برف‌و بارانی‌ كه‌ كشور را ‌فرا گرفت

گفت‌وگوی «اعتماد» با مشاور وزیر و رییس مركز اطلاع‌رسانی وزارت كشور درباره مناطق بحران‌زده كشور

حوادث آنقدر شبیه هم هستند كه آدم گاهی می‌تواند آنها را با هم اشتباه بگیرد. قتل، سرقت، تجاوز، تصادف، گازگرفتگی، انفجار، آتش‌سوزی و امثال اینها. حالا هم كه سیل و برف و كولاك دامن‌گیر شهرهایی از كشورمان شده است. در هر صورت این وضعی است كه می‌بینید و نیاز به تفسیر ندارد. اگر برف و باران نبارد خشكسالی است و اگر ببارد ویرانی است. گفتنی است سیل در هفته گذشته خسارت‌های زیادی در جنوب استان كرمان ایجاد كرده بود كه طی چند روز گذشته نیز خسارت‌های دیگری در این مناطق و نیز شرق استان كرمان به بار آورد.

این درحالی است كه از ١٧ دی ماه در برخی مناطق كشور با بحران سیل و بارندگی‌های شدید روبه‌رو هستیم. با این حال تصمیمی جدی برای مناطقی كه تحت شرایط جوی نامساعد از سوی اداره هواشناسی عنوان شده بود قرار نگرفت.
«افشار دارابی» مشاور وزیر و رییس مركز اطلاع‌رسانی وزارت كشور، درخصوص اقداماتی كه از سوی وزیر كشور، معاون و رییس‌جمهور صورت گرفته به خبرنگار «اعتماد» می‌گوید: «همه ارگان‌های كشور مشغول هستند. از هلال احمر، كمیته امدادرسانی، هلال احمر تا بسیج و سپاه درصدد آن هستند تا به این مناطق كمك كنند.» او در ادامه درخصوص محصولات كشاورزی و دامی مناطق سیل‌زده و مناطقی كه با برف و كولاك محصولات‌شان از بین رفته است، می‌گوید: «محصولات كشاورزی در كرمان از بین رفت. اكثر دام‌ها تلف شدند. قرار شده اگر وامی باید به آنها پرداخت شود اقدامات لازم صورت گیرد.»

به گفته دارابی محصولات مربوط به سیب‌زمینی در كرمان از بین رفت، اما در‌خصوص خاك كرمان باید یادآور شد كه كرمان مزیتی كه در مورد خاكش دارد این است كه شدیدترین سیلی هم كه آمده باشد سه روز بعد خاك این منطقه طوری است كه آب را در خود فرو می‌برد. این نوع خاك در خوزستان متفاوت است و اگر سیل یا بارندگی شدیدی رخ دهد زمان طولانی باید سپری شود تا خاك آن، آب حاصل از سیل یا بارندگی را در خود فرو برد.
دارابی با اشاره به اینكه كرمان هر‌ساله با سیل و بارندگی شدید روبه‌رو است، می‌گوید: «امسال اولین سالی نیست كه كرمان دچار سیل‌زدگی و بارش‌های شدید می‌شود و هر سال همین است. همان‌طور كه اشاره كردم هر سال در این منطقه شاهد سیل شدید و بارندگی هستیم. خبر خوب اینكه سیل‌بند جیرفت در حال آماده‌سازی و لایه‌روبی است. همین موضوع كمك بسیاری به بارندگی‌های شدید در منطقه می‌كند.»

او در ادامه در مورد كمك به مناطق سیل‌زده و مناطقی كه با برف و كولاك همراه شده‌اند، می‌گوید: «در برخی خانه‌ها وسایل موردنیاز در خانه‌های‌شان خراب شده است و ستاد اجرایی برای این امر به این خانواده‌ها كمك می‌كند. به‌طور مثال اگر وسیله‌ای از خانه هر كدام از سیل‌زدگان خراب شده باشد در صورت تعمیر ، ستاد اجرایی آنها را برای تعمیر می‌برد و اگر قابل تعمیر نباشد وسیله جدیدی به آنها اهدا می‌كند. هلال‌احمر نیز در مناطقی كه گرفتار سیل شدند و راه‌های ارتباطی آنها به شهرها و روستاهای دیگر قطع شده است با تامین غذا، پتو، چادر و... به آنها رسیدگی می‌كند. طبق دستوراتی كه وزیر كشور «احمد وحیدی» طی روزهای اخیر عنوان كرد با دستور ریاست‌جمهوری تحت بررسی قرار خواهد گرفت.»

دارابی در آخر صحبت‌هایش دوباره عنوان كرد كه تمامی ارگان‌ها برای كمك به چنین مناطقی آماده‌باش هستند. اینها اظهارات مشاور وزیر و رییس مركز اطلاع‌رسانی وزارت كشور درخصوص كمك به مناطق سیل‌زده و دچار بحران كشور با «اعتماد» بود، ولی باید دید خساراتی كه به این مناطق وارد می‌شود در آینده‌ای نه‌چندان دور به چه میزان است. زندگی بسیاری از مردمان این مناطق به همان دام و محصولات كشاورزی‌شان ختم می‌شود. احمد وحیدی وزیر كشور در روز چهارشنبه برای بررسی آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده جنوب كرمان از طریق فرودگاه جیرفت وارد این منطقه شد و از نزدیك در جمع سیل‌زدگان شهرستان‌های رودبارجنوب، منوجان و قلعه‌گنج حضور یافت و در جریان مسائل و مشكلات منطقه جنوب كرمان قرار گرفت.

احمد وحیدی در گفت‌وگوی تلفنی با استانداران چهار استان شمال غربی و غرب كشور اردبیل، كردستان، كرمانشاه و لرستان بر ضرورت رسیدگی فوری و عاجل به وضعیت هموطنانی كه در باران‌های سیل‌آسا و برف سنگین دچار گرفتاری شده‌اند، تاكید و درخواست كرد كه با استفاده از همه ظرفیت‌های استانی به این مناطق كمك شود. ضرورت دارد استانداران با بسیج امكانات استانی راه‌های ارتباطی به شهرها و روستاهایی كه به علت برف سنگین مسدود شده‌اند؛ هر چه سریع‌تر بازگشایی و حمایت‌های لجستیكی و معیشتی لازم به عمل‌ آید. هرچند كه صحبت‌های وحیدی در اواسط دی ماه سال جاری نشان از كمك به مردم سیل‌زده را داشت و عنوان كرده بود كه دولت با تمام توان پشتیبان سیل‌زدگان بیرم فارس است، ولی باید دید این خسارات در آینده چه مشكلاتی را برای مردم این مناطق به وجود خواهد آورد.
و اما دیروز در 2 بهمن‌ماه، 7 محور شریانی در كشور به دلیل بارش برف، كولاك و خسارت ناشی از سیل مسدود شد. در این خصوص فرهاد مهریاری گفت كه ۷ محور شریانی مسدود در كشور داریم كه عملیات پاك‌سازی آن به دلیل برودت و كولاك امكان‌پذیر نبود، همچنین دو محور هم در كرمان به دلیل آسیب جدی ناشی از سیل همچنان مسدود است. محورهای جایگزین برای راه‌های مسدود شده در رودبار به ایرانشهر و ریگان به ایرانشهر در كرمان درنظر گرفته شده است. از هفته گذشته با توجه به حجم بارش و وقوع سیل در مناطق جنوبی كشور و كرمان تعدادی از مسیرها به دلیل وارد شدن خسارت به ابنیه فنی مسدود شده و همچنین تعدادی از مسیرهای اصلی و فرعی هم به دلیل بارش برف، كولاك و یخبندان مسدود شده است.

مهدی ولی‌پور رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درخصوص حوادث جوی كه از تاریخ 24 دی لغایت دوم بهمن‌ماه در كشور رخ داد، عنوان كرده كه 31 استان كشور تحت تاثیر سامانه جوی قرار گرفتند و در همین راستا جمعیت هلال احمر در 244 شهرستان به 120 هزار و 63 نفر امدادرسانی كرد. در این بازه زمانی برای 16 هزار و 646 نفر شرایط اسكان اضطراری فراهم و 112 نفر به مناطق امن منتقل شدند. 136 مجروح سوانح جوی نیز به مراكز درمانی منتقل و به 22 نفر نیز خدمات سرپایی درمانی ارایه شد. همچنین با تلاش بی‌وقفه امدادگران جمعیت هلال احمر، 2871 خودرو از برف و كولاك نجات داده شدند.در حوادث و سوانح ناشی از سامانه جوی 6 نفر مفقود شده و یك نفر در استان كردستان، یك نفر در استان البرز، 4 نفر در استان كرمان و 2 نفر در استان هرمزگان جان خود را از دست دادند. 8 فروند بالگرد از ناوگان هوایی جمعیت هلال احمر در هفته گذشته در سوانح جوی فعال بوده و 97 سورتی پرواز در قالب 59 ساعت ماموریت برای جابه‌جایی 19 تن محموله امدادی و زیستی انجام شد. بالگردهای جمعیت هلال‌احمر 357 نیروی عملیاتی را به مناطق صعب‌العبور منتقل و 14 نفر نیز به وسیله بالگرد نجات داده شدند.

یك‌هزار و 450 خودرو گرفتار در برف ایلام
باتوجه به هشدارهای هواشناسی، پلیس برای جلوگیری از بروز حوادث جاده‌ای در حال آماده‌باش قرار دارد. سردار دلاور القاصی فرمانده انتظامی استان ایلام اعلام كرد كه عملیات امدادرسانی توسط پلیس به یك‌هزار و ۴۵۰ خودرو گرفتار در برف انجام شد. امدادرسانی به رانندگان، رهاسازی خودروهای گرفتار شده در برف و كولاك، آموزش و كمك به بستن زنجیرچرخ و راهنمایی مسیرهای ایمن از جمله خدمات ماموران پلیس به رانندگان و سرنشینان خودروهای گرفتار در برف بوده است.

بازگشایی راه دسترسی به ۵۴ روستای مهاباد
با تلاش شبانه‌روزی عوامل راهداری، راه دسترسی ۵۴ روستای مهاباد بازگشایی شده و تلاش برای بازگشایی ۳۶ روستای دیگر ادامه دارد. محسن خادمی رییس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای مهاباد نیز در این باره اعلام كرد كه بر اثر ورود سامانه بارشی و كولاك شدید برف در گردنه و مسیرهای روستایی، ۹۰ روستای این شهرستان مسدود شده بود كه طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۴ روستا بازگشایی شده و تلاش برای بازگشایی مابقی ادامه دارد. هم‌اكنون تلاش برای بازگشایی محورهای اصلی از جمله مهاباد به بوكان در نزدیكی گردنه قره‌بلاغ، محور مهاباد به پیرانشهر از مسیر سرمیدان كه برای سومین روز متوالی مسدود بوده، ادامه دارد.

امدادرسانی به ۶۳۴ حادثه‌دیده در محورهای برفی سمنان
مظفر محمدخانی مدیرعامل جمعیت هلال‌‌احمر استان سمنان نیز عنوان كرد كه در شبانه ‌روز گذشته 136 خودرو در مسیرهای برف‌گیر این استان گرفتار شده بودند. امدادگران هلال‌احمر زمینه اسكان 634 نفر و انتقال به مكان امن 507 نفر از مسافران را فراهم كردند. پایگاه‌های امداد و نجات استان در آماده‌باش به‌سر می‌برند و آماده خدمت به مردم هستند

بخش اخبار: 
اصلی