دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح با اعضای جنوب دیدار کرد

دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح با اعضای جنوب دیدار کرد

دبیرکل جماعت با اعضای تشکل متبوعش در استان‌های فارس، هرمزگان و بوشهر در شامگاه روز ٦ بهمن‌ماه از طریق اسکای روم دیدار و گفت‌وگو کرد.

 در این دیدار، استاد عبدالرحمن پیرانی دبیرکل جماعت دعوت و اصلاح درباب اهمیت اخلاق و فضائل آن سخن گفت. وی درباب تقسیم اخلاق افزود: اخلاق طبق تقسیم علمای اخلاق به دو دسته تقسیم می‌شود: الف) اخلاق اساسی، ب) فضایل اخلاقی.

دسته‌ای از اخلاق مانند: صداقت، امانت‌داری، عدالت ورزی اخلاق اساسی و ضروری و برخی دیگر مانند: احسان، پاک‌دامنی و عفو را فضایل اخلاقی نامیده‌اند.

در صورتی دسته نخست اخلاق، نقشی اساسی و محوری به‌عنوان قواعد و قوانین تسهیل‌کننده حیات و احیاکننده آن، ایفا می‌نماید دسته‌ی دوم برتری‌دهنده و جلایی‌بخش و زینت‌دهنده‌ی حیات هستند و از دایرهی تسهیل‌کننده حیات عبور می‌کند و به زندگی حلاوت و طراوت می‌بخشد.

وی در پایان سخنانش درباره‌ی اهمیت معاصر بودن با حفظ اصالت، افزود: اقتضای حرکت درست روبه آینده وجود اندیشه‌ای جامع و واقع‌بینانه دگر پذیر و روادار است که ضمن حفظ قدیم اصیل پذیرای هر جدید مفیدی نیز باشد.

وی اضافه کرد: لاجرم ورود به عصر جدید لازم است بنا به توصیه قرآن مجید با قدم‌های بلند و مثبت و تخصصی و متقن و روبه‌جلو همراه باشد: «لِمَن شَاءَ مِنكُمْ أَن يَتَقَدَّمَ أَوْ يَتَأَخَّرَ» ‎﴿المدثر: ٣٧﴾‏ و تمامی امکانات و توانایی‌ها را به کار بگیریم و از نتیجه تحولات بیشترین و بهترین بهره مثبت را ببریم.

محمد خلفانی مسؤول شعبه‌ی هرمزگان جماعت دعوت و اصلاح پس از خوشامد گویی گفت: شما اساتید جماعت به ما آموختید که با فراهم ‌نمودن زمینه‌های رشد و توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی زندگی فردی و اجتماعی مردم در پرتو باور به کرامت ذاتی بشر، آزادی، عدالت، شورا، دگرپذیری و ارزش‌های بنیادین اخلاقی در ابعاد مختلف زندگی فعالیت کنیم و برای ساختن آینده‌ای بهتر، به اعتدال و میانه‌روی در تفکر و عمل و برقراری روابط حسنه با دیگران پایبند باشیم. همچنین کرامت انسانی مستلزم احترام به آزادی، حقوق بشر، حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی و قومی و اهتمام به دموکراسی و پرهیز از خوانش‌های منافی کرامت انسانی است.

فرزان خاموشی قائم مقام شعبه‌ی فارس جماعت دعوت و اصلاح در ابتدای سخنان خود با اشاره به آیه‌ی 13 حجرات درباب اصل تعارف گفت:

«يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ خَبِيرٌ» 

 این اصل از دو زاویه قابل تأمّل و توجه است. اول : تعارف اعضا به نسبت همدیگر چرا که هم‌شناسی اعضا باعث انس و الفت می‌شود. آدمیان که یکدیگر را بیشتر بفهمند و بشناسند، راحت‌تر با یکدیگر خو می‌گیرند و همدیگر را می‌پذیرند. هم‌پذیری، میوه‌ی هم‌شناسی است.

دوم : شناخت به نسبت راه و مسیری که انتخاب کردیم.

وی در این بخش از سخنان خود افزود: هر فکر و اندیشه‌ای، زمانی پیروز می شود که ایمان به آن اندیشه قوی باشد و قوت ایمان به اندیشه محقق نمی‌شود مگر با شناخت بیشتر آن . به وسیله‌ی احساس‌های سه‌گانه‌ی «ایمان» به عظمت رسالت، «افتخار» به پذیرفتن و پیروی از آن و «امیدواری» به حمایت و تأیید خداوند، جمع می‌تواند به منزل مقصود برسد. اهمیت این مهم در زمانی که فتنه‌ها و مشکلات از هر سو اعضا را احاطه کرده بیشتر می‌شود. ما نیازمند ارتباط بیشتر بین مسؤولان جماعت و اعضا هستیم.

عیسی رحیمی مسؤول شعبه‌ی بوشهر جماعت دعوت و اصلاح گفت: از دروس مهمی که خداوند متعال در سوره‌ی کهف به آن توجه داشته این است که خداوند متعال همیشه نسبت به بندگان مؤمن خودش اراده‌ی خیر دارد و اگر بنا بر حکمت و مصلحتی دری را می‌بندد یقیناً در پی آن در رحمت وسیع‌تری را به روی بندگان خودش می‌گشاید. لذا اگر کرونا محدودیت نسبی ایجاد کرد ولی در سایه‌ی لطف خداوند و استفاده‌ی صحیح از فرصتها و فضای مجازی زمینه‌ی ارتباط بیش از پیش فراهم شده، لذا می‌طلبد که هم ارتباط مرکز با بدنه‌ی جماعت و هم ارتباط بین اعضای جماعت در یک استان بیشتر باشد..

وی افزود: نکته‌ی دیگر اینکه به جهت صرفه‌جویی در وقت و امکانات و در راستای ارتقای سطح علمی و ایمانی و تشکیلاتی اعضا، تا حد ممکن، دوره‌ها بین سه استان به صورت مشترک برگزار شود تا هم از استعدادهای موجود استفاده‌ی بهتری شود و هم وجود جمع ایمانی بزرگتر مایه‌ی تقویت قلب بیشتری برای یکایک اعضا باشد.

شایان ذکر است این وبینار با تلاوتی توسط شیخ حسین حمودی آغاز شد و اجرای برنامه به‌عهده‌ی محمد رشیدی بود.

گفتنی است در پایان این دیدار، دکتر عبدالرحمن پیرانی به پرسش‌‌های حاضران پاسخ گفت. 

مشروح بیانات استاد عبدالرحمن پیرانی متعاقباً منتشر می‌شود.