١١هزار و ٦٨٠ مبتلا و ١٦١ کشته در دومین روز پیک چهارم

١١هزار و ٦٨٠ مبتلا و ١٦١ کشته در دومین روز پیک چهارم

 آمار مرگ‌و‌میر و ابتلای کرونا به‌صورت چشمگیری در حال افزایش است. روز گذشته ایران با ثبت ١٦١ فوت ناشی از کرونا، آمار ٦٣ هزار کشته این اپیدمی را هم پشت‌سر گذاشت. بنا به گزارش اصلاحوب به نقل از شرق حالا تهران و اکثر شهرهای کشور وارد موج چهارم کرونا شده‌اند. موجی که بیشترین ابتلای آن را کرونای جهش‌یافته موسوم به کرونای انگلیسی شامل می‌شود. موجی که اعضای ستاد کرونا درباره‌اش می‌گویند، می‌تواند خطرناک‌ترین و کشنده‌ترین دوره کرونا در کشور باشد. آن‌هم در شرایطی که واکسیناسیون به‌صورت قطره‌چکانی پیش می‌رود و هیچ‌کس جواب درستی درباره تولید و واردات واکسن نمی‌دهد. ایران در حالی وارد پیک چهارم با کرونای انگلیسی شده که بریتانیا به‌عنوان مهد این کرونا، حالا مدتی است که آمار مرگ‌و‌میرش به سمت صفر میل کرده است و دلیل آن را واکسیناسیون عنوان می‌کند‌ اما در ایران به دلیل آنکه مطابق تمام یک سال گذشته، دولت و اهالی ستاد کرونا ترجیح داده‌آند سفرنکردن و قرنطینه را به خود مردم واگذار کنند، حالا وارد یکی از خطرناک‌ترین موج‌های این بیماری شده‌ایم.

بنا بر اعلام سخنگوی ستاد کرونا، از روز ١٤ تا ١٥ فروردین‌ماه، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱هزارو ۶۸۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزارو ۵۷۲ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک‌میلیون‌و ۹۳۲هزارو ۷۴ نفر رسید. در این مدت، ۱۶۱ بیمار 

کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۶۳هزارو ۱۶۰ نفر رسید. به گفته سیماسادات لاری، چهارهزارو ۵۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در‌حال‌حاضر ۴۷ شهرستان قرمز و ۱۲۶ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است. همچنین ۲۴۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۸ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

کرونای  انگلیسی  می‌تازد

در‌حالی‌که در هفته دوم بهمن‌ماه هیچ شهر قرمز کرونایی وجود نداشت و تنها ۱۸ شهر نارنجی بودند و در مقابل ۳۰۱ شهر آبی بود، حالا با گذشت کمتر از دو ماه به نقطه‌ای رسیده‌ایم که شاهد کاهش ۹۰‌ درصدی شهرهای آبی در کشور هستیم؛ اما در نقطه مقابل، افزایش بیش از ۹۰‌درصدی شهرهای قرمز و نارنجی را مشاهده می‌کنیم. بر این اساس به گفته مقامات وزارت بهداشت، در‌حال‌حاضر در کشور ۴۷ شهر قرمز و ۱۲۶ شهر نارنجی، ۲۴۷ شهر زرد و ۲۸ شهر آبی داریم. در تهران نیز می‌بینیم که نسبت به دو هفته گذشته موارد سرپایی، بستری و فوت بین ۵۰ تا۷۰ درصد افزایش داشته است. بر اساس اعلام دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، خیز بلند بیماری کووید ‌۱۹ در کشور آغاز شده و از نظر اپیدمیولوژیک الگویی که از بیماری در کشور دیده می‌شود، نشان‌دهنده پرچم‌داری کرونای انگلیسی است؛ به‌طوری‌که بیماران مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در اکثر استان‌های کشور افزایش یافته‌اند و خیز جدید بیماری در حال رخ‌دادن است. در‌حال‌حاضر البرز و ایلام وارد پیک کرونا شده‌اند و خیز بلند در آنجا آغاز شده است و برخی استان‌ها هم در آستانه ورود به پیک جدید هستند. استان‌های مازندران، گیلان، چهارمحال‌و‌بختیاری، مرکزی و لرستان در آستانه ورود به موج جدید بیماری هستند و سایر استان‌ها هم کم‌و‌‌بیش روند صعودی دارند و در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، فارس، سمنان و خراسان جنوبی نیز روند صعودی آغاز شده است. معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران هم از رسیدن موج چهارم کرونا به تهران خبر می‌دهم. دکتر نادر توکلی با اشاره به برگزاری جلسه استانداری تهران، گفت: ما شاهد افزایش ۳۷‌ درصدی تعداد بیماران بستری‌ نسبت به هفته گذشته در شهر تهران هستیم و این موضوع سبب شده است وضعیت بیمارستان‌ها به‌ویژه در بخش مراقبت‌های ویژه متراکم باشد و ارائه خدمت سخت‌تر صورت گیرد. با برگزاری جلسه مدیریت بحران تصمیمات جدیدی برای استان اتخاذ خواهد شد. توکلی درباره تعداد مراجعه بیماران بستری و سرپایی مبتلا به کرونا در استان تهران، اظهار کرد: در‌حال‌حاضر شاهد افزایش تعداد بیماران سرپایی مبتلا به کرونا هستیم؛ همچنین روزانه حدود ۶۰۰ بیمار در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند؛ این در حالی است که تعداد مراجعه بیماران سرپایی روزانه به حدود چهارهزارو 700 نفر رسیده است. بخشی از افزایش آمار مراجعه‌کنندگان به این دلیل است که در تعطیلات عید مطب‌ها تعطیل بودند و بیماران به همین دلیل به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کردند‌ اما کلا در هفته دوم فروردین‌ماه به‌شدت شاهد افزایش تعداد موارد بستری و سرپایی بودیم. بر همین اساس معاونت درمان وزارت بهداشت با ابلاغ بخش‌نامه‌ای اعلام کرده است بیمارستان‌ها برای افزایش ظرفیت پذیرش بیماران کووید ۱۹ اقداماتی انجام دهند. وی افزود: البته این خبر خوبی نیست زیرا به نظر می‌رسد هفته سوم و چهارم فروردین بحران شدیدی در تهران داشته باشیم. وی با اشاره به شلوغی ناوگان حمل‌ونقل عمومی در روزهای پس از تعطیلات عید، بیان کرد: برای دورکاری کارمندان، تغییر ساعات کاری و حمل‌ونقل عمومی نیز احتمالا تصمیمات خوبی در روزهای پیش‌رو گرفته می‌شود. برای روزهای آتی پیش‌بینی چندان جالبی از شرایط تهران نداریم؛ زیرا تعداد موارد بستری روبه افزایش است. در‌حال‌حاضر اکثر بستری‌ها و مراجعات خانوادگی است که نشان‌دهنده تأثیر سفرها، میهمانی‌ها، رعایت‌نکردن پروتکل‌ها و... است.

احتمال دورکاری  در تهران

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران با اشاره به اینکه تهران در شرایط نارنجی قرار دارد، تأکید کرد: باید دورکاری در تهران برابر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا با شرایط شهرهای نارنجی اجرائی شود. غلامرضا عباس‌پاشا در تشریح روند اجرای دورکاری در تهران با توجه به افزایش آمارهای کرونا، گفت: براساس آخرین مصوبات ستاد ملی کرونا در شهرهای نارنجی از جمله تهران یک‌سوم کارمندان مشاغل ضروری و مهم باید به‌صورت دورکاری فعالیت کنند؛ یعنی می‌توانند تا ۷۰ درصد به‌صورت حضوری از کارمندان استفاده کنند و در سایر ادارات هم باید نیمی از کارمندان به‌صورت دورکاری کارهای خود را انجام دهند؛ یعنی در این بخش نیز تا ۵۰ درصد می‌توانند به‌صورت حضوری از کارمندان استفاده کنند. در شهرهای قرمز نیز خدمات ضروری حضور کارمندان به نصف کاهش پیدا می‌کند و در سایر اداراتی که خدمات غیرضروری ارائه می‌دهند، دو‌سوم کارمندان به‌صورت دورکار، وظایف خود را باید انجام دهند.

بدون امتیاز