اردوی شب‌مانی اعضای جماعت در سردشت برگزار شد

اردوی شب‌مانی اعضای جماعت در سردشت برگزار شد

آیین دورهمی تربیتی ـ تفریحی اعضای جماعت سردشت از اواخر روز سه‌شنبه ۵ مرداد در حوالی سدّ این شهر آغاز شد و تا صبح روز بعد ادامه یافت.


در این برنامە، دلیر عباسی مسؤول دفتر جماعت دعوت و اصلاح سردشت درباره‌ی مدیریت اخلاقی سخن گفت. وی «پایبندی بە قانون»، «نحوه‌ی ورود بە عرصه‌ای کە برای خود و دیگری برد و باخت دارد» و  «میزان مقبولیت احساسات نسبت به خویش» را از مهم‌ترین مٶلفه‌های مدیریت اخلاقی نام برد.

وی در ادامه گفت: تبدیل شدن به یک انسان اخلاقی مستلزم رعایت ۵ اصل مهم است:

 اولین شاخصه‌ی اخلاقی زیستن آرمان است که امری کاملاً پویاست و دستیابی به آن دشوار است ولی نصب تابلوی برنامه‌های شخصی روبروی دیدگان خود راه رسیدن به آنان را تسهیل و هموار می‌کند.

وی «افتخار» را دومین ویژگی انسان اخلاقی دانست و ابراز عقیده کرد: افتخار بر خلاف غرور یعنی خود بزرگ‌بینی بدون کوچک شمردن دیگران، انسان سالم به خود افتخار می‌کند و در ابراز فکر و عقاید خویش نمی‌ترسد. 

عبّاسی «بردباری» را ناامید نشدن هنگام نرسیدن به هدف دانست. وی افزود: «در راه رسیدن به اهداف و آرمان‌ها باید صبور باشید و عجله نکنید. راه درست دیر یا زود به نتیجه می‌رسد ولی اگر دیر شد ناامید نشوید چون مکلّف نیستید حتماً به نتیجه برسید. انسان صاحب آرمان تهدیدها را تبدیل به فرصت می‌کند.»

وی چهارمین مؤلفه‌ی اخلاقی‌زیستن را «پشتکار» دانست و گفت: پشتکار بە معنای پیگیری مسائل و برنامه‌ها، پرهیز از تنبلی و آسایش افراطی و اصرار برای رسیدن به اهداف و آرمان است و یکی از معیارهای فرق انسان موفّق و ناموفّق در میزان پشتکار وی است. 

این دانش‌آموخته‌ی فلسفه‌ی اخلاق، «روشن‌بینی» یعنی توانایی و استعداد درک و تشخیص انجام صحیح کارها در زمان درست یا مدیریت اولویتها را به‌عنوان پنجمین شاخص اخلاقی بودن مورد تٲکید قرار داد و اضافه کرد: «با توجّه به عمر محدود انسان و اهمّیت انجام برخی از کارها، روش‌بینی بسیار مهمّ است، روز به روز روش‌بینی خود را بالا ببرید. همه روزها به کارهای خود فکر کنید و آن‌ها را ارزیابی کنید و در سکوت و آرامش آرمان‌های خویش را روزانه مرور کنید.»

در ادامه‌ی برنامه‌ی شبانگاهی، سخنان ماموستا عبداللە احمدی و سرودهای سید حسن حسینی و هادی احمدی شور و نشاط خاصّی را در بین حاضران برانگیخت. این برنامه پس از صرف صبحانه‌ی دسته‌جمعی به پایان رسید.