وقایع اخیر مناطق کردنشین در هاله‌ای از ابهام چگونگی و چرایی

وقایع اخیر مناطق کردنشین در هاله‌ای از ابهام چگونگی و چرایی

وقایع اخیر در مناطق کردنشین و بویژه واقعه‌ی دانشگاه کردستان، در ادامه‌ی وقایع نقده و مهاباد، موج وسیعی از نارضایتی را در افکار عمومی جامعه‌ی کردنشین به دنبال داشته است، لذا می‌طلبد که در تحلیل حوادث اخیر، نکات زیر به صورت دقیق و موشکافانه مورد توجه قرار گیرد.

۱) باید دید که دامن زدن به اختلافات قومی و تشدید رادیکالیسم قومی به‌عنوان پروژه‌ای زنجیره‌ای و هدفمند که این بار نمادها و اماکن فرهنگی و دانشگاهی را نشانه گرفته است، تأمین‌کننده‌ی منافع چه کسانی بوده و زمینه‌ساز چه اقداماتی در جامعه خواهد بود؟

۲) عملکرد مراجع انتظامی، قضایی و امنیتی در پیگیری این‌گونه حوادث نیز، خود مقیاس دیگری برای تحلیل چگونگی و چرایی این حوادث است. میزان ورود و سرعت عمل این مراجع به قضیه، اعم از شناسایی عامل یا عاملان، میزان و چگونگی برخورد با خاطیان، شفاف‌سازی و آگاهی‌بخشی به افکار عمومی جامعه، می‌تواند شاخص مناسبی برای تحلیل دقیق وقایع اخیر باشد‌.

۳) سنجش میزان و چگونگی واکنش افکار عمومی مناطق کردنشین اعم از افراد و جریانات فکری به وقایع اخیر نیز یکی دیگر از شاخص‌های مورد توجه است که می‌تواند در بررسی علل چرایی بروز این‌گونه حوادث مورد توجه قرار گیرد.

در نهایت در این بازی شطرنج، آنچه که بخشی از اقدامات بعدی را رقم خواهد زد، در گرو چگونگی ورود نیروها و سرمایه‌های اجتماعی موجود- اعم ازافراد و جریانات فکری- در عرصه‌ی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مناطق کردنشین است که می‌توانند، بسته به نحوه‌ی تعامل خود با موضوع، اثرات مثبت یا منفی خود را بر روند تحولات موجود، اعمال نمایند.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 2 رای)