بهار عربی ادامه دارد... تونس نگران نباشد

نویسنده: 
راشد غنوشی
ترجمه: 
وفا حسن‌پور
بهار عربی ادامه دارد... تونس نگران نباشد

از روزی که محمد بو عزیزی فروشنده‌ی دوره‌گرد شراره‌ انقلاب‌های بهار عربی را از تونس منفجر کرد و بنیان شماری از رژیم‌های خودکامه‌ی عربی را فرو ریخت، تونس به رؤیای زیبای دوستداران دموکراسی و منبع الهام درماندگان و ستمدیدگان تبدیل شد. همان تونسی که اکنون به کابوسی ترسناک برای رژیم‌هایی تبدیل شده است که با شیادی به مصاف دموکراسی آمده‌اند و تونس را خطری برای نظام‌های خودکامه و خونریز خود می‌دانند. از سوی دیگر منافع خود را در ائتلاف با نظام‌های فردگرا و تمامیت‌خواه یا فاسد و ضد ارزش‌های مدرن می‌بینند حتی اگر به رنگ و بوی تمدن غربی هم آغشته باشد. 

در 25 جولای 2013 پس از آن که نخستین گام برای مقابله با انقلاب تونس با ترور شهید شکری بلعید به شکست انجامید، در سایه‌ی بمباران تبلیغاتی رسانه‌ها برای تکرار سناریوی مصری در تونس، دست‌های تروریسم به خود حاج محمد براهیمی نیز آلوده شد تا تجربه‌ی تونس هم به همراه او سرنگون شود. این دو ترفند به برکت آمادگی جریان‌های ملی مدافع آزادی و دموکراسی به شکست انجامید و ما در مدیریت اختلافات با گفتگو و مذاکره موفق شدیم. اکنون همان تلاش‌های مذبوحانه در روز 25 جولای 2021 با سناریوی شیطانی دیگری تکرار می‌شود و قصد دارد با حمله به پایگاه‌های جنبش نهضت و آتش زدن آنها، هوادارانش را به خشونت بکشاند و کشور را درگیر جنگ داخلی کند. اما حزب نهضت با هر واکنشی مخالفت کرد و با ترک پایگاه‌های خود آنها را در معرض حمله‌ی باندهای مزدور قرار داد. زیرا حزب نهضت یک جنبش مدنی است که به حکومت قانون و مؤسسات باور دارد و در تمام مشکلاتی که در زمان دیکتاتوری و پس از کودتا با آن مواجه شد، با توسل به خشونت مخالفت کرده است و این یک گزینه‌ی ثابت برای حزب است و گریزی از آن وجود ندارد. 

ما از رئیس جمهور انتظار داشتیم در برابر باندهای مخرب و آشوبگر موضع‌گیری کند که متأسفانه چنین نشد. او با سوء استفاده از تنش عمومی فزاینده بر ضد قانون اساسی و مؤسسات کودتا کرد؛ تنشی که علت آن چیزی جز ناکارآمدی دولت در مقابله با کرونا و مشکلات اقتصادی کشور نیست.

ما برای برون‌رفت از بحران سیاسی فعلی با رئیس جمهور مشغول رایزنی و گفتگو بودیم و در بسیاری از بیانیه‌ها به آن اشاره و تأکید کرده‌ایم که دولت منتخب قیس سعید یعنی دولت هشام مشیشی قادر به اداره‌ی کشور نیست و از او خواسته بودیم دولت را تغییر دهد یا این که دولت با جریان‌های ملی و در رأس آنها با رئیس جمهوری به گفتگو بنشیند. شرایط برون‌رفت از این بن‌بست طولانی فراهم شده بود؛ بن‌بستی که علت آن دولتی بود که رئیس جمهور آن را بدون اکثریت پارلمانی انتخاب کرده بود و سپس با ادای سوگند نیمی از وزرای قانونی از جمله وزیر داخلی و وزیر بهداشت مخالف کرده بود. اما ظاهرا برخی از طرف‌ها به جای نشستن بر سر میز مذاکره فرار به جلو را ترجیح دادند تا به دشمنان دموکراسی خدمت کنند.

اکنون به باور ما تنها راه برون‌رفت از بحران فعلی بازگشت به روند قانونی و بازگشایی پارلمانی است که بدون هیچ مدرک قانونی تعطیل شده است. پارلمان باید به فعالیت عادی خود بازگردد و به دولت پیشنهادی رئیس جمهور رأی دهد چنان که پس از استعفای مشیشی قانون اساسی بر آن صحه گذاشت تا دولت اصلاحات اقتصادی و اجتماعی خود را آغاز کند و کشور را از بحران کرونا عبور دهد و در سریع‌ترین زمان ممکن با مؤسسات مالی بین‌المللی وارد مذاکره شود. 

ما از همگان می‌خواهیم از این آزمون دشواری که کشور ما با آن درگیر است درس بگیرند؛ این آزمون دو راه بیشتر پیش رو ندارد: یا به سمت دموکراسی و اصلاح وضعیت در چارچوب احترام به قانون اساسی حرکت می‌کند یا در مسیر بازگشت به خودکامگی و دیکتاتوری است که جز سرکوب و مصادره‌ی آزادی‌ها رهاوردی برای تونس ندارد. بهترین راه پایان دادن هر چه سریع‌تر به این وضعیت بی‌قانونی و بازگشت به مشروعیت و رفع اسباب خفقان است. ما بر این باوریم که قیس سعید رئیس جمهور کشور توانایی انجام این کار را دارد و ما نیز به سوی او و تمام کسانی که به تونس دموکراتیک و ضامن آزادی و حق شهروندی در سایه‌ی قانون باور دارند دست یاری دراز می‌کنیم. در بحران سال 2013 ما به خاطر حفاظت از روند تدوین قانون اساسی از قدرت کناره‌گیری کردیم. در این بحران نیز آماده‌‌ی دادن امتیازات ضروری برای پاسداری از دموکراسی و ثبات و آرامش کشور و ملت خود هستیم. 

ما امیدواریم جناب قیس سعید رئیس جمهور کشور هر چه زودتر به کودتا بر ضد قانون اساسی پایان دهد و به میز گفتگو و قرارداد اجتماعی و سیاسی باز گردد و دولت آینده بتواند کشور را از لبه‌ی پرتگاه نجات دهد و به انتخابات 2024 یا انتخابات زودهنگام برساند. تا مردم با آزادی کامل رأی و نظر خود را اعلام و هر کس را که می‌خواهند با روش دموکراتیک انتخاب کنند. بحران فعلی اگر چه فرصتی بود تا به اشتباهات نخبگان سیاسی بیشتر بیندیشیم، اما در عین حال مناسبتی است تا بر ثوابت غیر قابل تغییر خود به عنوان یک حزب اسلامی و دموکراتیک تأکید کنیم و در مقدمه‌ی آنها باید بگوییم ما با خشونت مخالفیم و خودکامگی و دیکتاتوری بستر طبیعی برای پیدایش افراط‌گری هستند. چه دلیلی بهتر از این که می‌بینیم رژیم‌های خودکامه‌ی عربی با تمام سیاست‌های سرکوبی که در پیش گرفته‌اند، به کارگاه تروریسم و افراط تبدیل شده‌اند. ما بر احترام به مؤسسات حکومتی به ویژه نیروهای امنیتی و ارتش تأکید می‌کنیم و بار دیگر از آنان می‌خواهیم از گرایش‌های سیاسی بپرهیزند و بی‌طرفی خود را حفظ کنند. همچنین از رویکردی که نظامیان از آغاز انقلاب تونس در حمایت از دموکراسی در پیش گرفته‌اند تقدیر می‌کنیم.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 1 رای)

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

کپی مصر خواهد شد. زیاد خوشحال

کپی مصر خواهد شد.
زیاد خوشحال نباش جناب غنوشی!...