استاد ابراهیم منیر در گفت‌وگو با عربی ٢١ از بهبود مناسبات ترکیه و مصر می‌گوید

ترجمه: 
اصلاحوب
استاد ابراهیم منیر در گفت‌وگو با عربی ٢١ از بهبود مناسبات ترکیه و مصر می‌گوید

ابراهیم منیر جانشین مرشد عام جماعت اخوان‌المسلمین مصر تأکید کرد اخوان خیرخواه مردم مصر و ترکیه و تمام ملت‌های عرب و مسلمان است. وی ابراز امیدواری کرد گفت‌وگوهای رسمی بین ترکیه و مصر به آرامش و ثبات و آزادی مردم این دو کشور منجر شود. در اظهارات اخیر برخی از مسؤولان ترک ازجمله رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور آمده است که بهبود مناسبات بین دو کشور باید به سود همگان باشد. 

این مطلب در گفت‌وگوی ویژه‌ی عربی٢١ به دنبال تماس‌های طرف‌های ترک و مصری آمده است که اخیراً به صورت علنی مطرح شده است. در جانشین مرشد عام اخوان خصوص هر گونه میانجی‌گری احتمالی ترکیه برای پایان دادن به بحران مصر اظهار داشت: در صورتی که این میانجی‌گری وجود داشته باشد ما از آن استقبال می‌کنیم و در کنار آن حقوق شهدا و زندانیان و مظلومان در مصر هم باید مراعات شود.

منیر در خصوص گفتگوی ایمن نور رئیس اتحادیه‌ی جریان‌های ملی مصر و نامزد پیشین ریاست‌ جمهوری با عربی ٢١ که گفته بود "بعید نمی‌دانم که ترکیه میانجی مورد اعتمادی برای حل بحران مصر باشد" افزود: اگر ترکیه میانجی صادقی نبود ما به پیشنهاد این کشور پاسخی نمی‌دادیم. بی‌تردید ترکیه مورد اعتماد ماست و ترک‌ها دارای تاریخ و سابقه‌ی درخشانی هستند.   

منیر ادامه داد: اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدگاه سیاسی جامع و فراگیری دارد و به آرامش و ثبات منطقه سخت علاقمند است و این یکی از اصول اساسی است که ملت ترک از آن پاسداری می‌کنند. 

مانور مصر

منیر ابراز امیدواری کرد که تحرکات اخیر مصر تنها یک مانور نباشد. وی تصریح کرد من اعتقاد دارم سخنان اخیر اردوغان رئیس جمهور ترکیه باعث شده است که مردم تصور کنند ترکیه در این راستا پیشگام است. با این وجود از نظر من اظهارات اردوغان در زمان مناسب مطرح شد و به سود ملت ترکیه و مصر و تمام منطقه است. وی پاسخ به پرسشی در خصوص ابعاد سخنان اردوغان گفت: بهتر است اکنون به همین سخنان بسنده کنیم و فراتر نرویم و وارد تجزیه و تحلیل آن نشویم. 


مسائل ثابت

منیر تأکید کرد در این میان مسائلی وجود دارد که می‌توان آنها را مسائل ثابت جماعت اخوان در هر نوع مذاکره یا میانجی‌گری دانست و آن هم حقوق شهدا و زندانیان و خون‌هایی است که قابل گذشت نیست. ستم‌های زیادی بر مردم رفته است که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. ما می‌دانیم که ترکیه این را به خوبی می‌داند و در هر نوع مذاکره یا میانجی‌‌گری آنها را در نظر می‌گیرد. بنابراین ما سفت و سخت نیستیم اما صاحب حق هستیم. 

منیر بار دیگر تأکید کرد در هر حال اگر پیشنهادی برای معارضین مصر و طبیعتا اخوان به عنوان بخشی از آن مطرح شود، باید مسائلی که به صلاح مردم مصر است مراعات شود و آزادی زندانیان و افرادی که ناپدید شده‌اند تضمین شود. ما یقینا چنین پیشنهادی را رد نمی‌کنیم چون اگر رد کنیم در اشتباه خواهیم بود. 

وی در پاسخ به زمان پایان یافتن گفتگوهای جاری بین مصر و ترکیه و این که آیا ممکن است طولانی شود یا خیر گفت: این مسأله به مسؤولین این گفتگوها بستگی دارد و ما در این زمینه اطلاعی نداریم جز آنچه اردوغان به آن اشاره کرده است. امیدواریم این گفتگوها واقعی باشد و در نزدیک‌ترین زمان ممکن نتیجه دهد و به طول نینجامد. 


حضور همه جریان‌های مخالف

منیر در خصوص نگرانی‌ برخی از مخالفان از تکمیل میانجی‌گری و گفتگو با نظام مصر بدون مشارکت همه‌ی جریان‌های مخالف در این مذاکرات گفت: اخوان چیزی غیر از جزئیاتی که اعلام شده است و همه از آن مطلعند نمی‌داند. ما رهبران جماعت تنها از مسائلی که اعلام شده است اطلاع داریم و هیچ وقت حقوق سایر مصری‌ها را پایمال نکرده‌ایم و نمی‌کنیم. 

وی افزود: امیدواریم اعتماد متقابل بین همگان وجود داشته باشد و بتوانیم به هم‌دیگر اعتماد کنیم. شرایط حاکم مسائل نامقبول را بر‌نمی‌تابد و ما نیز هیچ وقت یکه‌تازی در سیاست را در هیچ شرایطی نمی‌پذیریم. امیدوارم همگان در سطح خود مسؤولیت‌پذیر باشیم .عجیب است که برخی تصور می‌کنند در این گونه مسائل بین‌المللی چیزی پنهان خواهد ماند. یقینا مسائل در زمان خود بر همگان آشکار خواهد شد. 


نخستین میانجی‌گری ترکیه

منیر در پاسخ به شایعاتی که در خصوص میانجی‌گری ترکیه در بحران مصر مطرح است گفت: این مسأله اگر صحیح باشد نخستین تحرک ترکیه برای حل این بحران است و پیش از این در طی سال‌های گذشته هیچ گونه میانجی‌گری از سوی ترکیه انجام نشده است. اما ما نمی‌دانیم پیش از این مسائلی بین دو کشور مطرح بوده است یا خیر و حق نداریم بگوییم چرا چنین کردید یا نکردید؟

در خصوص تفاوت میانجی‌گری احتمالی ترکیه با اقدامات مشابهی که در سال‌های اخیر انجام شده است افزود: ما در صدد ارزیابی این میانجی‌گری و موارد مشابه آن نیستیم؛ اما یقینا این مرحله به خاطر شرایط منطقه با سایر مراحل متفاوت است. ما از تلاش ترکیه در این زمینه قدردانی می‌کنیم. 

منیر در خصوص برداشت اخوان از تصمیمات اخیر ترکیه در مورد عملکرد شبکه‌های مخالف گفت: شبکه‌هایی هستند که در داخل ترکیه پخش می‌شوند و این کشور هیچ وقت خواستار بستن این آنها نشده است. افزون بر این ترکیه هیچ یک از مخالفان مصری را که در این کشور به سر می‌برند تسلیم نکرده است و این چیزی است که آشکارا بر آن تأکید کرده است. 


رسانه‌های مخالف ترکیه

منیر ضمن ابراز شگفتی از ادامه‌ی فعالیت رسانه‌های منسوب به مخالفان ترکیه یا حامیان آنها که گفته می‌شود از داخل مصر پخش می‌شوند و ترکیه و اردوغان را مورد حمله قرار می‌دهند افزود: با وجود اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی مصر در استقبال از پادرمیانی ترکیه، تصمیم‌گیری در خصوص شبکه‌های مخالف مصر و منشور رسانه - منشوری که وزیر و دیگر مسؤولان مصری آن را اجرا نمی‌‌کنند - به نظام حاکم مصر باز می‌گردد. با این حال کسانی که اوضاع قاهره به ویژه رسانه‌ها را مدیریت می‌کنند صلاحیت ندارند و به خود زیان می‌رسانند. 

منیر در خصوص گزارشی که خبرگزاری رویترز اخیرا منتشر کرده است و با توجه به شتاب ریاض و قاهره در مذاکره با دوحه به نقل از مقامات دیپلوماتیک از کاهش نگرانی سعودی‌ها از اخوان گفته است افزود: ما از جزئیات آن اطلاعی نداریم اما نشانه‌ای از کاهش نگرانی سعودی‌ها از اخوان به چشم نمی‌خورد. 

بدون امتیاز