در وداع شهید كلمه شیرین ابوعاقله

نویسنده: 
عاطف ابو الرب
در وداع شهید كلمه شیرین ابوعاقله

در هر مناسبتی ناقوس‌های کلیسا نزدیک دفترم به صدا در می‌آمدند و من صدای آن‌ها را می‌شنیدم، در شادی‌ها، درغم‌ها و درتعطیلات؛ اما امروز غم و اندوهی بزرگی در خود احساس نمودم امروز صدای زنگهای کلیسا را در وداع همکار شهیدم شیرین ابو عاقله می‌شنیدم ناقوس‌هایی که لرزه‌ای بر اندام می‌انداخت.

آن‌چه بر سهمگین بودن صحنه می‌افزود، فریادهای الله اکبری بود که داخل کلیسا از گلوی فرزندان سوگوار جنین بلند می‌شد، آن‌چنان‌که صدای ناقوس‌های با تکبیرهای عزاداران این شهید کلمه، شهید جنین و اردوگاه‌ش، شهید شیرین ابو عاقله، در می‌آمیخت.

جنین با این حادثه‌ی ناگوار بیدار شد، وقتی خبر شهادت شیرین منتشر شد مردم از زن و مرد راهی بیمارستان ابن سینا شدند، همه شوکه شدند و با یکدیگر همدردی می‌کردند.

در یک لحظه، جنین به خانواده‌ای بزرگ تبدیل گردید که دخترش را از دست داده بود، اگر در آن لحظات حضور داشتی صاحب عزا را نمی‌شناختی، همه یکدیگر را دلداری می‌دادند و در تسکین آلام و درد یکدیگر می‌کوشیدند. 

شیرین ابو عاقله از حدود یک ربع قرن پیش، پیوندی سخت با جنین و اردوگاهش بسته بود او و تیم کاریش و همکارانش هیچ صحنه روزانه‌ای را در جنین از دست ندادند.  

آرزو می‌کنم که ای کاش شیرین در آن هنگامه غم و اندوه بزرگ که جنین را فرا گرفته بود می‌زیست تا تصویری را که برای فرزندان این سرزمین به تصویر کشیده بود با چشم خود می‌دید و می‌فهمید جنین با احساس عشقی که در خود ذخیره کرده بود و خشم فراوانی که بر سر اشغالش داشت با او خداحافظی کرد.

شیرین، برخیز و ببین چقدر در قلوب مردم جنین ریشه دوانده‌ای.

برخیز تا صدای هلهله و فریاد را بشنوی.

برخیز تا عظمت وحدت ادیان را در وداع باشکوهت به تماشا بنشینی و ببینی که چگونه تکبیرهای الله اکبر با زنگهای کلیسا در هم آمیخته و سمفونی وداع حزن‌انگیزت را اجرا می‌کنند.

کاش می‌توانستی همراه ما بیایی تا اشک‌هایی را که از چشمان دوستانت از جنین تا رام الله خون شده بود جمع می‌کردی و می‌دیدی که  اشک‌هایشان در وداع با تو تعبیر جوشش و فوران قلب و روحشان است بیا و حجم اشکی را بنگر که از قبل همانند آن را ندیده بودیم.   

ما همه عزاداریم، سوگوار دوست و همکار ارجمندی هستیم که همگان او را به صداقت در حرفه‌اش و وابستگی صمیمانه‌اش با هر فلسطینی می‌شناسند. 

در میهمان‌نوازی خداوند رحمان آرام باش، با شهدا آرام بگیر، همان‌گونه که جاودانه‌ها قبل از ما بدان راه یافتند آرام باش و بدان که هر فلسطینی محبت و صمیمیت تو را در دل دارد.


بهار ۱٤۰۱ – هجری شمسی

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 1 رای)