيد و ساعتی بعد نيز با زلزله دوم ٦ ريشترس و‌ تکانش‌های متعدّد دگری، تكان خورد!

اين زلزله ويژه در روستاهای چاه احمد، دژگان، سایه خَش، کنخ، چاه دراز و... آسيب جانی، مالی و تأسيساتی جدّی در پی داشته است كه بخشی از آن را در كليپ پيوستی كه مربوط به صبح شنبه روستای سايه خَش است، ملاحظه می‌فرماييد.

https://t.me/Sopskf/5621

گرچه همواره در اين جغرافيا با ضعف و نقصان در مديريت بحران مواجه بوده‌ايم، اما ملت ثابت كرده است در بزنگاه‌های تاريخی، كنار هم هستند و هر آنچه در توان داشته‌اند، برای ياری‌رسانی به هموطن و همنوع آسيب‌ديده و حتّی ساير زيستمندان جغرافيای بحران نيز، در طبق اخلاص نهاده‌اند كه نمونه‌های آن در بحران سيل و زلزله در سال‌های اخير مشهود بوده است امّا گاه و بسيار نيز مشاهده شده كه نوع، روش، ميزان و سطح كمک‌ها و ياريگری‌ها، مقصود به رفع نياز نبوده و اگر بوده، مقطعی و گذرا و نيز بعضاً آسيب‌زا بوده است.

نگارنده ضمن كسب خبر از منابع محلي و به تناسب تجربه‌ی امدادگری در سيل و زلزله،  پيشنهاداتی در راستای ادای بهينه‌ی مسئوليت اجتماعی دولت، شهروندان، سمن‌ها و گروههای خيريه‌ای طرح می‌كند و اميدوار است كه مورد اقبال واقع شود تا از هدر رفت انرژیها، منابع و خدای‌ناكرده وارد آمدن آسيب‌های بيشتر جانی، روانی، فرهنگی -اجتماعی، عمرانی و... جلوگيری شده و آسيب‌ديدگان نيز به موقع، مورد عنايت و توجّه و رسيدگی قرار گيرند:

١) تشكيل سريع جلسه مديريت بحران با حضور سبز نمايندگان مردمی و مديران سمن‌ها و خيريه‌های استان و شهرستان ويژه فعالان بومی و محلّی و اتّخاذ تصميمات مشترک با حضور و مشاركت همه‌ی جريان‌ها و فعالان استان.

٢) پايش سريع و دامنه‌دار مناطق آسيب‌ديده‌ی توسط نهادهای متولّی و با مشاركت ان. جی. اوهای محلی و استانی به منظور برآورد تقريبی خسارات جانی، مالی و تأسيساتی و نيز اولويت‌بندی مناطق آسيب‌ديده به تناسب خسارات وارده. 

٣) نياز سنجی و تهيه و تدوين ليست اولويت‌های امدادی، پزشكی و درمانی و نيز كالايی اوّليه و فورس ماژور.

۴) ايجاد يك يا چندپايگاه امدادی در مناطق آسيب‌ديده و ارجاع دادن ملّت و دولت جهت سوق دادن تخصص‌های انسانی، پزشكی، تزريق دارویی و تجهيز به تكنولوژیها و نيروهای امدادی و نيز كالایی و مادی و...

۵)اعلان شماره حساب مشترک ان. جی. اوهای محلّی يا خيريه‌ای منتخب جهت هدايت كمک‌های نقدی مردمی از داخل و خارج (تجربه ثابت كرده كه مردم بيشتر به حسابهای مردمی اعتماد می‌كنند تا دولتی و به همين جهت لازم است شماره حسابی اعلام گردد كه مردم بيشترين تمايل به حمايت داشته باشند.)

۶) اهتمام ويژه به اسكان، تأمين مواد غذايی و نيز دارویی ضروری ساکنان مناطق زلزله‌زده و نيز شناسایی و تدفين فوت‌شدگان، بستری مصدومان و حمايت روانی-عاطفی خانواده‌هايشان.

٧) تجميع اطلاعاتی و آماری از پايگاه‌های امدادی و ايجاد يك ایستگاه فرماندهی مديريت بحران و راهبری رسانه با تأكيدروی مستند كردن و لحظه‌نگاری حين و بعد زلزله، حين و بعد امداد و اطلاع‌رسانی‌های به موقع و حرفه‌ای.

٨) اهتمام ويژه به كودكان و زنان و تمهيد تعديل فشارهای روانی و سرگرمی‌هایهای مستمرّ و پايش و نظارت مستمرّ.

٩) شروع سريع عمليات آواربرداری، تعمير و ترميم و بازسازی مناطق آسيب‌ديده با نقش‌آفرینی مستقیم بنیاد مسکن و وزارت مسکن و شهرسازی(فرصت ارزنده‌ای برای دولت است تا بازآفرينی‌های روستایی و شهری را طبق فرهنگ و زيست‌بوم منطقه و‌ نیز اصول و قواعد فنّی و‌ عمرانی، پیگیری نماید.)

١٠)احساس مسئولیت ملی و ساماندهی نیروهای دواطلب شهری و روستایی به صورت متمرکز مثلاً توسط شهرداریها جهت مشارکت در آواربرداری یا امداد تخصصی-پزشکی-درمانی یا روانی و کالایی. 

۱١)هموندی و همگرایی نیروها و کنشگران با سابقه و با تجربه جهت هم‌افزایی و تصمیم‌سازیها و تصمیم‌گیریهای پیشران و پیشگام و تسهیلگر جمعی(به این منظور پیشنهاد می‌شود شبکه‌ی کمک یا ان. جی. اویی ملّی، رسالت هم‌افزایی نیروها را بر عهده گیرد تا با تمرکز بخشی نیروها، اثربخشی ها مؤثّرتر و‌ مفیدتر گردد)

امروز همه مکلّف به بذل زمان، نذر تخصّص، بخشش مال، زکات جسم  و تسهیم تجارب امدادی هستیم و نشاید و نباید که این مسئولیت وا نهیم.

نگارنده همپای هموندانش، پای کار است و دوّمی و سوّمی لازم است تا شورای هماهنگی مدیریت بحران مردمی، شکل گیرد و هموند ستاد بحران دولتی، خدمتی هر چند کوچک در قبال این رخداد و سایر حوادث آتی ادا کند.

بدون امتیاز