کارگاه تخصصی «ارتباط مؤثّر» در آذربایجان غربی برگزار شد

کارگاه تخصصی «ارتباط مؤثّر» در آذربایجان غربی برگزار شد

کارگاه ارتباط مؤثّر، برای مسؤولان روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح، شعبه‌ی آذربایجان غربی در روز پنجشنبه ٩ دی ماه  در مهاباد برگزار شد.

دکتر آزاد مونسی، مدرّس مهارت‌های زندگی، مجری این دوره‌ی آموزشی ابتدا با طرح چند سؤال در ارتباط با موضوع کارگاه، تدریس خود را آغاز نمود. وی به مدت ۶ ساعت در ۳ بخش موضوعات «اجزاء اصلی ارتباط، شخصیت انسان در ارتباط، پیشفرض‌هایی که تاثیر مثبت بر ارتباط دارند، دنیای مطلوب انسان، ویژگی‌های یک پیام مؤثّر و منابع ارتباط مؤثّر» را مورد اکاوی قرار داد.

وی بعد از تشریح اهمیت ارتباط مؤثّر و شناخت همه‌ی جوانب آن به انواع نگرش انسان‌ها به این مقوله پرداخت و خاطر نشان کرد که برای داشتن ارتباطی مؤثّر باید اجزاء ارتباط را شناخت.

مدرس مهارتهای زندگی برای جزء اول ارتباط (فرستنده) چهار ویژگیِ ارزشمندی، مؤثّر بودن، مشفق بودن و ثبات شخصیت را عنوان نمود.

مونسی در توصیف ارزشمندی، به نظریهآی«اریک برن»، در ارتباط با عزت نفس اشاره کرد و معیار انسان دارای سلامت روانی را توضیح داد.

او برای بحث مؤثّر بودن به مثلث «کارپمن» اشاره کرد و بعد از توضیح ۳ نقش در این مثلث گفت: برای ایجاد ارتباطی مؤثّر نباید در هیچ یک از نقشهای آزارگر، قربانی و ناجی، ماند و باید خود را به سطح مسؤولیت‌پذیری رساند.

مدرس دانشگاه پیام نور مهاباد در توضیح خصوصیات گیرنده به پیشفرض‌هایی اشاره کرد که برای ارتباط مؤثّر باید در ذهنمان داشته باشیم. 

وی به تشریح تئوری انتخاب پرداخت و دنیای مطلوب انسان را که از لحظه‌ی تولد در حافظه او خلق شده و با ایده آل‌هایش ساخته می‌شود را تعریف کرد، دنیایی که در آن افراد، اشیاء، مکان‌ها، باورها و خود شخص جایی دارند و باعث خوشحالی و احساس رضایت وی می‌گردند.

مونسی اذعان نمود که برای داشتن ارتباطی مؤثّر باید سعی کنیم دنیای مطلوب مخاطب را شناخته و به جای عملکرد و سخنان مخرب و تضعیف‌کننده ارتباط، از رفتارها و سخنان مثبت و مؤثّر بهره برد.

مدرس کارگاه به توضیحاتِ جان گاتمن، درباره‌ی حساب عاطفی اشاره کرد. حسابی که با یک سلام کردن افتتاح شده و به مرور زمان با احساسات و عواطف پر می‌گردد و با رفتارهای مخرب و منفی از موجودی آن کاسته می‌شود.

پایانبخش کارگاه، بررسی ویژگی‌های پیام مؤثّر بود

لازم به ذکر است که این کارگاه به همت روابط عمومی جماعت دعوت اصلاح، شعبه‌ی آذربایجان غربی برگزار شد.