٧ روز از مفقودی سه كولبر «باوان» در ارتفاعات مرزی ایران و تركیه گذشت

٧ روز از مفقودی سه كولبر «باوان» در ارتفاعات مرزی ایران و تركیه گذشت

*چهارمین عملیات امدادی هم بی‌نتیجه بود

با گذشت ٧ روز از مفقودی سه كولبر در نوار مرزی ایران و تركیه، چهارمین عملیات جست‌وجوی امدادگران هلال احمر برای پیدا كردن بهلول، بارزان و اسعد؛ كولبران ساكن روستای «باوان» بی‌نتیجه بود.

محسن رمضانپور؛ یكی از اعضای تیم ٩ نفره امدادگران هلال احمر كه طی ٤ عملیات در این مسیر كوهستانی برای یافتن نشانه‌ای از كولبران مفقود تلاش كرده، دیروز در گفت‌وگو با «اعتماد» گفت: «خبر خوشی درباره پیدا كردن كولبران مفقود نداریم با وجود آنكه برخلاف سه بار گذشته، هوا آفتابی و وسعت دید ما تا ٢٠ متر افزایش یافته بود اما شدت بارش برف نسبت به روزهای قبل، بیشتر بود و بوران هم شدیدتر. روز سه‌شنبه، عملیات جست‌وجو از ساعت ٦ و ٣٠ صبح آغاز شد و یك راننده لودر، داوطلبانه همراه ما آمد كه با پاكسازی مسیر، تیم امدادی را همراهی كند ولی ارتفاع برف در حدی بود كه لودر هم قادر به پیشروی نشد.

روز سه‌شنبه، ارتفاع برف، از سه‌راهی سرشاخ به ٣ متر رسید و ما در حین پیشروی، با دوبار ریزش بهمن مواجه و ناچار به فرار از مسیر اصلی شدیم. البته ١٢ نفر از محلی‌ها كه آشنایی كامل به مسیر داشتند هم همراه ما بودند و با این حال به دلیل ارتفاع برف تازه باریده، فقط موفق به ٥ كیلومتر پیشروی شدیم چون در بخشی از مسیر، ارتفاع برف یك متر و ٢٠ سانت بود ولی از آن به بعد، ارتفاع برف به سه متر رسید كه با وجود تلاش برای برف‌كوبی، پیشروی غیرممكن شد و به همین دلیل، مسیری كه در شرایط عادی می‌توانستیم در نیم ساعت طی كنیم، ٦ساعت (از ساعت ٦ و نیم صبح تا ساعت ١٣ و ٣٠ بعد از ظهر) طول كشید و در نهایت در طول این ٦ ساعت، فقط موفق شدیم به سه‌راهی سرشاخ برسیم.»

رمضانپور در ادامه این گفت‌وگو با تاكید بر اینكه امكان ادامه عملیات در روزهای آینده به هیچ‌وقت قابل پیش‌بینی نیست به خصوص كه از شامگاه سه‌شنبه هم بارش‌ها در منطقه مرزی شدت گرفته، این احتمال را مطرح كرد كه در خاك تركیه هم عملیات جست‌وجو متوقف شده باشد چون سامانه بارشی، از غرب كشور وارد ایران شده و بنابراین، شرایط جوی در نوار مرزی تركیه به مراتب بدتر از وضعیت جوی در خاك ایران است. 

این امدادگر هلال احمر در ادامه توضیحاتش درباره عملیات امدادی روز سه‌شنبه برای یافتن كولبران مفقود گفت: «روز سه‌شنبه، دمای هوا در ساعات روز به ١٨ درجه زیر صفر رسیده بود و با وجود آنكه سرعت وزش باد نسبت به  روزهای قبل كمتر بود، پیشروی در این حجم برف خشك تازه باریده غیرممكن شد. چون برف خشك، مساوی با فرو رفتن در برف با ارتفاع سه متری است كه امكان پیشروی را سلب می‌كند.»

رمضانپور در پاسخ به «اعتماد» درباره احتمال زنده ماندن اسعد، بارزان و بهلول در هفتمین روز مفقودی و در این شرایط جوی گفت: «تنها امید ما این است كه آنها به محض مواجهه با این شرایط جوی، موفق شده باشند خود را به غارهای كوهستانی در خاك ایران برسانند كه از كولاك و بوران و سرمای هوا در امان باشند. البته با توجه به اینكه رد تلفن‌های همراه آنها در خاك تركیه پیدا شده، از نوار مرزی تركیه تا غارهای كوهستانی مشرف به دره بنار، مسافت بسیار زیادی است و بنابراین، حتی این احتمال هم بسیار كمرنگ است.»

رمضانپور تاكید كرد كه روز سه‌شنبه، شرایط جوی طوری بوده كه امدادگران موفق نشدند به غارهای كوهستانی در خاك ایران برسند و حداقل ١٥ كیلومتر تا این غارها فاصله داشتند و شدت بوران در حدی بود كه حتی قادر به پیدا كردن غارها در بدنه ارتفاعات نبودند علاوه بر آنكه ارتفاع برف، پیشروی تا این غارها را هم برای امدادگران غیرممكن كرده بود. حالا و در هفتمین روز از مفقودی بارزان، اسعد و بهلول، می‌توان باور كرد كه فقط یك «معجزه» می‌باید و بس.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 1 رای)