طی ١٠ روز گذشته، ٩ كولبر در نوار مرزی شمال غرب و غرب كشور، كشته، مجروح و مفقود شدند

طی ١٠ روز گذشته، ٩ كولبر در نوار مرزی شمال غرب و غرب كشور، كشته، مجروح و مفقود شدند

١٠ روز اخیر، روزهایی تلخ و پرحادثه برای كولبران نواحی شمال غرب و غرب كشور بود. طبق بررسی‌های «اعتماد» طی ١٠ روز اخیر، ٩ كولبر كه از معابر غیررسمی در استان‌های آذربایجان غربی، كردستان و كرمانشاه تردد كرده‌اند، به دلیل انفجار مین، شلیك مرزبانی و وقوع كولاك و بهمن در نوار مرزی، دچار حادثه شده‌اند. 

 

بنا به اعلام منابع آگاه، روز ١٨ دی‌ماه، عثمان محمدی؛ كولبر ٤٠ ساله و از اهالی روستای «حشمیر» از توابع شهرستان ثلاث باباجانی استان كرمانشاه، حین كولبری در مرز «شوشمی» در نوار مرزی «نوسود» (استان كرمانشاه) پا روی مین ضد نفر گذاشت كه به دنبال انفجار مین، از ناحیه پا به‌شدت مجروح و دچار قطع عضو شد. ٣ روز بعد، روز ٢١ دی‌ماه، به دنبال انفجار مین ضد نفر در همین منطقه مرزی، یك كولبر از اهالی جوانرود، حین كولبری زخمی شد. طبق اعلام منابع آگاه، یاسر صحرایی؛ كولبر مجروح و از ساكنان روستای «كولسه» از توابع شهرستان جوانرود بود كه پس از جراحت شدید از ناحیه پا، جهت مداوا به مراكز درمانی پاوه منتقل شد. 

غروب ٢٤ دی، به دنبال شلیك مرزبانی به سمت كولبرانی كه در نوار مرزی «كیله» استان كردستان، در حال تردد از معبر غیررسمی بودند، مهران رحمانی؛ كولبر ٢٤ ساله جان خود را از دست داد و دو كولبر دیگر؛ ابراهیم رحمانی و هاوری احمدی هم زخمی شدند. طبق اعلام این منابع آگاه، كولبران جانباخته و مجروح، اهل روستاهای «منیجلان» و «كیله»؛ از روستاهای توابع شهرستان بانه بوده‌اند. 

یك روز پس از این اتفاق؛ روز ٢٥ دی هم عثمان رسولی؛ كولبر دیگری از اهالی بانه، حین كولبری و در معبر غیر رسمی از نوار مرزی «ارداب» به دنبال شلیك مرزبانی زخمی شد كه برای مداوا به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی بانه منتقل شد. 

اما تلخ‌ترین حادثه‌ای كه بار دیگر نظرها را به سمت زندگی پرمشقت كولبران جلب كرد، مفقود شدن سه كولبر در نوار مرزی ایران و تركیه است در حالی كه منابع آگاه به «اعتماد» خبر دادند با گذشت ٤ روز از مفقودی این هموطنان، نه‌تنها هیچ خبر امیدوار‌كننده‌ای درباره پیدا شدن كولبران به دست نیامده، وخامت شرایط جوی در ساعات آینده روز ٢٧ دی‌ماه در این منطقه كوهستانی از نوار مرزی شمال غرب كشور، هر گونه احتمال زنده ماندن مفقودان را به صفر نزدیك خواهد كرد. 

غروب پنجشنبه و در شرایطی كه سازمان هواشناسی نسبت به وخامت شرایط جوی در این استان سردسیر و نواحی مرزی استان هشدار داده بود، سه كولبر كه از مرز ایران گذر كرده و به روستاهای مرزی تركیه رفته بودند، در زمان بازگشت، در برف و كولاك دره مرزی «بنار» مفقود شدند. طبق اعلام منابع آگاه، بارزان میهنی، اسعد سیدانی‌فرد و بهلول سیدانی‌فرد؛ از ساكنان روستای «باوان» از توابع منطقه مرگور ارومیه، از ساعات پایانی پنجشنبه، هیچ تماسی با خانواده خود برقرار نكرده‌اند. یك منبع آگاه به «اعتماد» گفت كه ساعاتی بعد از دریافت خبر  مفقودی این كولبران، عملیات جست‌وجوی امدادی با كمك امدادگران هلال‌احمر و مردم محلی، در منطقه مرزی آغاز شده اما عصر دیروز، خبرگزاری ایلنا گزارش داد كه به دلیل وضعیت جوی موجود و بارش سنگین برف در منطقه سیلوانا - آذربایجان غربی- عملیات جست‌وجوی كولبران مفقود، متوقف شده است. 

محمدامین یوسفی، از اعضای گروه كوهنوردی «بینار زیوه» و یكی از جست‌وجوگران حاضر در منطقه در گفت‌وگو با ایلنا گفت: «از روز جمعه نیروهای مردمی و كوهنوردان آشنا به منطقه به همراه نیروهای هلال‌احمر برای جست‌وجوی این ۳ نفر عازم منطقه شده‌اند اما تاكنون هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است. شرایط جوی منطقه به حدی نامساعد بوده كه نتوانستیم از محدوده دره بینار و ارتفاعات آن فراتر برویم و به همین دلیل برای جلوگیری از یك فاجعه خطرناك‌تر تمام نیروها را بازگشت دادیم تا به محض بهتر شدن شرایط آب‌وهوایی، دوباره به جست‌وجو بپردازیم.»

در حالی كه هشدار دیروز سازمان هواشناسی، تداوم بارش برف و كولاك و خطر وقوع بهمن در نواحی مرزی استان آذربایجان غربی بود، این كوهنورد امدادگر خطاب به گروه‌های مردمی عازم منطقه و نیروهای محلی هشدار داد كه به دلیل وضعیت جوی نامناسب و كولاك برف در منطقه سیلوانا، بدون هماهنگی با نیروهای امدادی و فعال، هیچگونه اقدامی جهت جست‌وجو یا عزیمت به ارتفاعات انجام ندهند.

یك منبع آگاه هم در گفت‌وگو با «اعتماد» ضمن اعلام اینكه طی سه روز گذشته و طی ساعت‌ها جست‌وجو در نوار مرزی، هیچ نشانه‌ای از مفقودان پیدا نشده، درباره تاثیر وضعیت جوی منطقه بر عملیات امدادی و افزایش احتمال مرگ مفقودان به دلیل شدت یافتن برودت و وخامت جوی گفت: «تا عصر دیروز (یكشنبه) دمای هوای منطقه به ٨ درجه زیر صفر رسید و طبق هشدار هواشناسی، از بامداد امروز، دمای هوا در ارتفاعات مرزی به ١٨ درجه منفی صفر كاهش یافته است. سرمای هوا در این منطقه و خطر سقوط بهمن، عواملی است كه هرگونه امید برای زنده‌یابی مفقودان را منتفی می‌كند. منطقه مفقود شدن این كولبران، دره مرزی در خاك تركیه است كه منطقه‌ای بهمن‌خیز است چنانكه دیروز ٨ بار در این منطقه بهمن سقوط كرده است.»

منطقه مفقودی بارزان، اسعد و بهلول؛ كولبران روستانشین نوار مرزی ایران و تركیه، همان منطقه مفقودی و مرگ ٥ كولبر ساكن روستای كوران آذربایجان غربی است؛ روزهای پایانی دی ١٣٩٩، خبر مفقودی و دفن ٥ كولبر «كوران» منتشر شد و درحالی‌كه منابع محلی، با در نظر گرفتن شدت برودت هوا و منطقه سقوط بهمن (روستای مرزی دریشك واقع در خاك تركیه) هیچ احتمالی برای زنده ماندن كولبران متصور نبودند، عملیات جست‌وجو، ٨ روز ادامه داشت تا اینكه روز ٦ بهمن و بعد از پیدا شدن جسد آخرین كولبر؛ خبر رسید كه اجساد یخ‌زده متین اصلانی، یاور اصلانی، بیلن احمدی، كامران كمال‌مقدم و پیمان خدری، زیر خاك «كوران» آرام گرفته است.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 1 رای)