بیانیه‌ی شورای فرهنگی دانشگاه کردستان در خصوص اقدامات اخیر در دانشگاه

بیانیه‌ی شورای فرهنگی دانشگاه کردستان در خصوص اقدامات اخیر در دانشگاه

شورای فرهنگی دانشگاه کردستان در خصوص اقدامات اخیر در آن مرکز آموزش عالی بیانیه‌ای صادر کرد.

 بنا به گزارش اصلاحوب، طی چند روز گذشته تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌دهد نوشتارهای کُردی، عربی و انگلیسی تابلوهای سردرب دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ی کردستان‌شناسی و سازمان مرکزی دانشگاه کردستان حذف شده است.

بنا به گزارش اصلاحوب به نقل از کردپرس، حذف شدن نوشتارهای کُردی آن‌هم در استانی که کُردی زبان‌ بومی و رایج در آن است، واکنش‌ها و اعتراضات فراوانی را به دنبال داشت و معترضان خواستار پیگیری و اعمال قانون برای کسانی شدند که این کار را انجام داده‌اند.

امروز یکشنبه ٣١ مردادماه جاری، شورای فرهنگی دانشگاه کردستان در خصوص اقدامات اخیر در دانشگاه بیانیه‌ای صادر کرد؛ در این بیانیه که نسخه‌ای از آن به اصلاحوب ارسال شده، آمده است: روز پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ مصادف با روز تاسوعا، تعدادی از دانشجویان منتسب به تشکل‌های بسیج دانشجویی و جامعه اسلامی دانشجویان با توجیه آماده‌سازی فضای دانشگاه به مناسبت عاشورای حسینی بدون کسب مجوز و اطلاع مدیریت دانشگاه اقدام به حذف نوشتارهای کُردی و عربی و انگلیسی تابلوهای سردرب دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ی کردستان‌شناسی و سازمان مرکزی کرده‌اند.

در این قسمتی از بیانیه آمده: با توجه به اینکه عاملین، دلایل خود را برای انجام این اقدام را غیرقانونی بودن نصب تابلوهای چندزبانه در سطح دانشگاه اعلام نموده‌اند، متعاقباً شورای فرهنگی دانشگاه عصر روز شنبه مورخ ٣ مرداد ١٤٠٠ برگزار گردید و دلایل و مستندات حقوقی مبنی بر غیر قانونی نبودن نصب این تابلوها در سطح دانشگاه ارایە شد. در این جلسە با اکثریت آرا مصوب شد بر اساس ضوابط قانونی و صورتجلسه‌ی شورای فرهنگی دانشگاه، نسبت به بازسازی و نصب مجدّد تابلوها در سطح دانشگاه اقدام شود.

 در پایان این بیانیه خاطرنشان شده که شورای دانشگاه کردستان ضمن تشکر از مواضع مسؤولانه‌ و حمایت‌های دلسوزانه‌ی دانشگاهیان گرامی و تأکید و دعوت به حفظ آرامش، انسجام و وحدت ملی، اقدامات غیر قانونی را قاطعانه محکوم می‌نماید. این شورا ضمن التزام کامل به قوانین جاری کشور، خود را موظف می‌داند برای حفظ حرمت و قداست دانشگاه از طریق مراجع ذی‌صلاح، اقدامات پیگیرانه‌ی خود را تا حصول نتیجه تداوم بخشد.

متن بیانیه شورای فرهنگی دانشگاه کردستان 

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 2 رای)

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
Efşîn.Beharîzeŕ (مهمان)
1400/05/31

بيانيه‌ی جمعی از نهادها و انجمن‌های ‌‌فرهنگی‌ـادبی و فعالین اجتماعی و سیاسی کُردستان در خصوص رویدادهای اخیر دانشگاه کردستان

مخدوش نمودن تابلوهای کُردی دانشگاه کردستان در سنندج، که در ادامه‌ی به آتش کشیدن پیکره‌ی ادیب بلندآوازه‌ی کُرد، استاد عبدالرحمن شرفکندی (هژار) در مهاباد صورت می‌گیرد، حاکی از گسترش و میدان‌داری تفکری است که اساساً اعتقادی به تنوع و تکثر قومی، زبانی و فرهنگی در گستره‌ی ایران ندارد و با ناديدەانگاری اصل 15 قانون اساسی، تلاش می‌کند با ایجاد ناامنی و ترس، باورمندان بە احقاق حقوق کُردها را در تمامی حوزە‌ها از تلاش بازدارد، غافل از این‌که با اصرار بر تداوم چنین حرکات متحجرانه‌ای، مردم کُردستان نسبت به پیگیری حقوق خود در همەی زمینەها، ‌مصمم‌تر می‌شوند. از طرف دیگر این جریان مشکوک تلاش می‌کند اساسِ هم‌زیستی تاریخیِ اقوام و مذاهب ساکن در جغرافیای ایران را با چالش مواجه ساخته و جامعه‌ی سرشار از مشکلات کنونی را به سمت گسست و انشقاق بیشتر سوق ‌دهد.
ما به‌عنوان جمعی از نهادها، انجمن‌های فرهنگی-هنری، فعالین حوزە‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کُردستان ضمن محکوم نمودن چنین فعالیت‌های مشکوک و خطرناکی، انتظار داریم که نهادهای مسئول در دانشگاە
بدونِ توجه به چنین حرکاتی، به سیاست‌ها و برنامەهای خود در راستای رسمیت‌بخشی بیشتر به تنوع فرهنگی و زبانی ادامه دهند و از ظرفیت‌های هر چند اندک موجود برای گسترش و توسعەی هرچه بیشتر فرهنگ و زبان کُردی استفاده کنند و در اسرع وقت نسبت بە بازسازی‌ تابلوهای تخریب شدە و عادی‌سازی وضعیت دانشگاه اقدام نمایند. از نیروهای قضایی و انتظامی نیز انتظار می‌رود که با سرعت، قاطعیت و شفافیت کامل با عاملان چنین تحرکاتی برخورد کنند. هم‌چنین نهادهای حاکمیتی که آسیب‌شناسی و سیاست‌گذاریِ امور فرهنگی کشور را به‌عهده دارند، باید هرچه سریع‌تر زمینه‌های ظهور و ترویج چنین اندیشه‌های مسمومی را شناسایی کنند و نظریه‌سازان و آمران این رویکردهای خطرناک را که هدفی جز آسیب رساندن به اعتماد و انسجام اجتماعی و ملی ندارند به جامعه معرفی نمایند.

انجمن فرهنگی ادبی پەیڤ (سقز)
انجمن جامعەشناسی کردستان ـ سقز
انستیتو زانست زاگرس (ایلام)
انجمن ادبی بوکان
انجمن ادبی"بیان" (بوکان)
انجمن ادبی"خانای قوبادی" (جوانرود)
موسسه"گوتاری نوێ" (جوانرود)
انجمن موسیقی سقز
انجمن هنرهای تجسمی سقز
انجمن هنرهای نمایشی سقز
انجمن گرافیک سقز
انجمن ژیانەوە (سقز)
انجمن "مەولەوی" (جوانرود)
انجمن "شانۆ" (جوانرود)
انجمن " حقوق شهروندی" (جوانرود)
انجمن ادبی "سەردەم" (سردشت)
انجمن ادبی پیرانشار
انجمن ادبی اشنویه
مرکز پژوهشهای تاریخی"کرد و کردستان"
انجمن فرهنگی ادبی"بەرۆژەی بانه"

ابراهیم اسماعیل‌پور
ابراهیم حسنی
ابراهیم شوقی
اجلال قوامی
آزاد نمکی
اسماعیل مصطفی‌زاده
افشین بهاری‌زر
امجد غلامی
امید ورزندە
بایزید مردوخی
بهرام ولدبیگی
پژمان حبیبی
تحسین رضایی
چنور فتحی
حاج عبداللە حمزە
حسیم مرادی
حمیدرضا صمدی
خالد توکلی
خالد سلیمانی‌آذر
رامان صوفی‌سلطانی
رشید ایلخانی‌زادە
رضا شجیعی
رئوف کریمی
زاهد شریف‌پور
سعید نجاری(ئاسۆ)
سلمان امام زنبیلی
سیاوش حیاتی
شنو حسینی
صلاح الدین آشتی
عباس محمدزاده
عبدالعزیز مولودی
عبدالله سهرابی
عبدالله لطیف‌پور
عثمان نوری
علی اشرافی
علی شمس‌برهان
فرهاد امین‌پور
فریدون میراحمدی
فریدون نوری
فرهاد هادی
فوزیه سلطان‌بیگی
قطب‌الدین صادقی
کامران محمدرحیمی
کمال حسو
کمال روحانی
کیوان قلخانی
الله‌رضا عباسی
لیلا صالحی
ماجد مردوخ‌روحانی
ماهپاره ابراهیمی
محسن رضوی
محسن کرمجو
محمد موفقی
محمدباقر پیری
محمدصالح نیکبخت
محمدعلی سلطانی
مختار زارعی
موسی امیدی
مولود خوانچەزرد
ناصر وحیدی
نرمین ابراهیم‌آذر
نوشاد طاهری
نوشین محمدی
نوید نقشبندی
همایون امینی
همایون کمانگر
هیمن عبدالله‌پور
وریا غفوری
یونس رضایی
احسن ڕشیدی
جمال اسماعیلی

2
بدون‌نام
1400/05/31

ضمن احترام و تشکر
این بیانیه‌ها به چه‌دردی میخورد جز آنکه قضیه لوس بشود، خیلی زشت است در مرجع‌ترین مرکز استان از لحاظ تعقلی و تصمیم گیری و مدیریت، در حل و فصل این قضیه و به نتیجه رساندن آن دست‌پاچگی و گیجی باشد و با جدیت برخورد نشود.

مدیریت دانشگاه باید با اقتدار با فرد یا افراد خاطی برخورد کند، در حد ترم تعلیق از تحصیل ! ( البته اگر دانشجو است!)
چون نه تنها باعث شده امنیت و مدیریت دانشگاه زیر سوال برود انهم در بدترین شرایط سیاسی منطقه که موجب شده احساس کنیم که طالب‌ها در یک قدمی ما هستند آنهم در مرکز علمی استان حساسی مثل کردستان!
بلکه این یک اقدام کاملا زنجیره‌ای و تحریک‌آمیز تلقی شده و موجب پررو شدن دانشجویان تندرو می‌شود و حتی در آینده ممکن است به دعواها و نزاع‌های دانشجویی میان فرهنگ های مختلف بکشد و حوادث بدی در پی داشته باشد.

چطور در جلوی درب ورودی دانشگاه حق ورود به داخل دانشگاه مشروط به گرو‌ گذاشتن یک کارت شناسایی است، ولی یک دانشجوی گستاخی که سرتاپا مبلغ ایدلوژی و تفکر تفرقه‌اندازانه است آنقدر گستاخ است که یادداشت می‌نویسد و تعیین تکلیف می‌کند. مشخص است که چنین کسی تنها نیست و مهره است، ولی
اگر با این قضیه قاطعانه برخورد نشود نه تنها ضعف قدرت مدیریت دانشگاه ثابت می‌شود بلکه متاسفانه باید منتظر حوادث بدتری هم بود.
و منظر عرضه و اقتدار مدیریت دانشگاه کردستان در افکار عمومی برای همیشه خدشه‌دار می‌شود.
(منظور از مدیریت دانشگاه فرد خاصی نیست ، کل مجموعه مدیران و معاونین و حتی اساتید دانشگاه است.)

3
بدون‌نام (مهمان)
1400/05/31

بیانیّه‌ی کانون هم‌اندیشیِ توسعه‌ی کردستان (۱۴۰۰/۵/۳۰)
«یکی بر سر شاخ و بُن می‌بُرید»
روز جمعه ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ خبری دور از انتظار و غیرقابل‌قبول، به‌سرعت در فضای مجازی کُردستان پخش شد و موجی از حیرت و ناباوری پدید آورد؛ به این مضمون که: چند نفری با امکانات و تجهیز ات کافی، به حُکم خود، وارد دانشگاه کردستان شده و آنچه کُردی‌نوشته بر در و دیوار بوده، برکنده و دورانداخته‌اند!

https://t.me/majedrohani/126

4
بدون‌نام (مهمان)
1400/05/31

شتێک کە لە زانکۆدا قەوماوە، کەمێک لە دەرەوە پێچەوانە بووەتەوە. بەسیج جەڕەسەقیلی بۆ داکوتانی بەنر نەهێناوە هەر هێناویەتی ئەو نووسراوە کوردیانە داگرێ و بە خەیاڵی خۆی کەری خۆی ببەستێتەوە کە دیارە بۆی نەلوا و سەری نەگرت.
ئەو کارانەی کە سەرۆکایەتیی زانکۆ کردوویەتی، بە کەم نەزانین. لە ئەمڕۆوە دەست بە داکوتانی نووسراوەکان کراوەتەوە، پەروەندە بۆ ئەو خوێندکارە توندئاژۆیانە کراوەتەوە و ئەوە لە دەسەڵاتدا بێ، کراوە. نازانم بۆ زانکۆ لە نووسراوەی جەنابتا وا بە داماوی پیشان دراوە!

5
بدون‌نام (مهمان)
1400/05/31

خبر مسرت بخشی بود ‌ و قدردان همه‌ی تلاش‌های صادقانه‌ی دلسوزان زبان و ادب و فرهنگ کردی دانشگاه کردستان باید بود .
و بر هیچکس هم فعالیت‌ها و دلسوزی ‌های اساتید فعال در حوزه کردی پوشیده نیست.
ببخشید جسارت کردم بعنوان شاگردی کوچک روی کامنت شما ربپلای کردم و پاسخ نوشتم آنهم به فارسی، بیشتر پرهیزم از غلط نویسی است و ایراد و گله‌ی شما کاملا به‌جا و به‌حق و به‌راه‌ است، ولی مواخذه هم نفرمایید اگر کسی کوردی بلد نبود بنویسد دیگر حق هیچ مطالبه ای ندارد و از خود ندانیدش و در مقام تابلو پایین آور قضاوت‌ش کنید،
شهروند آگاه مطالبه‌گر است، و جزو حقوق شهروندی فرد است، مطالبه از اساتید فن که کار بلد هستند و مرجع و کاردان.
همچنان بدرخشید که به شما افتخار کنیم و ما همچنان مطالبه ‌گر باشیم.
ان‌شاءالله به‌زودی دوره نگارش کردی پاس می‌شود.

6
بدون‌نام (مهمان)
1400/05/31

سڵاو دکتۆر گیان
تکایە ئیزنم بدەن با وڵامی ئەم پرسیارتانە بدەم
ئەگەر مەبەست لە زمانی کوردی، سۆرانی بێ، نووسین بە کوردی دەبێ ئاسان بێت، بەڵام ئەزموونی ۲۲ ساڵەی من تەک زێدەتر لە ۱۰۰ کەس لە خوێندکارانی مێژوو کە سۆرانی بوون و نامەی ماستەر یا دکتۆرا و بابەتی مێژوویی لە سەر مێژووی کوردیان بە ڕێنوێنی و ڕاوێژی من نووسیوە ئەویە پێم سەلماندووە کە ۹۰ کەسیان نەیانتوانیوە بە کوردی بنووسن و تەنانەت کتێبی کوردی بخوێنن و لە بەر ئەمە هیش کات کەڵکیان لە سەرچاوە و توێژینەوەی کوردی لە کارەکانیان وەر نەگرتووە. پێش ئەوە کاناڵی کوردستان نامە دامەرزێنم، کاناڵ و گرووپێکی بچووکترم درووست کرد و زێدەتر لە ۵۰ کەسی دکتۆرا و خوێندکاری دکتۆرام بۆ گرووپ بانگ کرد. پێم خۆش بوو بابەتەکان بە کوردی بنووسم. چەند بابەتیشم نووسی. بە داخەوە زۆربەیان وتیان تێناگەین و ئەوا بوو کە زمانی کاناڵم گۆڕا. من ئیشی خۆم ناساندنی مێژووی کورد بە زۆرینەی خەڵکی کورد دەزانی و دڵنیا بووم کە ئەمە بە کوردی نووسین ناکرێت و فێر کردنی کوردیش ئیشی من نیە.
کاک دکتۆری خۆشەویست، کاتێک دکتۆراکانی سورانی وان، وەزعی کورمانج و هەورامی و لەک و کەڵهۆڕ و کوردی دەرەوەی کوردستان کە لە سەرانسەری ئێران پژگ و بڵاون و کوردی با پیرانیان لە بیر چووە ، دەبێ چۆن بێت؟
من جارێکی دی ئەم باسەم کرد. هەمان کات داوام لە توێژینگەی کوردستان ناسی کرد پرۆژەیەکی تایبەت بۆ ئەم قەیرانە تەرخان بکات و بە شێوازێکی زانستی لە کۆمەڵگایەکی ئاماری دیاریکراوە ئەم پرسە ئاراستەی خوێندکاران بکات کە چەندە لە سەدیان کوردی دەزانێت و دەتوانێت بە یەک یا چەند زاری کوردی بخوێنێت و بنووسێت.
دکتۆر گیان ئەگەر لە مەکتەب و زانکۆ دەرفەتی کوردی خوێندن نیە، خۆ لە کەش و هەوای مەجازی و تۆڕە کۆمەڵایەتیەکان ئەو دەرفەتە هەیە. دەبێ دڵسۆزانی کۆمەڵگا بە خۆبەخش ئەم کارە بە ئەستۆ بگرن و خوێندن و نووسین بە هەموو زارەکانی زمانی کوردی فێری خەڵک بکەن.

7
BAHAR BAHMANI (مهمان)
1400/05/31

هر دم از این باغ
بری می رسد
بسیج دانشجویی جرثقیل آورده
بنر محرم بزنه
بعد متوجه میشه چرا باید به کردی رو تابلوها چیزی درج بشه و این غیرقانونی ه
بعد لطف می‌کنن همه نوشته های کردی رو ورمی دارن
بعد دانشگاه جلسه میزاره میگه به این دلایل که عرض می کنیم برادران بزرگوار بسیج
غیرقانونی نیست البته جان پدر مادرشان را نیز قسم خورده اند
حالا تصمیم نهایی شده:
بازسازی و نصب...

چرا عاقل کند کاری......

یعنی تا این حد دانشگاه بی در و پیکره....
به قول ترکها..
الله سنه قوربان....