معامله‌ی آمریکا و طالبان

نویسنده: 
پیر محمّد ملازھی
معامله‌ی آمریکا و طالبان

سرعت تحولات افغانستان و سقوط ولایات کلیدی بدون درگیری بدست طالبان حکایت از معامله‌ی پنهان دارد که بین خلیل زاد و ملا برادر در قطر صورت گرفت واکنون درحال عملیاتی شدن است.

امارت اسلامی در افغانستان احیا می‌شود و این‌که آمریکائیها مدعی شده‌اند آنها غافلگیر شده‌اند خود بخشی از بازی پیچیده‌ای است که آمریکا و شرکای منطقه‌ایش برای تشکیل امارت اسلامی طالبان طراحی کرده‌اند.

آمریکا طی بیست سال گذشته حدود یک تلریارد دلار در افغانستان هزینه کرد؛ بیش از ٢٥٠٠کشته و٢٠هزار مجروح داشت. چگونه قابل قبول است که از همه‌ی این هزینهها صرف نظر کرده و گریبان خود را از افغانستان رها کرده باشد.

واقعیت این است که آمریکا از فساد و ناکار آمدی دولت لیبرال دموکرات افغانی به تنگ آماده و به‌کلی از این نیرو ناامید و در معامله با طالب از آن عبور کرد.

جریان لیبرال دموکراتیک که به لحاظ ذهنی نظام دموکراسی ولو ظاهری را هضم کرده بود امتحان بدی از فساد و عدم کارائی داد و خود را در معرض معامله قرار داد.

اکنون معامله شده است. کسی هم برایش اشک نخواهد ریخت.

طالب و جریان رادیکال اسلامی انتخاب آمریکاست نه تنها برای افغانستان بلکه برای کل دنیای اسلام. هدف چین است و نگه داشتن آن پای پلکان نردبان قدرت جهانی قرن ٢١ و پر ویژه حقوق جاه‌طلبانه یک کمربند - یک جاده، و زیر مجموعه‌ی آن کریدور اقتصادی چین و پاکستان و نقشه راه ٢٥ ساله‌ی ایران و چین.

این هر دو پروژه با معامله‌ی دوحه و انتخاب طالبان مرتبط هستند.

این پروژه‌ها باید بوسیلهی جریان رادیکال اسلامگرایان جهادی متوقف شوند. 

طالب تنها با تسلط بر افغانستان زمینه را برای جریان رادیکال جهادی باز خواهد کرد. جریان جهادی که قرار است علیه رقبای آمریکا جهتگیری کند و تضادی را که بن‌لادن بین تمدن مسیحی غربی و جهان اسلام با حمله به ساختمان‌های دو قلوی تجارت جهانی، نماد قدرت اقتصادی سرمایه‌داری جهانی و مقر پنتاگون در حومه‌ی واشنگتن، نماد قدرت نظامی سرمایه‌داری جهانی، به وجود آورد طالب، داعش و القاعده قرار است درون‌اسلامی کنند و در قالب شیعی و سنی صورت‌بندی شود.

معامله جوش خورده است و غول را از بطری خارج کرده‌اند.

جهان اسلام تا بیاید بفهمد که چه شده است نیروهای دمکرات لیبرال و ملی‌گرایی درد سرساز را به دست خودشان خنثی خواهند کرد.

افغانستان گام اول است. همه چیزی نوبتی است، شک نکنید.

دو نیرو درون جهان اسلامی در قالب دو باور ایدئولوژیک بیش از یک قرن است در جست‌وجوی برون‌رفت از چنگ توطئه‌ی غرب هستند و همواره با ناکامی روبرو می‌شوند. این بار طعم تلخ ناکامی را به کام نیروی ترقی‌خواه منطقه‌ی اسلامی قرار است طالب بچکاند.

نیروی ترقّی‌خواه درون جهان اسلامی قربانی است و متهم به غربگرائی در شکل نرم و ارتداد، اگر مقاومت کند، درشکل سخت‌افزاری آن.

بازی تازه از افغانستان آغاز شده است.

نیروهای فکری دنیای اسلام در جریان غالب رادیکالیسم استحاله یا حذف می‌شوند و یا درنهایت به‌عنوان کار گزار در خدمت رادیکالیسم قرار می‌گیرند.

امّا یک واقعیت مهم‌تر را نباید دست کم گرفت طالب از دو ظرفیت برخوردار است، می‌تواند با غرب سازش کند و همزمان با رقبای غرب هم کنار بیاید.

پاکستان متحد آمریکا و شریک در به قدرت رساندن طالبان همزمان در سی پک متّحد چین است. این ظرفیت در طالب هم وجود دارد و می‌تواند با آمریکا معامله کند و فضا را برای داعش باز کند تا چین، روسیه و ایران را تحت فشار بگذارد و همزمان با چین و روسیه وارد معامله شود.

انفعال این کشورها در تحولات جاری افغانستان تنها به این دلیل نیست که آنها متوجّه خطر نیستند بلکه به این دلیل است که:

آنها هم امیدوارند که از این جریان به نفع خود بهره گیرند. دعوی در همین جاست که پیچیده‌تر و فهم آن دشوارتر خواهد شد.

پاکستان و چین به دنبال ایجاد کنفدرال افغانستان و پاکستان هستند تا جغرافیای زیست پشتون و بلوچ را که موفقیت و یا عدم موفقیت پروژه سی پک به این جغرافیا بستگی تامی دارد یکپارچه کنند. طالب باید این امر را محقق کند و آمریکا بر عکس به دنبال آن است که طالب این جغرافیا را برای پاکستان و چین ناامن کند و پروژه یک کمربند - یک جاده را متوقف کند.

طالب و جریان رادیکال در نهایت در کدام مسیر قرار خواهد گرفت به درستی روشن نیست! اما روشن است که آنها هم بازی خود را می‌کنند.

تنوع بازیگران به بحران افغانستان تاکنون شکل می‌داده و از این به بعد هم به احتمال زیاد شکل خواهد داد.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 2 رای)

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
هالو (مهمان)
1400/05/25

ظهور دوباره طالبان؛
سازی که آمریکا الان می‌زند و صدایش بعداً شنیده خواهد شد!؟

آمریکایی‌ها مدتهاست متوجه شده‌اند که مشکل و رقیب اصلی آنها چین است و باید برای آن تدبیری همه جانبه بیندیشند. خاورمیانه دیگر اولویت اول آمریکا نیست چون دیگر به نفت آن وابستگی ندارد و خودش به مدد استخراج نفت «شیل» جزو صادرکننده های مهم است!
آنچه در خاورمیانه برای امریکا اهمیت دارد امنیت اسرائیل و در درجه بعدی امنیت دیگر متحدانش یعنی عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس است.
به مدد سیاستهای تنش‌زای حکومت ایران و گسترش ایران هراسی ، اعراب و اسرائیل بوسیله طرح «صلح ابراهیم» در دوره دونالد ترامپ با یکدیگر به توافق رسیده و در حال گسترش همکاری هستند.

غربی ها ضرب المثل جالبی دارند به این مضمون: «اگر نمی‌توانی با تجاوز مقابله کنی ، آرام باش و سعی کن از آن لذت ببری!» معنی مؤدبانه این ضرب المثل اینست: «تبدیل تهدیدها به فرصت»!
آمریکا اخیرا مذاکرات مهمی در قطر با طالبان داشت که پس از آن ، تهاجم طالبان به ولایتهای افغانستان شروع شد و بطرز برق آسایی و بدون مواجه شدن با مقاومت چندانی موفق به تصرف بسیاری از آنها شده و برابر پیش بینی کارشناسان ظرف سه تا هفت روز آینده کابل را اگر تصرف نکند دستکم محاصره خواهد نمود.

طالبان بخاطر عقاید مذهبی در میان اهل سنت افغانستان پایگاه خوبی دارد و از طرف دیگر از قدیم همه پشتونها اعم از مذهبی و سکولار و کمونیستها معتقد بودند باید همیشه قدرت در کشور در دست پشتونها باشد. لذا اشرف غنی در صورت لزوم مایل به ماندن در قدرت و همکاری با طالبان است.
حکام ایران که تمام دنیا و حوادث را با عینک آمریکا ستیزی می بینند ، فکر می کردند با حمایت از طالبان می‌توانند به خروج آمریکا از افغانستان کمک نمایند اما آمریکا با مذاکرات اخیر با طالبان ، راه رسیدن بقدرت را برای آنها باز نموده و با یک تیر «سه هدف» را تعقیب میکند؛
«هدف اول» بسوی ایران؛ پس از خروج امریکا از افغانستان ، طالبان با ایدئولوژی افراطی ضد شیعه و پشت گرمی به بخشی از جامعه اهل سنت ایران در سیستان و بلوچستان که از بی توجهی مستمرِ مسئولین ایرانی به تنگ آمده‌اند ، به تهدیدی برای حکومت و امنیت ایران تبدیل خواهند شد.
«هدف دوم» بسوی چین؛
طالبان به خاطر ماهیت ایدئولوژیکی که دارد ، پس از استقرار حکومت در افغانستان ، بخاطر ریشه ها و پیوندهای ایدئولوژیکی که با مسلمانان استان سین کیانگ چین دارد به مشکلی برای چین تبدیل خواهد شد!

«هدف سوم» بسوی روسیه؛
طالبان به همان دلایل ایدئولوژیکی که او را به حمایت از مسلمانان چینی وادار میکند ، به حمایت از مسلمانان چچن که مدتهاست تحت ستم و سرکوب روسیه هستند ، برخواهد خاست.
باید بیاد داشته باشیم که بسیاری از سربازان طالبان ، القاعده و داعش از اهالی همین مناطق سین کیانگ در چین و چچن در روسیه هستند و طبیعتاً پس از پیروزی در افغانستان و برقراری حکومت ، فیل آنها به یاد هندوستان خودشان خواهد افتاد.

نتیجه؛
آمریکا منطقه خاورمیانه را از «لحاظ نظامی» فعلا (و تا حدودی) ترک میکند تا قدرتش را متوجه چین نماید، اما منطقه را دستخوش ناآرامی های مداومی خواهد نمود. ناآرامی‌هایی که مدتها موجب دل‌مشغولی جمهوری اسلامی ایران ، روسیه و چین میشود و در عوض موجب «امنیت بیشتری برای اسرائیل» خواهد شد.
همه بیاد داریم که در تمام این جنگ افروزیهای افراطیون در افغانستان، عراق، سوریه هیچوقت هیچ تهدیدی از سوی طالبان داعش القاعده و ... علیه اسرائیل مشاهده نشده است!
دستاورد دیگری که (در بلند مدت) از این ناآرامی‌ها نصیب آمریکا و غرب خواهد شد ، گسترش دین‌گریزی و تقویت سکولاریسم در اذهان مردم منطقه است.

اینک ، شب آبستن است تا چه زاید سحر..!!؟

2
جمال (مهمان)
1400/05/26

آمریکا با چه تضمینی راه را برای به قدرت رسیدن طالبان باز کرده است؟(آمریکا چگونه این ریسک را پذیرفته است؟) از کجا معلوم که طالبان خواسته یا ناخواسته مجری سیاستهای آمریکا خواهد بود؟

3
مهسا مژدهی (مهمان)
1400/05/25

طالبان در آستانه تشکیل حکومت؛زنگ خطری که برای تهران به صدا درآمد؟/دیوارکشی می‌کردیم تا سپر بلای ترکیه نشویم!
مهم ترین شهرهای افغانستان حالا به تصرف گروه طالبان در آمده است. دولت دیگر تنها در برخی از شهرهای کوچک و پایتخت قدرت دارد و انتظار می رود که به زودی طالبان راهی کابل شود.

حالا دیگر تنها کابل در دستان دولت افغانستان قرار دارد. اشرف غنی دیگر تنها در پایتخت قدرت را به دست دارد و مهم ترین ولایات افغانستان در کنترل کامل طالبان است. در سه روز گذشته طالبان دست به تصرف شهرهای قندهار و هرات زد که از اهمیت بالایی برخوردارند. حالا این پیشروی ها باعث شده تا احتمال تصرف کابل به دست این گروه هم شدت بگیرد.

چه بخش هایی به تصرف طالبان در آمده؟
عصر پنجشنبه این خود طالبان بود که در شبکه های اجتماعی نوشت هرات به تصرف در آمده. بعد ویدیوهایی منتشر شد که نشان می داد تیراندازی و حمله به تقاط مختلف هرات در جریان است. پیش از این اطراف شهر تصرف شده بود. اما اسماعیل خان و گروهش در مقابل ورود این گروه به داخل شهر جلوگیری می کردند. اما مقاومت ها دیروز بالاخره شکسته شد. با حضور طالبان در ارگ ولایت هرات دیگر مشخص شد که این گروه قدرت را در این ولایت مهم و اساسی و بسیار نزدیک به ایران به دست خواهد گرفت. بعد مقام استانداری و فرماندهی پلیس به کنترول طالبان در آمده است اما مقام های محلی هرات یا رسانه های افغانستان این خبر را تائید و یا رد نمی کردند. نیروهای دولتی افغانستان فرودگاه هرات را ترک کردند و تمام نیروها به داخل شهر هرات امدند و برخی خبرنگاران در هرات نوشته اند که آنها برای دفاع شهر هرات فرودگاه را ترک کرده اند. اما اوضاع آنطور که انتظارش می رفت پیش نرفت. طالبان با سقوط هرات نظامیانی را که خود را تسلیم نکرده بودند به اسارت گرفتند. نگرانی ها از این بابت است که این گروه سربازان را اعدام کند. هر چند که آنها می گویند اسیران در امان‌اند.

روز جمعه باز هم پیش روی ها ادامه پیدا کرد. گروه طالبان مدعی شدند که شهرهای قندهار و لشکرگاه مرکز استان هلمند به تصرف آن‌ها درآمده است و نیروهای دولتی از این شهرها عقب نشینی کردند. ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان بامداد جمعه با انتشار ویدئویی از مقر استانداری قندهار اعلام کرد که شب گذشته استانداری قندهار و فرماندهی پلیس را تصرف کرده اند و نیروهای دولتی عقب نشینی کرده اند. علی یاور رضایی از ساکنان شهر لشکرگاه نیز امروز جمعه در تماس تلفنی با خبرنگار ایرنا گفت که طالبان شب گذشته مقر امنیت ملی آخرین پایگاه نیروهای دولتی را تصرف کردند و امروز صبح در استقبال از تسلط کامل بر شهر لشگرگاه شلیک هوایی می کردند. آنها پیش از این زندانیان را از زندان شهر ازاد کرده بودند. شهر غزنی نیز دیروز پنجشنبه از کنترل نیروهای دولتی خارج شده بود.

تا کنون گروه طالبان تاکنون استان‌های نیمروز، شبرغان، تخار، فراه، بدخشان، سرپل، قندوز، سمنگان، بغلان، غزنی، قندهار، هرات و لشکرگاه را تصرف کرده اند. آنها حالا هم در شمال و هم در جنوب متصرفات مهمی دارند.صندوق نجات کودکان، می‌گوید حدود ۷۲ هزار کودک از سرزمین‌های شمالی به کابل رفته‌اند. آنها شب‌ها را در خیابان‌های پایتخت به روز می‌رسانند.

سخنگوی گروه طالبان مدعی شد که فرماندهی پلیس و زندان مرکزی شهر پل علم مرکز استان لوگر در جنوب کابل پایتخت را تصرف کردند.

ذبیح الله مجاهد امروز جمعه در توئیتی نوشت که با تصرف فرماندهی پلیس تعداد زیادی از نیروهای دولتی به آنها تسلیم شده اند و جنگ در منطقه جنوبی شهر پل علم ادامه دارد.

مجاهد افزود، ۵ تانک دولتی و مقدار زیادی مهمات و تعدادی سلاح نیز بدست این گروه افتاده است.

برخی رسانه های اجتماعی افغانستان هم نوشته اند که شهر قلات مرکز استان زابل در مسیر بزرگراه کابل- قندهار نیز بدست طالبان سقوط کرده است.

مقامات دولتی و نهادهای امنیتی افغانستان سکوت اختیار کرده اند و با وجود اعلام سقوط استانهای غزنی، هرات، بادغیس، هلمند و قندهار طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ واکنشی نشان نداده اند.

اگر گروه طالبان موفق شوند شهر پل علم مرکز استان لوگر را تصرف کنند، نخستین مرکز استانی خواهد بود که در مرز کابل پایتخت قرار دارد و می تواند این گروه را به دروازه شهر کابل برساند.

کشورهای غربی چه تصمیمی برای افغانستان دارند؟
دولت افغانستان که نتوانسته اتحاد نیروهای نظامی را برای مقابله با طالبان ایجاد کند حالا به دنبال راه حلی برای نجات می گردد. اما به نظر نمی رسد که طالبان بخواهد پیشنهادات مطرح شده را قبول کند. پنجشنبه یک منبع عالی رتبه دولت افغانستان اعلام کرد پیشنهادِ تقسیم قدرت با طالبان در ازای توقف خشونت ها در کشور ارائه شده است. با گزارش تصرف « غزنی » در مدت یک هفته به عنوان دهمین مرکز ولایت که در حدود ۱۵۰ کیلومتری جنوب کابل واقع است، یک مقام عالیرتبه دولتی از ارائه پیشنهادِ تقسیم قدرت با طالبان در ازای توقف جنگ و خشونت خبر داد. این منبع آگاه اضافه کرد این پیشنهاد به شکل غیرمستقیم و از طریق قطر که میزبانِ مذاکرات صلح افغانستان است به طالبان داده شده است.

به نوشته ایرنا در حالی که منابع خبری افغانستان از درخواست استعفای وزیران خارجه و دفاع آمریکا از محمداشرف غنی رئیس جمهوری این کشور خبر داده اند، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آن را شایعه خواند.روزنامه «ماندگار» افغانستان بامداد امروز جمعه نوشت که آنتونی بلینکن و لوید آستین پنجشنبه شب با محمداشرف غنی تماس تلفنی برقرار کرده و از وی خواسته اند که برای تشکیل دولت انتقالی استعفا کند. در همین حال به گزارش رسانه های آمریکایی، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده از اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان تقاضای استعفا نکرده و «شایعاتی که منتشر شده است، کاملاً نادرست است.» این سخنگو با تکذیب تقاضای استعفا از اشرف غنی تاکید کرد: «تصمیم در مورد اینکه چه کسی آن کشور (افغانستان) را رهبری کند، مربوط به افغان‌ها است.» اما رسانه های افغان در این مورد نوشتند: تماس تلفنی وزیران خارجه و دفاع آمریکا با رئیس جمهوری افغانستان در حالی صورت می گیرد که شب گذشته استان هرات یکی از شهرهای بزرگ و استراتژیک این کشور بدست طالبان سقوط کرد و طالبان مقر استانداری، فرماندهی پلیس و زندان این شهر را تصرف کردند.

از سوی دیگر گاردین نوشته است که صدها نیروی نظامی از بریتانیا به افغانستان منتقل می شوند تا خروج امن دیپلمات ها، نظامیان، شهروندان و تا چهار هزار تن از کارکنان افغان انگلیس از افغانستان، را خارج کنند. قرار است تا ۲۰۰ دیپلمات و نظامی انگلیس از افغانستان تخلیه شوند، اما شمار دقیق آنها اعلان نشده است.

دیگر سفارتخانه‌ها و آژانس‌های امدادرسان کشورهای غربی جمعه روند خارج کردن پرسنل غیرنظامی خود را از افغانستان آغاز کردند. در این میان پنتاگون اعلام کرد که حدود سه هزار نیروی مازاد را ظرف ۴۸ ساعت برای کمک به تخلیه پرسنل سفارت آمریکا به افغانستان اعزام می کند. همچنین گفته می شود که یک عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا خواستار کناره‌گیری زلمی خلیل‌زاد از سمتش شده‌است.مایک والتز در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفته: " استراتیژی خلیل‌زاد برای گفت‌وگوهای صلح ناکام ماند و او باید استعفا بدهد؛ زیرا طالبان هرگز علاقمند به صلح نبودند." این نماینده‌ی کنگره آمریکا گفته که خواستار وضع تحریم بر طالبان و آن مقام‌های اردوی پاکستان است که از طالبان حمایت می‌کنند. والتز در ادامه افزوده است که سال‌هاست پاکستان "بازی دوگانه" را در قبال افغانستان به پیش گرفته است. این در حالیست که مردم افغانستان در یک هفته اخیر خواهان تحریم پاکستان بوده اند اما ایالات متحده اهمیتی به این خواسته نداده است.

پیش از این بایدن گفته بود که از بیرون بردن نیروهای نظامی اش از افغانستان پشیمان نیست و مردم این کشور باید با طالبان مبارزه کنند. این سخنان رییس جمهور آمریکا پس از بیست سال اشغال افغانستان مردم این کشور را به شدت ازرده است.

خطر سقوط کابل برای تهران
کابل در سقوط ازاد قرار گرفته و ظاهرا ارتش و نیروهای امنیتی در حال تقدیم کشور به طالبان هستند. در حالی این گروه به کابل نزدیک می شود که مذاکرات دوحه و مذاکرات بین الافغانستانی بی نتیجه مانده چراکه طالبان مشارکت در قدرت را نپذیرفته و با خشونت هرچه تمامتر خلافت بر پهنه افغانستان را می خواهد. همانطور که کارشناسان پیش تر هشدار دادن که طالبان تمامیت افغانستان را می خواهد نه مشارکت در قدرت، حالا پیش‌بینی آنها به وقوع پیوسته و انها در حال تشکیل خلافت اسلامی هستند. عبدالله عبدالله در دوحه خواستار ورود شورای امنیت به وضعیت افغانستان شده و امریکا نیز بر طبل جنگ داخلی می کوبد. در همین حال اخبار رسیده حاکی از ان است که طالبان بر عدم اجرای توافق که قرار بود مشارکت همه اقوام در تشکیل دولتی برامده از دموکراسی باشد را نپذیرفته و با توسل به زور در حال تصاحب کابل است. این در حالی است که وضعیت مرزهای ایران به شدت از جانب گروه های تروریستی در خطر است. از داعش تا لشکر طییبه و جیش العدل در میان انها با لباس طالب در حال جنگ با مردم افغان هستند و مشخص نیست که کدام یک برای چه گروهی هستند. برخی تصاویر از اعدام های مدل داعشی در حال دست به دست شدن در شبکه های اجتماعی است. از شب گذشته تا کنون صدها شهروند افغانستانی به مرز ایران هجوم اورده اند و بحرانی خطرناک را برای ایران رقم خواهند زد. مشخص نیست که پناهجویانی که با لباس مردم افغانستان وراد مرزهای ایران می شوند تروریست هستند یا مردم عادی تجربه ای که اروپا در خلال سالهای جنگ سوریه تجربه کرد و این قاره شاهد عملیات های تررویستی شد. ایران باید در یک ضرب‌الاجل وضعیت مرزهای ایران را امنیتی اعلام کند تا وقتی که ثبات در افغانستان شکل بگیرد با وضعیت فعلی که گروه طالبان بر هیچ توافق و قانونی پایبند نیست چه خطری را برای تهران رقم بزند. شاید باید مرزها را مانند ترکیه دیوار کشی می کردیم تا سپر بلای ترکیه نشویم!

4
بدون‌نام
1400/05/25

چین آماده است تا در صورت سقوط کابل، طالبان را به رسمیت بشناسد

چین آماده است تا در صورت سقوط کابل، طالبان را به عنوان حاکم مشروع افغانستان به رسمیت بشناسد؛ دورنمایی که تلاش‌های دولت بایدن را برای مقابله با شبه‌نظامیان مذکور تضعیف می‌کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، پکن رسما و به صورت علنی به طالبان برای ادامه همکاری‌ها در راستای توافق صلح با دولت اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرده است با این حال، ارزیابی‌های جدید اطلاعاتی و نظامی چین درباره واقعیت‌های پیرامون افغانستان، رهبران حزب کمونیست چین را به این مساله واقف کرده که خودشان را برای عادی‌سازی روابط با این گروه شبه‌نظامی آماده کنند.

این خبر در حالی منتشر شده است که طالبان بسیاری از نواحی افغانستان را به تصرف خود درآورده و ۱۰ مرکز ولایتی را نیز تصرف کرده که یکی از آنها در نزدیکی کابل، پایتخت افغانستان است.

همچنین این مساله تضعیف کننده تلاش‌های آمریکا برای اعمال فشار بر این گروه شبه‌نظامی به منظور بازگشت با حسن‌نیت به مذاکرات دیپلماتیک دوحه است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید امروز (جمعه) اعلام کرد: درحالیکه طالبان خواهان مشروعیت بین‌المللی باشد، اقداماتش چنین ادعایی را ثابت نمی‌کند. بهتر است که آنها انرژی خود را به سمت روند صلح پیش ببرند تا کمپین‌های نظامی. ما قویا به آنها تاکید می‌کنیم تا در مذاکرات صلح شرکت کنند.

در همین حال، هرگونه ثبات در افغانستان می‌تواند به چین اجازه دهد تا از منافع مربوط به سرمایه‌گذاری اقتصادی در منطقه از جمله حق برداشت معادن در افغانستان استفاده کند. چین به دنبال ثبات در افغانستان با هدف پروژه‌های زیرساخت منطقه‌ای همانند آن چیزی است که در پاکستان پیگیری می‌کند و بخشی از سرمایه‌گذاری‌های مشابه جهانی موسوم به "ابتکارعمل کمربند و جاده" محسوب می‌شود.

5
جمعیت اصلاح افغانستان (مهمان)
1400/05/25

بسم الله الرحمن الرحیم
اعلامیه جمعیت اصلاح افغانستان در مورد تحولات اخیر:

جمعیت اصلاح افغانستان جریان تحولات و تغییرات اخیر در کشور را که بدون خونریزی، تخریب تأسیسات عامه و انتقال صلح آمیز قدرت، انجام پذیرفته است قدردانی نموده و ابراز امتنان مینماید و امیدوار است تا این تحولات زمینه ساز تأسیس نظام اسلامی، رفاه، برادری و اتحاد ملی در کشور گردد.

جمعیت اصلاح نظر خویش را در مورد تحولات اخیر، اینگونه بیان می‌نماید:

- جمعیت اصلاح تعامل نیک و اسلامی تحریک اسلامی طالبان با مخالفین شان را قدردانی نموده و امیدوار است تا در آینده نیز به این رفتار خویش ادامه دهند.

- جمعیت اصلاح به روی انتقال مسالمت آمیز قدرت پافشاری نموده و خواستار است تا این پروسه به شکل تمدنی و معقول آن انجام پذیرد.

- جمعیت اصلاح از رهبری تحریک اسلامی طالبان می‌خواهد تا از متلاشی شدن ادارات و نهاد های عامه که سرمایه ملی کشور می‌باشند، جلوگیری نمایند.

- مردم افغانستان در ضمن امنیت فیزیکی، به امنیت روانی و اطمینان اجتماعی شديداً نیازمند بوده و از تحریک اسلامی طالبان می‌خواهیم تا درین زمینه توجه خویش را مبذول دارند.

- جمعیت اصلاح به حاکمیت قانون و حکومت داری خوب در روشنی قوانین اسلامی اصرار می‌ورزد.

- افغانستان خانه مشترک تمام افغان هاست، لذا جمعیت اصلاح از تحریک اسلامی طالبان می‌خواهد تا برای تنظیم امور کشور، زمینه کار مشترک را به تمام جریان های سیاسی-مدنی، اقوام مختلف و متخصصین فراهم سازد.

- جمعیت اصلاح همچنان از تمام کدرهای افغانستان می‌خواهد تا افغانستان را ترک ننموده و با استفاده از تجربیات، دانش، قابلیت ها و مهارتهای خود برای آبادانی افغانستان سهم ارزنده خویش را ایفاء نمایند.

- جمعیت اصلاح امیدوار است تا تمام شهروندان افغانستان در فضای محبت، صمیمیت، دوستی و برادری برای پیشرفت و آبادانی کشور خویش تلاش نموده تا بتوانیم افغانستان را با کشورهای متمدن دیگر هم سویه بسازیم.

به امید افغانستانِ اسلامی، آباد، مرفه و پیشرفته!

و ما ذلک علی الله بعزیز
جمعیت اصلاح افغانستان
ماه اسد ۱۴۰۰