متاورس و ضرورت آن برای روابط عمومی

گردآورنده: 
محمد جهانگیری اصل
متاورس و ضرورت آن برای روابط عمومی

متاورس و ضرورت آن برای روابط عمومی

تکنولوژی با سرعتی سرسام‌آور در حال پیشرفت است و بسیاری از پیش‌بینی‌های صورت گرفته در فیلم‌های فانتزی علمی تخیلی در حال تحقق یافتن است. وقتی مارک زاکربرگ اعلام می‌کند که شرکت فیسبوک به یک "شرکت متاورسی" تبدیل‌شده است، ما باید به‌طور دقیق بفهمیم که متاورس چیست و چه کاربردی در زندگی ما خواهد داشت.

برای درک بهتر مفهوم متاورس اول نگاهی به معنای آن میاندازیم. متاورس از دو واژه متا (Meta) و ورس (Verse) تشکیل شده است. کلمه متا به معنی «برتر» و ورس که از کلمه  «Universe» گرفته شده به معنی «جهانی» است. به این ترتیب عبارت متاورس را می‌توان «جهان برتر» یا «برتر از جهان» تلقی کرد.

متاورس به عنوان یک شبکه‌ مجازی عمل کرده که در آن کاربران قادر خواهند بود با یکدیگر و با دیگر اجزای محیط اطراف خود تعامل کنند. به عبارتی دیگر، در دنیای متاورس افراد به صورت آنلاین و مجازی به نقش‌آفرینی می‌پردازد

به عبارتی دیگر متاورس خودش یک فضای واقعیت مجازی است که در آن، کاربران می‌توانند در یک محیط آفریده‌شده توسط کامپیوتر با سایر کاربران ارتباط برقرار نمایند. 


ویژگی‌های متاورس


حضور

به عنوان اولین و مهم‌ترین ویژگی متاورس به حضور یا همان Presence می‌توان اشاره کرد. منظور از کلمه حضور در متاورس این است که کاربران در این دنیای مجازی و در کنار باقی کاربران، احساس حضور کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که این احساس حضور به افزایش کیفیت تعاملات در این دنیای مجازی کمک می‌کند.


همکاری

قابلیت همکاری یکی دیگر از جوانب مهم در دنیای متاورس محسوب می‌شود. با کمک این قابلیت کاربران می‌توانند به همه‌جای این دنیای مجازی سفر کرده و با یکدیگر همکاری کنند. به عبارتی دیگر یکپارچگی موجود در متاورس به کاربران این امکان را داده تا با داشتن یک آواتار یکسان بتوانند در عمه بخش‌های آن حضور داشته و از امکانات آن برخوردار شوند.


استانداردسازی

استانداردسازی یا همان Standardization یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها و جوانب متاورس است که بر اهمیت آن می‌افزاید. همانطور که هر سیستم و سازمانی برای استانداردشدن نیاز به یک سیستم استانداردسازی دارد، متاورس نیز از این قاعده مثتثنی نیست.


دنیای بی انتها

متاورس مفهوم و تعریف گسترده‌تری نسبت به دنیای واقعی که دارد که در آن زندگی می‌کنیم. با توجه به اینکه دنیای متاورس به فضاهای فیزیکی محدود نیست تا بی‌نهایت امکان گسترش آن وجود دارد و حد و مرزی برای آن وجود ندارد. به طور خلاصه باید گفت متاورس دنیای بی‌پایان است.


همزمانی

همزمانی یکی از ویژگی‌های مهم و قابل توجهدر متاورس است. این بدان معناست که در دنیای متاورس امکان و قابلیت ارتباط و تعامل بین کاربران سراسر جهان به صورت همزمان وجود دارد. 


سرعت

این ویژگی هم یکی از مهمترین شاخصه‌های متاورس بوده چراکه در متاورس همه‌چیز حتی هرگونه اطلاعات به‌صورت آنی قابل دسترس کاربران است.

 

پایداری

ویژگی پایداری در متاورس به منزله امکان دسترسی‌ همیشگی است. شما می‌توانید ساختمان‌های مجازی جدید یا اشیاء دیگری را در دنیای متاورسی خود ایجاد و اضافه کنید. 


متاورس و روابط عمومی

اگرچه تاکنون میلیاردها دلار صرف سرمایه‌گذاری در متاورس شده و تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای برای گسترش آن شکل‌گرفته‌اند اما هنوز هم فاصله ای (گرچه اندک) تا آغاز به کار عملی متاورس وجود دارد و تا تحقق یافتن تمام پتانسیل‌های متاورس،راهی طولانی مانده است.

اگرچه متاورس همچنان در مرحله شکل‌گیری و توسعه قرار دارد، اما بسیاری از برندها مدتی است که برای ورود و نقش‌آفرینی در متاورس گام‌های جدی و مهمی برداشته‌اند و به‌عنوان پیشگامان استفاده از پلتفرم‌های نوپدید متاورس شناخته می‌شوند.

هنگامی‌که صحبت از تبلیغات در درون متاورس به میان می‌آید می‌توان از این دنیای مجازی به‌عنوان یک عامل تغییردهنده قواعد بازی و تعیین‌کننده در آینده یادکرد. در متاورس شما می‌توانید هر چیزی که به آن فکر کنید را در برابر خود ظاهر نمایید و تبلیغات را به سطحی ارتقا دهید که بسیار فراتر از آن چیزی است که ما به آن عادت کرده‌ایم و این آفرینش یک دنیای کاملاً جدید برای روابط‌عمومی است که در آنجا، مشاورین املاک می‌توانند یک‌خانه را به افرادی در سرتاسر جهان نشان دهند، برندهای طراحی و تولید لباس، امکان امتحان کردن لباس‌ها به‌صورت مجازی را برای مشتریان فراهم کنند و بسیاری فرصت‌های دیگر.

برای سازمان‌ها نیز زمان آن فرارسیده تا ایده‌های منحصربه‌فردشان را برای ورود به متاورس و پیشرفت کردن در آن بیازمایند و به سمت روابط‌عمومی متاورس حرکت کنند و از اولین گام ها یعنی تولید محتوا در قالب واقعیت های افزوده؛ مجازی و... غافل نمانند؛ انفعال در برابر تحولات فناورانه، غافلگیرکننده و پرهزینه و گاه غیرقابل جبران خواهند بود.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 4 رای)

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام (مهمان)
1400/12/18

دست خوش دکتر جان جالب بود