خالد مشعل: حمایت از مقاومت بر یکایک امت واجب است

ترجمه: 
اصلاحوب
خالد مشعل: حمایت از مقاومت بر یکایک امت واجب است

 خالد مشعل پس از سال‌ها برای اولین بار در شبکه‌ی العربیه حاضر شد و تأکید کرد حمایت از مقاومت بر یکایک امت واجب است.

پروژه‌ی ما پروژه‌ی جنگ نیست بلکه پروژه‌ی مقاومت و آزادسازی سرزمین فلسطین و قدس شریف یعنی قلب امت عربی و اسلامی است. 

مقاومت در غزه پیروزی بزرگی را رقم زد و امت عربی و اسلامی را سربلند کرد. حمایت از مقاومت بر یکایک امت واجب است. 

موجودیت اسرائیل برای امت خطرناک است و کسی که می‌پندارد این رژیم می‌تواند راه حلی برای بحران ما باشد به خطا رفته است. جنگ اخیر نشان داد که اسرائیل دشمن اصلی امت ماست. 

از عربستان سعودی می‌خواهیم شهروندان فلسطینی که در این کشور زندانی هستند آزاد کند و مناسبات خود با حماس را از سر گیرد. 

حماس از دیرباز تا کنون به مدرسه‌ی فکری اخوان‌المسلمین گرایش دارد؛ اما ما جنبش فلسطینی مستقلی هستیم و مسأله‌ی ما مقاومت در برابر اشغالگری است و این رهبران حماس هستند که برای جنبش تصمیم می‌گیرند. 

بسیاری به صورت رسمی و ملی از ما حمایت کردند؛ ایران سلاح و تکنولوژی در اختیار ما گذاشت و ما از این کشور و همه‌ی کسانی که از ما حمایت می‌کنند تشکر و قدردانی می‌کنیم. این تشکر ما به معنای آن نیست که با تمام فعالیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی این کشورها موافقیم. حمایت این کشورها از ما در استقلال ما در تصمیم‌گیری تأثیری ندارد.  

هر کس با ایران یا ترکیه یا هر کشور دیگری مشکل دارد، راهش آن نیست که به آغوش اسرائیل پناه ببرد؛ راهش این است که ما قوی باشیم و خودمان مصالح و امنیت‌مان را مدیریت کنیم. 

درباره‌ی جنگ اخیر غزه

جنگ در نتیجه‌ی رفتار رژیم اشغالگر و ادامه‌ی شهرک‌سازی و تعدی به قدس و هتک مقدسات و محاصره‌ی ظالمانه‌ی غزه که روزانه ده‌ها نفر را به کشتن می‌دهد بر مقاومت تحمیل می‌شود.

در جنگ اخیر این اشغالگران بودند که جنگ را بر ملت فلسطین تحمیل کردند؛ آنجا که به مردم عزیز ما در قدس حمله کردند و در ماه رمضان به مسجد الاقصی یورش بردند و هشدارهای مقاومت و محمد ضیف فرمانده مقاومت را نادیده گرفتند. 

غزه در نبرد اخیر تأکید کرد که قدس شوخی‌بردار نیست و حاضر است در دفاع از آن خود را قربانی کند. ثابت کرد که آرمان ما یکی است و ملت‌ ما یکی است و این ادعا را که می‌گفتند حماس در صدد تشکیل یک کشور کوچک در غزه و جدا کردن آن از خاک فلسطین و مردم این سرزمین است باطل کرد.  

نتایج نبرد "سیف القدس" بخشی از نبردهای طولانی ما با اشغالگران است؛ نتایج پایمردی و جهاد ملت‌ها در یک جنگ به دست نمی‌آید بلکه در تراکم جهاد و نتایج است. 

من خواهان آنم که با دید عزت و افتخار به دستاوردهای مقاومت در رویارویی با اشغالگران بنگریم؛ ببنید مقاومت چگونه توانست پروژه‌های توسعه‌طلبانه‌ی اشغالگران را به عقب‌نشینی وادار کند. 

به اسرائیل امروز نگاه کنید چگونه از درون تجزیه می‌شود و در قلب تل آویو ضربه می‌خورد در حالی که روزگاری در منطقه گردنکشی می‌کرد و سرزمین‌های عربی را اشغال کرده بود. 

ملت‌های عرب و مسلمان و عموم انسانیت همه به دفاع از قدس و غزه برخاستند و این شاخصی است که نشان می‌دهد جهان تغییر کرده است و آزادگان جهان به نفع ما روبروی اشغالگران می‌ایستند. وقتی ما تسلیم نشویم و حقوق‌مان را دنبال کنیم در جهان حامیانی دارد. 

درباره‌ی عادی‌سازی روابط با اسرائیل

ملت فلسطین با پروژه‌ی ترامپ مشهور به "معامله‌ی قرن" و برنامه‌هایی که برای حل و فصل مسأله‌ی فلسطین طراحی شده بود مخالفت کرد و با ایستادگی در برابر آن و حفظ وحدت داخلی و خارجی، آنها را ناکارآمد گذاشت و جنگ اخیر هم آن را ثابت کرد. 

وجود اسرائیل برای امت خطرناک است و در بحران‌های امت اسلامی رد پای صهیونیست‌ها به چشم می‌خورد. کسی که می‌پندارد اسرائیل بخشی از راه حل و هم‌پیمان امت ما در بحران‌های منطقه‌ای است اشتباه می‌کند. جنگ اخیر نشان داد که اسرائیل دشمن اصلی امت ماست. 

برخی تلاش می‌کنند این فرهنگ را در امت تقویت کنند که اسرائیل بخشی از راه حل است و می‌توان با آن زندگی مسالمت‌آمیز داشت؛ اما این تلاش‌های محکوم به شکست است و هیچ گاه موفق نخواهد شد. زیرا ما به هوشیاری و اصالت ملت‌ها ایمان داریم. 

اسرائیل در بحران سد نهضت و ایجاد کانال آبی به جای کانال سوئز نقش آشکاری دارد؛ هدف این رژیم ضربه زدن به مصر و امنیت داخلی این کشور است؛ امت باید بداند اسرائیل یک خطر حقیقی است. این در حالی است که مقاومت در قلب امت باقی خواهد ماند و از مصالح و امنیت آن محافظت خواهد کرد. 

درباره‌ی مناسبات سیاسی حماس:

ما به لحاظ فکری به جماعت اخوان المسلمین وابسته بوده و هستیم اما در عین حال یک جنبش مستقل فلسطینی هستیم؛ آرمان ما مقاومت در برابر اشغالگران است و تصمیم‌گیری درباره‌ی این مسأله در اختیار رهبران ماست. جنبش حماس به هیچ کشوری وابستگی ندارد و تصمیم‌گیری ما برخاسته از مصلحت مردم فلسطین است. 

حماس به یک محور خاص در منطقه گرایش ندارد بلکه با همه‌ی کشورها ارتباط داریم؛ ما یک جنبش جهادی هستیم که به حمایت همگان نیاز داریم.

حماس از بدو تأسیس سیاست گشایش با دنیا را در پیش گرفت و با بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی روابط دوستانه برقرار کرد؛ هر کس درش را به روی ما بگشاید ما از او قدردانی می‌کنیم.

تعجب می‌کنم که برخی از ما می‌خواهند با ایران قطع ارتباط کنیم؛ این در حالی است که کشورهای آنها با ایران روابط سیاسی دارند؛ حماس از هر گونه ارتباطی که به نفع ملت فلسطین باشد تردیدی نمی‌کند. این گونه نیست که در همه چیز وابسته به کسی باشیم. 

حماس تجاوز به کشورهای عربی و اسلامی را نمی‌پذیرد و در مسائل دیگران دخالت نمی‌کند؛ خواسته‌ی نهایی ما خیر و امینت امت ما و وحدت آن در رویارویی با اشغالگران است.

برادر اسماعیل هنیه رئیس جنبش حماس به کشورهای عربی و اسلامی سفر می‌کند و در پایتخت‌های کشورهای گوناگون مورد استقبال قرار می‌گیرد بدون این که به حساب یکی از طرف‌ها به طرف دیگر گرایش داشته باشد. از همه‌ی کشورهای عربی و اسلامی می‌خواهیم رهبران حماس را به حضور بپذیرند. 

امیدوارم سوریه بتواند از بحران کنونی خارج شود و امنیت و ثبات خود را باز یابد. امیدوارم ملت‌ها بتوانند به آرمان‌های خود دست یابند؛ قدرت امت اسلامی به سود همه‌ی ماست و این مهم‌ترین مقدمه‌ی پیروزی بر دشمن است. 

درباره‌ی معامله‌ی تبادل اسیران

اسرائیل از عمل به وعده‌ی خود در تبادل اسیران طفره می‌رود در حالی که مقاومت بر آزادی اسیران خود پافشاری می‌کند؛ مقاومت راه آزادسازی اسیرانش را می‌داند چنان که در معامله‌ی "وفاداری به آزادگان" انجام داد.

زندانیان فلسطینی در عربستان

از عربستان سعودی می‌خواهیم شهروندان فلسطینی که در این کشور زندانی هستند آزاد کند و مناسبات خود را با حماس از سر گیرد و نقش معروف خود در دفاع از فلسطین را بار دیگر احیا کند.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 2 رای)