غنوشی: من به آینده‌ی دموکراسی در تونس خوشبین هستم و کودتا یقیناً شکست می‌خورد

غنوشی: من به آینده‌ی دموکراسی در تونس خوشبین هستم و کودتا یقیناً شکست می‌خورد

راشد غنوشی در مصاحبه با خبرگزاری فرانس‌پرس بیان داشت: با رئیس‌جمهور و حامیان او هیچ حرفی برای گفتن نداریم.


راشد غنوشی اندیشمند اسلامی و رییس پارلمان منحل‌شده‌ی تونس افزود: «ما معتقدیم که باید درباره‌ی نحوه‌ی تشکیل دولت تونس گفت‌وگوی ملی انجام شود.

در صورت بازگشت به دموکراسی، ما آماده‌ی هرگونه امتیازدهی هستیم ... قانون اساسی مهم‌تر از وابستگی ما به قدرت است.

اگر در مورد بازگشت پارلمان، تشکیل دولت و ارائه‌ی آن به پارلمان توافق صورت نگیرد، مردم تونس بدون تردید ساکت نخواهند ماند و ما از آنان می‌خواهیم از دموکراسی خود دفاع کنند و دولت را وادار سازند تا قفل‌های پارلمان را بگشاید.»

وی افزود: «نگرانی از درگیری با ارتش وجود داشت و ده‌ها هزار نفر از حامیان حزب نهضت به سمت پایتخت در حرکت بودند. من از آنان خواستم به منازل خود بازگردند.

این بدان معنا نیست که ما در برابر کودتا سکوت کنیم؛ ما با ابزارهای مسالمت‌آمیز در برابر کودتا مقاومت خواهیم کرد. 

ما با ابزارهای مسالمت‌آمیز، گفت‌‌وگو و مذاکره را پیش می‌بریم و برای بازگرداندن دموکراسی از فشار افکار عمومی و حمایت سازمان‌ها و اندیشمندان و فشارهای داخلی و خارجی استفاده می‌کنیم.»

غنوشی اضافه کرد: از لحظه‌ی نخست گفتم که این اقدام، کودتا بر ضد قانون اساسی و انقلاب مردم تونس است؛ چون این عمل با قانون اساسی منافات دارد و در واقع کودتا بر ضد قانون اساسی با استفاده از شیوه‌های خودسرانه است و اشتباه فاحشی به شمار می‌رود.

وی افزود: تلاش‌هایی در حال انجام است تا مسائل منفی را بر حزب نهضت تحمیل کنند؛ اما طی ده سال گذشته عناصر مثبت هم وجود داشته است. تونس در پاسداری از آزادی در تمام منطقه استثنا بود و در همین راستا از سوی رژیم‌هایی که نگران دموکراسی در این کشور بودند با توطئه‌های فراوانی روبرو شد. 

رییس پارلمان تونس در زمینه‌ی اقتصادی و اجتماعی گفت: در این دو زمینه، اشتباهاتی صورت گرفته است و نهضت بخشی از مسؤولیت آن را بر دوش می‌گیرد. 

وی افزود: کودتای اخیر تجربه‌ی تونس و بهار عربی را ناکارآمد نخواهد کرد. احزاب سیاسی در طول شش سال گذشته مرتکب اشتباهاتی شدند و نتوانستند دادگاه قانون اساسی را به عنوان داور در بین مقامات حکومتی ایجاد کنند.

وی در پایان گفت: رئیس‌جمهور از نبود دادگاه قانون اساسی برای تفسیر انحصاری از قانون اساسی استفاده کرد و شخصاً به دادگاه قانون اساسی تبدیل شد.

من به آینده‌ی دموکراسی در تونس خوشبین هستم و کودتا یقیناً شکست می‌خورد.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بندە الله (مهمان)
1400/05/12

نمیدانم شما اخوانیها چە طور روتان میشە باز هم از دموکراسی حرف میزنید؟
کدام دموکراسی؟؟؟

دموکراسی مصر را دیدید!
دموکراسی تونس را هم می بینید.

به همین خیال باش...