اتحادیه با زلزله‌زدگان افغانستان ابراز هم‌دردی کرد

اتحادیه با زلزله‌زدگان افغانستان ابراز هم‌دردی کرد

در پی حادثه‌ی دردناک زلزله‌ی اخیر در افغانستان، اتحادیه جهانی علمای مسلمان با مردم، رئیس جمهور و دولت این کشور ابراز هم‌دردی و هم‌بستگی کرد و خواهان کمک‌رسانی فوری به زلزله‌زدگان شد.

اتحادیه این ضایعه‌ی اسفناک را به امارت اسلامی، مردم عزیز افغانستان و خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت و از خداوند متعال برای آنان صبر و شکیبایی و برای مجروحان شفای علو درجات طلب کرد.

اتحادیه تاکید کرد کمک به حادثه‌دیدگان یک تکلیف شرعی است و به همین مناسبت کشورهای اسلامی، مؤسسات خیریه و بشردوستانه و نیکوکاران را به امدادرسانی فوری دعوت کرد:

در پی شهادت شماری از برادران افغانی در نتیجه‌ی زلزله‌ی روز چهارشنبه در ولایت‌های جنوب شرقی افغانستان، اتحادیه جهانی علمای مسلمان هم‌بستگی کامل خود را با برادران خود اعلام کرد. در این زلزله‌ نزدیک به ١٠٠٠ نفر کشته و صدها نفر دیگر زخمی شدند و به خاطر آسیب دیدن منازل، مردم منطقه مجبور شدند به مناطق امن‌تر پناه ببرند. این در حالی است که تیم‌های امداد و نجات به جستجو در زیر آوار ادامه می‌دهند. 

اتحادیه همچنین مراتب تسلیت و هم‌دردی صمیمانه‌ی خود را به مردم، رئیس جمهور و دولت افغانستان اعلام می‌کند و از خداوند متعال می‌خواهد قربانیان این حادثه را مورد رحمت و بخشایش خود قرار دهد، به آنان پاداش نیک عطا کند و روح‌شان را به بهشت برین شاد فرماید. به خانواده‌های آنان صبر و بردباری ارزانی دارد و به مجروحان شفای عاجل و سلامتی عطا فرماید و کشور افغانستان را از هر بلایی محفوظ دارد. 

اتحادیه از کشورهای اسلامی، مؤسسات خیریه و بشردوستانه و افراد نیکوکار می‌خواهد به یاری حادثه‌دیدگان بشتابند و زکات اموال و صدقات عمومی و غیره را در راه امدادرسانی هزینه کنند که این وظیفه‌ی شرعی ما در قبال برادرانمان است. خدای متعال مؤمنان را برادران یک‌دیگر خوانده است: "إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ" و رسول گرامی صلی الله علیه وسلم نیز فرموده است: 

«مَثَلُ الْمُؤْمِنِينَ فِي تَوَادِّهِمْ، وَتَعَاطُفِهِمْ، وَتَرَاحُمِهِمْ، کمَثَلِ الْجَسَدِ، إِذَا اشْتَكَى مِنْهُ عُضْوٌ تَدَاعَى لَهُ سَائِرُ الْجَسَدِ بِالسَّهَرِ وَالْحُمَّى»

مؤمنان در محبت و مهربانی و هم‌دردی مانند پیکر واحدی هستند که اگر یک عضو از آن به درد آید، سایر اعضا با بی‌خوابی و تب با آن هم‌دردی می‌کنند. (بخاری، مسلم و دیگران) 

چهارشنبه ١تیرماه ١٤٠١ خورشیدی

دکتر علی قره داغی دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مسلمان

بدون امتیاز