عثمان محمدپرست استاد شهیر دوتار امروز درگذشت

عثمان محمدپرست استاد شهیر دوتار امروز درگذشت

عثمان محمدپرست، استاد موسیقی و نوازنده شهیر دوتار روز پنج‌شنبه(۲۹ اردیبهشت) در ۹۴ سالگی در خواف، از شهرستان‌های استان خراسان رضوی درگذشت.


استاد محمدپرست از کودکی با دوتار مأنوس بود و یادگیری نواختن تار را از ۱۰ سالگی شروع کرد.


 این دوتارنواز شهیر در کارهای خیریه و مدرسه‌سازی فعالیت بسیاری داشت و در این زمینه نشان سفیر مدرسه‌ساز از سوی رییس جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور به عثمان محمدپرست اهدا شد.


به گزارش ایسنا نخستین کاشی ماندگار خراسان ‌رضوی نیز در راستای حفظ میراث ناملموس کشور از سوی اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی خراسان ‌رضوی سردر منزل عثمان محمدپرست نصب شد.


محمدپرست اسطوره موسیقی مقامی دیار خراسان بود که از قطعه «نوایی» می‌توان به‌عنوان ماندگارترین اثر او نام برد.

اصلاحوب، درگذشت این هنرمند اهل سنت را به جامعه‌ی هنری و مردمان اهل سنت خراسان تسلیت می‌گوید.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 3.7 (از 3 رای)

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
استاد محمدرضا شجریان (مهمان)
1401/03/05

عثمان قصّه‌ی محرومیت‌های دیارش را می‌نوازد

استاد محمدرضا شجریان

قبل از اینکه عثمان را از نزدیک ببینم وصفش را شنیده بودم. وقتی موفّق به دیدارش شدم و حسّ و حالش را شناختم و به توانایی‌هایش پی بردم او را قلندری دیدم که نسبت به همسن و سال‌های خودش افکار نو داشت. نسبت به افرادی که دوتار می‌زنند و سخت پایبند سنت‌ها هستند.
عثمان علاوه بر پایبندی به سنت‌ها و حفظ اصالت‌ها، نوآوری می‌کند و این درهم آمیختگی سنت و مدرنیته از او هنرمندی قابل احترام ساخته است.
من به عثمان علاقه‌مندم و اوقات زیادی را با هم گذراندیم. او تار زده و من آواز خوانده‌ام و همین مسأله باعث نزدیکی ما گردیده است.
عثمان قلندری آزاده است... انسانی خوشفکر که برای انسان‌های دیگر ارزش والا قائل است. من با محرومیت‌های جنوب خراسان آشنا هستم و به آنجا سفر کرده‌ام. عثمان هنرمندی برخاسته از دیار محرومیت‌ها است که قصه محرومیت‌های دیارش را می‌نوازد.

#شجریان #عثمان_خوافی #عثمان_محمدپرست #موسیقی_مقامی #خواف #اهل‌سنت_ایران